Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει δοκιμασει να κανει κανεις καραμελα βουτυρου(με το ζαχαρουχο) με την μεθοδο του μπεν μαρι????

 

Εχει καλο αποτελεσμα?? Ποση ωρα περιπου περνει ολη η διαδικασια???

 

Στην κατσαρόλα 3,5 ώρες (κοίτα να είναι πάντα καλυμμένα με νερό τα γάλατα).

Στην χύτρα 45-50 λεπτά.

 

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Όχι σαν το original, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx αλλα λεω για το κλασικο μπεν μαρι δλδ με μια μπασινα πανω απο μια κατσαρολα με βραστο νερο.Θελω να αποφυγω την φασαρια με το βρασιμο των κουτιων που θελει μιση μερα συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εχει δοκιμασει να κανει κανεις καραμελα βουτυρου(με το ζαχαρουχο) με την μεθοδο του μπεν μαρι????

 

Εχει καλο αποτελεσμα?? Ποση ωρα περιπου περνει ολη η διαδικασια???

 

Νομίζω πως γίνεται και με βούτυρο, ζάχαρη και κρέμα γάλακτος.  Κάνε ένα search.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ριξεις το γαλα στα κομματακια σοκολατας, αστο ετσι οπως ειναι για 1-2 λεπτα, να παρει θερμοκρασια η σοκολατα.

Μετα ανακατευεις.

Λοιπόν δοκίμασα αυτό σημερα με μια μικρή παραλλαγή(εβαλα το γαλα σε δυο δοσεις ωστε να ειναι ζεστο για περισσοτερη ωρα) και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο αλλά και παλι εχει καποια πολυ μικρα κομματάκια, οπότε ισως εχει να κανει και αυτο που ειπε η evabb για την περιεκτικοτητα σε βουτυρο κακαο. Γευστικά ειναι μια χαρά, οπότε who cares.

 

Ευχαριστώ για τα tips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν δοκίμασα αυτό σημερα με μια μικρή παραλλαγή(εβαλα το γαλα σε δυο δοσεις ωστε να ειναι ζεστο για περισσοτερη ωρα) και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο αλλά και παλι εχει καποια πολυ μικρα κομματάκια, οπότε ισως εχει να κανει και αυτο που ειπε η evabb για την περιεκτικοτητα σε βουτυρο κακαο. Γευστικά ειναι μια χαρά, οπότε who cares.

 

Ευχαριστώ για τα tips.

 

Δοκίμασε να πάρεις και την κουβερτούρα που είναι σε "σταγόνες" σε σακουλάκια (ΙΟΝ κλπ). Λιώνει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υλικά για παντεσπάνι
5 αυγά
1 φλυτζάνι τσαγιού ζάχαρη
1 φλυτζάνι τσαγιου αλεύρι
1 μπέικιν

Ποσο βγαζει αυτο; Εχω μια φορμα 2 λιτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά καλή, δοκιμασμένη, ελαφριά συνταγή για τάρτα λεμονιού ή lemon pie ;(αν έχουν διαφορά). Ευχαριστώ πολύ!

Edit: Να τρώγεται κρύα από το ψυγείο αν παίζει σημασία κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δοκίμασα αυτό σημερα με μια μικρή παραλλαγή(εβαλα το γαλα σε δυο δοσεις ωστε να ειναι ζεστο για περισσοτερη ωρα) και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο αλλά και παλι εχει καποια πολυ μικρα κομματάκια, οπότε ισως εχει να κανει και αυτο που ειπε η evabb για την περιεκτικοτητα σε βουτυρο κακαο. Γευστικά ειναι μια χαρά, οπότε who cares.

 

Ευχαριστώ για τα tips.

 

Μια άλλη συνταγή για σπιτική σοκολάτα που δοκίμασα σήμερα είναι:

 

για μια κούπα

 

35-40 γρ σοκολάτα γάλακτος lacta (για ρόφημα σοκολάτας καλή είναι)

3/4 κούπας νερο

1 κουταλιά του γλυκού κρέμα γάλακτος

 

Βάζεις τα κομματάκια σοκολάτας στη κούπα με λίγο νερο μέσα και τα βάζεις στο φούρνο μικροκυμάτων για 30 δευτερόλεπτα. Προσθέτεις την κρέμα γάλακτος και χτυπας καλά το μείγμα. Προσθέτεις νερό μέχρι να γεμίσεις την κούπα και το βάζεις για άλλα 30-35 δευτερόλεπτα στο φούρνο μικροκυμάτων.

 

Μπορείς να αυξήσεις ή να μειώσεις την ποσότητα της σοκολάτας αναλόγως πόσο γλυκιά την θες. Σε εμένα με αυτή την εκτέλεση δεν είχε κομματάκια μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν έχει αλλά για αυτό ακριβώς το λόγο την κάνει ιδανική για ρόφημα σοκολάτας. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις παραπάνω γάλα ή ζάχαρη γιατί έχει ήδη αρκετά και από τα δυο.

 

Για να τη φας έτσι σκέτη και εγώ δεν τη προτιμώ. Μου αρέσουν περισσότερο σοκολάτες με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε κακάο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Οχι δεν έχει αλλά για αυτό ακριβώς το λόγο την κάνει ιδανική για ρόφημα σοκολάτας. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις παραπάνω γάλα ή ζάχαρη γιατί έχει ήδη αρκετά και από τα δυο.</p>

<p> </p>

<p>Για να τη φας έτσι σκέτη και εγώ δεν τη προτιμώ. Μου αρέσουν περισσότερο σοκολάτες με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε κακάο.</p>

 

Ιεροσυλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξα αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Banoffee_pie

Μπαμπα λεμε!!!

Βεβαια εκανα και μια πουτανια, εβαλα λιωμενη μπανανα στη σαντιγη, με αποτελεσμα να βγει πιο μπανανε. Χαλαλι οι 3 ωρες βρασιματος. Αα εκανα δυο πουανιες, εβαλα παντεσπανι αντι για μπισκοτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα τιπ για τα τορτελίνια έχουμε; Τα βράζω, όταν νομίζω ότι έχουν μαλακώσει-μεγαλώσει αρκετά τα σουρώνω, πετάω την κρέμα γάλακτος στην κατσαρόλα και τα τορτελίνια μαζί, ανακατεύω, περιμένω μέχρι να αρχίσει να βγάζει καπνό(ότι ζεστάθηκε το μείγμα), βγάζω την κατσαρόλα από το μάτι την αφήνω καναδυο λεπτά να κάτσει και μετά σερβίρω.

 

Αλλά δεν μπορώ να πετύχω να κολλήσει η κρέμα πάνω στα τορτελίνια και καταλήγω να τρώω σούπα με την κρέμα υγρή στον πάτο του πιάτου. Τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...