Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Uptodate, γιατι να μην βαλουμε κλασσικα ολη την ζαχαρη στο τηγανι και να την αφησουμε να υγροποιηθει μονη της?

 

 

Αν βαλεις ολη μαζι την ζαχαρη απο την αρχη εχεις πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να σου κανει κομματια καραμελας στο τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις τίποτα μέσα να την ανακατεψεις και δεν κάνει κρυστάλλους. Απλά κουνας το τηγάνι.

Δεν το εχω δοκιμασει ετσι, θα το δοκιμασω ομως. Αλλα ετσι μου το περασε ο καθηγητης, με αυτον τον τροπο, το θεμα ειναι οτι η ειδικευση του ειναι πανω στην καραμελα. Ακολουθω ο,τι και να χει, μαγειρακι ειμαι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκς για τις προτάσεις παίδες, αλλά αποφάσισα να κάνω αυτήν την συνταγή, που είναι του μοναχού Επιφάνιου (είναι ξαδερφάκι του Σαν Επιφάνιο αν τον θυμάστε οι μπασκετικοί) και είναι ιερή και άγια και ευλογημένη, και προφανώς θα έχω μαζί μου τον Χριστούλη και την Παναγίτσα και τους Άγιους Σαράντα (μη σε πω και τους Πενήντα) οι οποίοι θα βοηθήσουν να πετύχει και να γίνει ένα γαμάτο φαγητό. Βοήθειά μας, την ευχή μου να έχετε, τέκνα μου.

 

Μόνο που δεν έχω ταβά γαμώτο. Ελπίζω να με συγχωρέσει η Μεγαλοσύνη Του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε τις φωτογραφιες, καταφερα να σωσω ενα κομματι

 

 

p1040153g.jpg

 

 

 

 

Συνταγήηηηη

 

Τραγανιστή τάρτα σοκολάτας

 

Υλικά

Για την τραγανή βάση

225γρ καρύδια Βραζιλίας  (όχι κάτι άλλο)

4 κουταλιές της σούπας  κρυσταλλική ζάχαρη

4 κουταλάκια του καφέ λιωμένο βούτυρο (όχι μαργαρίνη)

 

Για την γέμιση

225ml γάλα

2 κουταλάκια του καφέ ζελατίνη σε σκόνη (έβαλα δύο φύλλα ζελατίνης αλλά σηκώνει άνετα παραπάνω)

115γρ ζάχαρη άχνη

2 αυγά (ασπράδια και κρόκοι ξεχωρισμένα)

225γρ μαύρη σοκολάτα σε κομμάτια

1 κουταλάκι του καφέ υγρή βανίλια

150ml πλήρης κρέμα γάλακτος (30% λιπαρά το λιγότερο)

2 κουταλιές της σούπας τριμμένα καρύδια Βραζιλίας

 

Εκτέλεση

1. Για την βάση τρίψτε τα καρύδια Βραζιλίας σε έναν μίξερ με κόφτη (ε δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα), προσθέστε το βούτυρο και την ζάχαρη και τρίψτε λίγο ακόμα. Ρίχτε το μείγμα σε μια φόρμα διαμέτρου 23εκ και στρώστε το καλά στον πάτο και στα τοιχώματα όσο γίνεται. Ψήστε 8-10 λεπτά στους 200 βαθμούς μέχρι να γίνει λίγο χρυσή. Αφήστε την να κρυώσει.

2. Σε ένα μεγάλο μεταλλικό μπολ ρίχτε το γάλα και μουλιάστε μέσα την ζελατίνη για 2 λεπτά. Τοποθετήστε το μπολ πάνω σε μία κατσαρόλα με νερό που βράζει ελαφρώς. Προσθέστε την σοκολάτα και την μισή ζάχαρη και ανακατέψτε   μέχρι να λιώσει καλά η σοκολάτα και διαλυθεί πλήρως η ζελατίνη.  Απομακρύνετε το μείγμα από την φωτιά και ανακατέψτε λίγο να κρυώσει ελάχιστα το μείγμα και προσθέστε τους κρόκους των αυγών. Το μείγμα πρέπει να είναι ομοιογενές. Καλύψτε το με μια μεμβράνη (να ακουμπάει την σοκολάτα) και βάλτε το στο ψυγείο  1 ώρα.

3. Με την υπόλοιπη ζάχαρη και τα ασπράδια αυγών χτυπήστε μαρέγκα  (διατηρείται στο ψυγείο μέχρι να κρυώσει η σοκολάτα). Λίγο πριν βγάλετε την σοκολάτα από το ψυγείο, χτυπήστε την κρέμα σε σαντιγή (κρύα κρέμα, κρύο μεταλλικό μπολ). Προσθέστε την σαντιγή και την μαρέγκα στην σοκολάτα και ανακατέψτε με απαλές κινήσεις. Ρίχτε το μείγμα στην φόρμα που είναι η βάση και βάλτε το στο ψυγείο όλη νύχτα ή στην κατάψυξη για 3 ώρες (δεν θέλουμε να γίνει παγωτό). γαρνίρετε με σαντιγή και τα τριμμένα καρύδια (εγώ χρησιμοποίησα πικρό κακάο για το ντεκόρ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ "αραιή" μου φαίνεται η σοκολάτα, το κόβω να είναι ελαφρύ γλυκό...

 

 

ειναι ελαφρύ όντως αλλα λογω του γαλακτος εμενα με φουσκωνει πολυ. απο την αλλη ειναι πολυ υπουλα παχυντικο. αυτα τα καρυδια βραζιλιας εχουν 650 θερμιδες τα 100γρ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brazil nut το ένα, walnut το άλλο.

Που να δεις και τα pecans που είναι οπτικά σχεδόν ίδια με τα καρύδια/walnuts αλλά δεν έχουν καμία σχέση σε γεύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...