Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φουρνο σωστο δεν εχει κανεις. απο αποψη θερμοκρασιας. Οποτε βγαινει απο την εξισωση γιατι ετσι και αλλιως δεν αλλαζει. Απο εκει και περα καθενας προσπαθει να κανει το καλυτερο δυνατο βασει του τι εχει. 

Είναι λίγο ξενερωτικό να ανοίγεις ζυμάρι να το αφήνεις να φουσκώσει πόσες ώρες και μετά να σου βγει χάλια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@SpirtouLisS: Εχω παρόμοια συνταγή αλλά η ζύμη μου βγαίνει πιο μπισκοτέ όχι όπως σε πιτσαρίες. Θα δοκιμάσω και την δικιά σου.

ασε το ζυμαρι να φουσκωσει 10-15 λεπτα στο ταψι πριν βαλεις τα υλικα. προθερμανε καλα το φουρνο σου (15-20 λεπτα) ετσι ωστε να μη μεινει η πιτσα στο φουρνο πανω απο 10-12 λεπτα. Οταν τη βγαλεις απο το φουρνο και ειναι ακομα ζεστη σκεπασε τη με ενα στεγνο πανι. Ετσι εξομειωνεις το χαρτονενιο κουτι της πιτσαριας που αφρατευει λιγο την πιτσα μεσω του ατμου της. Επισης το μπισκοτε που περιγραφεις μου κανει και οτι η ζυμη ισως δεν ειχε επαρκη μαγια ή το αλευρι σου ηταν  ψιλομαπα. Αν ποτε αγορασεις πετρα πιτσας (εγω ειχα παρει μια απο λιντλ πριν χρονια) και καταφερεις να ψηνεται η πιτσα σου σε 6 λεπτα οπως το καταφερνω εγω θα δεις οτι η πιτσα σε υφη θυμιζει πολυ πιτσαρια. Οχι εντελως αλλα θυμιζει. Στη πιτσαρια να σου πω η πιτσα ψηνεται το πολυ σε 2 λεπτα. Αυτο δε θα το καταφερουμε ποτε σε ηλεκτρικο φουρνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπαρχει λυση παντως και για αυτο. Πετρα φουρνου ή ακομη καλυτερα φετα απο ατσαλι μεσα στον φουρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχαλαντιν , τα σπαραγγια/καρότα/ντοματίνια πως τα έχεις κανει?

τα καρότα τα έβρασα καλά και σχαροτήγανο σε αρκετά μεγάλη θερμοκρασία. Τα σπαράγγια τα μπλάνσαρα (ζεμάτισμα) και στο σχαροτήγανο επίσης. Τα τοματίνια ωμά, στο σχαροτήγανο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε το ζυμαρι να φουσκωσει 10-15 λεπτα στο ταψι πριν βαλεις τα υλικα. προθερμανε καλα το φουρνο σου (15-20 λεπτα) ετσι ωστε να μη μεινει η πιτσα στο φουρνο πανω απο 10-12 λεπτα. Οταν τη βγαλεις απο το φουρνο και ειναι ακομα ζεστη σκεπασε τη με ενα στεγνο πανι. Ετσι εξομειωνεις το χαρτονενιο κουτι της πιτσαριας που αφρατευει λιγο την πιτσα μεσω του ατμου της. Επισης το μπισκοτε που περιγραφεις μου κανει και οτι η ζυμη ισως δεν ειχε επαρκη μαγια ή το αλευρι σου ηταν  ψιλομαπα. Αν ποτε αγορασεις πετρα πιτσας (εγω ειχα παρει μια απο λιντλ πριν χρονια) και καταφερεις να ψηνεται η πιτσα σου σε 6 λεπτα οπως το καταφερνω εγω θα δεις οτι η πιτσα σε υφη θυμιζει πολυ πιτσαρια. Οχι εντελως αλλα θυμιζει. Στη πιτσαρια να σου πω η πιτσα ψηνεται το πολυ σε 2 λεπτα. Αυτο δε θα το καταφερουμε ποτε σε ηλεκτρικο φουρνο

 

+1

 

Ο φούρνος μιας πιτσαρίας (ξυλόφουρνος καλύτερα αφού η σωστή πίτσα γίνεται σε ξυλόφουρνο) ανεβάζει θερμοκρασίες 500 βαθμούς κελσίου και βάλε.Έτσι η πίτσα μένει περίπου στο 1 λεπτό μέσα και ψήνεται..

Eπίσης όταν το αλέυρι είναι τύπου 00 η πίτσα βγαίνει καλύτερη και το ζυμάρι πιο ελαστικό αφού έχει 12.5% γλουτένη.

Στις πιτσαρίες αφήνουν συνήθως το ζυμάρι να φουσκώσει πολύ παραπάνω από 1 ή 2 ώρες..

 

 

Αν θες κάτι εναλλακτικό αντί για πέτρα γιατί είναι ακριβή, μπορείς να βάλεις ένα ταψί  στον πάτο του φούρνου ανάποδα, να βάλεις λίγο λαδάκι από πάνω και να την ψήσεις έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπαρχει λυση παντως και για αυτο. Πετρα φουρνου ή ακομη καλυτερα φετα απο ατσαλι μεσα στον φουρνο.

Άμα είναι θέμα ισχύος τότε γιατί να μην ανεβάσουμε την θερμοκρασία του φούρνου; Μέχρι 280 που πάνε οι οικιακές, κανείς δεν το βάζει μέχρι εκεί. Μέχρι τους 200 νομίζω δουλεύει ο πολύς κόσμος.

 

Αυτό με το ατσάλι που λες απότι καταλαβαίνω χρησιμεύει στο να αυξήσει την ροή θερμότητας προς την πίτσα ώστε να φτάνει η ζέστη πιο γρήγορα προς την πίτσα, καθώς ο αέρας είναι μονωτής, και μάλιστα καλός.

 

Σε αυτήν την περίπτωση το καλύτερο δεν είναι το ατσάλι αλλά το αλουμίνιο. Μια χοντρή πλάκα από αλουμίνιο (τουλάχιστον 10-12mm)  και θα ψήνεται πολύ πιο γρήγορα ο πάτος.

 

 

 

Για τον παραπάνω που λέει για θερμοκρασίες μεγαλύτερες από 500 βαθμούς, δεν παίζει τέτοια περίπτωση. Θα καιγότανε το φαί απέξω και μέσα θα ήταν ωμό πριν προλάβεις να πεις πίτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι θέμα ισχύος τότε γιατί να μην ανεβάσουμε την θερμοκρασία του φούρνου; Μέχρι 280 που πάνε οι οικιακές, κανείς δεν το βάζει μέχρι εκεί. Μέχρι τους 200 νομίζω δουλεύει ο πολύς κόσμος.

 

Αυτό με το ατσάλι που λες απότι καταλαβαίνω χρησιμεύει στο να αυξήσει την ροή θερμότητας προς την πίτσα ώστε να φτάνει η ζέστη πιο γρήγορα προς την πίτσα, καθώς ο αέρας είναι μονωτής, και μάλιστα καλός.

 

Σε αυτήν την περίπτωση το καλύτερο δεν είναι το ατσάλι αλλά το αλουμίνιο. Μια χοντρή πλάκα από αλουμίνιο (τουλάχιστον 10-12mm)  και θα ψήνεται πολύ πιο γρήγορα ο πάτος.

 

 

 

Για τον παραπάνω που λέει για θερμοκρασίες μεγαλύτερες από 500 βαθμούς, δεν παίζει τέτοια περίπτωση. Θα καιγότανε το φαί απέξω και μέσα θα ήταν ωμό πριν προλάβεις να πεις πίτσα

http://slice.seriouseats.com/archives/2012/09/the-pizza-lab-the-baking-steel-delivers.html?ref=search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

500 φαραναιτ λεει εδω τουφα οχι κελσιου για τους οποιους μιλαει ο chtu. στους 500 κελσιου δεν επιβιωνει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι θέμα ισχύος τότε γιατί να μην ανεβάσουμε την θερμοκρασία του φούρνου; Μέχρι 280 που πάνε οι οικιακές, κανείς δεν το βάζει μέχρι εκεί. Μέχρι τους 200 νομίζω δουλεύει ο πολύς κόσμος.

 

Αυτό με το ατσάλι που λες απότι καταλαβαίνω χρησιμεύει στο να αυξήσει την ροή θερμότητας προς την πίτσα ώστε να φτάνει η ζέστη πιο γρήγορα προς την πίτσα, καθώς ο αέρας είναι μονωτής, και μάλιστα καλός.

 

Σε αυτήν την περίπτωση το καλύτερο δεν είναι το ατσάλι αλλά το αλουμίνιο. Μια χοντρή πλάκα από αλουμίνιο (τουλάχιστον 10-12mm)  και θα ψήνεται πολύ πιο γρήγορα ο πάτος.

 

 

 

Για τον παραπάνω που λέει για θερμοκρασίες μεγαλύτερες από 500 βαθμούς, δεν παίζει τέτοια περίπτωση. Θα καιγότανε το φαί απέξω και μέσα θα ήταν ωμό πριν προλάβεις να πεις πίτσα

Παίζει τέτοια περίπτωση. Συνήθως κυμαίνονται από 800-900 F. Σε διαβεβαιώνω ότι το φαί δεν καίγεται. Γι'αυτό άλλωστε ψήνουν τις πίτσες για 1 περίπου λεπτό και τις γυρνάνε συνέχεια.

Πριν πούμε κάτι είναι καλύτερο να ψάχνουμε..

 

Κι εγώ για ταψί/λαμαρίνα ανάποδα έχω διαβάσει και βάζω. Τέρμα κάτω.

Θέλει και λάδι;

 

 

 

Για να μην σου κολλήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ποιο σημείο θέλεις να διαβάσω και που διαφωνείς κιόλας γιατί είναι πολύ μακρυνάρι το κείμενο.

Παίζει τέτοια περίπτωση. Συνήθως κυμαίνονται από 800-900 F. Σε διαβεβαιώνω ότι το φαί δεν καίγεται. Γι'αυτό άλλωστε ψήνουν τις πίτσες για 1 περίπου λεπτό και τις γυρνάνε συνέχεια.

Πριν πούμε κάτι είναι καλύτερο να ψάχνουμε..

Δηλαδή προλαβαίνει στους 500oC και βάλε, και σε ένα λεπτό να ψηθεί μέχρι μέσα και χωρίς να καεί απέξω μου λες;

 

Επίσης μου λες ότι την γυρνάνε "συνέχεια"(που το συνέχεια σε ένα λεπτό σημαίνει ότι δεν κλείνουν το καπάκι και ο φούρναρης φοράει πυρίμαχη στολή για να μην καεί...) αλλά επίσης σημαίνει ότι την βάζουνε με τα υλικά από κάτω απότι καταλαβαίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...