Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω τωρα που δουλευω και δεν εχω χρονο για να κανω τιποτα το πρωι, κανω μια tortilla/frittata/quiche χωρις ζυμη με οτι εχω στο ψυγειο. Πχ την προηγουμενη βδομαδα ειχα κολοκυθακι, ντοματες ψητες και μανιταρια σωταρισμενα με κρεμμυδι. Ειχα κανει ενα μεγαλο τηγανι, το μαγειρεψα οπως επρεπε (μαλακο οσο πρεπει) και μετα το ειχα κομμενο σε τριγωνα σαν κομματια απο τουρτα. Αν εχεις χρονο, μπορεις να κανεις αυγα με μπεικονια που εχουν σχημα muffin απο φορμα. Συντομα θελω να αρχισω να φτιαχνω και bulletproof ροφηματα (πχ καφες/τσαι με λαδι καρυδας/βουτυρο) http://www.bulletproofexec.com/how-to-make-your-coffee-bulletproof-and-your-morning-too/ ακουγεται αηδιαστικο, αλλα ειναι πολυ νοστιμο. χωρις να εχεις την γευση απο βουτυρο κλπ. 

εδω θα βρεις πολλα: http://www.reddit.com/r/ketorecipes/

Αν θες πιο χαλαρες διατροφες δες τις slow carb diet απο tim ferris (η πιο ευκολη επειδη εχει μερες που τρως οτι θες, o θειος θα σου δωσει τα 4 hour body και τα 4 hour chef βιβλια του) και Paleo διατροφες.

 

Επειδη keto κανω on/off οσο μπορω, να ξερεις οτι παντα νιωθεις ζωντανια απο τοτε που θα γινει η αλλαγη απο καψιμο carbs σε καψιμο λιπαρων  (1-2 μερες μετα την αρχη) επειδη εχεις πολυ σταθερη ενεργεια. Εγω οταν τρωω carbs στην δουλεια πλεον χασμουριεμαι σαν διαολος μετα απο 1 ωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μολις εκανα αυτο.

 

απιθανο γευστικα αλλα δεν το πετυχα απολυτα στη υφη μιας και βγηκε λιγο πιο σφιχτο...

τι παιζει να εκανα λαθος?

 

το φαουλ που ειδα ηταν οτι αντι να βαλω μια-μια κουπα το ζωμο μεσα στο τιγανι το πεταξα ολο μαζι...

επισης δεν εχω τιγανι που να μπαινει στο φουρνο και το μετεφερα σε ενα ταψακι και μετα ξανα στο τιγανι για τελειωμα.

παιχτηκε τπτ με τα παραπανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φαουλ που ειδα ηταν οτι αντι να βαλω μια-μια κουπα το ζωμο μεσα στο τιγανι το πεταξα ολο μαζι...

Αυτο. Ειναι απο τα πιο σημαντικα βηματα στην παρασκευη του ριζοτο οταν το κανεις με την παραδοσιακη μεθοδο.

Η μεθοδος του chef John ειναι αρκετα μεγαλο cheat απο μονη της, οποτε θα θελει να την ακολουθησεις κατα γραμμα.

 

Επισης τι ρυζι εβαλες?

 

Επειδη τωρα το προσεξα.

Δεν ξερω αν εφταιγε αυτο, αλλα οταν το μετεφερες σε ταψι που λογικα ηταν κρυο, σταματησες το μεγειρεμα του ρυζιου.

Σκεψου οτι αυτην την τεχνικη την κανουν στα εστιατορια μολις προσθεσουν το κρασι και το ρουφηξει,

για να κρυωσουν το ρυζι, να σταματησουν αμεσα το μαγειρεμα του, και να το εχουν ετοιμο για τις παραγγελιες που θα τους ερθουν.

Ριχνεις τον χρονο προετοιμασιας του ριζοτο περιπου στο μισο με αυτην την μεθοδο.

Εσυ δεν θα το αφησες ωρα στο ταψι να κρυωσει, αλλα παιζει να εκανε και αυτο ζημια μαζι με τον ζωμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν δοκιμαζεις με τον παραδοσιακο τροπο?

Η μονη διαφορα που εχει με την παραπανω μεθοδο, ειναι οτι αντι να το βαλεις φουρνο, συνεχιζεις να προσθετεις λιγο λιγο τον ζωμο ανακατευοντας διαρκως.

Δεν σου γλιτωνει αρκετο κοπο ωστε να καθεσαι να αλλαζεις απο τηγανι σε ταψι και τουμπαλιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια  τα φωτα σας, ποιο ειναι το ιδανικο ταψι για πιτες; τυροπιτες, σπανακοπιτες κτλ. χθες εφτιαξα μια τυροπιτα, εγινε σουπερ απο πανω αλλα απο κατω ηταν αψητη, την ειχα βαλει σε γυαλινο ταψι και ειμαι σιγουρη οτι αυτο φταιει αλλα δεν ειχα κατι σε μεταλλικο στο ιδιο μεγεθος. υποψιαζομαι οτι το αλουμινενιο ειναι το πιο σωστο. εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλουμινένιο σινί.  Ακόμα καλύτερο το χάλκινο, αλλά είναι και πολύ πιο ακριβό, και πολύ μπελαλίδικο (δεν μπορείς να κόψεις μέσα στο ταψί, αν χαραχθεί μετά θέλει γάνωμα κλπ). Θέλει και κάνα 10λεπτο-15λεπτο ψήσιμο μόνο με την κάτω αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το χρεπι μου αναβει και τις δυο αντιστασεις μαζι. ρε πουστη μου τσαμπα ειναι τα σινια αλλα εδω που θα βρω; και κυριως ποσο θα το πληρωσω; εχω μια αλουμινενια φορμα για γλυκα αλλα ειναι μικρη (24 εκ διαμετρος) αν βρω κατι αναλογο σε μεγαλυτερο μεγεθος θα κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά θα κάνει. Το σινί είναι ρηχό όμως, και αυτό σε διευκολύνει όταν στρώνεις τα φύλα. Δεν ξέρω αν κάνει διαφορά και στο ψήσιμο...

 

Άμαζον και ημπέη δεν έχουν; Πώς διάλο λέγεται το σινί στα αγγλικά;  :-D  Λαϊκή αγορά δεν έχει εκεί πέρα στας ευρώπας; Ή μαγαζιά με κουζινικά διάφορα; Εγώ από την λαϊκή πήρα όσα έχω πάρει.

 

Αν δεν παίζει μόνο με κάτω αντίσταση, μπορείς να βάλεις το ταψί να ακουμπήσει κάτω, αλλά θέλει προσοχή μην σου καεί. Έτσι κάνω στον φούρνο της ξυλόσομπας στο χωριό και τσεκάρω κάθε 2-3 λεπτά (με το σινί είναι εύκολο να τσεκάρεις την πίτα από κάτω, σηκώνεται μονοκόμματη με ένα πιρούνι αν έχει ψηθεί καλά :-)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...