Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και μηνες το αποφευγω τι μου το θυμισες..

 

Χτες δοκιμασα cronut... Απλα απο τα πιο νοστιμα πραγματα που εχω δοκιμασει ποτε μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αισχος τούφα!! :D

 

βρήκα γαμάτο σπανάκι στο σουπερμάρκετς και πηρα να κάνω σπανακόρυζο με τον σολωμό μου σήμερα. Αλλά ρε γαμώτο, ξέχασα να πάρω ρύζι (αρμπόριο/καρολίνα) και θα αναγκαστώ να τοκάνω με μπασμάτι τώρα :(

 

Σαλάτα με φακές/ρόκα/ψημένη κόκκινη πιπεριά brunoise/ λαδολέμονο λάδι/βαλσάμικο με λίιιιιγο μέλι και καλή  μου όρεξη! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάλι... Ειλικρινά είναι σαν ένα τέλειο croissant στο πιο συμπαγές του μέσα σε ένα τέλειο donut. Απο εδώ τα πήραμε http://www.cocomaya.co.uk/

Δεν ξέρω γιατί άνοιξα το λινκ τέτοια ώρα... 

 

πρεπει να το φτιαξω

Zombie chef mode on? :P 

 

Αν τα φτιάξεις, πες πώς βγήκαν να κάνω κι εγώ καμιά προσπάθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επηρεασμένος από την (Φλώρικη) rustik κουζίνα/προσέγγιση του σεφ είπα να κάνω αυτή τη μαλακία, τιποτα το ιδιαίτερο βέβαια.

 

 

 

 

2014-05-20-1926_zps3db44e9c.png

[/sPOiler]

 

και ένα μπόνους από τη δουλειά, αγαπάμε θειά τζεμάιμα!

 

 

 

 

2014-05-20-1209_zps5c0c7f45.png

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ομορφη η πιτσουλα! ισως ξεφυγε στο ψησιμο για τα γουστα μου βεβαια για 1-2 λεπτα.

εμενα γενικα μου αρεσει το τυρι απλα να λιωνει και ισα ισα να ξεκιναει να ροδιζει. εγω βεβαια βαζω και μοτσαρελα που οταν πολυψηθει γινεται σα σολα.

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. το σαββατο το βραδυ αργα πηρα χοιρινο σπαλα του εβαλα μπαχαρικα αλατια πιπερια μουσταρδα για φουρνο αλλα ετυχε δουλεια και δε μαγειρευτη οποτε παρεμεινε στη συντηρηση μεχρι χθες αργα οταν και το θυμηθηκα. Οπτικα και βασει οσμης δε μου φαινεται να ειχε χαλασει. Παντως το πεταξα στην καταψυξη αλλα το θεμα ειναι να το πεταξω ή να το μαγειρεψω..Αλλα χρονια θα το πετουσα αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και ειναι και 2 μεγαλα κομματια σχεδον 1 κιλο το καθενα.

Αν καποιος εχει εμπειρια ας μου πει. Πανε και πολλα χρονια που αποβαλαμε τα εμβολια του στρατου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελε και μανιτάρια και τότε θα ήταν τελεια

6836527417_10525f8ac2_b.jpg

οριστε και τα μανιταρια! κονσερβα βεβαια γιατι δεν ειχαμε φρεσκα! πιπεριες  ζαμπον και καπου κρυμμενη στη  σαλτσα αν θυμαμαι υπαρχει καυτερη πολυ καυτερη παπρικα! Η συγκεκριμενη αν θυμαμαι καλα καταλωθηκε στον περσινο τελικο του ch leage. φετος με βλεπω να φτιαχνω του φιλου παραπανω. κοτοπουλακι και διαφορα αλλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SpirtouLisS: Πώς φτιάχνεις την ζύμη?

εχω διαφορες ζυμες αναλογως την περιπτωση.

 

γραψε την απλη που βγαζει 2 πιτσες οπως τη βλεπεις παραπανω 32εκατοστα διαμετρο. αν την απλωσεις στα 35 εκατοστα σε αυτη την αναλογια θα βγει πιο λεπτη εστιατοριστικη. στα 32 περιπου  εκατοστα βγαινει μπαμπατσικη φοιτητουδιστικη.

 

για 2 κανονικες πιτσες 

-500 γρ αλευρι μυλων κρητης σκληρο (ή αν εχεις οικονομικη ευκαιρια robin hood)

-300 γρ χλιαρο νερο

-1 φακελακι μαγια (προσεξε να μην εχει λήξει αν ειναι γιωτης ή παρε του λιντλ τη μαγια ψωμιου που απο την εμπειρια μου παντα φουσκωνει)

-1 κουταλακι  καλο γεματο ζαχαρη που θα ριξεις στη μαγια και στο μιγμα αλευριου νερου στην αρχη αμεσως

-1 κουταλακι αλατι

-1 κουταλια σουπας λαδι

 

Τα 2 τελευταια θα τα ριξεις ειτε ζυμωνεις στο χερι είτε στο μιξερ αφου δουλεψεις  για 1 λεπτο ολα τα υπολοιπα.

Το ζυμαρι αρχικα θα κολλαει καπως στο χερι οσο το ζυμωνεις. Ζυμωσε το για 5-6 λεπτα. Αστο να ξεκουραστει αλλα 5. Ξαναζυμωσε το για αλλα 5 και ειναι ετοιμο και θα κολλαει λιγοτερο μετα. Το αφηνεις να φουσκωσει  για 2 ωρες σκεπασμενο με σχετικα υγρο πανι, ενω στη μια ωρα το εχεις χωρισει στα 2 και το εχεις πλασει σε 2 μπαλες. Αν χρησιμοποιησεις αλλα αλευρα εκτος αυτα πχ αλλατινη μαλακο μπλε οι αναλογιες δε θα σου βγουν στα γραμμαρια. Αλλα πιτσα θα βγει βεβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν έχεις σωστό φούρνο ότι ζύμη και να κάνεις..

 

φουρνο σωστο δεν εχει κανεις. απο αποψη θερμοκρασιας. Οποτε βγαινει απο την εξισωση γιατι ετσι και αλλιως δεν αλλαζει. Απο εκει και περα καθενας προσπαθει να κανει το καλυτερο δυνατο βασει του τι εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...