Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πολύ βούτυρο είναι σχετικό, ειδικά αν έχεις φτιάξει έστω και μια φορά στη ζωή σου σφολιάτα.  :P

 

Κοίτα, τα έχεις ούτως ή άλλως πολλές ώρες στο ψυγείο. Τουλάχιστον 24. Τα βγάζεις, τα πλάθεις και τα βάζεις πάλι. Δεν ανεβαίνει τραγικά η θερμοκρασία τους για να θέλουν άλλη μισή ώρα. Αρκεί να μην τα αφήσεις εκτός ψυγείου ώσπου να ψηθούν όλα.

 

Και πάλι είναι θέμα γούστου. Μετά από 5 πειραματισμούς, κατέληξα στο τι μου αρέσει και το μοιράζομαι, that's all.  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ βούτυρο είναι σχετικό, ειδικά αν έχεις φτιάξει έστω και μια φορά στη ζωή σου σφολιάτα.  :P

 

Κοίτα, τα έχεις ούτως ή άλλως πολλές ώρες στο ψυγείο. Τουλάχιστον 24. Τα βγάζεις, τα πλάθεις και τα βάζεις πάλι. Δεν ανεβαίνει τραγικά η θερμοκρασία τους για να θέλουν άλλη μισή ώρα. Αρκεί να μην τα αφήσεις εκτός ψυγείου ώσπου να ψηθούν όλα.

 

Και πάλι είναι θέμα γούστου. Μετά από 5 πειραματισμούς, κατέληξα στο τι μου αρέσει και το μοιράζομαι, that's all.  ^_^

 

βουτυρο επιπεδου pure butter shortbreads 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγανά στις άκρες και μαλακάααα στο κέντρο.

Α, ντάξει και μένα έτσι είχαν βγεί (μετά τις δύο πρώτες φουρνιές :Ρ), απλα επειδή εσύ τα έβαζες κρύα δεν απλώνουν τόσο όσο τα δικά μου με αποτέλεσμα να φαίνονται εμφανισιακά πολύ πιο γαμάτα. Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά να τα βαζω απο το ψυγείο γιατι ως τώρα τα αφηνα εξω μεχρι να φτάσουν θερμοκρασία δωματίου.

 

Τώρα αρχίζω να σκέφτομαι οτι έτσι θα ναι και βολικότερο στο ψήσιμο, γιατι εμένα(λογικά επειδή βγαίνανε λεπτά) έπρεπε να τα βγάλω με μεγάλη ακρίβεια στο χρόνο για να μην ξεραθούν.

 

Thanks for the tips.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα για το βράδυ τονοσαλάτα αλλά στην σαλάτα που έφαγα το μεσημέρι έβαλα την λοσιόν μέλι/ξύδι/λάδι.

 

Σε αυτήν που περρίσεψε να ρίξω τον τόνο ή δεν θα ταιριάζει και θα ξεράσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ, αν είναι λάδι/βαλσάμικο και λίγο μέλι στο dressing, δεν νομίζω πως θα καταλάβει και πολλά. 

 

Σαλάτα, τι πρασινάδα έχει; πόσο ντρέσινγ; μια χαρά θα είναι.

 

Μπολικο iceberg, τοματίνια, τόνος και το dressing πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το μουχλότυρο πάντα χαλασμένο μου φαίνεται.. δηλαδή τι άλλο χειρότερο να του συμβεί αυτού του ''τυριού''?   :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αν πιάσει έξτρα μούχλα έχεις πρόβλημα, γιατι αυτή που ήδη έχει πάνω τρώγεται, ενώ αυτή που θα βγάλει αν χαλάσει όχι. Το θέμα ειναι πως το βλέπεις αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αν πιάσει έξτρα μούχλα έχεις πρόβλημα, γιατι αυτή που ήδη έχει πάνω τρώγεται, ενώ αυτή που θα βγάλει αν χαλάσει όχι. Το θέμα ειναι πως το βλέπεις αυτό :P

 

Oύτε να με πλήρωναν.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε να με πλήρωναν.. :P

Δεν πειράζει, περισσότερο για τους υπόλοιπους :P

 

απλά κόψε το γύρω γύρω και φάε το υπόλοιπο.

Είναι λεπτό το κομμάτι. Θα το κοιταξω αυριο πως ειναι απο μεσα παντως και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...