Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζή ερώτηση μάλλον αλλά αν θέλω να λιώσω λίγη ποσότητα σοκολάτας και βάλω ενα μικρό γυάλινο μπώλ πάνω σε μπρίκι με νερό που βράζει, υπάρχει κινδυνος να σπάσει το μπώλ; (Το νερό δεν θα ακουμπάει στο μπώλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ειναι αναγκη να βραζει το νερο, αρκει να ειναι αρκετά ζεστό για να λιωσει τη σοκολάτα, ειδικά αν μιλάμε για μικρη ποσοτητα, την οποια καλο θα ειναι να έχεις κοψει σε μικρά κομματακια. Συνήθως τα γυαλινα σπανε με την εναλλαγή της θερμοκρασίας και οχι αν ερθουν σε επαφη με πολυ κρυο ή ζεστό αντικείμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μαγειρεύω κοτόπουλο στο φούρνο και όταν το βγάλω μυρίζει κοτοπουλήλας (αυτή η μυρωδιά που έχουν οι ζωντανές κότες όταν βραχούν ) τι φταίει ? τι έκανα λάθος ?

 

αν μου καεί η ομελέτα (χωρίς λάδι στο αντικολλητικό) απο κάτω και μαυρίσει δεν κάνει να την φάω? πως θα την φτιάξω χωρίς να μου καεί αν βάλω ρίγανη η πάπρικα σε γενναίες ποσότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση μάλλον αλλά αν θέλω να λιώσω λίγη ποσότητα σοκολάτας και βάλω ενα μικρό γυάλινο μπώλ πάνω σε μπρίκι με νερό που βράζει, υπάρχει κινδυνος να σπάσει το μπώλ; (Το νερό δεν θα ακουμπάει στο μπώλ)

Ακόμα και να ακουμπάει, δεν σπάει με την καμία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, μήπως έχετε καμιά καλή συνταγή για γνήσιο παγωτό; Ό,τι βρίσκω είναι με φυτικές κρέμες που δεν τις θέλω. Μόνο με φυτική κρέμα κάνουμε παγωτό;  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει παγωτομηχανή, αλλά βρήκα αυτό που λέει τι κάνουμε όταν δεν έχουμε παγωτομηχανή. Θα δοκιμάσω (μάλλον) την τύχη μου και θα δείξει η νεκροψία! Ευχαριστώ. :D   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μαγειρεύω κοτόπουλο στο φούρνο και όταν το βγάλω μυρίζει κοτοπουλήλας (αυτή η μυρωδιά που έχουν οι ζωντανές κότες όταν βραχούν ) τι φταίει ? τι έκανα λάθος ?

 

Έχεις ξεχάσει ν' ανάψεις το φούρνο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ξεχάσει ν' ανάψεις το φούρνο...

οχια , ψήθηκε αλλα βρωμάει κοτοπουλήλας

και αν καεί βρομάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η πατάτες που τηγανίζω δεν γίνονται τραγανές όπως στις φώτο κάτω, εγώ όταν τηγανίζω πατάτες γίνονται μαλακές και ποτισμένες μες στο λάδι.

 

https://www.google.nl/search?q=frites&client=firefox-a&hs=mR7&rls=org.mozilla:nl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=nbioUbqdO8mF4ASL6IGwDQ&ved=0CEQQsAQ&biw=1024&bih=684#imgrc=_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον γιατί τις ρίχνεις στο τηγάνι χωρίς να είναι αρκετά καυτό το λάδι.Πρέπει να είναι μπόλικο το λάδι και καυτό (καλά όχι να τις κάψεις με την μία) έτσι ώστε με το που τις ρίχνεις να σχηματιστεί μια "κρούστα" εξωτερικά και να μην ρουφήξουν μέσα.

Εγώ τις αφήνω κανα 2-3 λεπτο χωρίς να τις πειράξω και μετά για κανα 5 λεπτο τις γυρνάω συνεχώς και βγαίνουν τραγανές.

Μιλάω για κανονικές πατάτες και όχι προτηγανισμένες ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ' εγώ τις βάζω σε καυτό λάδι και η επιφάνεια του λαδιού αφρίζει,μήπως είναι και το είδος της πατάτας,γιατί όταν τις καθαρίζω βλέπω πως έχουν πολύ υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...