Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω το έχουμε ξαναπεί αλλά δεν μπορώ να το βρω. Ζύμη πίτσας (λεπτή και τραγανή πάντα, οι υπόλοιπες είναι για ...ψωμί)? Εγώ μέχρι τώρα κάνω το εξής: 

 

Υπάρχει κάτι άλλο πιο original ή "ψαγμένο"?

 

επειδη εχω τρελα με την πιτσα κ εχω δοκιμασει για χρονια ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Η καλυτερη συνταγη ΜΑΚΡΑΑΑΑΑΑΑΝ ειναι αυτη(με αποκλιση 1-2 κουταλιες αλευρι,μερικες φορες χρειαζεται)

 

-500γρ αλευρι '00'

-325γρ. νερο χλιαρο προς ζεστο

-10γρ αλατι

-2 με 3 γρ. ξερη μαγια

-ελαχιστο ελαιολαδο

 

για μεγιστο αποτελεσμα κανεις με το 1/3 των υλικων προζυμη το αφηνεις 1 μερα για ξεκουραση κ ενωνεις στην κυρια ζυμη.

Επισης η χρηση μιξερ για μενα ειναι υπεραπαραιτητη,οσο κ να το χεις με το δουλεμα με τα χερια το αποτελεσμα του μιξερ δεν πλησιαζεται,το καταλαβαινεις  με το που πιασεις την ετοιμη μπαλα απ τον καδο

 

το φουσκωμα κ η ξεκουραση παιζει τον πιο καθοριστικο ρολο στην επιτυχια την ζυμης,ειναι λαθος να την αφηνεις για 5-10 λεπτα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εχω την εντύπωση  όμως πως λίγο ξύδι ή κρασί στη ζύμη βοηθάει στο να γινει πιο τραγανή εξωτερικά (εκτός αν είναι η ιδέα μου). Επίσης η αναλογία των υλικών που λες για πόσες πίτσες είναι για 10? :P

 

  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 με 3 μεγαλες.γιατι??? 500γρ αλευρι λεει η συνταγη οχι 5 κιλα.Ξυδι κ κρασι σε πιτσα δεν προσφερει απολυτως τιποτα(σε φυλλο πιτας ναι).Μου φερνει πολυ σε μαμαδιστικες-γιαγιαδισιτικες επιροες αυτο,μεχρι αβγο κ γαλα εχω ακουσει να βαζουν διαφοροι σε ζυμαρι πιτσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elaborate please

Οτι για τα μακαρονια μπορεις να βαλεις λιπος με αλλο τροπο και επειδη βραζει σε ζουμι δεν θα ειναι στεγνο. Η ωμοπλατη ειναι νομιζω το πιο καλο κομματι για αυτη την δουλεια. Και φυσικα ζηταμε να το κοψει εκεινη την στιγμη μπροστα μας μιας και θελουμε ωμοπλατη, οχι οτι περισεψε απο πριν. Και βραζουμε για πολυ ωρα για να γινει ο συνδετικος ιστος => κολλαγονο

Στα μπιφτεκια θες λιπος (30% ειναι το νορμαλ) για να μην στεγνωσουν

 

Νομίζω το έχουμε ξαναπεί αλλά δεν μπορώ να το βρω. Ζύμη πίτσας (λεπτή και τραγανή πάντα, οι υπόλοιπες είναι για ...ψωμί)? Εγώ μέχρι τώρα κάνω το εξής: 

 

Αλεύρι σκληρό

Νωπή μαγιά

Χλιαρό νερό

Λίγο αλάτι

Λίγη ζάχαρη

1 κουταλιά ελαιόλαδο

1 κουταλιά ξύδι

 

Ζύμωμα, μισή ώρα να φουσκώσει (αν την αφήσω φουσκώνει κι άλλο αλλά δεν το θέλω) και άνοιγμα σε λεπτή ζύμη 2-3mm

 

Υπάρχει κάτι άλλο πιο original ή "ψαγμένο"?

http://www.youtube.com/user/foodwishes/search?query=pizza

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

2 με 3 μεγαλες.γιατι??? 500γρ αλευρι λεει η συνταγη οχι 5 κιλα.Ξυδι κ κρασι σε πιτσα δεν προσφερει απολυτως τιποτα(σε φυλλο πιτας ναι).Μου φερνει πολυ σε μαμαδιστικες-γιαγιαδισιτικες επιροες αυτο,μεχρι αβγο κ γαλα εχω ακουσει να βαζουν διαφοροι σε ζυμαρι πιτσας

 

Απλά μου έκανε εντύπωση η ποσότητα!  :P

 

Ντάξει γάλα και αυγό δεν έβαλα ακόμη αλλά πειραματίζομαι γενικώς. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω κάτι και σε χυλό! 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα τηγανίσω δυο χοίρινες μπριζόλες φιλέτο χωρίς κόκαλο,και δεν θέλω να γίνουν σκληρές και στεγνές τις θέλω μαλακές, πως πρέπει να τις τηγανίσω; και τι προετοιμασία να τις κάνω; για να γίνουν νόστιμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις θερμομετρο? Λογικα οχι, αρα απλα δινεις χρωμα στο τηγανι και τελειωνεις το μαγειρεμα στον φουρνο για μερικα λεπτα, και μετα αφηνεις το κρεας να ξεκουραστει για κανα 5λεπτο και μετα το κοβεις και τρως,

 

Την επομενη φορα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να φτιαξεις? Δεν ειναι ο ιδιος κιμας για μπιφτεκια και αυτος για μακαρονια

 

 Και στα 2 θα παει. Δεν με πειράζει να ειναι στεγνο το μπιφτεκι. Ενιγουει πηρα κιλότο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα καπου οτι μπορω να κανω ρυζι στον φουρνο μικροκυμματων.

 

Ακουλουθησα τις οδηγιες οι οποιες ηταν:

 

 

Σε ενα μπολ βαζουμε την σωστη αναλογια ρυζιου/νερου, το αφηνουμε για ενα δεκαλεπτο και ειναι ετοιμο.

 

Αλλα σε μενα δεν πετυχε ακομα ηταν σκληρο.

 

Μηπως υπαρχει καποιο κολπακι που εγω δεν εκανα..?

 

Να πω οτι το ρυζι ηταν καστανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο όταν υπάρχει ρύζι των 10-12 λεπτών? οικονομία στο ρεύμα/έλλειψη κουζίνας ή βαρεμάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο γρηγορα....

 

Αντι να κατσω να το βραζω.

 

Το εβρασα προχτες και το εκανα σαν ριζοτο, ασε που ημουν πανω απο την κατσαρολα συνεχεια.

 

Πρεπει να κανω αν το βρασω και μεγαλες ποσοτητες, ωστε να μου παει τεσσερης μερες.

 

καθε μερα να βραζω ρυζι δεν λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το καστανο ρυζι, νομιζω πως θελει λιγοτερο νερο απο το ασπρο.

Στο ασπρο βαζεις τον διπλασιο ογκο νερου, ενω στο καστανο θελει περιπου 1,5 φορα τον ογκο.

 

Εdit   Too slow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...