Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί η πατάτες που τηγανίζω δεν γίνονται τραγανές όπως στις φώτο κάτω, εγώ όταν τηγανίζω πατάτες γίνονται μαλακές και ποτισμένες μες στο λάδι.

 

https://www.google.nl/search?q=frites&client=firefox-a&hs=mR7&rls=org.mozilla:nl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=nbioUbqdO8mF4ASL6IGwDQ&ved=0CEQQsAQ&biw=1024&bih=684#imgrc=_

http://www.foodnetwork.com/recipes/hand-cut-french-fries-recipe/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα απ' όλα αυτό που δεν ξέρει ο κόσμος είναι πως υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες για κάθε τύπο μαγειρέματος. Άλλη για φούρνο, άλλη για τηγανιτές, άλλη για τσιπς. Εμείς στην Ελλάδα όλες τις λέμε πατάτα αλλά δεν είναι έτσι. Η κρούστα πράγματι θέλει πολύ υψηλή θερμοκρασία αλλά και πάλι αν δεν έχεις την κατάλληλη ποικιλία δεν θα κάνεις δουλειά. 

Αν προσπαθήσει κανείς να βρει πχ στην λαϊκή διαφορετικές ποικιλίες και να το πάει γεωγραφικά , πχ να δοκιμάσει Νάξου ή Νευροκοπίου πάλι θα υπάρχει σχετικό ποσοστό αποτυχίας καθώς είναι εύκολο να βρεθεί ακόμα και στον ίδιο πάγκο διαφορετική ποικιλία. Μου έχει τύχει σε μία σακούλα 2 κιλών να βρω και κιτρινόσαρκες και λευκόσαρκες πατάτες. 

Τώρα τεχνικές για να πετύχεις κρούστα εκτός από την υψηλή θερμοκρασία υπάρχουν πολλές στο ίντερνετ διαθέσιμες και μία από τις καλύτερες είναι αυτή που παρέθεσε ο Toufas, δηλαδή το ζεμάτισμα. Τώρα οι χρόνοι παίζουν βέβαια και είναι και ολόκληρη διαδικασία αν θες μια τηγανιά πατάτες μόνο. Το ζεμάτισμα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις βέβαια για να της διατηρήσεις κομένες-καθαρισμένες στο ψυγείο σου και να τις έχεις άμεσα διαθέσιμες. Αλλά στην ψύξη όχι στην κατάψυξη.

Επεξ/σία από mouxaxa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω 'γω, τι να  πω; Μήπως δεν το έχεις μαδήσει;

οχι απο το χασάπικο του κυρ Γιάννη το πήρα

μαδημένο ήταν , κανονικά χωρίς πέτσα

τελικά καμια απάντηση δεν παίρνω , μάλλον ειναι φυσιολογικό να βρωμάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξεταστική, μια περίοδος αμφιλεγόμενη. Το deadline για την κατάθεση της πτυχιακής μου με καταδιώκει, αλλάααααα.... Τι να σου πει το διάβασμα μπροστά στην κουζίνα.  -_- Ψάχνω δικαιολογίες να μην κάνω δουλειά κι εθελοντές να καταναλώσουν τα κάτωθι καλούδια.  :lol:

 

Επάνω: το βρήκα ως τυρόψωμο Πηλίου, εμένα μου άρεσε το σχήμα και επίσης ότι είναι φουλ στη φέτα μέσα!
Κάτω: άκυρη συνταγή φίλης (αγαπημένης), υποτίθεται είναι κούκιζ, αλλά θυμίζουν μπράουνι. 
post-258415-0-88760100-1370127031_thumb.jpg

post-258415-0-03986700-1370127047_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράψτε καμια συνταγή για κοτόπουλο
θέλω να είναι απλή (σαν να λέμε έχω μόνο κοτόπουλο και μυρωδικά/μπαχαρικά )
αλλα θέλω τον τρόπο μαγειρέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

σχετικά με τη ζύμη για pizza. Έκανα το ζυμάρι, όλα καλά, όλα ωραία. Τώρα είμαι έτοιμος να χωρίσω σε "μπαλίτσες" τη ζύμη και κάθε μπαλίτσα θα γίνει μία pizza. Επειδή τελικά μου βγαίνουν περισσότερες από όσες θέλω, υπάρχει κάποιος τρόπος να τις διατηρήσω ; Για άλλη μέρα ξερω γω...

 

Σημείωση: η ζύμη μου έχει, αλεύρι, μαγιά, νερό, αλάτι, ελάχιστη ζάχαρη και λάδι, όχι αυγά, όχι γάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να εχει γαλα και αυγα η ζυμη της πιτσας? Στην καταψυξη μεσα σε ελαφρα λαδωμενες πλαστικες σακουλες για το ψυγειο, καλα. σφραγισμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

σχετικά με τη ζύμη για pizza. Έκανα το ζυμάρι, όλα καλά, όλα ωραία. Τώρα είμαι έτοιμος να χωρίσω σε "μπαλίτσες" τη ζύμη και κάθε μπαλίτσα θα γίνει μία pizza. Επειδή τελικά μου βγαίνουν περισσότερες από όσες θέλω, υπάρχει κάποιος τρόπος να τις διατηρήσω ; Για άλλη μέρα ξερω γω...

 

Σημείωση: η ζύμη μου έχει, αλεύρι, μαγιά, νερό, αλάτι, ελάχιστη ζάχαρη και λάδι, όχι αυγά, όχι γάλα!

στην καταψυξη θα πρεπει να τις βαλεις απλωμενες και φουσκωμενες οποτε να θελουν μονο ξεπαγωμα.

μετα το ξεπαγωμα η ζυμη σου θα εχει ελαχιστες δυνατοτητες φουσκωματος. αν την ταλαιπωρησεις κιολας θα βγει ταρτα οχι πιτσα. αυτο βεβαια καμια φορα σαν αποτελεσμα ειναι πιο νοστιμο και πιο ''ιταλικο''

κατα το ξεπαγωμα δε θα αγγιξεις το ζυμαρι μεχρι να ερθει τελειως σε θερμοκρασια περιβαλλοντος. οι κατεψυγμενες πιτσες που αγοραζουμε φουσκωνουν και παγωμενες γιατι εχουν διογκωτικα περαν της μαγιας που δεν επηρεαζονται στη καταψυξη

 

στο ψυγειο το ζυμαρι σου μπορει να παλαιωσει εως 2-3 μερες στη συντηρησε οχι κατ αναγκη μορφοποιημενο. αλλα θα πρεπει να προβλεπεις οταν ειναι να παλαιωσεις το ζυμαρι σου στο ψυγειο να βαλεις λιγοτερη αναλογια ζαχαρης και μαγιας γιατι αν παραφουσκωσει στο ψυγειο το ζυμαρι χανει τη συνοχη του και ξυνιζει πιο ευκολα. επισης αν παραφουσκωσει θα παρατηρησεις οτι δεν θα σου κοκκινησει στο φουρνο επειδη θα εχει εξαντληθει το ζαχαρο απο τη μαγια.

 

ιδανικο ζυμαρι για πιτσα ειναι το σκληρο- τυπου φ-90 για φρυγανια ή λιγοτερο δυνατο για τσουρεκι. το 2ο το βρισκουμε λιανικη. το πρωτο το φ-90 (ή αριστον φ) το βρισκουμε μονο σε φουρνο ή αν εχουμε προσβαση σε αποθηκη με επαγγελματικα αλευρα.

 

καλως δεν εβαλες γαλα στη πιτσα δε προβλεπεται. το αυγο ειναι θεμα γουστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράψτε καμια συνταγή για κοτόπουλο

θέλω να είναι απλή (σαν να λέμε έχω μόνο κοτόπουλο και μυρωδικά/μπαχαρικά )

αλλα θέλω τον τρόπο μαγειρέματος

Τι θα έκανα εγώ...

 

Βούτηγμα στην βρύση και ξέπλυμα. Λάδωμα λίγο το ταψί και πασάλημα και το κοτόπουλο με λίγο λάδι απο πριν. Πέταμα στο ταψί, πασάλημα με μπαχάρια αλατο πίπερα, 2 σκελίδες σκόρδο, μπόλικο λαδάκι να βουτάω το ψωμί μετά και μισό ποτήρι νεράκι. Πέταμα σε προθερμασμένο φούρνο και περίμενε.... Κανα τέταρτο πριν το τέλος θα πέταγα και χυμό απο ένα λεμόνι γιατί μαρέσει πολύ. Αν είχα βάλει και καμια πατάτα θα το τύληγα και με αλουμινόχαρτο στην αρχή και μετά απο κανα μισάωρο θα το έβγαζα. Και αν χρειαζόταν θα έβαζα και λίγο νεράκι ακόμα. (δεν ξέρω αν είναι σωστός τρόπος)

 

Αν μπορεί κάποιος ας γράψει συνταγή για ζυμάρι πίτσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα έκανα εγώ...

 

Βούτηγμα στην βρύση και ξέπλυμα. Λάδωμα λίγο το ταψί και πασάλημα και το κοτόπουλο με λίγο λάδι απο πριν. Πέταμα στο ταψί, πασάλημα με μπαχάρια αλατο πίπερα, 2 σκελίδες σκόρδο, μπόλικο λαδάκι να βουτάω το ψωμί μετά και μισό ποτήρι νεράκι. Πέταμα σε προθερμασμένο φούρνο και περίμενε.... Κανα τέταρτο πριν το τέλος θα πέταγα και χυμό απο ένα λεμόνι γιατί μαρέσει πολύ. Αν είχα βάλει και καμια πατάτα θα το τύληγα και με αλουμινόχαρτο στην αρχή και μετά απο κανα μισάωρο θα το έβγαζα. Και αν χρειαζόταν θα έβαζα και λίγο νεράκι ακόμα. (δεν ξέρω αν είναι σωστός τρόπος)

 

Αν μπορεί κάποιος ας γράψει συνταγή για ζυμάρι πίτσας

καλή ιδέα αλλα δεν τρώω ψημένα λάδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η πατάτες που τηγανίζω δεν γίνονται τραγανές όπως στις φώτο κάτω, εγώ όταν τηγανίζω πατάτες γίνονται μαλακές και ποτισμένες μες στο λάδι.

 

https://www.google.nl/search?q=frites&client=firefox-a&hs=mR7&rls=org.mozilla:nl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=nbioUbqdO8mF4ASL6IGwDQ&ved=0CEQQsAQ&biw=1024&bih=684#imgrc=_

εγώ όταν θέλω τραγανές τις πατάτες κάνω το εξής απλό..

όταν τις καθαρίζω τις βάζω σε πολύ παγωμένο νερό...

και όπως είναι παγωμένες τις ρίχνω σε καυτό λάδι και γίνονται μπάμικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...