Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς πλάκα, όφειλα να βγάλω μια αξιοπρεπή φωτογραφία για να φανεί όσο ωραίο είναι γευστικά.  :P 

 

Να σας πω δύο κουβέντες πριν δώσω τη συνταγή. Γευστικά είναι υπέροχο χωρίς αμφιβολία. Παραμένει μαλακό για ημέρες (αν μείνει), είναι τόσο τρυφερό που θέλει προσοχή όταν το κόβεις με το μαχαίρι γιατί οι ίνες που κάνει είναι ελαστικές και μπορεί να τραβήξεις καμία κατά την προσπάθεια.

 

Για να γίνει όμως έτσι μας ταλαιπωρεί μια αρκετά υγρή και κολώδης ζύμη η οποία δεν θέλει να πάρει άλλο αλεύρι. Απλώς βουτυρώνουμε ή λαδώνουμε τον πάγκο εργασίας μας και τα χέρια τακτικά ώστε να μην κολλάει. Θα το δείτε, το γράφει και μέσα. Είναι πολύ βοηθητική η συνταγή και αν ακολουθήσει κανείς τις οδηγίες όπως δίνονται, έχει πολύ καλό αποτέλεσμα. Εμφανισιακά μπορεί να μην πετύχουν με την πρώτη γιατί όπως είπα η ζύμη είναι λίγο ζόρικη στο χειρισμό, αλλά η γεύση δεν απογοητεύει ποτέ! 

 

Έχω κάνει με ξηρή και φρέσκια μαγιά, με τη φρέσκια είδα διαφορά, έγινε πιο όμορφο. Επίσης εκεί που λέει 400 ml γάλα ή κρέμα γάλακτος έβαλα 100ml κρέμα γάλακτος με 35% λιπαρά και τα υπόλοιπα 300ml γάλα πλήρες. Τα αρώματα είναι θέμα γούστου,  βάζω πάντα μαχλέπι - μαστίχα, τσουρέκι χωρίς μαχλέπι δεν νοείται. 

 

Τα κορδόνια θέλουν ζύμωμα. Απλώνουμε σε κορδόνι ένα μέρος της ζύμης, διπλώνουμε στη μέση και ανοίγουμε ξανά. 3-4 φορές. Έπειτα βάζουμε λίγο αλεύρι και το κορδόνι στέκεται. Μην κάνετε τα κορδόνια μπάλες! Ταλαιπωρήστε τη τη ζύμη, είναι ωραία στην αφή ούτως ή άλλως. Πλέκω πάντα αυτό με τα τέσσερα κορδόνια (δύο είναι ουσιαστικά).

 

Συνταγή εδώ. Στο site έχει κι ένα mini guide οργανωμένο που λέει ωραία πράγματα για τα τσουρέκια, δώστε λίγη σημασία. 

 

Καλή επιτυχία αν τα φτιάξετε!  ^_^ Και χρόνια πολλά! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπον, συνταγή για τα πχιο τέλεια πανκεικς ΕΒΕΡ!

 

1513194_10152357454279375_90745479026184

 

 

280γρ. "aunt jemima" pancace mix (τι;;; δεν μπορείς να το βρείς; πρόβλημά σου!!!)

330μλ γάλα

2 αυγά

15ml σπορέλαιο (εγώ γουστάρω βούτυρο κλαριφιέ (καθαρό βουτυρο για τους μανγκλς της μαγειρικής) γιατί έτσι)

πολλή αγάπη!

 

'μάει μάνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

280γρ. "aunt jemima" pancace mix (τι;;; δεν μπορείς να το βρείς; πρόβλημά σου!!!)

330μλ γάλα

2 αυγά

15ml σπορέλαιο (εγώ γουστάρω βούτυρο κλαριφιέ (καθαρό βουτυρο για τους μανγκλς της μαγειρικής) γιατί έτσι)

πολλή αγάπη!

 

'μάει μάνες!

b-please.gif
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, δοκίμασα να βάλω αλεύρι/μπέικιν/λιγη αχνη/λιγο αλάτι/λιγη βανιλινη αλλά δεν είναι το ίδιο. ΔΕΝ ξερω τι χημείες έχει το συγκεκριμένο θεικό σκεύασμα.. Αλλά τα 500γρμ εδώ κάνουν 7μιση ευρώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, δοκίμασα να βάλω αλεύρι/μπέικιν/λιγη αχνη/λιγο αλάτι/λιγη βανιλινη αλλά δεν είναι το ίδιο. ΔΕΝ ξερω τι χημείες έχει το συγκεκριμένο θεικό σκεύασμα.. Αλλά τα 500γρμ εδώ κάνουν 7μιση ευρώ :P

 

απλα μαλλον ή δεν εχεις καλη συνταγη ή τα υλικα που χρησιμοποιεις δεν ειναι καλα. παντως αυτο που ποσταρες δεν ειναι συνταγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε; αντί του aunt jemima μια φορα προσπάθησα να φτιάξω "δικο μου μειγμα" και δεν ηταν ανάλογα καλό. 

 

κατι λαθος εκανες. οτιδηποτε εχω φτιαξει μονη μου γευστικα ειναι παντα καλυτερο απο το αναλογο προιον του εμποριου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufa μια ερώτηση. Η ζύμη για πίτσα γιατί μου βγαίνει πάντα ΕΝΤΕΛΩΣ άγευστη; Στην καλύτερη μπορώ να την πω κάπως γλυκιά.

 

Τα υλικά μου:

αλεύρι για όλες τις χρήσεις

μαγυά

αλάτι

λάδι

νερό

 

έχω δοκιμάσει να βάλω από σκόρδο σε σκόνη μέχρι πιπερι και ρίγανη. Μηδέν εις το πηλίκο... Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η συνταγη ειναι καπως περιεργη που εχεις, Ποση ωρα την ζυμωνεις και ποση ωρα την αφηνεις να φουσκωσει?

 

http://modernistcuisine.com/recipes/neapolitan-pizza-dough/

δοκιμασε αυτο? Για την γλουτενη που θελει απλα βρες το αλευρι με αρκετα μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη

 

 

http://foodwishes.blogspot.co.uk/2009/07/wolfgang-pucks-famous-california-pizza.htmlαλλιως αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...