Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παιζει ρολο το οτι ειναι τορτελινια, απλα βαζεις κρεμα γαλακτος, την μειωνεις και στο τελος βαζεις λιγο βουτυρο να δεσει, και αν θες και λιγο νερο απο το βρασιμο των μακαρονιων

Στην ελλαδα οι κρεμες γαλακτος ειναι γτπ παντως, αλλα δεν θα εχεις προβλημα για αυτο που θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή την βράζω τόσο πολύ ώστε να την συμπυκνώσω. Μάλιστα.

 

Όταν την ανακατεύω με τα τορτελίνια παίζει ρόλο πως θα γίνει το ανακάτεμα; Σε χαμηλή φωτιά/εκτός ματιού/για πολύ ώρα  (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν παιζει για αυτο που θες, αλλα καλο θα ηταν να τελειωσεις το μαγειρεμα μεσα στην σαλτσα

Τα βραζεις κατα 90% στο νερο πριν, και τα τελειωνεις στην κρεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κρυωσουν λογικο ειναι να σφιγγει η σαλτσα το θεμα ειναι να τα φαει ζεστα. Μονο εγω τον καταλαβαινω

 

Δοκιμασε καμια αλλη μαρκα κρεμα γαλακτος,εγω παιρνω μια αντορο καπως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Adoro έχει και μια κάπως παχύρευστη κρέμα ειδική για ζυμαρικά (δεν έχω ιδέα γιατί και πώς) σε μπεζ συσκευασία που λέγεται per pasta. Πάρε ένα τέτοιο, βάλε το να βράσει, βάλε και τυράκι μέσα στην κρέμα να λιώσει και πέτα μέσα τα tortellini. Ειλικρινά είναι πολύ εύκολο και δοκιμασμένο ακόμη κι από άσχετο παντελώς με κουζίνα. 

 

Στην τελική ανακάτεψέ τα όσο είναι ζεστά με λίγο τυρί κρέμα που θα είναι και δροσερό στη γεύση. Το έκανα παλιά με spaghetti.  -_-

 

ΥΓ: Στην Ελλάδα οι κρέμες γάλακτος πωλούνται μόνο σε επαγγελματικές συσκευασίες. Αν δεν έχεις γνωστό ζαχαροπλάστη, παίρνεις ένα 10λιτρο και το μοιράζεις σε 10 νοικοκυριά σαν τον γαλατά.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα υποπτευθεί και εγώ την κρέμα γάλακτος αν και είναι φαγε με 35% λιπαρά και στο πλάι γράφει ότι σταθεροποιητής είναι η καραγενάνη.

 

Θα πάρω κάποια στιγμή άλλη μάρκα να δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ζωμο απο το κρεας και μετα το εχεις σαν βαση για σουπα με διαφορα μεσα, δεν μου αρεσει η σουπα να εχει κομματια κρεας μεσα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι ποια κομμάτια κρέατος (π.χ. λαιμός; σπάλα; ) είναι καλύτερα για σούπες και εάν παίζουν είδη σούπας όπου χρειάζονται διαφορετικά κομμάτια κρέατος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...