Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βγαινει ασχημο παντως με το νερο, περα απο αυτο που περιέγραψα.

 

Οπότε απλα ζεσταινω το γάλα, και το ριχνω στην σοκολατα. Υπάρχει καποιο κολπο για να ψιλοκοβεις σοκολατα; Η κουβερτούρα που έχω δεν κοβεται με τα απλά μαχαιρια που εχω σε θερμοκρασια δωματιου, οπότε εσπαγα καθε κομματι των 25gr στα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαινει ασχημο παντως με το νερο, περα απο αυτο που περιέγραψα.

 

Οπότε απλα ζεσταινω το γάλα, και το ριχνω στην σοκολατα. Υπάρχει καποιο κολπο για να ψιλοκοβεις σοκολατα; Η κουβερτούρα που έχω δεν κοβεται με τα απλά μαχαιρια που εχω σε θερμοκρασια δωματιου, οπότε εσπαγα καθε κομματι των 25gr στα 4.

 

αν ενοεις οτι γινεται λιγο σαν τριματα ειναι νορμαλ. εκτος αν τα μαχαιρια σου ειναι πραγματικα κακης ποιοτητας μια χαρακα κοβεται η σοκολατα με λιγο δυναμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pizzamaking.com/forum/index.php/topic,6480.0.html

 

Aυτη ειναι η συνταγη για την καλη

 

Οχι , εννουσα κανε την ''καλοσύνη''

κατα την δικια σου ηθελα , την '''''''λαιτ'''''' =p

Δεν βγαινει ασχημο παντως με το νερο, περα απο αυτο που περιέγραψα.

 

Οπότε απλα ζεσταινω το γάλα, και το ριχνω στην σοκολατα. Υπάρχει καποιο κολπο για να ψιλοκοβεις σοκολατα; Η κουβερτούρα που έχω δεν κοβεται με τα απλά μαχαιρια που εχω σε θερμοκρασια δωματιου, οπότε εσπαγα καθε κομματι των 25gr στα 4.

καντην στον τρίφτη 

 

 

edit ερωτηση:

στο σουσι(μακι-σασιμι-τεμακι , μπλαχ μπλαχ ) , ο σωλομος ας πουμε περναει οποιαδηποτε επεξεργασια πριν μπει μεσα?

ειναι καποιο συγκεκριμενο κομματι?

πρεπει να προσεχθει η ποιοτητα γενικα η και απο το ψαραδικο της γειτονιας να τον παρεις μπορεις να τον φας ωμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να βρω καπου μια σαλτσα  πιο δυνατη απο το Tabasco?εχω κοιταξει στα σουπερμαρκετ αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο.νομιζω οτι ειχα πετυχει μια ενδιαφερουσα στο βασιλοπουλο αλλα την ειχα πετυχει μια δυο φορες και μετ τη βγαλανε απο το ραφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να βρω καπου μια σαλτσα  πιο δυνατη απο το Tabasco?εχω κοιταξει στα σουπερμαρκετ αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο.νομιζω οτι ειχα πετυχει μια ενδιαφερουσα στο βασιλοπουλο αλλα την ειχα πετυχει μια δυο φορες και μετ τη βγαλανε απο το ραφι.

 

Θέλεις περισσότερο «καυτή» από το Tabasco; Είσαι στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη, ή επαρχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είμαι 99% βέβαιος ότι σε μεγάλα Αθηναϊκά σούπερ μάρκετ έχω δει ηπιότερες και εντονότερες εκδοχές του tabasco (από πράσινες πιπεριές, έξτρα καυτερή κτλ.) αλλά δεν έχω αγοράσει πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παιζει να βρω καπου μια σαλτσα  πιο δυνατη απο το Tabasco?εχω κοιταξει στα σουπερμαρκετ αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο.νομιζω οτι ειχα πετυχει μια ενδιαφερουσα στο βασιλοπουλο αλλα την ειχα πετυχει μια δυο φορες και μετ τη βγαλανε απο το ραφι.

 

Wasabi. Συνήθως είναι σε σωληνάρια (την έχει και ο Βασιλόπουλος). Συνήθως την ανακατεύεις και με σόγια σως γιατί σκέτη θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ! (του στυλ μου κόβεται η αναπνοή, νιώθω πως χάνεται η όσφρηση και κλαίω με λυγμούς...)  :)

 

 

edit ερωτηση:

στο σουσι(μακι-σασιμι-τεμακι , μπλαχ μπλαχ ) , ο σωλομος ας πουμε περναει οποιαδηποτε επεξεργασια πριν μπει μεσα?

ειναι καποιο συγκεκριμενο κομματι?

πρεπει να προσεχθει η ποιοτητα γενικα η και απο το ψαραδικο της γειτονιας να τον παρεις μπορεις να τον φας ωμό?

 

Αν είναι καπνιστός δεν σε νοιάζει και πολύ μιας και είναι κομπλέ για άμεση κατανάλωση. Αν είναι φρέσκος και έχεις αμφιβολίες ως προς τη "φρεσκάδα του", μπορείς να τον μαρινάρεις για λίγο μέσα σε ένα μείγμα με λεμόνι, λίγο ελαιόλαδο, αλάτι και ό,τι άλλο μυρωδικό επιθυμείς ώστε να "ψηθεί" λίγο στο όξινο περιβάλλον. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί; Μια χαρά είναι και σκέτη, νομ, νομ.

 

Όχι, σοβαρά, αν βρεις καλή, είναι φωτιά, τι ronal και πράσινα άλογα, καθαρίζει όλο το σύστημα σε χρόνο μηδέν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι καπνιστός δεν σε νοιάζει και πολύ μιας και είναι κομπλέ για άμεση κατανάλωση. Αν είναι φρέσκος και έχεις αμφιβολίες ως προς τη "φρεσκάδα του", μπορείς να τον μαρινάρεις για λίγο μέσα σε ένα μείγμα με λεμόνι, λίγο ελαιόλαδο, αλάτι και ό,τι άλλο μυρωδικό επιθυμείς ώστε να "ψηθεί" λίγο στο όξινο περιβάλλον. :)

καλα για καπνιστο κλαιν μαιν χαριλαιν.

Στον ωμο αναφερομαι οπως σερβιρεται σε εστιατορια/μπαρ σουσι.

Διαβαζοντας λιγακι επεσα πανω στα εξης δυο

1)Τα ψαρια του ιχθυοτροφειου ελεγχονται και ειναι απαλλαγμένα απο τα παρασιτα (υπουργικη αποφαση , με ενα google search βρισκεται τι λεγεται για τον ελεγχο)

2)οτι ακομα και να τον παρεις φρεσκο-φρεσκο για να μην εχεις αμφιβολίες θελει ενα 48 ωρο στους -20 βαθμους ωστε να ειναι pest-free και να εισαι οκ

 

Γιατί; Μια χαρά είναι και σκέτη, νομ, νομ.

 

Όχι, σοβαρά, αν βρεις καλή, είναι φωτιά, τι ronal και πράσινα άλογα, καθαρίζει όλο το σύστημα σε χρόνο μηδέν.

και σαπια να βρεις παλι φωτια ειναι.

φιλος, πρωτη φορα που εφαγα χωρις να ξερω τι ειναι , μου εδωσε το μισο κύβακι απο απο οσο βαζουν πανω στις πιατελεσ σουσι.

με ακουσε ολο τα μαγαζι και παρακαλαγα για αφαιρεση οισοφάγου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 99% βέβαιος ότι σε μεγάλα Αθηναϊκά σούπερ μάρκετ έχω δει ηπιότερες και εντονότερες εκδοχές του tabasco (από πράσινες πιπεριές, έξτρα καυτερή κτλ.) αλλά δεν έχω αγοράσει πρόσφατα.

τις παραλαγες τις εχω δοκιμασει δεν εχουν διαφορα. απλα τωρα κοιταζα για αλλη εντελως μαρκα.

 

Wasabi. Συνήθως είναι σε σωληνάρια (την έχει και ο Βασιλόπουλος). Συνήθως την ανακατεύεις και με σόγια σως γιατί σκέτη θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ! (του στυλ μου κόβεται η αναπνοή, νιώθω πως χάνεται η όσφρηση και κλαίω με λυγμούς...)  :)

και σαπια να βρεις παλι φωτια ειναι.

φιλος, πρωτη φορα που εφαγα χωρις να ξερω τι ειναι , μου εδωσε το μισο κύβακι απο απο οσο βαζουν πανω στις πιατελεσ σουσι.

με ακουσε ολο τα μαγαζι και παρακαλαγα για αφαιρεση οισοφάγου!

θα της ριξω μια ματια B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nαι, το γουασάμπι θέλει αραίωμα για να γίνει περίπου σάλτσα.

 

Επίσης, πρέπει να δω σε κάποιο deli (σε σούπερ δεν έχει πάρει το μάτι μου) αν έχουν scotch bonnet sauce. Άλλη φωτιά αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθηνα.

 

Λοιπόν, αυτό που θα σού προτείνω δεν είναι γνωστό σε πολλούς, πράγμα απολύτως λογικό, αλλά ίσως αξίζει να το αναζητήσεις. Αν κάνεις μια βόλτα προς Ομόνοια, στους δρόμους γύρω από την Αγίου Κωνσταντίνου (Μενάνδρου, Ζήνωνος, Σατωβριάνδου , Κεραμεικού κ.τ.λ.) - καλύτερα με το φως τής μέρας, δεν είναι και ότι καλύτερο σαν περιοχή... - θα συναντήσεις πολλά μαγαζιά τύπου mini market, τα οποία πουλάνε τρόφιμα από τη Γεωργία (Γεωργιανοί τα έχουν/τα δουλεύουν, αλλά όλοι τους μιλούν και καταλαβαίνουν καλά ελληνικά). Μπες σε κάποιο απ' αυτά και ζήτησε «ατζίκα».

 

Πρόκειται για ένα είδος σάλτσας (μάλλον «πάστας», αφού δεν είναι σε υγρή μορφή), το οποίο έχει βάση την καυτερή πιπεριά και το σκόρδο. Δεν είναι βιομηχανοποιημένο προϊόν, το παρασκευάζουν στα σπίτια τους (δεν υπάρχει σπίτι όπου δε θα συναντήσεις, το τρώνε όλοι τους...) και κάποιοι το διαθέτουν στην εγχώρια αγορά.

 

Επίσης, δεν είναι πάντα το ίδιο spicy. Εξαρτάται από το πόσο «μπαρούτι» είναι οι πιπεριές που βρίσκουν κάθε φορά, αλλά και από την αναλογία υλικών, η οποία παίζει ανάλογα με τις προτιμήσεις τού καθενός. Αν πέσεις σε περίπτωση που κάποιο από τα μαγαζιά αυτά, έχει κάποια «δυνατή» παρτίδα και δοκιμάσεις, το tabasco θα το αντιμετωπίζεις σαν ...αναψυκτικό από τότε κι έπειτα (όχι, δεν υπερβάλλω...)

 

Το αν θα σού αρέσει γευστικά δε μπορώ να το μαντέψω, αν και δεν έχει ιδιαίτερα «δύσκολη» γεύση, αλλά μπορώ να σού εγγυηθώ ότι, για αρκετές ώρες μετά τη δοκιμή της (ειδικά αν τη δοκιμάσεις σκέτη και όχι απλά σαν ενισχυτικό κάποιας σάλτσας), θα ανάβεις τζάκι με τα χνώτα σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ ειχα κοιταξει παλιοτερα κατι συνταγες για ατζικα και τυχαινει να εχω μερικες καυτερες πιπεριες.. :devil:

θα το ψαξω για homemade φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...