Προς το περιεχόμενο

Linux 2 Months Challenge - Για να σας δω


sotthes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, tuxpower είπε

Βασικά για να είμαστε δίκαιοι φίλος newfoot, ο mphxthς είναι παλιό μέλος και γνώστης και ουκ ολίγες φορές έχει βοηθήσει πολλους με προβλήματα σε διανομές στο forum.

Επίσης καλως ήρθες στο forum καθώς βλέπω οτι είσαι και μέλος 2-3 εβδομάδες.

το ξέρω και ομολογώ ότι εγώ έγραψα με διάθεση ότι μιλάω με χρήστες καλούς γνώστες και μου την "έπεσε"... Ξέρεις χρησιμοποιούμε και άλλοι το linux χωρίς παραθυρικό και μάλλον το μεγαλυτέρο ποσοστό των ενεργών Η/Υ με linux δεν είναι home users. Αν παρόλα αυτά ειλικρινά βρίσκετε ότι εγώ έκανα τον "ξερόλα" και όχι κάποιος που αναφέρει, ούτε λίγο ούτε πολύ ότι αυτά που λέει αυτός στο παρα πέντε τα λέει ο Torvalds στο και πέντε να αποχωρήσω ρε παιδιά εγώ ένα λογοπαίγνιο με το GNU έκανα.

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tritonas00 είπε

επειδη δεν ξερω απο διπλες καρτες κλπ, δεν κλεινει ας πουμε η ιντελ στο bios και να δουλευεις μονο την nvidia?

Υπαρχουν 2 ειδη optimus..το muxed και το muxless . Δες την εικονα αυτη για να καταλαβεις πως ειναι καλωδιωμενες οι καρτες.Το τριτο ειδος (τερμα δεξια) σπανια απανταται.
Το 1ο ειδος (muxed , τερμα αριστερα στην εικονα)  επαιζε στα πρωτα φορητα που ειχαν optimus graphics.Σε αυτα τα φορητα οπως βλεπεις και οι 2 καρτες σκανε στην "εξοδο".Εκει ναι , εκανες disable οποια ηθελες (π.χ. ιντελ) και επαιζες με την nvidia.
Πλεον το 99.999% των φορητων , παιζουν με το muxless σεναριο.Σε αυτο το σεναριο η 2η καρτα σκαει πανω στην πρωτη.Η πρωτη (η ιντελ) οδηγαει ολες τις εξοδους..οποτε ειτε δεν υπαρχει επιλογη να την απενεργοποιησεις , ειτε αν υπαρχει τετοια επιλογη (σε κανα πειραγμενο bios) , απλα μπρικαρεις το μηχανημα , γιατι δεν υπαρχει εικονα..πουθενα...

Το muxless σεναριο ειναι νταλε κουαλε (οπως λενε στο χωριο μου) αυτο που εκανε πριν χρονια η 3dfx , οπου η σειρα voodoo2 ηταν στην ουσια 3d accelerator card , δηλ απαιτουσε την υπαρξη "κυριας" καρτας οπου συνδεοταν πανω σε αυτη με εξωτερικο καλωδιο (στο πισω μερος του κουτιου) και χρησιμοποιουνταν (η voodoo2) για τις απαιτητικες εργασιες.
Δεν μου το βγαζει κανεις απο το κεφαλι οτι απο την μερα που η nvidia εξαγορασε την 3dfx , μαζι με ολα τα λογοτυπα , δικαιωματα , blueprints , κλπ ,  καποιες απο τις τεχνολογιες που βλεπουμε πολυ καιρο μετα , ειναι "εμπνευσμενα" για να το πω ευγενικα απο την τεχνογνωσια/τεχνολογια που ειχε αναπτυξει η 3dfx. 

10 λεπτά πριν, newfoot είπε

το ξέρω και ομολογώ ότι εγώ έγραψα με διάθεση ότι μιλάω με χρήστες καλούς γνώστες και μου την "έπεσε".

Εγω στην επεσα , που ενω μιλαμε για το λινουξ , τα προβληματα του , για την χρηση του σαν desktop λειτουργικο , ερχεσαι και μας λες οτι "το linux ειναι ο πυρηνας και δεν συγκρινεται με τα windows".
Eρχεσαι γαμας την κουβεντα και μετα "μου την επεσε"...ρε πας καλα?

Εδω συγκρινουμε λειτουργικα..θες να αρχισουμε να γραφουμε ονοματα διανομων..για να ειμαστε πιο politically correct αντι να γραφουμε "linux" ? Ή να συγκρινουμε linux vs ntoskrnl.exe ?
Τι θα ικανοποιουσε δηλ περισσοτερο την τελειομανια σου στην επιλογη των λεξεων ?

11 λεπτά πριν, newfoot είπε

ούτε λίγο ούτε πολύ ότι αυτά που λέει αυτός στο παρα πέντε τα λέει ο Torvalds στο και πέντε

Μα ετσι εγινε.Οταν εγω ελεγα οτι ο πλουραρισμος δεν ειναι παντα ο,τι καλυτερο σε εναν τομεα..πεφτανε να με φανε εδω μεσα..οτι το να εχουμε επιλογες ειναι καλο πραγμα μπλα μπλα μπλα μπλα.
Οταν ομως οι επιλογες ειναι σπασμωδικες κινησεις..χωρις πλανο , προγραμμα και προορισμο ...επρεπε να ρθει ο Λινους να το πει για να εχει βαρυτητα.
Βεβαια ο Λινους εχει πει οτι το λινουξ (ως λειτουργικο εεεεε) απετυχε στο desktop/home users γιατι δεν ερχεται προεγκατεστημενο στα μηχανηματα...και αυτο εχει καποια αληθεια...αλλα δεν ειναι ολοκληρη η αληθεια.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θα σε βολευε να εισαι με την intel συνεχεια?

θες παιχνιδια/σοβαρο 3d κλπ?

η intel με εχει καραβολεψει εδω και χρονια και σε laptop και σε desktop

κανει ολα τα βασικα κυριλε και παιζει και 2 παινχιδια που παιζω ολα κι ολα

και απο driver ζωαρα, ολα στον kernel

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tritonas00 είπε

επειδη δεν ξερω απο διπλες καρτες κλπ, δεν κλεινει ας πουμε η ιντελ στο bios και να δουλευεις μονο την nvidia?

Αφενώς δεν γίνεται, αφετέρου δεν έχει νόημα διότι είτε θα κλείνεις την nvidia και έτσι θα μειώσεις την δυνατότητα του μηχανήματος να τρέξει με αξιοπρεπή γραφικά όταν θα τα χρειάζεσαι.
Είτε θα κλείνεις την intel και θα χρησιμοποιείς μόνιμα την nvidia χωρίς να υπάρχει λόγος (π.χ. σε απλό desktop περιβάλλον) και θα ξελιγώνεις έτσι την μπαταρία, υπερθέρμανση κλπ κλπ.
Τέλος, από τη στιγμή που πλήρωσες για να έχεις την δυνατότητα της επιλογής, δεν έχει νόημα να σε κόβει το λειτουργικό.

Όσον αφορά τα όσα έχει πεί ο @mphxths για το ότι οι πολλές (υπερβολικά πολλές) επιλογές με τις διανόμες το μόνο που κάνουν στην τελική είναι κακό στην ανάπτυξη του οικοσυστήματος συμφωνώ απόλυτα μαζί του και το είχα «δεί» σαν απλός χρήστης εδώ και πολλά χρόνια ότι θα συνέβαινε.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

δεν θα σε βολευε να εισαι με την intel συνεχεια?

θες παιχνιδια/σοβαρο 3d κλπ?

Ειναι μεγαλη κουβεντα η απαντηση σε αυτο. Το φορητο μου εχει 2 καρτες οπως εχουμε καταληξει τοση ωρα στην κουβεντα :) Intel 630 + nvidia gtx 1050.

H ιντελ ειναι αρκετη για καθημερινη χρηση , μην σου πω και για κανα "light" gaming με μικρες υποχωρησεις στα γραφικα.Και δεδομενου οτι οι αναγκες μου εδω και κατι χρονια εχουν ξεπεσει σε χαμηλα επιπεδα απο αποψη υπολογιστικης δυναμης θα μπορουσα στην ερωτηση σου να απαντησω "ναι μωρε , και με την intel καλα θα ειμαι στο 90% των περιπτωσεων".
Απο την αλλη ασχολουμαι σχετικα συχνα με 3d printing.Αυτο σημαινει χρηση καποιων software slicers , πολλων εκ των οποιων υπαρχουν και natively στο λινουξ (cura , chitubox , κλπ) και κατα κανονα ευνοουνται απο δυνατη καρτα γραφικων , για να απεικονιζουν τα 3d αντικειμενα , rotate/scale/move κλπ στο viewport τους.
Κατ'επεκταση πρεπει να ασχοληθω και με καποια 3d model/design softwares για το "manipulate" των εν λογω 3d models που θα καταληξουν στον 3d printer.Και αυτα τα προγραμματα ευνοουνται απο δυνατες καρτες γραφικων.
Τελος μια παραπλευρη ενασχοληση , και εν μερει σχετικη με ολα αυτα , ειναι το photogrammetry...κοινως απο πολλες φωτογραφιες ενος αντικειμενου (συνηθως περιμετρικα του αντικειμενου) να προκυψει το 3d model αυτου.

Περιττο , να πω , οτι τα προγραμματα που κανουν την μετατροπη (reality capture , agisoft metashape , κλπ) , ευνοουνται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ , απο την καρτα γραφικων (cuda cores και δεν συμμαζευεται).
Ολη αυτη η "εξιδικευμενη" ενασχοληση ειναι ...παραπλευρη εργασια μου.Σαν χομπυ.Βοηθαω φιλο μου που το εχει για βασικη εργασια , βγαζοντας του μπακαλοδουλεια , οταν προκυπτει , στο φορητο μου . Καποιο software κυκλοφορει και για λινουξ , καποιο οχι.Αν γυριζα δηλ σε λινουξ  αποκλειστικα και δουλευε και το optimus σωστα , θα εκανα την δουλεια μου με το διαθεσιμο software που κυκλοφορει για αυτον τον "τομεα" σε λινουξ.
Απο την αλλη , οπως ειπα ειναι "παραπλευρη εργασια" μου , οποτε θα μπορουσε καποιος να πει , γυρνα σε λινουξ , και γαμα τα ολα αυτα..παλεψε τα με την intel..εεε δεν τραβαει η ιντελ σε τετοια θεματα. Ουτε ειναι κατ'εμε σωστη η λογικη , γυρνα στο Χ λειτουργικο , και δεν γαμιεται απο τα 5 πραγματα που εκανες , θα κανεις τα 3..δεν πειραζει...ε πειραζει..σε φιλοσοφικο επιπεδο :)

Τελος και υπαρχει και ο παραγοντας "για το γαμωτο". Εδωσα κοντα στο χιλιαρικο για το φορητο αυτο.Που το βασικο του ατου ειναι , η καρτα γραφικων.Και θα ειναι η μονη που δεν θα λειτουργει? Λιγο μαλακια δεν ειναι? Ειμαι και λιγο ψειρας/τελειομανης/υποχονδριος σε τετοια θεματα.Αν μου ελεγε καποιος , βαλε λινουξ αλλα το jack δεν θα δουλευει ή κατι πολυ μικρης χρηστικης αξιας component δεν θα δουλευει π.χ. sd card reader...εεε δεν θα μου καθοταν καλα...Και εδω τωρα μιλαμε για την καρτα γραφικων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dpolal

Γενικως το optimus σαν τεχνολογια ειναι προβληματικη , τουλαχιστον οπως εχει υλοποιηθει. Και δεν μιλαω για την υποστηριξη του στο λινουξ.
Ακομα και στα windows δηλ εχω φαει τρελα ακυρα.Σε φαση να κανω alt-tab σε παιχνιδια , να κλικαρω το παιχνιδι να επανελθει , και αυτο να κρεμαει παντελως.Γιατι οπως εδειχνε σε ολες αυτες τις περιπτωσεις το "gpu-z" που το ειχα σε 2η οθονη να τρεχει ... η nvidia , η 2η καρτα δηλ , εκλεισε...turn off...τα "ρολογια" της στο μηδεν.Οχι στις minimum τιμες..στο ΜΗΔΕΝ.Οποιαδηποτε εφαρμογη αν στειλεις εκεινη την στιγμη στην nvidia τρως ακυρο απο τα λιγα.Και μονο με επανεκκινηση επανερχοταν σε νορμαλ επιπεδα λειτουργιας.Δηλ , παει το παιχνιδι , πανε ο,τι παραθυρα ειχες ανοιχτα , π@υτανα ολα.στεγνο reboot.

Εχω καταντησει να τρεχω σε 2η οθονη επι μονιμου βασεως , task manager , gpu-z οταν τρεχω κανα full screen παιχνιδι σε περιπτωση που γινει μαλακια να μπορω να κανω κανα δυο ενεργειες να επανελθει η δουλεια...καταντια μεγαλη.

Εφοσον λοιπον τα ρολογια της nvidia ανεβοκατεβαινουν αναλογα το φορτο , οταν χρησιμοποιειται η καρτα , θα μπορουσε να ειχε υλοποιηθει καποιο σκηνικο με single card και τα ρολογια της να πεφτουν στο πατο της αβυσσου οταν δεν υπαρχει φορτος , και να ανεβαινουν ψηλα οταν τρεχεις κατι απαιτητικο στο μηχανημα σου.Ουτε υπερθερμανση , ουτε καταναλωση μπαταριας.
Τωρα βαλαμε 2 καρτες...και γαμησαμε την ζωη μας.Ετσι απλα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά ρωτάνε γιατί το λινουξ δεν έγινε ποτέ mainstream λειτουργικό. Γιατί ο καθένας ήταν πάντα το μακρύ του και το κοντό του. Πάρε παράδειγμα το νήμα αυτό. 2 month challenge λέει ο τίτλος, ανάλυση της πολιτικής της Nvidia και του οπτιμους 19/20 απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tritonas00 είπε

επειδη δεν ξερω απο διπλες καρτες κλπ, δεν κλεινει ας πουμε η ιντελ στο bios και να δουλευεις μονο την nvidia?

Αυτό που έχω συναντήσει (HP). είναι το αντίθετο - να μπορείς να κλεισεις την nvidia.

IMHO, τέτοια challenges δεν προσφέρουν πολλά. Αν κάποιος επιθυμεί να δοκιμάσει linux, υποστηρίζεται το hw που έχει και μπορεί να κάνει την δουλειά του, τότε έχει νόημα.  Αν όχι...

Επεξ/σία από mobinmob
Πολύ πληρέστερη απάντηση παραπάνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StigmaX είπε

2 month challenge λέει ο τίτλος

Και σε αυτο απαντησα... αναφεροντας πιο βασικο μου προβλημα εκανε το 2 month challenge , 2 hours challenge.Ας αναφερει καποιος αλλος την δικη του εμπειρια.Αν καποιος λοιπον με ρωτησει τι και πως θα του απαντησω.Δεν ισχυριστηκα καπου οτι το optimus problem πρεπει να ειναι το κεντρο της συζητησης εδω περα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μπερδέμα με τις κάρτες

blacklist τον οδηγο της ιντελ,nouveuau

και εγκατάσταση nvidia και μετα nvidia-xconfig

έτσι δεν θα δουλέψει

το δοκίμασε κανέις δεν έχω τέτοιο λάπτοπ για να δοκιμάσω

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sefacs είπε

για το μπερδέμα με τις κάρτες

blacklist τον οδηγο της ιντελ,nouveuau

και εγκατάσταση nvidia και μετα nvidia-xconfig

έτσι δεν θα δουλέψει

το δοκίμασε κανέις δεν έχω τέτοιο λάπτοπ για να δοκιμάσω

:)

Οταν ειμαστε στο "muxless" σεναριο (δες προηγουμενο ποστ μου) , αν δεν δουλεψει η ιντελ , δεν δουλευει τιποτα.Αρα το να κανεις blacklist τον οδηγο της ιντελ...ειναι σαν να κλεινεις την ιντελ απο το bios.Ενα ειδος "soft-brick" στην ουσια...χωρις ιντελ..δεν γινεται δουλεια...Δεν μπορεις να απομονωσεις την ιντελ και να δουλεψεις με την nvidia.

2 ώρες πριν, Mad_man είπε

Οι beta drivers της nvidia που το έχουν ενσωματωμένο δεν βοήθησαν?

Tι ακριβως εχουν ενσωματωμενο? Ολοκληρωμενη και σωστη υποστηριξη* των optimus καρτων δεν υπαρχει...ακομα**. Και αν δεν κατσουν κατω X devs , wayland devs και nvidia devs  να παιξουν μπαλιτσα μαζι , δεν βλεπω να υποστηριζεται πριν αλλαξουμε πλανητη.

*Οταν λεμε σωστη και ολοκληρωμενη υποστηριξη εννοουμε να μπορεις με οποιονδηποτε τροπο να στειλεις μια εφαρμογη/παιχνιδι στην 2η καρτα , χωρις να κανεις logout/login .Η 2η καρτα να κανει turn on κανονικα , να δουλευει κανονικα , και να κανει turn off κανονικα οταν τελειωσει την δουλεια της.Και ολα αυτα σε φουλ αποδοση.
**Λεω ακομα γιατι καποια βηματακια εχουν γινει , απο την μερια της nvidia , απο την μερια του Xorg αλλα κατι υλοποιημενο ομορφα και ολοκληρωμενα δεν υπαρχει ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Οταν ειμαστε στο "muxless" σεναριο (δες προηγουμενο ποστ μου) , αν δεν δουλεψει η ιντελ , δεν δουλευει τιποτα.Αρα το να κανεις blacklist τον οδηγο της ιντελ...ειναι σαν να κλεινεις την ιντελ απο το bios.Ενα ειδος "soft-brick" στην ουσια...χωρις ιντελ..δεν γινεται δουλεια...Δεν μπορεις να απομονωσεις την ιντελ και να δουλεψεις με την nvidia.

Tι ακριβως εχουν ενσωματωμενο? Ολοκληρωμενη και σωστη υποστηριξη* των optimus καρτων δεν υπαρχει...ακομα**. Και αν δεν κατσουν κατω X devs , wayland devs και nvidia devs  να παιξουν μπαλιτσα μαζι , δεν βλεπω να υποστηριζεται πριν αλλαξουμε πλανητη.

*Οταν λεμε σωστη και ολοκληρωμενη υποστηριξη εννοουμε να μπορεις με οποιονδηποτε τροπο να στειλεις μια εφαρμογη/παιχνιδι στην 2η καρτα , χωρις να κανεις logout/login .Η 2η καρτα να κανει turn on κανονικα , να δουλευει κανονικα , και να κανει turn off κανονικα οταν τελειωσει την δουλεια της.Και ολα αυτα σε φουλ αποδοση.
**Λεω ακομα γιατι καποια βηματακια εχουν γινει , απο την μερια της nvidia , απο την μερια του Xorg αλλα κατι υλοποιημενο ομορφα και ολοκληρωμενα δεν υπαρχει ακομα...

 

κατάλαβα μισοδουλεύει αναλόγως με το υλικό

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι με τους τελευταίους beta drivers κ πατσαρισμένο xserver μπορείς να επιλέξεις πια κάρτα θες μέσα από το μενού της nvidia, τώρα κατά πόσο δουλεύει δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...