Προς το περιεχόμενο

Εργασία στην Γερμανία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Μου έχει γίνει μια επαγγελματική πρόταση για εργασία στην Γερμανία. Ο μισθός είναι 1.900 καθαρά για 9ωρο.Να ενημερώσω ότι δεν γνωρίζω Γερμανικά. Η θέση βέβαια με ενημέρωσαν πως θέλει μόνο Αγγλικά για αρχή. Εχω οικογένεια με 2 παιδιά. Πιστεύετε είναι καλά να κάνω το βήμα; Εδώ έχω μια δουλειά με 900€.

Παρακαλώ θα ηθελα την βοήθεια σας αν αξίζει και το πως είναι η ζωή στην Γερμανία με αυτά τα λεφτά. Η πόλη είναι η Νυρεμβέργη. 

Σας ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οδηγός σε μεταφορική, με mini van για προϊόντα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει προοπτική εξέλιξης. Η σύζυγος δεν εργάζεται. Τα παιδιά είναι ηλικίας 3 ετών το ενα και 8 μηνών το δεύτερο.. 

17 λεπτά πριν, shikabalas είπε

Για τι θεση μιλαμε, υπαρχουν προοπτικες για παραπανω μετα? Η συζυγος εργαζεται στην Ελλαδα καπου? Τα παιδια σε τι ηλικια ειναι?

Οδηγός σε μεταφορική, με mini van για παράδοση προϊόντων. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει προοπτική εξέλιξης. Η σύζυγος δεν εργάζεται. Τα παιδιά είναι ηλικίας 3 ετών το ενα και 8 μηνών το δεύτερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, czarjuly είπε

Για ενοικια εχεις ρωτησει;μου εχουν πει φιλοι που εχουν παει Γερμανια οτι ειναι πολυ ακριβα

Έχω ενημερωθεί ότι είναι γύρω στα 700-800€. Αλλά ξέρω ότι παίρνεις και καλά επιδόματα παιδιων στη Γερμανία. Εγώ που έχω 2 παιδιά είναι 400€ το μήνα για παράδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζω και εργάζομαι περίπου ένα μήνα τώρα σε σχετικά μικρή πόλη (είμαι πιο βόρεια από τη Νυρεμβέργη) της Γερμανίας, με την γυναίκα και 2 παιδιά μου να έχουν μείνει (προς το παρόν) πίσω στην Ελλάδα... Όντως τα ενοίκια είναι αρκετά ακριβά σε σχέση με την Ελλάδα αλλά στα supermarkets οι τιμές είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα (ίσως και χαμηλότερες) σχεδόν σε όλα τα προϊόντα...επίσης ισχύει αυτό που λες για το επίδομα απλά να ξέρεις ότι χρειάζονται διαδικασίες και δεν το παίρνεις αμέσως...

Τα Γερμανικά μη σε φοβίζουν...στις δημόσιες υπηρεσίες που θα ΠΡΕΠΕΙ να πας θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν ακόμα και αν δεν ξέρεις εσύ Γερμανικά και αυτοί Αγγλικά...

Εγώ θα σου πρότεινα αρχικά να κάτσεις να υπολογίσεις πόσα χρήματα χρειάζεται για να ξεκινήσεις τη ζωή σου στη Γερμανία και αν τα έχεις και μετά σκέφτεσαι τα υπόλοιπα... Για να γίνω πιο κατανοητός: έστω ότι ενοικιάζεις ένα σπίτι 800euro κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να δώσεις και εγγύηση άλλα 1500euro οπότε φτάσαμε αμέσως 2300euro...ακόμα υπολόγισε εισιτήρια/μετακόμιση/επίπλωση/φαγητό κτλ Θεωρώ ότι πρέπει να έχεις 3500-4000euro ως ελάχιστο ποσό (ίσως να είναι και λίγα αλλά καλύτερα να ρωτήσεις εκείνον που σου πρότεινε τη δουλειά) για να ξεκινήσεις...Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα ακολουθήσει και η οικογένεια από την πρώτη ημέρα...Αυτά στα λέω γιατί βλέπουμε τον μισθό ο οποίος μπορεί να είναι καλός αλλά ξεχνάμε ότι ΔΕΝ θα πληρωθούμε από την πρώτη ημέρα που θα πατήσουμε το πόδι μας στη χώρα και θα πρέπει κάπου να μείνουμε, κάτι να φάμε κτλ χωρίς να έχουμε ακόμα πληρωθεί από τη νέα μας δουλειά...

Σε ότι χρειαστείς είμαι διαθέσιμος να σου απαντήσω και να σε βοηθήσω όσο μπορώ...

Επεξ/σία από skoulas
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, skoulas είπε

Ζω και εργάζομαι περίπου ένα μήνα τώρα σε σχετικά μικρή πόλη (είμαι πιο βόρεια από τη Νυρεμβέργη) της Γερμανίας, με την γυναίκα και 2 παιδιά μου να έχουν μείνει (προς το παρόν) πίσω στην Ελλάδα... Όντως τα ενοίκια είναι αρκετά ακριβά σε σχέση με την Ελλάδα αλλά στα supermarkets οι τιμές είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα (ίσως και χαμηλότερες) σχεδόν σε όλα τα προϊόντα...επίσης ισχύει αυτό που λες για το επίδομα απλά να ξέρεις ότι χρειάζονται διαδικασίες και δεν το παίρνεις αμέσως...

Τα Γερμανικά μη σε φοβίζουν...στις δημόσιες υπηρεσίες που θα ΠΡΕΠΕΙ να πας θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν ακόμα και αν δεν ξέρεις εσύ Γερμανικά και αυτοί Αγγλικά...

Εγώ θα σου πρότεινα αρχικά να κάτσεις να υπολογίσεις πόσα χρήματα χρειάζεται για να ξεκινήσεις τη ζωή σου στη Γερμανία και αν τα έχεις και μετά σκέφτεσαι τα υπόλοιπα... Για να γίνω πιο κατανοητός: έστω ότι ενοικιάζεις ένα σπίτι 800euro κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να δώσεις και εγγύηση άλλα 1500euro οπότε φτάσαμε αμέσως 2300euro...ακόμα υπολόγισε εισιτήρια/μετακόμιση/επίπλωση/φαγητό κτλ Θεωρώ ότι πρέπει να έχεις 3500-4000euro ως ελάχιστο ποσό (ίσως να είναι και λίγα αλλά καλύτερα να ρωτήσεις εκείνον που σου πρότεινε τη δουλειά) για να ξεκινήσεις...Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα ακολουθήσει και η οικογένεια από την πρώτη ημέρα...Αυτά στα λέω γιατί βλέπουμε τον μισθό ο οποίος μπορεί να είναι καλός αλλά ξεχνάμε ότι ΔΕΝ θα πληρωθούμε από την πρώτη ημέρα που θα πατήσουμε το πόδι μας στη χώρα και θα πρέπει κάπου να μείνουμε, κάτι να φάμε κτλ χωρίς να έχουμε ακόμα πληρωθεί από τη νέα μας δουλειά...

Σε ότι χρειαστείς είμαι διαθέσιμος να σου απαντήσω και να σε βοηθήσω όσο μπορώ...

Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Σκέφτομαι για αρχή να πάω μόνος μου για 3 μήνες και μετά να ακολουθήσει και η οικογένεια ώστε να είμαι σίγουρος και να μαζέψω και κάποια λεφτά. Πιστεύεις δηλαδή ότι με 1.900 ευρώ μισθό + τα επιδόματα θα ζούμε καλά μολις έρθει και η οικογένεια ή θα είναι δύσκολο με αυτά τα λεφτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ξέχνα τα επιδόματα,τουλάχιστον στην αρχή.Είναι λάθος να  βασίζεσαι σε αυτά.

Ψαξε να δεις πόσο έχουν τα ενοίκια στη περιοχή που θα είσαι.Στην αρχή μπορείς να μένεις σε δωμάτιο ώστε να μαζέψεις λεφτά για να έρθει η οικογένεια .

Χωρίς γερμανικά δεν βλέπω ευκολες προοπτικές εξέλιξης.Πρέπει να μάθεις τουλάχιστον τα βασικά.

Πόσα παραπάνω έξοδα θα έχεις στα χιλια ευρώ παραπάνω που θα παίρνεις;

Για εμένα ,φύγε χθες!!!!Μην αργείς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

 Ξέχνα τα επιδόματα,τουλάχιστον στην αρχή.Είναι λάθος να  βασίζεσαι σε αυτά.

Ψαξε να δεις πόσο έχουν τα ενοίκια στη περιοχή που θα είσαι.Στην αρχή μπορείς να μένεις σε δωμάτιο ώστε να μαζέψεις λεφτά για να έρθει η οικογένεια .

Χωρίς γερμανικά δεν βλέπω ευκολες προοπτικές εξέλιξης.Πρέπει να μάθεις τουλάχιστον τα βασικά.

Πόσα παραπάνω έξοδα θα έχεις στα χιλια ευρώ παραπάνω που θα παίρνεις;

Για εμένα ,φύγε χθες!!!!Μην αργείς.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Ναι σίγουρα θα προσπαθήσω να μάθω Γερμανικά μόλις πάω εκεί με κάποιο τρόπο,είναι σημαντικό. Ναι το καλύτερο να πάω για μερικούς μήνες μόνος μου ώστε να μαζέψω κάποια χρήματα. Και ελπίζω να μαζέψω γιατί σίγουρα θα πρέπει να στέλνω και Ελλάδα για να ζει η οικογένεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σούπερ μάρκετ είναι όντως στα ίδια επίπεδα με εδώ και σε πάρα πολλά προϊόντα πιο φθηνά.

Τα ενοίκια επίσης είναι πιο ακριβά στις μεγάλες πόλεις αλλά όχι και τόσο σε σχέση με Αθήνα,Θεσσαλονίκη.Με 800 ευρώ ζεστό,βρίσκεις άνετα διαμερισματαρα.Και με πιο λίγα βρίσκεις αξιοπρεπές διαμέρισμα,είναι πάντα ανάλογα τη περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Εδω έχεις δικο σου σπιτι η ενοικιο????

Όλα έχουν σχέση με την οικονομική σου κατάσταση εδώ. Άλλο να έχεις δικό σου σπίτι και να μην χρωστάς και άλλο να πληρώνεις ενοίκιο και να χρωστάς σε 10 μεριές. Τα 1900 στην Γερμανία δεν απέχουν πολύ από τα 900 στην Ελλάδα λόγω κόστους ζωής (όχι τα τρόφιμα).  Σαν οδηγός δεν έχεις και μεγάλες προοπτικές εξέλιξης αλλά από την άλλη θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα σε σχέση με το κυνήγι που πέφτει στην Ελλάδα και σίγουρα αργότερα θα είναι πιο εύκολο να βρεί και η σύζυγος δουλειά. Στα μείον είναι η μελαγχολία που τραβάς να είσαι ξένος σε μια χώρα καθώς και το ότι οι Γερμανοί είναι λίγο μ@λάκες με την γλώσσα και είναι απαραίτητο να την μάθεις. Μέχρι να την μάθεις θα νιώθεις (και θα είσαι ) ξένο σώμα.

Η Νυρεμβέργη είναι ωραία πόλη αλλά μη νομίζεις οτι θα μένεις μέσα στην πολύ, πιο πιθανό στα περίχωρα ή σε κανένα κωλοχώρι. Δούλεψα για κάποιους μήνες Γερμανία, μου άρεσαν αρκετά πράγματα αλλά μάλλον δεν θα καθόμουνα για μόνιμα, το κύριο δίλημμα είναι πως άμα πας δεν γυρνάς, γιατί άμα γυρίσεις θα πρέπει να ξεκινήσεις από το 0.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Εδω έχεις δικο σου σπιτι η ενοικιο????

Νοικιάζω σπίτι στα 300 €. Αλλά παίρνω και επίδομα ενοικίου 150€

Επεξ/σία από thesosimple.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυνατον να εχεις δουλεια εδω κ να σκεφτεσαι να φυγεις εξω;Ασε τη σε λενε εδω.δεν εχεις δικο σ γνωστο που να πηγε;Ειναι δυνατον ανθρωπος μ οικογενια να σκεφτεσαι ετσι;κατσε εδω που εισαι γτ γερμανια δουλευουν οχι οπως εχουμε μαθει εμεις.Καλητερα τα 2κ-3κ που εχεις για τα πρωτα εξοδα πανε λουτρακι κ ριξε ρουλετα χρωμα. 

(175 επιδομα περνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, soundou είπε

Ειναι δυνατον να εχεις δουλεια εδω κ να σκεφτεσαι να φυγεις εξω;Ασε τη σε λενε εδω.δεν εχεις δικο σ γνωστο που να πηγε;Ειναι δυνατον ανθρωπος μ οικογενια να σκεφτεσαι ετσι;κατσε εδω που εισαι γτ γερμανια δουλευουν οχι οπως εχουμε μαθει εμεις.Καλητερα τα 2κ-3κ που εχεις για τα πρωτα εξοδα πανε λουτρακι κ ριξε ρουλετα χρωμα. 

(175 επιδομα περνεις)

Ναι σωστά 175 είναι το επίδομα. Χοντρικά το είπα. Μα επειδή έχω οικογένεια το σκέφτομαι. Γιατί προτεραιότητα είναι τα παιδιά μου και όχι η καλοπέραση μου. Γιαυτό ψάχνω και τι είναι καλύτερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...