Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πλάκα κάνεις. Τι, εγώ θα τα καθαρίσω; Έλεγα να τα καθαρίζει αυτός που τα τρώει. Για πέντε άτομα μαγειρεύω ρε, φαγανά μάλιστα, 2 κιλά πήρα, πρέπει να είναι τουλάχιστον 100 κομάτια. Φακ.

 

Αντέχουν λες στο ψυγείο να τα μαγειρέψω την Πέμπτη που θα έχω χρόνο; Ζωντανά είναι.

100 κομμάτια είναι κανά 15λεπτο δουλειά. Βάλε την φαμίλια σε γραμμή παραγωγής και ήδη έχεις τελειώσει
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα τα μετρήσω κιόλας, να σε πω πόσα ακριβώς ήταν.

 

Αύριο. Τώρα φτιάχνω μαρμελάδα φράουλα, τουρσί μανιτάρια, λάχανα ποντιακά σαλάτα, χορτόπιτα, κι έχω και ψάρια να τηγανίσω. Πάλι σκατά τα έκανα. Μήπως μπορείς να πας να πάρεις τον μικρό από το σχολείο αν δεν προλάβω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xτες εκατσα κ εκανα μια ταρτα που ειχα δει στην σχολη.. ΑΞΙΖΕΙ.

ταρτα καραμελα(ακριβως σαν mars/twix) - σοκολατα κ προσθεσα κ λιγα oreo

906589_10200879209520266_244603679_o.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα κι εγω μια ταρτα σοκολατας χ8ες την οποια δεν προλαβα καν να βγαλω φωτογραφια γτ επεσε πανω της ο δικος μου πριν καν φτασω την φωτογραφικη μηχανη. ειναι ταρτα με βαση απο ξηρους καρπους και η σοκολατα απο πανω ειναι σαν μους σοκολατας αλλα πιο απαλη. μου εφυγε το χερι να χτυπησω μαρεγκα και σαντιγη αλλα το αποτελεσμα τα σπαει. η βαση απο βραζιλιανικα καρυδια ειναι σαν μπισκοτο και τα σπαει ασχημα!!!  :-D  :-D  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Xτες εκατσα κ εκανα μια ταρτα που ειχα δει στην σχολη.. ΑΞΙΖΕΙ.

 

ταρτα καραμελα(ακριβως σαν mars/twix) - σοκολατα κ προσθεσα κ λιγα oreo

 

906589_10200879209520266_244603679_o.jpg

 

1ον: Γράψε τη συνταγή!

 

2ον: Έτσι είναι τα oreo? Απομίμηση σου πούλησαν? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χχαχαχα
πηρα φθηνοτερα, δεν εβγαινα... :P
Βασικα σε γευση ηταν πολυ καλυτερα, ειδικα παγωμενα.. δε θυμαμαι κ την μαρκα..

Συνταγη για την ταρτα κ καραμελα σοκολατα μαζι μεεκτελεση θα την γραψω το βραδακι γιατι τωρα δεν προλαβαινω!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφηστε ρε τις περιγραφες και δωστε συνταγες...

αιντε πρωινιατικα.

 

το βραδυ θα προσπαθησω να βγαλω φωτο κανα κομματι της ταρτας και θα βαλω και συνταγη (πρεπει να την μεταφρασω κιολας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σαλιγκάρια από την λαϊκή. Δεν έχω ξαναμαγειρέψει. Πείτε κάνα τιπ, καμιά ιδέα. Η θείτσα που τα πουλούσε είπε να τα αφήσω ένα βράδυ σε μια σακούλα με αλεύρι, για να φύγει η γλίτσα τους, και την επόμενη μέρα να τα κάνω με κρεμμύδια ξερωγώ. Παίζει αυτό με το αλεύρι; Γενικά τις θείτσες τις ακούω συνήθως, κάτι ξέρουν.

Λοιπόν δεν γράφω συνταγές σε αυτό το νήμα αλλά ντάξει σαλιγκάρια ΜΙΑ είναι η συνταγή. (τούφα, σόρρυ μαν, οι ρίζες βλέπεις).

 

Λεφτερ γκαραντί, με μπόλικο αρισμαρί και τηγανητές πατάτες στρογγυλές σερβιρισμένες από κάτω, μες στο λάδι  δεν θα προλαβαίνεις τα τηγάνια. Άμα δεν μετράς και χοληστερίνες, πάρε και ψωμί για παπάρες μπόλικο, πωωωωω, φτιάχτηκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνταγη της ταρτας καραμελας - σοκολατας.


για την ζυμη ειχα 
Αλευρι 250γρ
Λιπαρη ουσια 100γρ (βουτηρο εδω)
Ζαχαρη 125γρ
1 αυγο

εκτελεση: Ξεκινησα διαλυοντας την ζαχαρη με το βουτηρο μεχρι να ομογενοποιηθουν,επειτα εριξα το αυγο, ομογενοποιησα και προσθεσα το αλευρι. (δεν θελει πολλες κινησεις, ΜΟΛΙΣ ερθει στα ισα του ζελατινα κ ψυγειο) Το εβγαλα και το ζυμωσα παλι 2-3 κινησεις, ελαχιστες ισα ισα για να συνελθει. Το εψησα σε σεμιζαρισμενο(αλευρι,βουτηρο) ταψακι στους 180 για 30' περιπου
* στην ταρτα κανουμε μερικες πιρουνιες - τρυπηματα για να μην φουσκωσει - και την επιβλεπουμε, για να μην φουσωσει.

Για την καραμελα

150γρ ζαχαρη
150ml κρεμα γαλακτος(+20ml νερο) ΧΛΙΑΡΑ οταν πεσουν στην καραμελα
30γρ βουτηρο

Εκτελεση: βαζωντας μια κουταλια ζαχαρης στο τηγανι, σε μετρια φωτια, λιωνω τον καθε κοκο καραμελας με μια ξυλινη κουταλα.. μεχρι να υγροποιηθει. Προσοχη, δε πρεπει να  μεινει ιχνος κοκου απο ζαχαρη γιατι μπορει να σπασει κ δοντι. Επειτα προσθετω μεσα 2 κουταλιες ζαχαρης κ τα αφηνω να λιωσει και αυτο κανωντας το ιδιο πραγμα, σπασιμο κοκκων. Μετα προσθετω παλι 2, 2 μιση κουταλιες, μετα 3 κ.ο.κ (λεγεται ψησιμο στα στεγνα) 
Αφ οτου λιωσει ολη η ζαχαρη και παρει το χρωμα της καραμελας απο την μαρς για παραδειγμα, κατεβαζουμε το τηγανι κ προσθετουμε την χλιαρη κρεμα με το νερο. Επαναφερουμε και το αφηνουμε σε χαμηλη φωτια. Οταν λιωσει κ ενσωματωθει η καραμελα, κατεβαζουμε κ προσθετουμε το βουτηρο, το οποιο αφηνουμε να λιωσει. Αν εχουν μεινει κομματια της καραμελας που δεν εχουν λιωσει, τα περναμε απο σιτα.
Βαζουμε την καραμελα σε ενα σκευος και την αφηνουμε ψυγειο να ερθει στα ισα της. (καπως σαν την καραμελα απο μαρς)

Για την σοκολατα
180γρ κουβερτουρα
150ml κρεμα γαλακτος

Εκτελεση: Σε ενα τηγανι/κατσαρολακι ζεσταινουμε την κρεμα γαλακτος κ προσθετουμε τα κομματια της κουβερτουρας. (καλο θα ηταν να ειναι bitter) Τα αφηνουμε να λιωσουν και αποσυρουμε. Την αφηνουμε να κρυωσει.

Αφ, οτου ειναι ολα ετοιμα, προσθετουμε στην ταρτα την παγωμενη καραμελα κ επειτα την κρυωμενη γκαναζ μας. Και βαζουμε ψυγειο.. 
Thats all :P



In other news, για σημερα, 
Ορτυκι γεμιστο(λουκανικο,μπεικον,ρυζι,πρασο,κρεμμυδι)
καραμελωμενοι κυβοι πορτοκαλιου/κυβοι καροτου/δακρυα καραμελας/πουρες σελινοριζας σε φυλλα πρασου/σαλτσα απο πορτοκαλι κ διαφορα λαχανικα

882564_10200885401235055_508971005_o.jpg

892095_10200885563359108_830586799_o.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 κομμάτια είναι κανά 15λεπτο δουλειά. Βάλε την φαμίλια σε γραμμή παραγωγής και ήδη έχεις τελειώσει

όχι ρε τουφ η μισή χαρά στο σαλιγκάρι είναι το ρούφηγμα... 

 

http://www.sintagesmamas.com/%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%B4%CE%BF#axzz2PLNZSM6a

 

leftermann εγώ βάζω σκέτο αλεύρι και επίσης εκεί που θα τα βάλεις για 2 μέρες (καφάσι βάζω) βάζεις κάτι ΠΟΛΎ βαρύ από πάνω γιατί θα τα κυνηγάς

η γιαγιά μου έβαζε ένα μάρμαρο  πάντως :P 

επίσης σε αυτή τη συνταγή εγώ βάζω τα μικρά κρεμμυδάκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...