Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα θα μου πείτε τι βλακείες κάθεσαι και φτιάχνεις τοξολάβερ, αλλά έχω έναν έρωτα με αυτά τα fluffy ζυμαράκια και επίσης χρησιμοποίησα λίγη λευκή ζάχαρη για το μάτι και πολλή ζάχαρη από εκείνη την ωραία που λέγαμε τις προάλλες με την evabb και έγιναν... Μμμ! Α, και τα έψησα σε φούρνο αντί να τα τηγανίσω. 

post-258415-0-84635700-1382356445_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα θα μου πείτε τι βλακείες κάθεσαι και φτιάχνεις τοξολάβερ, αλλά έχω έναν έρωτα με αυτά τα fluffy ζυμαράκια και επίσης χρησιμοποίησα λίγη λευκή ζάχαρη για το μάτι και πολλή ζάχαρη από εκείνη την ωραία που λέγαμε τις προάλλες με την evabb και έγιναν... Μμμ! Α, και τα έψησα σε φούρνο αντί να τα τηγανίσω. 

 

ωραιος, πολυ ωραιος  B)  B)  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα μου πείτε τι βλακείες κάθεσαι και φτιάχνεις τοξολάβερ, αλλά έχω έναν έρωτα με αυτά τα fluffy ζυμαράκια και επίσης χρησιμοποίησα λίγη λευκή ζάχαρη για το μάτι και πολλή ζάχαρη από εκείνη την ωραία που λέγαμε τις προάλλες με την evabb και έγιναν... Μμμ! Α, και τα έψησα σε φούρνο αντί να τα τηγανίσω. 

 

Συνταγη...2 much to ask?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια...  :) Source.png Πηγή: Εδώ τη βρήκα.

 

Για να βοηθήσω και λίγο παραπάνω έκανα τις μετατροπές σε γραμμάρια με βάση κάποιες αντιστοιχίες και βγήκαν 600g αλεύρι, 75g ζάχαρη, 75g βούτυρο (όχι μαργαρίνη), 340g γάλα και 80g νερό. 

 

Φοβήθηκα τη μαγιά μην μυρίσει έντονα και έβαλα 10g. Όσο ήταν ζεστά την καταλάβαινες. Άλλη φορά μπορεί να δοκιμάσω και ένα φακελάκι μόνο. Μοσχοκάρυδο επίσης έβαλα ένα κουταλάκι. Κατά τα άλλα ό,τι λέει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χτες εκανα για το staff meal, μοσχαρι με σεσκουλα και φακες.

Σωταρισμενο κρεμμυδι καρροτο και σκορδο, μετα οι φακες μεσα μεχρι να μαλακωσουν κατα 80%

Το μοσχαρι ηταν ενα κομματι απο τον ωμο που θελει ελαχιστο μαγειρεμα ή παρα πολυ. Ειχα φερει την χυτρα μαζι μου για να το βρασω πολυ (την ειχα μαζι επειδη θελω να αλαξω το πως κανουμε τις πετσες στο κεντρο του πιατου) και το εβρασα μαζι με τα κοτσανια απο τα σεσκουλα, κατι μανιταρια και κατι καροτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πιρουνι στην αρχη κ στο τελος με το χερι ανετα,Ο πατος γενικα κραταει αν ενοουσες αυτο,δεν παπαριαζει.Την πιο βαρια-κλασικη εκδοχη με το λαδι κυριολεκτικα να σταζει απ τα 2-3 κιλα μοτσαρελας δεν θα αντεξεις ουτε να την δεις να φανταστω ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πιρουνι στην αρχη κ στο τελος με το χερι ανετα,Ο πατος γενικα κραταει αν ενοουσες αυτο,δεν παπαριαζει.Την πιο βαρια-κλασικη εκδοχη με το λαδι κυριολεκτικα να σταζει απ τα 2-3 κιλα μοτσαρελας δεν θα αντεξεις ουτε να την δεις να φανταστω ε???

 

αχεμμμμ ναι οντως μονο που το σκεφτομαι με πιανει αναγουλα. πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια στην ποσοτητα τυριου, σαλτσας, αλαντικων και ζυμης. εδω η ισορροπια εχει φυγει απο το παραθυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειναι θεμα ισορροπιας,ειναι ετσι το στυλ της,δεν ειναι ''κανονικη'' πιτσα για να την κρινεις ετσι.

 

Ειναι μπανικη τρως ενα κομματι κ σε κραταει

 

http://4.bp.blogspot.com/-LFh_c_9xVKs/T_8yqHMAELI/AAAAAAAAGqU/QUHG8KzEMho/s1600/IMG_8825.JPG

 

 

Επισης αυτο που λες για ''ισορροπια'' στο ισως πιο versatile φαγητο ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

 

Η μαργαριτα δλδ που δεν εχει αλαντικο δεν ειναι ισορροπημενη???

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια...  :) Source.png Πηγή: Εδώ τη βρήκα.

 

Για να βοηθήσω και λίγο παραπάνω έκανα τις μετατροπές σε γραμμάρια με βάση κάποιες αντιστοιχίες και βγήκαν 600g αλεύρι, 75g ζάχαρη, 75g βούτυρο (όχι μαργαρίνη), 340g γάλα και 80g νερό. 

 

Φοβήθηκα τη μαγιά μην μυρίσει έντονα και έβαλα 10g. Όσο ήταν ζεστά την καταλάβαινες. Άλλη φορά μπορεί να δοκιμάσω και ένα φακελάκι μόνο. Μοσχοκάρυδο επίσης έβαλα ένα κουταλάκι. Κατά τα άλλα ό,τι λέει. 

 

 

Τελεια!!!Θα τα κανω την Κυριακη το πρωι με βοηθους τα 2 μου πιτσιρικια....τα οποια θα ειναι και οι τελικοι (και αμειλικτοι) κριτες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...