Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τα μάγουλα τα μοσχαρίσια είναι πολύ καλά για σούπα.

 

 

Η ουρά βγάζει αυτήν την γλίτσα και κολλάει... Από τους χόνδρους, σαν ζελατίνη, πώς το λέν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, θελω να φτιαξω cheesecake.

 

Εχω βρει αυτη τη συνταγή http://www.simplyrecipes.com/recipes/perfect_cheesecake/

 

Εχω τις εξης απορίες:

1) To cream cheese τι ακριβως ειναι; Σαν το Φιλαδελφια ας πουμε, ή κατι αλλο;

2) Τι ειναι το sour cream; Το whipping cream ειναι λογικα η κρεμα γαλακτος. Αν δεν βρικεται (ευκολα) στην ελλαδα, μπορω να βαλω εξτρα κρεμα γαλακτος στην θεση του; (Αυτος το χρησιμοποιει και σαν γεμιση και σαν topping)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: ναι ειναι το philadelphia, στην αμερικη το εχει και στο ραφι εκτος ψυγειου, σαν τα γαλατα υψηλης παστεριωσης

2: sour cream = ξυνη κρεμα σαν γιουαρτι σακουλας αλλα πιο ρευστη, μπορεις να φτιαξεις και μονος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο τρόπος ειναι legit;

http://www.gastronomos.gr/simvoules/1545/Pos-ftiachnoume-xinokrema

Γιατι ειναι τελειως διαφορετικός απο αλλους τροπους που βρήκα με buttermilk κτλ για αναπτυξη καλλιεργειας στην κρεμα γαλακτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: ναι ειναι το philadelphia, στην αμερικη το εχει και στο ραφι εκτος ψυγειου, σαν τα γαλατα υψηλης παστεριωσης

2: sour cream = ξυνη κρεμα σαν γιουαρτι σακουλας αλλα πιο ρευστη, μπορεις να φτιαξεις και μονος σου

Έμαθα άντρα μου ότι θα μου φτιάξεις cheese cake και θα το λάβω ταπεράκι στην πόρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο τρόπος ειναι legit;

http://www.gastronomos.gr/simvoules/1545/Pos-ftiachnoume-xinokrema

Γιατι ειναι τελειως διαφορετικός απο αλλους τροπους που βρήκα με buttermilk κτλ για αναπτυξη καλλιεργειας στην κρεμα γαλακτος.

http://foodwishes.blogspot.co.uk/2011/03/homemade-creme-fraiche-nobodys-ever.html αυτον θα προτεινα, το buttermilk ειναι το ξινογαλο

Έμαθα άντρα μου ότι θα μου φτιάξεις cheese cake και θα το λάβω ταπεράκι στην πόρτα μου.

 

Σιγα μην βαλω το cheesecake μου σε ταπερ! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το λαθος και μπηκα στο τοπικ καποιες μερες πριν. Βρηκα τα βιντεακια με την σωστα ψημενη μπριζολα του jamie oliver και ειπα να δοκιμασω. Πηρα σπαλομπριζολες μοσχαρισιες, οχι πολυ χοντρες ομολογουμενος οπως θα επρεπε. Τελικα την παραψησα και δεν ειχε καθολου αιματακι μεσα. Βγηκε πολυ νοστικη και ζουμερη παντως. Θα ξαναδοκιμασω αυριο με λιγοτερο ψησιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο με θερμομετρο, μεσα στην λιστα τνω σημαντικων πραγματων που χρειαζεται μια κουζινα (μαχαιρι, κατσαρολα,τηγανι, ξυλο κοπης, τσιμπιδα και θερμομετρο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες στο στην γιαγια σου αυτο η σε κανεναν μαστωρα που μπορει να ψησει ολοκληρο γουρουνοπουλο στα καρβουνα κ θα γελανε για 20 χρονια.Λες κ πριν γινουν της μοδας τα θερμομετρα δεν υπηρχε μαγειρικη κ δεν μπορουσες να ψησεις ενα κομματι κρεας.Εισαι σοβαρος μαγειρας,μην γραφεις τετοια πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο με θερμομετρο, μεσα στην λιστα τνω σημαντικων πραγματων που χρειαζεται μια κουζινα (μαχαιρι, κατσαρολα,τηγανι, ξυλο κοπης, τσιμπιδα και θερμομετρο)

 

τα εχω ολα εκτος απο θερμομετρο, μπορεις να βαλεις μια εικονα για να δω τι ειδους θερμομετρο ειναι ακριβως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...