Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ναι τώρα δυανύουμε το τελευταίο 2ωρο του μπλουμενθόλιου μακαρονοκιμά!από χτες τον παλεύω και μιας και είναι η πρώτη φορά ακολούθησα ευλαβικά τη συνταγή,το μόνο που δεν κρατήθηκα και άλλαξα ήταν τα 3 γαρύφαλα που έλεγε να βάλουμε μέσα στην ξεχωριστή σάλτσα(κάλυπτε όλα τα άλλα σαν να μου μύριζε μπακλαβάς και τα 'βγαλα στο μισάωρο)

υγ: uptodate πες μου ρε φίλε που μέρεις να σου στείλω μια πονταρισιά από το σκεύασμα για τον μουσακά γιατί χωρίς κιμά και χωρίς τηγανητές μελιτζάνες φλερτάρεις με την ιεροσυλία 

post-258513-0-05766200-1363997399_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι τώρα δυανύουμε το τελευταίο 2ωρο του μπλουμενθόλιου μακαρονοκιμά!από χτες τον παλεύω και μιας και είναι η πρώτη φορά ακολούθησα ευλαβικά τη συνταγή,το μόνο που δεν κρατήθηκα και άλλαξα ήταν τα 3 γαρύφαλα που έλεγε να βάλουμε μέσα στην ξεχωριστή σάλτσα(κάλυπτε όλα τα άλλα σαν να μου μύριζε μπακλαβάς και τα 'βγαλα στο μισάωρο)

υγ: uptodate πες μου ρε φίλε που μέρεις να σου στείλω μια πονταρισιά από το σκεύασμα για τον μουσακά γιατί χωρίς κιμά και χωρίς τηγανητές μελιτζάνες φλερτάρεις με την ιεροσυλία 

 

νηστισιμος..με κιμα...δεν γινεται :P ηταν μια διαφορετικη προσεγγιση για ατομα που νηστευουν, στην σχολη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

νηστισιμος..με κιμα...δεν γινεται :P ηταν μια διαφορετικη προσεγγιση για ατομα που νηστευουν, στην σχολη

 

Γίνετε αλλα δεν τρώγεται....
Εγώ πάντως εγώ 3 συνταγές μια λύτη και απέριττη δηλαδή λίγο κρεμμυδάκι σάλτσα κιμάς κανέλα μοσχοκάρυδο και σπανια γαρύφαλλο η άλλη που βάζω κύμα σάλτσα σέλινο σκόρδο κρεμμύδι πιπεριά και τέλος κύμα σάλτα μανιτάρια κρεμμύδι σκόρδο αλλα συνήθως για μακαρονάδα φούρνου..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρωγεται;
διαφορα λαχανικα(κολοκυθακι,πιπεριες,κρεμμυδακι,σκορδο,μελιτζανα,καροτακι,ντοματουλα,κανα μπαχαρι)->φουρνος
σαλτσα τοματας 
μπεσαμελ σφιχτη
=φουρνος +chill κανα 2ωρο στο ψυγειο να κρατησει τα υγρα του,ζεσταμα + λιγο ωμο ελαιολαδο
ή ξεσκισμα και με την μια κ πες μου.. βγαινει ενα απιστευτο πιατακι απο το τιποτα,απλα μου ετρεχαν τα σαλια. Απλα οταν ο αλλος νηστευει (Ελλαδα ειμαστε) σαν μαγειρας θα πρεπει να εχω καποιες νοστιμες προσεγγισεις κλασσικων πιατων διαθεσιμες.

παιζει να επιασα και τα λεγομενα σου καπως διαφορετικα κ να εννουσες αλλο, απλα ειμαι off απο την κουραση :P θα τα reviewαρω αυριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον μπαρμπα λεφτερ θελω να ακουσω γιατι ξερει απο.... πιτες



Δεν τρωγεται;
διαφορα λαχανικα(κολοκυθακι,πιπεριες,κρεμμυδακι,σκορδο,μελιτζανα,καροτακι,ντοματουλα,κανα μπαχαρι)->φουρνος
σαλτσα τοματας 
μπεσαμελ σφιχτη
=φουρνος +chill κανα 2ωρο στο ψυγειο να κρατησει τα υγρα του,ζεσταμα + λιγο ωμο ελαιολαδο
ή ξεσκισμα και με την μια κ πες μου.. βγαινει ενα απιστευτο πιατακι απο το τιποτα,απλα μου ετρεχαν τα σαλια. Απλα οταν ο αλλος νηστευει (Ελλαδα ειμαστε) σαν μαγειρας θα πρεπει να εχω καποιες νοστιμες προσεγγισεις κλασσικων πιατων διαθεσιμες.

παιζει να επιασα και τα λεγομενα σου καπως διαφορετικα κ να εννουσες αλλο, απλα ειμαι off απο την κουραση :P θα τα reviewαρω αυριο

Αν νηστεύει να κατσει σπιτι του. Δεν ειναι αναγκη να ερθουν ολοι στο μαγαζι που θα εχεις. Αυτο το λαθος κανουν σχεδον ολοι στην ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουφα σκεψου σαν ιδιοκτητης και οχι σαν μαγειρας.

Ερχεται ο αλλος που για καποιο λογο δεν τρωει κρεας, και του δινεις ενα πιατο που ονομασες μουσακα, στην ιδια τιμη με τον κανονικο μουσακα.

Συμφερει. :P

 

Πανω στον χορτοφαγικο μουσακα, εχω δει συνταγη χωρις μπεσαμελ (γιατι το βουτυρο ειναι κακο πραγμα) που απλα εναλλασει στρωσεις λαχανικων με σαλτσα τοματας.

"Μουσακας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το βούτυρο

Αν είναι να ανησυχούμε για κάτι είναι τα τράνς, ψόφια λάδια, πολυτηγανισμένα και αυτή τη 'υγιεινή' μαργαρίνη που μας πασάρουνε τόσα χρόνια και είναι κανονική φόλα για ανθρώπους...

Στο χωριό μου στο νησί επειδή είναι ορινό και δεν πολυέχουνε ελλιές μαγειρεύουνε με γλινερά λαρδιά και τρώνε το κατσικίσιο βούτυρο με το κουτάλι και οι μισοί περνάνε τα 100, τα ίδια και οι θράκες βουτυροφάγοι,βλ γαλλικό παράδοξο σύγχρωνες έρευνες κλπ

 

υγ: περιττό να πω πως ο κιμάς γαμεί και δέρνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαρκασμος ηταν Kiaperas.

Εννοειται οτι το βουτυρο με μετρο, ειναι ο,τι καλυτερο σε σχεση με μαργαρινες και λοιπες βλακειες.

Και για την υγεια και για την γευση.

 

Επισης χαρα στο κουραγιο σου αν ακολουθησες βημα προς βημα την συνταγη!

Γνωριζοντας το αποτελεσμα, θα το ξανακανες? Μετραει τοσο πολυ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι έτοιμη να βάλω σοκολατόπιτα στο φούρνο γιατί αύριο πάω επισκεπτήριο σε ένα φίλο μου που είναι στρατό. Βγήκε αρκετά πηχτό. Μου ψιλοβγήκε η πίστη να το στρώσω. Ελπίζω να τρώγεται.

Την προηγούμενη φορά που είχα κάνει επειδή έχει κρυσταλλική ζάχαρη κάνει μια κρουστούλα από πάνω και ωχπαναΐαμ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικά ούτε ένα 24ωρο δεν μου πήρε

Αργά το βράδυ έκοψα ίδρωσα και τσιγάρισα τα υλικά (μιρπουά,καραμελωμένα κρεμύδια και κιμά) τα 'βαλα στη κατσαρόλα με γάλα και νερό κέντραρα σίμερινγκ και αντί να περιμένω ένα εξάωρο έπεσα για ύπνο

την άλλη μέρα το πρωί το τσέκαρα, το κλεισα πήγα σχολή γύρισα, έφτιαξα τη σάλτσα την τηγάνισα την έβαλα μέσα με τα μπαχάρια μυρωδικά,έβγαλα τα γαρύφαλα, τσέκαρα πάλι σίμερινγκ και έπεσα για μεσημεριανό ύπνο,όταν ξύπνισα ήταν έτοιμη

 

Πιο πολύ από λόξα το ξεκίνησα αλλά αν το κάνεις σωστά σου λέω πως παραξίζει ο κόπος με αυτό που θα φάς

και ενοείται ότι δεν θα φτιάξεις μια μερίδα,εγώ έβαλα δύο ταπεράκια κατάψυξη και ένα ψυγείο

Αν μιλάς τώρα σε επαγγελματικό επίπεδο,αν ο άλλος δεν είναι αρκετά επαγγελματίας να κάνει κάτι παρόμοιο τότε λεφτά από μένα τουλάχιστον δεν πρόκειται να πάρει  

 

  

Σαρκασμος ηταν Kiaperas.

Εννοειται οτι το βουτυρο με μετρο, ειναι ο,τι καλυτερο σε σχεση με μαργαρινες και λοιπες βλακειες.

Και για την υγεια και για την γευση.

 

Επισης χαρα στο κουραγιο σου αν ακολουθησες βημα προς βημα την συνταγη!

Γνωριζοντας το αποτελεσμα, θα το ξανακανες? Μετραει τοσο πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουφα σκεψου σαν ιδιοκτητης και οχι σαν μαγειρας.

Ερχεται ο αλλος που για καποιο λογο δεν τρωει κρεας, και του δινεις ενα πιατο που ονομασες μουσακα, στην ιδια τιμη με τον κανονικο μουσακα.

Συμφερει. :P

 

Πανω στον χορτοφαγικο μουσακα, εχω δει συνταγη χωρις μπεσαμελ (γιατι το βουτυρο ειναι κακο πραγμα) που απλα εναλλασει στρωσεις λαχανικων με σαλτσα τοματας.

"Μουσακας"

Σαν ιδιοκτήτης μιλάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πουλα σπανακι και σογια σε τιμες φιλετου στους politically correct vegans

και ανοιξε ενα αλλο εστιατοριο με τα κερδη σου, για να κανεις την καυλα σου! :-D

 

Σοβαρα τωρα, το food cost των χορτοφαγικων πιατων, μπορει να φτασει ποτε τα αντιστοιχης ποιοτητας πιατα με κρεας ή ψαρι?

Δεν μιλαω για εξεζητημενες περιπτωσεις. Πιατα με νορμαλ υλικα, χορτοφαγικα και μη, ποια ειναι ακριβοτερα?

Δεδομενου οτι θεωρητικα τα χορτοφαγικα, εκτος απο φθηνοτερα υλικα, εχουν και λιγοτερες απαιτησεις σε ενεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οχι σε φαγητα μονο με λαχανικα, ειπα οχι σε νιστησιμα και vegan μπουρδες. Σογια? Μονο η σαλτσα θα μπαινει στο μαγαζι μου :P

 

 

Στο μαγαzι σημερα ξεκινησαμε νεο special:

W7eQr9x.jpg

 

BLTEC ramen = Bacon lettuce (mizuna) tomato egg and cheese

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρμπα, η μανα μου οταν ανοιγει φυλλο βαζει μιση κουπα ξυδι, μιση λαδι και μια νερο, λιγο αλατι και οσο αλευρι παρει. Μερικες φορες βαζει και γιαουρτι. Το φυλλο της μου αρεσει πολυ, ειναι τραγανο κλπ. Οι αναλογιες ομως μου καθονται περιεργες. Εσυ που ξερεις, πως σου ακουγονται? 

 

ναι, κι εμένα πολύ με φαίνεται το ξύδι, αλλά δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει να βάλω τόσο πολύ. Πάνω κάτω όπως ο up το πάω, μισό κιλό αλεύρι, μισό ποτήρι λάδι, ένα κουταλάκι αλάτι, ένα κουτάλι ξύδι, περίπου 1 ποτήρι νερό, και μετά διόρθωμα με αλεύρι ή νερό επιπλέον, ανάλογα πώς θα πάει.

 

Γιαούρτι (πρόβειο εννοείται) βάζω και κάνω ζύμη κουρού, η οποία ΓΑΜΑΕΙ, αλλά καμία σχέση  με φύλο. Λες να δοκιμάσω να ανοίξω φύλο με τέτοια ζύμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...