Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψήσσα/ιππογλωσσα το λεει το λεξικο.

σαν το καλκανι ειναι περιπου

 

 

εδώ σε έχω

 

P1050305_zps3ac6fce2.jpg

 

Φασιά τα λένε στο χωριόμ. Μικρά έχουμε εδώ στο ελλάντα (φασιά ε).  Βρήκα σήμερις στην λαϊκή, είχε 4-5 κομμάτια, το πιό μεγάλο είναι αυτό που βλέπεις, 500 γρ. Προφανώς υπάρχουν και υποείδη του υποείδους ξερωγώ, πχ ο πατέραζμ είπε ότι πιο συχνά παίζουν φασόγλωσσες (προφανώς κάτι ενδιάμεσο), καθαρό φασί πιό σπάνια θα βρεις. Πόνεσε λίγο ο κώλος μου, αλλά έπρεπε να δοκιμάσω. Ψάρι λέω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκανα κι εγω την καρμποναρα με τα αυγα. τσιγαρισα το μπεικον με λιγο νερο για να μην κολλησει κατω μεχρι να βγαλει τα δικα του ζουμια, το στραγγιξα καλα και το αφησα να βγαλει τα λαδια του λιγο πανω σε χαρτι κουζινας. Οσο αφορα τα αυγα, πρεπει να εβαλα μονο 2 κροκους συν ενα αυγο  γτ δεν ειχα αλλα (και λιγο νερο απο τα μακαρονια για να αραιωσει) και το ξετιναξα στο πεκορινο. τα μακαρονια τα εβρασα χωρις αλατι. ετσι κι αλλιως βγηκε πολυ αλμυρο λογο του τυριου, ισως θα επρεπε να ειχα βαλει λιγοτερο. σε γενικες γραμμες μου φανηκε πιο ελαφρια απο την fake καρμποναρα με την κρεμα, δεν φουσκωσα καθολου. Επισης, αρχικα φοβομουν οτι θα βρωμαγε αυγουληλα αλλα τελικα δεν ειχε ουτε υποψια μυρωδιας. Η τελικη υφη της σαλτσας ηταν απιστευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που μπαινω ολο και πιο πολυ στην κλικα των τροφων και του τι μπορεις να κανεις με λιγα πραγματα κ φαντασια συν της ομαδικοτητας/αποδοσης , με ορεξη και αγαπη για τα πραγματα που μας παρεχει η φυση.. Σημερα εκανα ενα ωραιο πιατακι με εναν συναδελφο, απο το πουθενα και με ελαχιστο χρονο.. χαιρομαι που μου/μας βγαινουν αυθορμητα πλεον καποια πραγματα χωρις καθοδηγηση κ.ο.κ (εχω κ εχει μαθει να μαγειρευει- αν κ πολυ τυπικος ο ορος- σε μολις ενα χρονο απο το 0 - τουλαχιστον τα πολυ βασικα) για πειτε γνωμες :-)

 

μαριναρισμενα φιλετα γλώσσας σε ελαιολαδο/θυμαρι(σωτέ) / καραμελωμενα πατζαρια-καρυδι / μαζι με λαδολεμονο και αφρο πατζαριου

 

830281_10200604439571189_973909264_o.jpg

 

 

Κριμα που ο χειμωνας, ειδικα στην Αθήνα, δεν έχει ιχνος θεσεων εργασιας στο κομματι της εστιασης.. ακομα και με μισθο πρακτικης. Τα εστιατορια ειναι αρκετα μειωμενα με παλια, με λιγοτερο προσωπικο.. κ ετσι δεν δινεται η ευκαιρια της αναπλασης του ταλεντου/γνωσης καποιου νεου.. μενεις στο 0 αν δεν ψαχτεις τρελα μονος, αυτο βλεπω. Ολα αυτα γιατι η ευκαιρια για δουλεια ειναι 3/4/5 μηνες την καλοκαιρινη περιοδο.  Με καπου στις 60-80+ ωρες την εβδομαδα βεβαια, αναλογα.

Ειμαστε μαγειρια οι Ελληνες που αντεχουμε σε πολλα.Περιεργα εργασιακο μερος/ανθρωποι/αντιμετωπιση.. αναγκαστηκα θα καταφυγουμε στο εξωτερικο οσοι ακολουθησουμε κ το γουσταρουμε οπως παει..

 

καλο φανεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτες σε μια δουλεια εκανα την μαλακια να "βγαλω" το κοτσι απο ενα ποδι φραγκοκοτας με ενα γιαπωνεζικο-λεπτο μαχαίρι μου. Αποτελεσμα να το ξεσκισω  

 

hiG4l3q.jpg
oNn9V4p.jpg
vcmUhIw.jpg

 

Μετα απο 10 λεπτα
BltXZnq.jpg
8ucsxNa.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαχαίρι με διπλωμένο ατσάλι! Ούτε που φανταζόμουν ότι θα υπήρχε τέτοιο πράμα! Πες μου ότι είναι κι από ατσαλόσκονη, το tamahagane, να πάθω πλάκα... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του γαμησες το κερατο. χθες εβλεπα σε εναν καταλογο μαχαιρια σαν αυτο εδω με τα ιδια νερα που φαινονται στην λαμα. αυριο παω για γερο shopping και θα παρω και μαχαιρια. θελω ενα μεγαλο παντος χρησης, ενα πριονοτο για ψωμι και ενα κεραμικο γτ γουσταρω. τι αλλο μου χρειαζεται σε γενικες γραμμες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαχαίρι με διπλωμένο ατσάλι! Ούτε που φανταζόμουν ότι θα υπήρχε τέτοιο πράμα! Πες μου ότι είναι κι από ατσαλόσκονη, το tamahagane, να πάθω πλάκα... :o

 

http://en.wikipedia.org/wiki/VG-10  αυτο ειναι το ατσαλι του, εσυ λες αυτο http://www.ebay.com/itm/Japanese-Kyoto-Tamahagane-Damascus-Gyuto-Knife-210mm-/230840253621?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35bf26bcb5

 

του γαμησες το κερατο. χθες εβλεπα σε εναν καταλογο μαχαιρια σαν αυτο εδω με τα ιδια νερα που φαινονται στην λαμα. αυριο παω για γερο shopping και θα παρω και μαχαιρια. θελω ενα μεγαλο παντος χρησης, ενα πριονοτο για ψωμι και ενα κεραμικο γτ γουσταρω. τι αλλο μου χρειαζεται σε γενικες γραμμες;

 

θα σου πω οτι λεω στους φιλους μου: victorinox fibrox! Αρκετα φτηνα, και σκυλια. Ενα chef, ενα πριονοτο αλλα σε pastry (γιατι θα σου ειναι πιο utility), ισως ενα boning/slicing, ενα parer  , αντε και ενα tomato knife 

Tα κεραμεικα δεν μου αρεσουν, εχω δει να σπανε απο κοκκαλα ψαριου! Βγαζει και η victorinox παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα κι εγω την καρμποναρα με τα αυγα. τσιγαρισα το μπεικον με λιγο νερο για να μην κολλησει κατω μεχρι να βγαλει τα δικα του ζουμια, το στραγγιξα καλα και το αφησα να βγαλει τα λαδια του λιγο πανω σε χαρτι κουζινας. Οσο αφορα τα αυγα, πρεπει να εβαλα μονο 2 κροκους συν ενα αυγο  γτ δεν ειχα αλλα (και λιγο νερο απο τα μακαρονια για να αραιωσει) και το ξετιναξα στο πεκορινο. τα μακαρονια τα εβρασα χωρις αλατι. ετσι κι αλλιως βγηκε πολυ αλμυρο λογο του τυριου, ισως θα επρεπε να ειχα βαλει λιγοτερο. σε γενικες γραμμες μου φανηκε πιο ελαφρια απο την fake καρμποναρα με την κρεμα, δεν φουσκωσα καθολου. Επισης, αρχικα φοβομουν οτι θα βρωμαγε αυγουληλα αλλα τελικα δεν ειχε ουτε υποψια μυρωδιας. Η τελικη υφη της σαλτσας ηταν απιστευτη.

Εγώ το μπέικον το έβαλα μαζί με όλα τα λάδια του, και επίσης έβαλα πιο λίγα μακαρόνια από όσα έλεγε γιατί δεν είχα άλλα με αποτέλεσμα να βγει πολύ μείγμα για λίγα μακαρόνια. Πολύ βαρύ. Και μια μικρή αβγουλίλα την είχε.

 

Πάντως από όσο μπέικον λέει η συνταγή θέλει σίγουρα περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με βοηθησει κανεις να μαθω να μεγειρευω φακες?

 

Συγκεκριμενες ερωτησεις.

 

Θελω να μαγειρευω καθε φορα για 2 μεριδες (2 πιατα φακη)

-Ποσες φακες (γρ) ριχνω μεσα?

-Ποση αναλογια φακης με νερο ριχνω? Δηλαδη με ποσο νερο να γεμισω?

-Ποσο σαλτσα ριχνω μεσα?

-Ποσο σκορδο και ποσο κρεμμυδι?

-Ποση ωρα βραζω το μειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω οτι λεω στους φιλους μου: victorinox fibrox! Αρκετα φτηνα, και σκυλια. Ενα chef, ενα πριονοτο αλλα σε pastry (γιατι θα σου ειναι πιο utility), ισως ενα boning/slicing, ενα parer  , αντε και ενα tomato knife 

Tα κεραμεικα δεν μου αρεσουν, εχω δει να σπανε απο κοκκαλα ψαριου! Βγαζει και η victorinox παντως

 

θα αρχισω με τα δυο πρωτα.

 

Εγώ το μπέικον το έβαλα μαζί με όλα τα λάδια του, και επίσης έβαλα πιο λίγα μακαρόνια από όσα έλεγε γιατί δεν είχα άλλα με αποτέλεσμα να βγει πολύ μείγμα για λίγα μακαρόνια. Πολύ βαρύ. Και μια μικρή αβγουλίλα την είχε.

 

Πάντως από όσο μπέικον λέει η συνταγή θέλει σίγουρα περισσότερο

 

 

ετσι οπως τα λες μου φαινεται οτι οντως δεν ηταν ιδανικα τα πραματα. οντως παντως θελει παραπανω μπεικον. την επομενη φορα ακολουθα πιο πιστα την συνταγη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...