Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελεια!!!Θα τα κανω την Κυριακη το πρωι με βοηθους τα 2 μου πιτσιρικια....τα οποια θα ειναι και οι τελικοι (και αμειλικτοι) κριτες!!

Προβλέπεται αλευροπόλεμος κατά το ζύμωμα, προσοχή!  :lol: Καλή τύχη! Να μας ενημερώσεις και για το αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπε κανεις ρε παιδια οτι ειναι καλυτερη απ την παραδοσιακη-κλασικη λεπτη

 

Το λέω εγώ που κάθεσαι και απαντάς στους φλώρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alimentas,αυτες οι ασπρες μπαλιτσες πανω πανω τι ειναι? :shifty:

 

εμεινε λιγο ζυμαρακι κ επειδη εγω ειμαι περιεργος κ δεν μου πηγε η καρδια να το πεταξω το πλασα μικρες μπαλιτσες.

 

Το κανε αυτο πριν καμια 10ρια χρονια μια τρομερη πιτσαρια που υπηρχε στο Γαλατσι(εβαζε ενα στρογγυλο  κομματι ζυμης στην μεση της πιτσας κ αυτο μετα φουσωνε κ ηταν γ@μ@το).Νοσταλγια φαση,μου χει μεινει κ το κανω κ εγω καμια φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alimentas φοβερη!!!βεβαια τα υλικα μαλλον εκατσαν λιγο και σου επεσαν ελαχιστα λιγα! μιαμ ομως!!!!μου αρεσει η σικαγο style αλλα βεβαια στην ελλαδα δε τη βρισκεις πουθενα...

 

παιδια μια συμβουλη. εχω 2 μεγαλα κομματια χοιρινο φουρνου που μου περισσεψαν απο κυριακη. Το θεμα ειναι οτι το χοιρινο μυριζε αρκετα και ετσι οπως ειναι αποκλειεται να καταναλωθει. Δε ξερω γιατι μυριζε τοσο ασχημα αλλα και οταν ψηνοταν βρωμισε η κουζινα.

Αν εχετε καμια συνταγη πχ πιτα με μυρωδικα κτλ ευπροσδεκτη. δε μου κανει καρδια να το πεταξω. σκεφτομαι και να το ψιλοκοψω, τσιγαρισμα με βαλσαμικο και παπρικα και να κανω γιαουρτλου με πιτακια γυρου...δικη μου συνταγη την ειχα κανει παλιοτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΑΜΑΤΗ!!!! Όχι έπρεπε να κάνεις τις φλώρικες που έχουν 4 φέτες μπέικον 2 κουταλιές σάλτσα και 17 γραμμάρια τυρί να είναι ισορροπημένη και να θες 3-4 πίτσες να σε πιάσουν. Αλλα θα είσαι ψαγμένος μετά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alimentas φοβερη!!!βεβαια τα υλικα μαλλον εκατσαν λιγο και σου επεσαν ελαχιστα λιγα! μιαμ ομως!!!!μου αρεσει η σικαγο style αλλα βεβαια στην ελλαδα δε τη βρισκεις πουθενα...

 

 

δικια μου βλακεια αυτη που δεν την γεμισα μεχρι πανω,τα υλικα επειδη τα περισοτερα ηταν σοταρισμενα(κρεμυδι,μπεικον,μανιταρια,πιπερια) δεν εκατσαν.Ηθελα να κανω αυτη του pizza making(τσεκαρε το αν δεν το εχεις τσεκαρει ηδη) που εχει ενα ''μπιφτεκι'' στην βαση αλλα εγινε ξαφνικα κ δεν ειχα κιμα ευκαιρο.Την επομενη φορα να γινει κομπλε.

 

 

Γιαουρτλου αγαπημενο,συν απο μενα γι αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εμεινε λιγο ζυμαρακι κ επειδη εγω ειμαι περιεργος κ δεν μου πηγε η καρδια να το πεταξω το πλασα μικρες μπαλιτσες.

 

Το κανε αυτο πριν καμια 10ρια χρονια μια τρομερη πιτσαρια που υπηρχε στο Γαλατσι(εβαζε ενα στρογγυλο  κομματι ζυμης στην μεση της πιτσας κ αυτο μετα φουσωνε κ ηταν γ@μ@το).Νοσταλγια φαση,μου χει μεινει κ το κανω κ εγω καμια φορα

Λαμπρινη, οχι Γαλατσι. Πιτσα Παπαγαλος. Με πεθανες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι ξερουν απο γιαπωνεζικη κουζινα ας μου απαντησουν.

 

εχω miso soup, noodles (σκετα σαν μακαρονια), soy sauce, wasabi συμπληρωστε υλικα και πειτε μου κατι να φτιαξω. δεν εχω πειραματιστει ποτε με γιαπωνεζικη κουζινα οποτε να ειναι κατι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι ξερουν απο γιαπωνεζικη κουζινα ας μου απαντησουν.

 

εχω miso soup, noodles (σκετα σαν μακαρονια), soy sauce, wasabi συμπληρωστε υλικα και πειτε μου κατι να φτιαξω. δεν εχω πειραματιστει ποτε με γιαπωνεζικη κουζινα οποτε να ειναι κατι ευκολο.

Επιβαλεται να παρεις και oyster sauce. Με γαριδες και αυγα μεσα ειναι φοβερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπατζίνα μια παραδοσιακή πίτα batzina.jpg




 

ΥΛΙΚΑ:

 

6 φλιτζάνια αλεύρι  

1 ποτήρι γάλα ή 1 ποτήρι τυρόγαλο 

250gr Φέτα 

1 κουταλιά σούπας Μαργαρίνη 

1 φλιτζάνι Λάδι

1 φακελάκι μαγιά

Αλάτι 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: 

 

Σε ένα μεγάλο μπολ ρίχνουμε μέσα μισό ποτήρι λάδι, ένα ποτήρι από το τυρόγαλο, μαγιά, λίγο αλάτι [γιατί η φέτα που θα χρησιμοποιήσουμε είναι αλμυρή ήδη] και ανακατεύουμε. Προσθέτουμε τα έξι φλιτζάνια αλεύρι και ανακατεύουμε με το χέρι γύρω γύρω τον χυλό που σχηματίζεται. Αν μας φαίνεται στεγνό και βλέπουμε το αλεύρι προσθέτουμε λίγο ακόμα τυρόγαλο. Μέσα στον χυλό τρίβουμε όλη τη φέτα. Αφήνουμε το μίγμα για μισή ώρα να φουσκώσει.

 

Παίρνουμε ένα μεγάλο ταψί, το βουτυρώνουμε στον πάτο και στα πλαϊνά τοιχώματα και ρίχνουμε μέσα τον χυλό, ομοιόμορφα σε όλο το πλάτος του. Από πάνω ραντίζουμε με λίγο ελαιόλαδο. Ψήνουμε την πίτα στους 200 βαθμούς για μία ώρα μέχρι να ροδίσει.



  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...