Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απορία:

 

Σήμερα με 3 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο σε ένα τηγάνι που μάλλον ΔΕΝ είναι αντικολλητικό και με δυνατή φωτιά, προσπάθησα να τηγανίσω μια χοιρινή.

Μετά από 5 λεπτά τηγανίσματος (ψησίματος; ) πώς το λένε αυτό, άρχισε να βγάζει καπνούς και να μαυρίζει. Λέω, ας το γυρίσω από την άλλη πλευρά, το αφήνω γύρω στα 4 και πρόσθεσα λίγο λάδι ακόμα γιατί ο πάτος είχε μαυρίζει. Το κουνάω από εδώ και από εκεί το λάδι να πάει παντού και στο τέλος ντουμάνιασε το σπίτι, άνοιξα τα παράθυρα-μπαλκονόπορτες και λέω πάει η μπριζόλα νηστικός θα μείνω. Τέλος πάντων την βγάζω σε ένα πιάτο. Την αφήνω λίγο και μετά κόβω ένα κομμάτι να δοκιμάσω. Το αποτέλεσμα ήταν κάπως έτσι:

 

images?q=tbn:ANd9GcTP0ndsDwX3hkUVG5pPb60

 

Ήταν αν όχι η καλύτερη, μία από τις καλύτερες μπριζόλες που έχω φάει ποτέ. Αυτή πώς λέγεται; Medium rare? Τι έκανα λάθος; Τι έκανα σωστό; Ζουμερή και καυλιάρικη μπριζόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες ζεστανει καλα το τηγανι απο μονο του απο πριν? Δεν θες αντικολλητικο για μπριζολα, αυτο που ειχες ηταν το σωστο.

Και ναι, medium rare ειναι αυτο, αν και το χοιρινο το πανε στο medium πιο πολυ και το μοσχαρι παει σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες. Τα πιο πολλα τα εκανες σωστα, και το οτι την αφησες να ξεκουραστει ηταν παρα πολυ σωστο. Το λαθος ηταν μαλλον οτι δεν ηταν αρκετο το λαδι για το τηγανι? Ισως παρα πολυ υψηλη θερμοκρασια για αυτο το λαδι? Την επομενη φορα βαλε κανα κλωναρι  θυμαρι ή δεντρολίβανο και καμια σκελιδα σκορδο στο λαδι να παρει αρωμα, και στο τελος βουτυρο (οχι βιταμ) και θα εχεις στο πλαι το τηγανι και με ενα κουταλι θα "λουζεις" την μπριζολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 Σκάλες έχει το μάτι. Στο 6 λοιπόν, ζέστανα τις 3 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο. Μόλις άρχιζε να βγάζει καπνούς, την έριξα μέσα.

Σε ποια σκάλα να το δοκιμάσω για το ίδιο αποτέλεσμα; Το ντουμάνι και το μαύρισμα γιατί έγινε; Επειδή δεν έβαλα πολύ λάδι; Δηλαδή πόσο παραπάνω να βάλω; Το θέμα είναι να μη βάλω και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πεσουν να με φανε τωρα αλλα αν τηγανιζω πατατες και οχι τιποτα ψαρια ή μπριζολικια το χρησιμοποιω 3 φορες συστηματικά.

Ειναι δυσκολοι καιροι.

 

 

Αντι για τηγανιτες τις πατατες τις βαζεις σε λαδοκολα στο φουρνο με ελαχιστο λαδι (1-2 το πολυ κουταλιες) και εχεις ακριβως ιδια γευση με τις τηγανιτες χωρις να ξοδευεις λαδι..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 Σκάλες έχει το μάτι. Στο 6 λοιπόν, ζέστανα τις 3 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο. Μόλις άρχιζε να βγάζει καπνούς, την έριξα μέσα.

Σε ποια σκάλα να το δοκιμάσω για το ίδιο αποτέλεσμα; Το ντουμάνι και το μαύρισμα γιατί έγινε; Επειδή δεν έβαλα πολύ λάδι; Δηλαδή πόσο παραπάνω να βάλω; Το θέμα είναι να μη βάλω και πολύ.

Καντο στο 5, ασε το τηγανι χωρις λαδι να ζεσταθει καλα, βαλε το λαδι σου και βαλε το κρεας αφου το εχεις αλατισει. Το τηγανι θα ειναι χωρις καποια επιστρωση, με βαρυ πατο. Αν το κρεας ειναι χοντρο, χτύπα το να ανοιξει ή θα τελειωσεις το μαγειρεμα στον φουρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να φτιαξω μακαρονια με τονο. Τον τονο τον βραζω μαζι με την σαλτσα που φτιαχνω, ή ετοιμαζω πρωτα την σαλτσα και ριχνω τον τονο μετα στο πιατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να φτιαξω μακαρονια με τονο. Τον τονο τον βραζω μαζι με την σαλτσα που φτιαχνω, ή ετοιμαζω πρωτα την σαλτσα και ριχνω τον τονο μετα στο πιατο?

Εγώ τον ρίχνω μέσα στη σάλτσα. Ρίχνω και αλάτια, πιπέρια, ρίγανη, ίσως κάποιο άλλο μυρωδικό, λάδι ή βούτυρο, λίγο ταμπάσκο ή καγιέν, τα ζεσταίνω, ρίχνω μετά τη σάλτσα μέσα στην κατσαρόλα με τα μακαρόνια, ανακατεύω να πάει παντού και έτοιμα για σερβίρισμα! Μια χαρά βγαίνει, αλλά δεν ξέρω αν είναι ο πιο σωστός τρόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρόνια με τόνο; Πρώτη φορά το ακούω. Για ρίξτε μια εύκολη συνταγή στα γρήγορα.

ναι βγαίνουν ωραία! Εύκολη είναι να ρίξεις τον τόνο σε σάλτσα ντομάτας, ακόμα πιο εύκολη να ρίξεις μια τονοσαλάτα μέσα στα μακαρόνια :-)  (και σκέτο τόνο μπορείς). Πιο εύκολο δεν έχει, πάρε delivery :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα μόνη μου πρώτη φορά γεμιστά και πέτυχαν ^_^ ήθελα απλά να μοιραστώ την χαρά μου, για μένα όλα τα φαγητά έχουν DC τουλάχιστον 17.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα μόνη μου πρώτη φορά γεμιστά και πέτυχαν ^_^ ήθελα απλά να μοιραστώ την χαρά μου, για μένα όλα τα φαγητά έχουν DC τουλάχιστον 17.

 

τι ειναι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά γαμώτο πρέπει να δω πρώτα την εκτέλεση live μια φορά και μετά να το κάνω. Δεν έχω την εμπειρία να τα δω από συνταγή και να μου βγούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά γαμώτο πρέπει να δω πρώτα την εκτέλεση live μια φορά και μετά να το κάνω. Δεν έχω την εμπειρία να τα δω από συνταγή και να μου βγούνε.

Τα μακαρόνια με τόνο και η στραπατσάδα είναι εύκολα, δεν γίνεται να μην τα πετύχεις (ή να τα κάνεις τόσο χάλια που να μην τρόγωνταιτουλάχιστον...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...