Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ MIRRORLESS


giovani64

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την καλησπερα μου στην παρεα. εχω μια NIKON D7500 αλλα λογω ογκου ειναι δυσκολο να την παιρνω μαζι μου στα ταξιδακια που κανω με μοτοσυκλετα. σκεφτομαι να παρω μια mirrorless και θελω την γνωμη σας. ειμαι αναμεσα στις

Canon EOS M50

Fujifilm X-T100

και 

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βαση τις τρεχουσες τιμες θα ελεγα την Fuji

Θα προτεινα να κοιταξεις σε μεταχειρισμενες περιπτωσεις αν θες να γλυτωσεις καποια χρηματα.

Προσωπικα αν αγοραζα τωρα mirrorless μηχανη θα επαιρνα μεταχειρισμενη Sony α6500 αλλα λογικα ειναι εκτος του budget σου.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολες πλεον οι καμερες τραβανε καλες φωτογραφιες σε ωρες που ειναι ημερα...(Φανταζομαι δεν θα τραβας σε χαμηλους φωτισμους).....ποσο μαλλον τα μοντελα που ανεφερες.Αν δεν υπαρχει περιορισμος στο budget εγω προσωπικα εγραψα παρα πανω δες ποια θα αγοραζα (εχω ηδη mirrorless οποτε δεν σκοπευω να παρω παλι :) )

Τωρα αν σου αρεσει η Olympus γιατι οχι ,ειναι καλες καμερες με μεγαλο ευρος φακων.Καλο ειναι να πας σε ενα μαγαζι να τις πιασεις ολες να δεις ποια σου αρεσει σε πιασιματα βαρος και μεγεθος/ογκος.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, afterhours είπε

Ολες πλεον οι καμερες τραβανε καλες φωτογραφιες σε ωρες που ειναι ημερα...Φανταζομαι δεν θα τραβας σε χαμηλους φωτισμους.....ποσο μαλλον τα μοντελα που ανεφερες.Αν δεν υπαρχει περιορισμος στο budget εγω προσωπικα εγραψα παρα πανω δες ποια θα αγοραζα (εχω ηδη mirrorless οποτε δεν σκοπευω :) )

Τωρα αν σου αρεσει η Olympus γιατι οχι ,ειναι καλες καμερες με μεγαλο ευρος φακων...Καλο ειναι να πας σε ενα μαγαζι να τις πιασεις ολες να δεις ποια σου αρεσει σε πιασιματα βαρος και μεγεθος/ογκος.

Σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D7500 , είναι καλύτερη από όλες εννοείται , έτσι ;

Αν τη συνδιάσεις  με τον παλιό μικρό 24mm f/2.8d , δεν είναι τόσο τεράστια. 

 

Από τις άλλες που λες, θα προτιμούσα fuji , λόγω αίσθησης/ποιότητας της μηχανής και των φακών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η D7500 , είναι καλύτερη από όλες εννοείται , έτσι ;

Αν τη συνδιάσεις  με τον παλιό μικρό 24mm f/2.8d , δεν είναι τόσο τεράστια. 

Από τις άλλες που λες, θα προτιμούσα fuji , λόγω αίσθησης/ποιότητας της μηχανής και των φακών . 

Η D7500 ειναι μια φοβερη μηχανη αλλα επειδη κανω πολλα μεγαλα ταξιδια με μοτοσυκλετα και ο χωρος στις βαλιτσες ειναι περιορισμενος θελω να παρω μια mirrorless που μπορω να την εχω και στην τσεπη του μπουφαν. χωρις να χρειαζεται καθε που θελω να φωτογραφισω κατι να ανοιγω τις βαλιτσες. μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στις 3 που αναφερω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giovani64 είπε

Η D7500 ειναι μια φοβερη μηχανη αλλα επειδη κανω πολλα μεγαλα ταξιδια με μοτοσυκλετα και ο χωρος στις βαλιτσες ειναι περιορισμενος θελω να παρω μια mirrorless που μπορω να την εχω και στην τσεπη του μπουφαν. χωρις να χρειαζεται καθε που θελω να φωτογραφισω κατι να ανοιγω τις βαλιτσες. μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στις 3 που αναφερω παραπανω.

     Οπότε το ζήτημα έχει να κάνει με την φορητότητα και όχι με το αν πρέπει να είναι mirrorless η όχι . Χρειάζεστε κάτι πιο κόμπακτ και όχι μιρορλες η τέλος πάντων ακόμη και το κινητό σας κάνει μια χαρά την δουλειά σας .

   Να σταματήσετε , να βγάλετε τα γάντια , να ανοίξετε κάποιο μπουφάν η κάποιο tank bag ..... έχω την αίσθηση πως η τσέπη του μπουφάν δεν πρόκειται να χωρέσει μιρορλες και προτείνω να στραφείτε σε κάτι σαν Sony rx 100 η παραπλήσιο ....... κάποια Canon gx κάτι , καμία Nikon a κάτι μόνον τέτοιες μηχανές θα χωρέσουν σε μπουφάν και θα είναι ας πούμε έτοιμες για χρήση . Ο κιτ φακός μιας μιρορλες όσο και να μαζευτεί θα προεξέχει ενοχλητικά ώστε να χωρέσει σε ρούχα που θα ταξιδέψουν με τέτοιο τρόπο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφέρει να αλλάζουν οι φακοί η θα μεινεις σε έναν prime ευρυγωνιο;

Η Canon έχει τον 22/2 pancake και με αυτόν μπαίνει άνετα η Μ50 σε τσέπη μπουφάν. 
Στην Μ100 μου είναι Αρίστος με τα 24ΜΡ. Στα πιο νέα σώματα με 30+ΜΡ έχω ακούσει να λένε ότι είναι λίγο μαλακός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι mirrorless με φακο pancake χωρανε μια χαρα στην τσεπη. εχεις δικιο babisskg οτι με τον κιτ φακο υπαρχει προβλημα. και επισεις κοιταζω για mirrorless γιατι αν χρειαστει παιρνεις μαζι σου και ενα τηλεφακουδακι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο 15-45 της Canon κολαψάρεται για τη μεταφορά. Βέβαια δεν είναι pancake και δεν γίνεται πραγματικά compact.

Μπαίνει σε φαρδιά τσέπη μπουφαν ή πλαινή τσέπη βερμούδας.

Αλλά για Olympus γενικά δεν έχω άποψη.

Να θυμάσαι όμως ότι μιλάμε για M43 όχι APSC οπότε γενικά θυσιάζεις 1 στοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nickolas είπε

Να θυμάσαι όμως ότι μιλάμε για M43 όχι APSC οπότε γενικά θυσιάζεις 1 στοπ

Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα αυτό. Δεν είναι κάθε μεγαλύτερος αισθητήρας καλύτερος από κάθε μικρότερο. Δες εδώ τι γίνεται σε ISO 3200 στις Canon M50, Fujifilm X-T100 και Sony a6000 σε σχέση ακόμα και με μια παλιά Olympus PEN E-PL7. Και αυτό χωρίς να λάβουμε υπόψη τη σταθεροποίηση εικόνας που έχει η Olympus.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_epl7&attr13_1=canon_eosm50&attr13_2=sony_a6000&attr13_3=fujifilm_xt100&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=full&widget=1&x=0.9538756613756615&y=-1.062495080676899

Κι εδώ:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_epl7&attr13_1=canon_eosm50&attr13_2=sony_a6000&attr13_3=fujifilm_xt100&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=full&widget=1&x=0.8281613756613758&y=0.17292404565131836

Παραδείγματα που μπορώ ο ίδιος να βεβαιώσω εμπειρικά γιατί έχω τεστάρει την ίδια σκηνή σε αισθητήρα m43 και APS-C είναι μεταξύ Panasonic GM1 – Canon M10 – Nikon D3100 – Sony a5000, όπου η GM1 έχει προβάδισμα έναντι όλων αυτών των APS-C αισθητήρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο σου πάραδείγμα στα μάτια μου δείχνει οξύτερο φακό στα άκρα. 

Προτιμω για υψηλά ISO τη σκηνή σε χαμηλό φωτισμό και βέβαια την ανάλυση στο comparable. 
 

Επίσης θέλει προσοχή στην έκθεση. Πχ. Η Ολυμπους τραβάει f/5.6 στο 1/1000 στο παράδειγμα σου ενώ η Μ50 στο 1/1600. 

Αλλά όντως τραγικές διάφορες δεν υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...