Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το philadelphia ειναι.

Αν θες παγωμενο cheesecake και οχι ψητο, εχω μια συνταγη που πραγματικα ειναι πανευκολη (για την γεμιση, οχι για την βαση) και τελευταια φορα που την εφτιαξα μου πηρε 3 λεπτα να το φτιαξω στα γρηγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα τον Τζειμι this time Τουφα, την επόμενη θα σε ρωτήσω.

Πήρα μασκαρπόνε τελικά γιατι το φιλαδέλφεια το απλό είχε τελειώσει. (θενξ Crhis)

Καλο φανηκε στην εκτεέλση, τωρα ειναι φουρνο, θα ποστάρω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες δυο φορες που ειχα κανει cheescake δεν μου πολυαρεσε. Την μια ειχε βγει σαν λεμονοπιτα και την αλλη το αυγο ειχε πολυ δυνατη γευση. Οποτε πρεπει να βρω λιγο καλυτερες δοσολογιες. Αν του jamie βγει καλο, πειτε να το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα τον Τζειμι this time Τουφα, την επόμενη θα σε ρωτήσω.

Πήρα μασκαρπόνε τελικά γιατι το φιλαδέλφεια το απλό είχε τελειώσει. (θενξ Crhis)

Καλο φανηκε στην εκτεέλση, τωρα ειναι φουρνο, θα ποστάρω εντυπώσεις.

 

Ή το ξέχασες στο φούρνο ή το έφαγες και δεν μπορείς να γράψεις ή βγηκε μαπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nszqm0x.jpg

 

το kinako και η σοκολατα δεν ειναι απαραιτητα. Το εκανα μολις τωρα ξανα, και εβαλα απλα βανιλια και ξυσμα λαιμ

Επεξ/σία από Toufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ μηνων, μετα απο ποστ συμφορουμιτη, ειχα τολμησει να το φτιαξω αλλα απετυχα. Τωρα που το εβγαλε και ο μπλετσας ελπιζω να το πετυχω. Αν θυμαμαι καλα εχει κανει καποιες αλλαγες στην συνταγη

https://www.youtube.com/watch?v=2Um2HEfKU-U

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουν αρκετή ώρα αλλά αξίζουν..

Ναι αλλά η συνταγή?

   

ρε παιδες σκονη εσπρεσο(espresso powder) πουλανε εδω?δεν νομιζω να την εχω πετυχει σε σουπερμαρκετ.

Ειναι διαφορετικό απο αυτό που παίρνεις απο κάποιο καφεκοπτειο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι διαφορετικό απο αυτό που παίρνεις απο κάποιο καφεκοπτειο?

Ναι.απο ότι έχω διαβάσει είναι σαν στιγμιαιος εσπρεσσο όπου διαλύεται κατευθείαν στο νερό. Δεν είναι για να πίνετε αλλά για γλυκά και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αυτη τη κρεμα http://addapinch.com/cooking/2014/02/27/perfect-chocolate-buttercream-frosting-recipe/#axzz2wbEeVhOO

και κατι μου εχει βγει off στη γευση..δεν ξερω ισως φταιει το κακαο..τεσπα μπηκε τωρα πανω στη τουρτα.ωρα για φασινα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η συνταγή?

 

Στο περίπου για τέσσερα άτομα

 

Θα βάλεις νερό σε ένα μπρίκι του καφέ και θα το ζεστάνεις . Το νερό δεν θα πρέπει να γίνει καυτό.

Θα βάλεις σ 'εναν μπολ το μισό από αυτό. Θα βάλεις μέσα αλέυρι για πίτσα ( υπάρχει ένα σε πράσινη συσκευσία από μύλοι αγ. γεωργίου.) Μέσα στο νερό θα ρίξεις μαγιά. Θα το αφήσεις ένα δυο λεπτά. Μετά θα ρίξεις όσο αλεύρι χρειαστεί μέχρι να γίνει χυλός.

ΑΛΛΆ όχι μέχρι να σφίξει. Το αφήνεις καμιά ώρα σε ζεστό μέρος και σκεπασμένο με πετσέτα για να φουσκώσει.

 

Μετα θα βάλεις αλάτι λάδι και αλέυρι μέχρι να γίνει ένα σφιχτό πράγμα. Θα το ζυμώσεις με τα χέρια σου και θα το αφήσεις πάλι να φουσκώσει.

 

Τώρα για την σάλτσα εγώ χτυπάω σε ένα μικρο γουδί ψιλοκομμένη φρέσκια ντομάτα,λάδι,βασιλικό,αποξηραμένο τσίλι.

Μετά με τον πλάστη θα απλώσεις την πίτσα σε ένα κυκλικό ταψί αφού λαδώσεις την επιφάνειά του.

 

Aρχίζω να προθερμαίνω το φούρνο περίπου στους 220. Σε αντιστάσεις πάνω και κάτω (για να ψηθεί και το αποκάτω μέρος της πίτσας)

Μετά περνάω την σάλτσα από 'ενα σουρωτήρι με ψιλές τρύπες γιατί δεν θέλω τους σπόρους της ντομάτας. Αλείφω την πίτσα με την σάλτσα.

Ρίχνω πάνω σοταρισμένο bacon ψιλοκομμένες  ελιές και ρίχνω πάνω ένα τριμμένο κίτρινο τυρί είτε φρέσκοτριμμένο είτε συσκευασίας (νομίζω την τελευταία φορά χρησιμόποιησα ένα guda συσκευασίας) ,΄Βαζω μερικές πινελιές λάδι και ...

Μετά το γυρίζω στον αέρα βάζω την πίτσα και σε κάνα 45λέπτο είναι έτοιμη

 

Έχει ομως αρκετή φασαρία ,πατσαλιό και ορθοστασία. Ξεκινάω πχ από τις 18:30 και είναι έτοιμη κατά τις 21:30 -22:00

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αυτη τη κρεμα http://addapinch.com/cooking/2014/02/27/perfect-chocolate-buttercream-frosting-recipe/#axzz2wbEeVhOO

και κατι μου εχει βγει off στη γευση..δεν ξερω ισως φταιει το κακαο..τεσπα μπηκε τωρα πανω στη τουρτα.ωρα για φασινα :-(

Νομίζω έκανες λάθος στο πόσο βούτυρο έβαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...