Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα σήμερα cheescake αλλά ενω η κρέμα και το σιρόπι ήταν εντάξει, η βαση μπισκότου οχι :cry:

 

Εβαλα τρίμμα απο μπισκότα πτι-μπερ 250γρ και 100γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου. Τα ετριψα με τα δάχτυλα και τα ανακατεψα πολύ καλά, το αφησα να κρυώσει και μετά εβαλα το μίγμα κρέμας απο πάνω αλλά οταν ήρθε η ώρα να κοψω κομματι η βάση δεν ήταν σταθερη αλλά θρύβονταν.... :cry:

 

 

Πλιιιιιιιιιιιιιιζ πειτε μου τι κανω λάθος.......... :huh: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σήμερα cheescake αλλά ενω η κρέμα και το σιρόπι ήταν εντάξει, η βαση μπισκότου οχι :cry:

 

Εβαλα τρίμμα απο μπισκότα πτι-μπερ 250γρ και 100γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου. Τα ετριψα με τα δάχτυλα και τα ανακατεψα πολύ καλά, το αφησα να κρυώσει και μετά εβαλα το μίγμα κρέμας απο πάνω αλλά οταν ήρθε η ώρα να κοψω κομματι η βάση δεν ήταν σταθερη αλλά θρύβονταν.... :cry:

 

 

Πλιιιιιιιιιιιιιιζ πειτε μου τι κανω λάθος.......... :huh: :cry:

 

μοοοαρ μπατερ! 125γρ αλλα και παλι δεν το σωζεις, ετσι βγαινει η βαση μπισκοτοτριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μοοοαρ μπατερ! 125γρ αλλα και παλι δεν το σωζεις, ετσι βγαινει η βαση μπισκοτοτριμα.

Χμ....καλα το ψιλιάστηκα....

 

Τι έτσι; :shock:

Μιλάμε πολύ απογοήτευση.... Τριματα παντουυυυυυ.... :fear:

 

Στα μαγαζια που τη σερβίρουν γιατι δε βγαινει έτσι;; :huh:

Να δοκιμάσω άλλα μπισκότα; :huh:

Βάζουν κάτι άλλο κρυφό;;; :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα φαω σημερα κατι πολυ ξεχωριστο και ιδιαιτερο.

ομελέτα με πατάτες.για 100η φορά που την εψηνα καλη βγηκε...τηγανιζουμε τις πατάτες σε σιγανη σχετικα φωτια να μην καουν, σουρωνουμε το περισσο λαδι, ρίχνουμε τα αυγά σκεπάζουμε αναποδογυριζουμε κλεινουμε ματι (της κουζινας ε..) και σε 15 λεπτά τρώμε.

 

συνοδευεται τέλεια με σαλάτα ντοματα φετα πιπερια και κοκα κολά! :-D

φωτογραφια δεν εχω νομιζω εχετε ξαναδει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ....καλα το ψιλιάστηκα....

 

Τι έτσι; :shock:

Μιλάμε πολύ απογοήτευση.... Τριματα παντουυυυυυ.... :fear:

 

Στα μαγαζια που τη σερβίρουν γιατι δε βγαινει έτσι;; :huh:

Να δοκιμάσω άλλα μπισκότα; :huh:

Βάζουν κάτι άλλο κρυφό;;; :ph34r:

Εγώ προτιμάω να είναι τριμμένα στο μπλέντερ και σκόνη μπισκότα. Αλλιώς δεν μαρέσει.

 

Ήθελε παραπάνω βούτυρο.

 

Επίσης, καλό ανακάτεμα και να το δοκιμάζεις το μείγμα να δεις αν έχει συνοχή.

 

Μπορείς να κάνεις και μείγματα μπισκότων βάζοντας πχ πιο γλυκά άλλης μάρκας αλλά δεν έχει διαφορά σε αυτό που είπες, μόνο στην γεύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτιμάω να είναι τριμμένα στο μπλέντερ και σκόνη μπισκότα. Αλλιώς δεν μαρέσει.

 

Ήθελε παραπάνω βούτυρο.

 

Επίσης, καλό ανακάτεμα και να το δοκιμάζεις το μείγμα να δεις αν έχει συνοχή.

 

Μπορείς να κάνεις και μείγματα μπισκότων βάζοντας πχ πιο γλυκά άλλης μάρκας αλλά δεν έχει διαφορά σε αυτό που είπες, μόνο στην γεύση

Ετσι ακριβώς το έκανα. Στο μπλεντερ έγιναν σκόνη και μετα σε ενα μπολ τα ανακατεψα με το βουτυρο. Αλλά δεεεεεν....

Απο γεύση ομως είναι πολύ καλό!

 

Η αναλογία μπισκότου/βουτύρου πόση να ειναι; Πχ 250γρ μπισκότα/150γρ βούτυρο καλά είναι;

 

Και σιγουρα για τη βάση, εκτός απο μπισκότα, μονο βούτυρο μπαίνει;; Για να γίνει πιο σταθερό αρκεί η παραπάνω ποσότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ετριψα με τα δάχτυλα

^ :huh: Anyway...

 

 

Δεν έχω την συνταγή μπροστά μου οπότε δεν ξέρω να σου πω, αλλά βάλε παραπάνω. Το πόσο  θα το δεις πιστεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σήμερα cheescake αλλά ενω η κρέμα και το σιρόπι ήταν εντάξει, η βαση μπισκότου οχι :cry:

 

Εβαλα τρίμμα απο μπισκότα πτι-μπερ 250γρ και 100γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου. Τα ετριψα με τα δάχτυλα και τα ανακατεψα πολύ καλά, το αφησα να κρυώσει και μετά εβαλα το μίγμα κρέμας απο πάνω αλλά οταν ήρθε η ώρα να κοψω κομματι η βάση δεν ήταν σταθερη αλλά θρύβονταν.... :cry:

 

 

Πλιιιιιιιιιιιιιιζ πειτε μου τι κανω λάθος.......... :huh: :cry:

Εγω για βαση βαζω μπισκοτα digestive

http://papadopoulou.gr/nutrition/recipes/cheese-cake

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για βαση βαζω μπισκοτα digestive

http://papadopoulou.gr/nutrition/recipes/cheese-cake

Εχει διαφορά δλδ; Αντι για πτι-μπερ, digestive και αντι για βουτυρο, μαργαρίνη;;

 

Για πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει διαφορά δλδ; Αντι για πτι-μπερ, digestive και αντι για βουτυρο, μαργαρίνη;;

 

Για πείτε...

Για βουτυρο και μαργαρινη δεν ξερω νομιζω οχι αλλα τα μπισκοτα εχουν αλλη υφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...