Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.  :D

 

Παιδιά, να σας ρωτήσω... Τι γλάσο βάζουμε στα τσουρέκια; Λιωμένη σοκολάτα σκέτη πηγαίνει; Θέλω να τα προσφέρω ως δώρο και θα ήθελα να είναι κάπως εμφανίσιμα γι' αυτό είπα να τα γλασάρω. Any ideas?

 

Τα τσουρέκια θα είναι γεμιστά με πραλίνα φουντουκιού και σοκολάτα, θα δω μήπως βάλω πάλι oreo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.  :D

 

Παιδιά, να σας ρωτήσω... Τι γλάσο βάζουμε στα τσουρέκια; Λιωμένη σοκολάτα σκέτη πηγαίνει; Θέλω να τα προσφέρω ως δώρο και θα ήθελα να είναι κάπως εμφανίσιμα γι' αυτό είπα να τα γλασάρω. Any ideas?

 

Τα τσουρέκια θα είναι γεμιστά με πραλίνα φουντουκιού και σοκολάτα, θα δω μήπως βάλω πάλι oreo. 

http://www.bbc.co.uk/food/icing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουτυρόκρεμα λες; Δεν ξέρω πόσο θα την εκτιμήσουν, είναι λίγο μεγάλοι σε ηλικία οι άνθρωποι, ήτοι fans των παραδοσιακών γεύσεων και το φοβάμαι. Thank you anywayz. ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο γνωρίζω μια καλή μαρμελάδα (βασικά για να λέγεται μαρμελάδα) η αναλογία φρούτου ζάχαρης πρέπει να είναι 45%-55%. Και κοιτάμε από κει και πέρα την οξύτητα και την ποσότητα της πηκτίνης που πρέπει να προσθέσουμε (γιατί άλλη ποσότητα πηκτίνης έχουν τα πορτοκάλια άλλη τα μήλα). Επίσης σημαντικό σημείο είναι το πώς θα βράσει το μείγμα καθώς παίζει ρόλο στο αν θα κρυσταλλώσει ή όχι στο τέλος.

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα το να φτιάξουμε ένα πράγμα πηχτό που του αφαιρέσαμε το νερό επειδή το βράζαμε μια νύχτα και εντελώς διαφορετικό πράγμα η μαρμελάδα στην οποία θα φτιαχτεί το "ζελέ" λόγω της πηκτίνης του φρούτου όπου θα φτιάξει το πλέγμα μέσα στο οποίο θα κρατήσει σε ισορροπία τα σάκχαρα και τα συστατικά του φρούτου αλλά και το νερό. 

Άλλο είναι το jam άλλο το marmelade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα τσουρεκοσυνταγή. Δεν το μετάνιωσα καθόλου για το πείραμα... Ευτυχώς θα τα διώξω σύντομα από το σπίτι γιατί όσο τα βλέπω, με πιάνει λιγούρα.  :P Θα μείνει το άρωμά τους να μου τα θυμίζει.  :wub:

 

 

post-258415-0-57214900-1373112639_thumb.jpg

post-258415-0-46036100-1373112815_thumb.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γαμοπιλαφο,τι ρυζι βαζουν? :huh:

καρολινα

Άλλαξα τσουρεκοσυνταγή. Δεν το μετάνιωσα καθόλου για το πείραμα... Ευτυχώς θα τα διώξω σύντομα από το σπίτι γιατί όσο τα βλέπω, με πιάνει λιγούρα.  :P Θα μείνει το άρωμά τους να μου τα θυμίζει.  :wub:

 

 

 

τσουρεκι κανω συχνα. συνηθως το αλοιφω με βουτυτο οταν ειναι ακομα λιγο χλιαρο και ετσι παιρνει ωραια γυαλαδα.

το προβλημα στο τσουρεκι ειναι να γινει ινωδες απο μεσα. να τραβας κομματι δηλαδη και η ζυμη να δημιουργει κορδονια και να μην ειναι σαν ψωμι. αλλοτε μου βγαινει πιο κορδονατο αλλοτε οχι. δεν εχω καταφερει να το σταθεροποιησω

στο τσουρεκι μου βαζω και μαχλεπι και μαστιχα παντα. 3-4 κοκκους απο το μαχλεπι 3-4 απο τη μαστιχα τα κανω σκονη στο γουδοχερη και αντιστοιχουν σε μισο κιλο αλευρι

μια παρατηρησουλα. αλευρια για τσουρεκια κυκλοφορουνε κυριως 2. το αλλατινη και το αγιου γεωργιου. το 2ο ειναι καλυτερο και βγαζει πιο επαγγελματικο  τσουρεκι...το καταλαβαινεις και στο δουλεμα στο χερι οτι ειναι ανωτερο σε πρωτεινη ασχετο τι λεει πανω στη συσκευασια

 

υ.γ εχω στο ψυγειο μισο κιλο μασκαρπονε που ειχα παρει απο λιντλ και ληγει 18/7. το ειχα ξεχασει τελειως και το ειδα πριν λιγο. οποτε οποιος εχει δοκιμασμενη συνταγη τιραμισου ας με ενημερωσει!!τεν κιου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει πολλούς urban legends γι' αυτά τα κορδόνια. Πειραματίζομαι ακόμη. Τα πέτυχα αρκετά να πω την αλήθεια. :D

 

Τρίτη φορά είναι που αποπειράθηκα να κάνω τσουρέκι. Τις άλλες φορές έκανα μια συνταγή που είχε μόνο μαχλέπι, σε αυτήν έβαλα και μαχλέπι και μαστίχα. Τι άρωμα...  ^_^ 

 

Μόνο που θα την ήθελα λιγότερη μάλλον, πικρίζει ελάχιστα στο τέλος το σκέτο τσουρέκι.  -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατι κουρουρια θεσσαλονικης και σταφιδοψωμα που κοντεβουν να ξεραθουν...

 

Μπορω να τα κανω κρουτον ή μικρα παξιμαδακια; Αν ναι πως;

 

Σκεφτηκα να τα κοψω λεπτε φετες, να τα βαλω σε ενα ταψι, λιγο λαδι,ριγανη και να τα ψησω συο φουρνο. Τι λετε;

 

Ποση ωρα θα χρειαστει; Σε ποσους βαθμους να βαλω το φουρνο;

 

Μην τα πεταξω κριμα ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 ερωτησούλες αν ξέρει κάποιος να δώσει τα φώτα του:

 

1. Θέλω να καραμελώσω ζαχαρούχο γάλα αλλά να μην το βράζω στην κατσαρόλα 4 ώρες κλπ. Ξέρει κανείς να μου πει τη διαδικασία για να το κάνω στη χύτρα; Πόσο νερό να βάλω, για πόση ώρα μόλις κατέβει η βαλβίδα στους πόσους βαθμούς...;

 

2. Θέλω να καραμελώσω αμύγδαλα. Να πάρω αποφλοιωμένα ή να προτιμήσω με φλοιό ανάλατα;

 

Για παγωτό πάει όλο αυτό :P 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 ερωτησούλες αν ξέρει κάποιος να δώσει τα φώτα του:

 

1. Θέλω να καραμελώσω ζαχαρούχο γάλα αλλά να μην το βράζω στην κατσαρόλα 4 ώρες κλπ. Ξέρει κανείς να μου πει τη διαδικασία για να το κάνω στη χύτρα; Πόσο νερό να βάλω, για πόση ώρα μόλις κατέβει η βαλβίδα στους πόσους βαθμούς...;

 

2. Θέλω να καραμελώσω αμύγδαλα. Να πάρω αποφλοιωμένα ή να προτιμήσω με φλοιό ανάλατα;

 

Για παγωτό πάει όλο αυτό :P

Ευχαριστώ. 

 

μπορεις να φτιαξεις καραμελα με ζαχαρη και κρεμα γαλακτος

 

τα αμυγδαλα δεν πρεπει να εχουν φλουδα. αν αγορασεις αναλατα αμυγδαλα με φλουδα μπορεις να την βγαλεις ευκολα, τα βαζεις μεσα σε ζεστο νερο (οχι βραστο) τα αφηνεις 5 λεπτα και μετα η φλουδα γλιστραει μονη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να φτιαξεις καραμελα με ζαχαρη και κρεμα γαλακτος

 

τα αμυγδαλα δεν πρεπει να εχουν φλουδα. αν αγορασεις αναλατα αμυγδαλα με φλουδα μπορεις να την βγαλεις ευκολα, τα βαζεις μεσα σε ζεστο νερο (οχι βραστο) τα αφηνεις 5 λεπτα και μετα η φλουδα γλιστραει μονη της.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Για την καραμέλα το είπα για ευκολία αλλά και γιατί το αποτέλεσμα από το ζαχαρούχο μου αρέσει πολύ. Απλώς το να το βράσεις 3-4 ώρες, εκτός από το ότι πρέπει να είσαι από πάνω (σχεδόν) και να προσθέτεις νερό, είναι και μεγάλη κατανάλωση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...