Προς το περιεχόμενο

Πρώτη εργασία σε it


m_pante

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!! Θα ήθελα την συμβουλή/βοήθεια σας πάνω σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω δυσκολία τον τελευταίο καιρό. Αυτή την στιγμή εργάζομαι σε μία γνωστή αλυσίδα καταστημάτων και θα ήθελα να αλλάξω εργασία και να ασχοληθώ πάνω σε κάτι πιο συναφές με τις σπουδές μου και  πιο συγκεκριμένα πάνω στο it. Παρόλο που έχω τελειώσει σχολή ΑΕΙ ( πανεπιστήμιο Πειραιά)  και έχω παρακολουθήσει τα σεμινάρια γνωστής εταιρείας πάνω στα δίκτυα και συγκεκριμένα της cisco ( ccna για όποιον γνωρίζει ) δεν μπορώ να βρω εργασία. Με μηδενική σχεδόν εμπειρία πάνω στο αντικείμενο βέβαια αφού έχω κάνει μία τρίμηνη πρακτική σε μία εταιρεία,  θα ήθελα να μου υποδείξετε κάποιο τρόπο να κάνω επιτέλους το επόμενο βήμα και να εργαστώ κάπου σε junior θέση φαντάζομαι , για να μπορώ να πάρω εμπειρία και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο  είτε σε επίπεδο εκπαίδευσης είτε  διαφορετικής προσέγγισης γενικά αφού ψάχνω αρκετά εργασία μέσω των κλασικών  job sites.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello,

  1. Ψάξε σε sites πχ kariera.gr κτλ να στείλεις σε ανοιχτές θέσεις
  2. Φτιάξε, αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό στο linkedin και τσέκαρε και εκεί εταιρείες και τυχόν θέσεις που υπάρχουν ανοιχτές
  3. Μπες σε ιστοσελίδες εταιριών κατευθείαν και στείλε το βιογραφικό
  4. Πήγαινε σε recruiting events οπως πχ ημέρες καριέρας, developers day κτλ

Γενικά στοχεύεις σε junior θέσεις μιας και σε αυτή τη φάση σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πιστοποίηση δεν την έχω πάρει αν και ήδη έχω αρχίσει να διαβάζω για να μπορώ να ανταποκριθώ και σε συνεντεύξεις που έχω πάει. Είχα πάει σε μέρες καριέρας που είχαν γίνει στο γκάζι και έχω στείλει σε πολλές εταιρείες βιογραφικά είτε από κοντά είτε ηλεκτρονικά. Μάλλον θέλει λίγη υπομονή μέχρι να βρεθεί κάτι ειδικά αν δεν έχεις κάποιο γνωστό να σε προωθήσει κάπου!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις κάνει τα σεμινάρια, πήγαινε δώσε την εξέταση να πάρεις την πιστοποίηση.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη το έχεις και θα βοηθήσει σημαντικά στο βιογραφικό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...