Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άφησα πολύ ώρα με ανοιχτό το καπάκι σε πολύ δυνατή φωτιά και έφυγε το περισσότερο νερό, αλλά από τόσο βράσιμο που είχε φάει έγινε λάσπη...

 

Το έφαγα αλλά δεν πρέπει να είναι αυτός ο σωστός τρόπος. Αν είχα αφήσει από την αρχή ανοιχτό το καπάκι θα ήταν σίγουρα καλύτερα αλλά και πάλι δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα αυτήν την τηγανιά και βγήκε πολύ ωραία.  Έβαλα σχεδόν ένα μικρό λάιτ εβαπορέ και ένα μικρό κουτάκι μπίρα για μισό κιλό κρέας περίπου.

Τα σχόλια που διάβασα ότι τα λαχανικά χάνονται μετά από τόσο βράσιμο ισχύουν, οπότε μην τα ρίξετε από νωρίς στην κατσαρόλα.  Καλύτερα κανένα 10λεπτο-τέταρτο πριν το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να ρωτήσω κάτι;

δεν το πολυκατέχω το άθλημα αλλά έχω όρεξη να δοκιμάσω

θέλω (ήθελα μάλλον) να ξεκινήσω με βάση το κοτόπουλο, πήγα και αγόρασα αλλα κόλλησα στο βασικό

πλύσιμο κοτόπουλου 

εεεεεεε τρομοκρατήθηκα!!

https://www.google.gr/#q=%CF%80%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF+%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85

 

στα περισσότερα παραπάνω links λέει για το πόσο επικίνδυνο είναι με τις αρρώστιες κλπ

σκεφτηκα οκ το πλένουμε καλά

κάπου διάβασα όμως πως μετά θέλει απολύμανση η κουζίνα, το ξύλο που το κόβεις κλπ

σε άλλα sites λέει να μην πλένουμε το κοτόπουλο (!!!) για να μη μολύνουμε την κουζίνα και να αφήσουμε να ψηθεί έτσι απλύτο

 

το κοτόπουλο στήθος που πήρα (μην κοροϊδεύετε) το πέταξα  :fear:

 

τι γίνεται ρε παιδιά;

μήπως είναι υπερβολικά όσα γράφονται;

 

το πλένουμε τελικά; δεν το πλένουμε; ρίχνουμε μετά χλωρίνες στο νεροχύτη; πφφφφ  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μια απλή συνταγή για φακές. Δεν θέλω να είναι κόκκινες, και ούτε σούπα. Σχετικά σφιχτές.

 

Θέλουν μούλιασμα 2 ώρες όπως διάβασα στον μαμαλάκη; Αν είναι έτσι την κάτσαμε την βάρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν τις μούλιαζα, τις ξέπλενα απλώς. Η γιαγιά μου έλεγε αφήνουμε να πάρουν μια βράση, σουρώνουμε το νερό και ξαναβάζουμε τις φακές με σκόρδο, καρότο, δάφνη και ό,τι θες από αλάτι-πιπέρι αφού τα σωτάρεις πρώτα. Άλλοι ξέρω ότι βάζουν και κρεμμύδι, αλλά εγώ μόνο σε πολτό θα έβαζα κρεμύδι σε σούπα, μισώ τα κομματάκια του. :P  

 

Από τότε που ρώτησες βέβαια πέρασαν και δύο ημέρες. xD

 

Παιδάκια, με το φυστικοβούτυρο τι παίζει; Πήρα ένα βαζάκι και πολύ μου άρεσε! Τι να το κάνω όμως;  :P Ψάχνω συνταγές και έχω βρει μπισκότα, μπάρες με βρώμη, τέτοια. Καμιά δοκιμασμένη καλή πρόταση; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έφαγα άλλο εκείνη την μέρα αλλά μπορεί να τις φτιάξω άλλη μέρα. B)

 

Εγώ πάντως είχα πάρει φυστικοβούτυρο και ήταν καφέ με βαριά στιφή μυρωδιά και δεν μου αρέσει. Το έχω κανα εξάμηνο και δεν βλέπω να το τελειώνω, γιατί είναι από φυστίκι αράπικο. Και όχι πράσινο που βλέπουμε να τρώνε οι αμερικάνοι...

 

Το δικό σου τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί δε σου άρεσε, εμένα μου θύμισε φουντούνια η γεύση και μου αρέσουν πολύ τα φουντούνια.  :rolleyes:

 

Link.png Site: Να το δικό μου . Στα χαζά το πήρα, πήγα για ταχίνι, το είδα δίπλα και λέω ας κάνω μια δοκιμή. Δε με χάλασε καθόλου. Το έβαλα μέσα σε choux με παγωτό! Yummy όμως! 

 

Για brownies το βλέπω να πηγαίνει. Αν έχει κανείς food processor πάντως (και multi ίσως αν αντέχει), φτιάχνει δικό του πολύ άνετα, δε χρειάζεται καν να το αγοράζεις έτοιμο. Δώσε μια ευκαιρία, κάνει και καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μέτρο πάντως γιατι παχαίνει για πλάκα !

Τίποτε δεν παχαίνει από μόνο του αντικειμενικά. Εμείς παχαίνουμε για πλάκα.  :P Δεν είναι για χόρταση σίγουρα, ούτως ή άλλως είναι εξαιρετικά πλούσια η γεύση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί δε σου άρεσε, εμένα μου θύμισε φουντούνια η γεύση και μου αρέσουν πολύ τα φουντούνια.  :rolleyes:

 

Link.png Site: Να το δικό μου . Στα χαζά το πήρα, πήγα για ταχίνι, το είδα δίπλα και λέω ας κάνω μια δοκιμή. Δε με χάλασε καθόλου. Το έβαλα μέσα σε choux με παγωτό! Yummy όμως! 

 

Για brownies το βλέπω να πηγαίνει. Αν έχει κανείς food processor πάντως (και multi ίσως αν αντέχει), φτιάχνει δικό του πολύ άνετα, δε χρειάζεται καν να το αγοράζεις έτοιμο. Δώσε μια ευκαιρία, κάνει και καλό.

 

καλα ρε νουμπαδες ειστε ολοι με το φυστικοβουτυρο., ο αλλος λεει απο πρασινα φυστικια. ολα απο το φυστικο το αραπικο γινονται. φυστικοβουτυρο+μαρμελαδα ή μελι πανω σε ψωμι ειναι η ευτυχια. επισης υπαρχουν και συνταγες για cup cakes με σοκολατα και φυστικοβουτυρο που ειναι να πεθανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...