Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, το λαθος που εκανα την πρωτη φορα ηταν το χτυπημα του ζυμαριου. Συν-αδαηδες! Δεν χτυπαμε το ζυμαρι σα να΄ναι φραπες, το χτυπαμε με αγαπη (αγαπη => μιξερ στο 1 )

 

kC3AYEf.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μπισκότααααα! Τους έχω κακομάθει όλους και τα ζητάνε όταν περάσει λίγος καιρός.  ^_^ Άλλο που δε θέλω φυσικά...

 

Έκανα και μια συναρπαστική ανακάλυψη. Πήρα soft light brown sugar αντί για την πολύ ορθά διαχωρισμένη κρυσταλλική και απέφυγα αυτά τα κομμάτια ζάχαρης που καταλάβαινες όταν έτρωγες το μπισκότο. 

post-258415-0-46533200-1380658077_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μπισκότααααα! Τους έχω κακομάθει όλους και τα ζητάνε όταν περάσει λίγος καιρός.  ^_^ Άλλο που δε θέλω φυσικά...

 

Έκανα και μια συναρπαστική ανακάλυψη. Πήρα soft light brown sugar αντί για την πολύ ορθά διαχωρισμένη κρυσταλλική και απέφυγα αυτά τα κομμάτια ζάχαρης που καταλάβαινες όταν έτρωγες το μπισκότο. 

 

cassonade δλδ πηρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εμένα που είχα την ζύμη στο ψυγείο 2 μέρες πάλι μου εξαπλώθηκαν. Ίσως πρέπει να είναι και σωστός ο φούρνος(εμένε δεν ήταν)</p>

Μήπως έβαλες πολυ baking powder?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ακριβώς.  :D Μεγάλη επιτυχία. 

 

αυτη η ζαχαρη ειναι απιθανη με οτιδηποτε. δοκιμασε να φτιαξεις κρεπες και μετα λιωσε πανω στην κρεπα ενα μικρο κυβακι βουτυρο και πασπαλισε την με την πολυ σκουρα cassonade που εχει πολυ εντονο αρωμα. θα με θυμηθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά αυτό που λες για το άρωμα είναι ό,τι μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση. Άνοιξα τη συσκευασία και μύρισε τόσο έντονα! Πήρα αμέσως μετά το βάζο της κρυσταλλικής που είχα και σχεδόν δεν καταλάβαινα το άρωμά της μετά την πρώτη. 

 

Θα δοκιμάσω, ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαχνω αντιστοιχος αυτο εδω που μου αρεσει πολυ:

Με σκονη κερωνιας/χαρουπιας αντι για κακαο κτλ. Δεν μπορω να βρω ομως λιγοτερο παχυρευστο μελι, μου ειπανε πως φετος ηταν περιορισμενη η παραγωγη και βγαλανε λιγο απο τα ανθη, οπου ειναι το περισσοτερο υγρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοντρα φιλετο θες, αλλα και να το βρεις θα ειναι λογικα κατω του μετριου απο θεμα γευσης, μιας και στην ελλαδα δεν σιτευουν καθολου το μοσχαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το καλοκαίρι, είχα πάει στο χωριό της μάνας μου (κοντά στην Παραμυθιά) και ένας "βλάχος" (έτσι λένε αυτούς που έχουν πολλα ζώα) έσφαξε ένα μοσχάρι κοντά στα 80-90 κιλά.

 

Το πήραμε με τα αδέρφια μου όλο.

Τέτοια γεύση δεν έχω ξαναφάει ΠΟΤΕ, πραγματικά ΠΟΤΕ.

 

Ταυτόχρονα είχα δοκιμάσει Blank Angus και η γεύση του μου ήταν αδιάφορη.

Είχα ακούσει τόσα πολλά που απογοητεύτηκα.

 

Αν λοιπόν ξαναπάω στο χωριό θα πάρω πάλι.

 

Επειδή παίρνω από γνωστούς που έχουν γελάδια (οι περισσότεροι στα βουνά), η γεύση δεν έχει καμία μα καμία σχέση με του χασάπη.

Στο τηγάνι σκέτο να το βάλεις έχεις απίστευτη γεύση.

Το κακό με αυτούς είναι ότι σφάζουν 1-2 φορές το χρόνο.

 

Αν είχα χώρο στο σπίτι θα έβαζα μοσχάρια. Για την ώρα έχω μόνο κοτόπουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα φίλο που παίρνω στο βουνό η ράτσα η συγκεκριμένη φτάνει τα 120-130 κιλά.

Τα έχω δει live και είναι μικρά σε μέγεθος σε σχέση με αυτά που βλέπουμε στο δρόμο καμιά φορά.

 

Δεν ξέρω τι ράτσες έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...