Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

καλα ρε νουμπαδες ειστε ολοι με το φυστικοβουτυρο., ο αλλος λεει απο πρασινα φυστικια. ολα απο το φυστικο το αραπικο γινονται. φυστικοβουτυρο+μαρμελαδα ή μελι πανω σε ψωμι ειναι η ευτυχια. επισης υπαρχουν και συνταγες για cup cakes με σοκολατα και φυστικοβουτυρο που ειναι να πεθανεις.

Ερασιτεχνης detected :lol:

 

Φυστικοβουτυρο με μερεντα ΕΙΝΑΙ η ευτυχια... Σε ψωμι ή οχι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερασιτεχνης detected :lol:

 

Φυστικοβουτυρο με μερεντα ΕΙΝΑΙ η ευτυχια... Σε ψωμι ή οχι ;)

 

 αυτο που λες ειναι υπερβολη. το εχω δοκιμασει κοντεψει να κολλησει το στομα μου. απλη γουρουνια. B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

. απλη γουρουνια. B)

Προτιμω να το λεω Pro Level :lol:

 

Οχι σοβαρα ειναι απιστευτο, σαν να τρως σνικερς χωρις την καραμελα αλλα με μεγαλυτερη in your face αισθηση της σοκολατας και του φυστικιου. Αλλα ναι, οκ ειναι λιγο overkill. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυστικοβουτυρο με κατι σοκολατοειδες, όλα τα άλλα ειναι φλωριές για όσους δεν μπορουν ή δεν θέλουν να νιώσουν την απόλυτη απόλαυση.&-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα γέμιση σε τσουρέκι με σοκολατένια πραλίνα φουντουκιού και μπισκότο oreo. Δε θα περιμένω τη Δευτέρα για δίαιτα, κι η Κυριακή μας κάνει.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που ηρθε παλι καλοκαιρι καμια ευκολη συνταγη για παγωτο ΧΩΡΙΣ μηχανη υπαρχει ?


Πείτε μια απλή συνταγή για φακές. Δεν θέλω να είναι κόκκινες, και ούτε σούπα. Σχετικά σφιχτές.

 

Θέλουν μούλιασμα 2 ώρες όπως διάβασα στον μαμαλάκη; Αν είναι έτσι την κάτσαμε την βάρκα

 

κανε φακορυζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

+1 στο φακορυζο!! Με λιγο λεμονι! Και για εγκυκλοπαιδικους σκοπους και μονο

σιδηρο + βιτμινη C (λεμονι κατα προτιμηση) για καλυτερη απορροφηση του σιδηρου

ποτε με γαλακτοκομικα γιατι μειωνει την απορροφηση του σιδηρου απο τον οργανισμο

και επισης φακες με ρυζι (και γενικα οσπρια) τρωμε γιατι ενω εχουν πρωτεινες τα οσπρια εχουν ελλειψη αμινοξεων

τα οποια τα παιρνουμε απο το ρυζι και με το συνδυασμο τους εχουμε ενα πληρες πρωτεινικο γευμα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξα αυτο το φαγητο εχθες αλλα αντι για πιπερι καγιεν και παπρικα, εβαλα μπουκοβο (Δεν βρηκα τα δυο προηγουμενα στο σουπερ μαρκετ). Το θεμα ειναι οτι βγηκε πολυ καυτερο. Παρα πολυ ομως.

Οταν μπορω να διακρινω αλλη γευση ειναι πολυ ωραιο και δεν θελω να το πεταξω γιατι οντως φαινεται πολυ καλο. 

Μπορω να το διορθωσω καπως; Αν εχω γιαουρτι στο πλαι και τρωω παραλληλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φακόρυζο το βλέπω που στη Σχολή μου το έτρωγαν οι Κύπριοι συμφοιτητες μου και ημουν στα πρόθυρα εμέτου .

 

Είναι τόσο ωραίο ;

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ειανι αναγκη να τα φας μαζι αλλα μπορεις να εχεις στο ενα πιατο τις φακες και στο αλλο το ρυζι!

αλλα γενικα ειναι και θεμα γουστου! εγω πχ παλια εβλεπα οσπρια και δεν μαρεσαν τωρα ειμαι χορτοφαγος και τρωω σχεδον καθε μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση: Το γραδόμετρο για τα σιρόπια είναι ίδιο με το γραδόμετρο για τα οινοπνευματώδη; φαντάζομαι όχι. ξέρει κανείς ονομασίες των στα αγγλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μια απλή συνταγή για φακές. Δεν θέλω να είναι κόκκινες, και ούτε σούπα. Σχετικά σφιχτές.

 

Θέλουν μούλιασμα 2 ώρες όπως διάβασα στον μαμαλάκη; Αν είναι έτσι την κάτσαμε την βάρκα

δεν θελουν μουλιασμα,τις προβραζεις για 5 λεπτα για να φυγουν οι τοξινες,επειτα τις σουρωνεις.μετα τις βραζεις για 18' με 22',αυτος ειναι χρονος για "al dente" φακες (ποικιλει με την ποιοτητα φακης).

μετα στραγγιξε τις,και καντες σαλατα με πιπερια φλωρινης, κρεμμυδι ,σκορδο και ελλια πολυ ωραιο γρηγορο και ο συνδυασμος βοηθει στην αποροφηση  σιδηρου(πιπερια κοκκινη + σκορδο)

 

By the way για τη συζητηση περι φυστικοβουτυρου, στην Ελλαδα δυσκολα βρισκεις καλο φυστικοβουτυρο,οταν το βρεις θα το καταλαβεις σιγουρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή ερώτηση. Θέλω μια απλή , πολύ ελαφριά σάλτσα για σκέτα κρεατικά (κοτόπουλο+χοιρινή μπριζόλα) με ρύζι.Κάτι να δίνει γεύση χωρίς θερμίδες πολλές και με καλά macros (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα) και εύκολο να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεστή ή κρύα; Μπορείς να χτυπήσεις cottage με μυρωδικά π.χ. και να έχεις μια δροσερή sauce ή ακόμη και γιαούρτι αντί για cottage (το τρώνε πολύ οι macro-καμένοι γι' αυτό το αναφέρω). Γιαούρτι με ρύζι = epic win. Αν και δεν τρώω καθόλου ρύζι.  :P Εμείς στο σπίτι έχουμε πάντα μια sauce γιαουρτιού με αγγούρι ή πιπεριά, άνηθο και πιπέρι(α) πρόχειρη. Σε αυτό με την πιπεριά μπορείς να χτυπήσεις και λευκό τυρί με χαμηλά λιπαρά. 

 

Τώρα για ζεστή ας σου πουν οι πιο ψαγμένοι στο θέμα. Φαντάζομαι ότι κάτι με κρασί και μουστάρδα ή soy sauce θα ήταν καλό, αλλά δεν έχω κάτι κατά νου. Αν βάλεις και ξηρούς καρπούς (με μέτρο πάντα), το απογειώνεις διατροφικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...