Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαλτσα με χυμο ντοματας,κρεμμυδι,σκορδο,κυβο κνορ λαχανικων,μανιταρια και λουκανικο χωριατικο ψιλοκομενο με μακαρονια.κολαση απλως(με τυρι κιολας φυσικα).πηγη θερμιδων ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωταρισμενα κρεμμυδια, μετα μαζι με το ζυμαρικο μεσα με λιγο νερο ωστε να βρασει και χυλωσει. στο τελος τυρι και βουτυρο. ολα στην ιδια κατσαρολα

αν εχεις και αλλα λαχανικα τα βαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια προταση για πωλητη απο e bay που να στελνει βανιλιες εχει κανεις???

 

Ο τουφας αν δεν κανω λαθος ειχε γραψει κανα δυο παλιοτερα αλλα εχει περασει αρκετος καιρος απο ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση ησυχία εδώ; Alimentas, αυτός πάντως που έλεγε ο toufas εξακολουθεί να ασχολείται με τη βανίλια αν σε ενδιαφέρει και στέλνει παντού.  

 

Τώρα για να ρωτήσω κι εγώ μήπως έχει κανείς καμία πρόταση. Θα κάνω profiteroles, όχι το κλασικό με παγωτό, θα τα γεμίσω με patisserie όπως συνηθίζεται εδώ και ψάχνω μια ωραία sauce chocolat να του δώσει ένα κάτι παραπάνω και να διατηρηθεί και 2 ημέρες στο ψυγείο αν χρειαστεί. Γενικά από ό,τι βλέπω φτιάχνουν ganache και τα περιχύνουν, ενίοτε αντί για κρέμα γάλακτος βάζουν γάλα και βούτυρο. So.. έχετε κάτι κατά νου πέρα από την ganache; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/chocolate-doughnut-glaze-recipe.html αυτο?

 

 

Εγω θα φτιαξω παγωτο απο ξηρο καρπο χωρις γαλα μεθαυριο βασισμενο σε αυτη την μεθοδο http://modernistcuisine.com/recipes/p-b-j-gelato/ , μαλλον θα κανω κατι με το φυστικοβουτηρο που εχω ηδη στο σπιτι μου για δοκιμη, και θα το περασω στο thermomix για να γινει πιο smooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και πώς βγήκε το παγωτό σου για την ιστορία. Φαίνεται ενδιαφέρον.  :D

 

Δε με τρελαίνει η ιδέα της τόσης άχνης. Έχω τόσο ωραία σοκολάτα για να την πνίξω στη ζάχαρη και είναι γλυκιά σχετικά και η patisserie. Θα τη λιώσω με γάλα όπως είδα κάπου μάλλον.

 

Κρατάω τη συνταγή για την επόμενη φορά που θα φτιάξω doughnuts, thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/chocolate-doughnut-glaze-recipe.html αυτο?

 

 

Εγω θα φτιαξω παγωτο απο ξηρο καρπο χωρις γαλα μεθαυριο βασισμενο σε αυτη την μεθοδο http://modernistcuisine.com/recipes/p-b-j-gelato/ , μαλλον θα κανω κατι με το φυστικοβουτηρο που εχω ηδη στο σπιτι μου για δοκιμη, και θα το περασω στο thermomix για να γινει πιο smooth.

 

Με έφτιαξες τώρα.

Για thermomix έχουμε τίποτα μερακλίδικα εκτός του επίσημου βιβλίου; Δεν το έχω ψάξει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορμαέλα και χαλούμι αν μπορείς να βρεις κάποιο από τα δύο. Πολύ ενδιαφέρουσες γεύσεις... Αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου, γούστα είναι αυτά. Ειδικά η φορμαέλα μου αρέσει ιδιαίτερα επειδή δεν είναι τόσο αλμυρή. Τρώγεται και ψητή μετά μανίας, αλλά και σαγανάκι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορμαέλα και χαλούμι αν μπορείς να βρεις κάποιο από τα δύο. Πολύ ενδιαφέρουσες γεύσεις... Αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου, γούστα είναι αυτά. Ειδικά η φορμαέλα μου αρέσει ιδιαίτερα επειδή δεν είναι τόσο αλμυρή. Τρώγεται και ψητή μετά μανίας, αλλά και σαγανάκι.   

 

δυσκολο να τα βρω αυτα εδω. το κεφαλοτυρι γινεται σαγανακι; κι αν ειναι αναμεσα σε κεφαλοτυρι και κεφαλογραβιερα ποιο ειναι το καλυτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιο σκληρό τυρί κι αν βάλεις κομμένο σε παχιά φέτα, θα είναι εντάξει νομίζω και δε θα απλώσει. Αυτό διάβασα να γράφουν οι περισσότεροι όσο έψαξα. Ας σου πει και κάποιος που τα έχει δοκιμάσει αν υπάρχει και καλή όρεξη.  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποια η γνώμη σας για την patisserie, αλλά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Δεν είχα ξαναφτιάξει και ποτέ μου, οπότε το γεγονός ότι βγήκε καλύτερη από όσες είχα φάει μέχρι τώρα με ενθουσίασε. Την άδειασα από το σκεύος που την έφτιαξα σε μια φόρμα να κρυώσει και όσο κρύωνε έτρωγα τα υπολείμματα με το κουταλάκι ώστε να μη χαθεί ούτε γραμμάριο. :P Όταν κρύωσε εντελώς έγινε ακόμη καλύτερη! 

 

Με τη ζύμη των choux έκανα γκάφα και άπλωσαν στο ταψί. Η σως σοκολάτας είναι πολύ απλή. Η συνταγή της patisserie εδώ. Να σημειώσω ότι για να γεμίσω τα choux την ανακάτεψα απαλά με 200g chantilly επίσης αρωματισμένη με βανίλια. 

post-258415-0-16042900-1392810227_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

Ωραίο και απλό φαίνεται, λεω να το δοκιμάσω σήμερα.

 

Επειδή είμαι λιγάκι άσχετος, αυτο το cream chesse, ειναι κρέμα γάλακτος?

Αν όχι, μπορείτε να προτείνετε καμια διεθνή μάρκα που σίγουρα θα βρω στα σουπερ μαρκετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...