Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nvidia ήθελε να εδραιώσει την κυριαρχία της, να προλάβει. Είναι μανούλα σε τέτοιες κινήσεις. Πλέον θα δείτε/δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα.

Όποιος δώσει επιδόσεις κάτω από όσο έχει μια κονσόλα θα πάρει και τα €. Αν δω όμως σαχλαμάρες και 600αρια για τις Χ70αρες και στους δύο; Πούλημα όλο το σύστημα και κονσόλα. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ακόμη και έτσι πιο γρήγορα θα βρίσκεις NVIDIA παρά custom AMD. Πέρυσι η πρώτη custom βγήκε στις 15/08, δηλαδή 1 μήνα και μία εβδομάδα μετά το release. Οπότε αν η AMD εμμείνει στο "φετίχ" της να μην αφήνει τους AiBs να λανσάρουν κάρτες στο release τότε πάμε για μέσα Δεκέμβρη. Ε λογικά μέσα Νοέμβρη θα έχει βελτιωθεί η φάση με τις NVIDIA, τι στο καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αν δω όμως σαχλαμάρες και 600αρια για τις Χ70αρες και στους δύο; Πούλημα όλο το σύστημα και κονσόλα. 

Ετσι σκεφτεται ο σωστος ο gamer ο Μεθανιώτης. Και δεν κανω πλακα. Μαζι σου. Θα βρω μεταχειρω VII για δουλεια για τα επομενα 5-6 χρονια και κονσολιτσα για τις (ελαχιστες αλλα πολυτιμες) gaming ωρες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλησα με κατάστημα Skroutz Ελληνικό που αυτη τη στιγμή πουλάει κάρτες RTX 3080.

Ο υπάληλος πολυ φιλικα μου εξηγησε (φανηκε να γνωριζει πολυ καλα την κατασταση με τις καρτες) τα εξης:

1) Οι κατασκευαστες δεν δινουν σχεδον ποτε ημερομηνια παραλαβης καρτων, και οταν φτανουν καρτες ειναι περιπου 2-10 max.

2) Η κατασταση δυσκολα θα σταθεροποιηθει μεσα στο επομενο 2μηνο, μαλλον για 3μηνο παει.

3) Οι τιμες δεν προκεται να εχουν ραγδαια αλλαγη απ' οτι ειναι τωρα. (Εγω πιστευω περιπου στο 760-850 θα ειναι)

4) Οι παραγγελιες στην Ελλαδα, περιεργως, ειναι πολλες. Το συγκεκριμενο καταστημα τηρει σειρα προτεραιοτητας.

 

Δεν νομιζω να ειπα και τιποτα καινουργιο, αλλα τα εγραψα περιεκτικα (και τωρα επιβεβαιωμενα απο ελληνικο μαγαζι) για οποιον δεν γνωριζει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

 

Όποιος δώσει επιδόσεις κάτω από όσο έχει μια κονσόλα θα πάρει και τα €. Αν δω όμως σαχλαμάρες και 600αρια για τις Χ70αρες και στους δύο; Πούλημα όλο το σύστημα και κονσόλα. 

Εχεις αγορασει αντιστοιχη τηλεοραση για τις νεες κονσολες?

Εισαι ετοιμος να δινεις 80ευρω για τα παιχνιδια και να πληρωνεις για το online?

Επισης εχεις δει τι τιμες παιζουν για να μεγαλωσεις τον αποθηκευτικο χωρο?200+ευρω για nvme/expansion storage?Λεω εγω τωρα.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως τα παρουσιαζετε ορισμενοι.

Τελος πρεπει να το παρετε επιτελους χαμπαρι στο γιατι κατι ονομαζεται high end.

Οι περισσοτεροι γιαυτο δεν ανεβαινουν αποτομα σε αναλυσεις/hz,αν δεν το σηκωνει η τσεπη τους και για το υπολοιπο συστημα.

Οπως οι περισσοτεροι για αυτο το λογο δεν κανουν μεταβαση day one στις ακριβες νεες κονσολες.

Και εγω δεν αγορασα i9 10900k και 3090,αλλα δεν θα βγω να πω οτι επειδη δεν τα αγορασα αυτα,θα το γυρισω σε κονσολα,λες και δεν υπαρχουν φθηνοτερες επιλογες.

Οι εταιρειες για αυτο το λογο βγαζουν προιοντα σε διαφορες κατηγοριες τιμων.

Οποιος θελει να παρει Navi,κανενα προβλημα φυσικα,υπαρχει το διπλα θεμα για αυτες. Η αν θελει να περιμενει για 3080 20GB οποτε βγει και οσο κοστιζει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Όποιος δώσει επιδόσεις κάτω από όσο έχει μια κονσόλα θα πάρει και τα €. Αν δω όμως σαχλαμάρες και 600αρια για τις Χ70αρες και στους δύο; Πούλημα όλο το σύστημα και κονσόλα. 

Οι Χ70 πάντως θα είναι καλύτερες από τις κονσόλες. Η 3060 και η αντίστοιχη της AMD θα είναι σαν τις κονσόλες, και οι οποίες δεν θα έχουν 600. Και σημειωτέον 4Κ/60 δεν υπάρχει ούτε σε αυτή τη γενιά στις κονσόλες, ακόμη και στο Dirt 5 που έχει μούφα γραφικά κάνει scaling στα 1800p για να κρατήσει 60άρι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχεις αγορασει αντιστοιχη τηλεοραση για τις νεες κονσολες?

Εισαι ετοιμος να δινεις 80ευρω για τα παιχνιδια και να πληρωνεις για το online?

Επισης εχεις δει τι τιμες παιζουν για να μεγαλωσεις τον αποθηκευτικο χωρο?200+ευρω για nvme/expansion storage?Λεω εγω τωρα.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως τα παρουσιαζετε ορισμενοι.

Τελος πρεπει να το παρετε επιτελους χαμπαρι στο γιατι κατι ονομαζεται high end.

Οι περισσοτεροι γιαυτο δεν ανεβαινουν αποτομα σε αναλυσεις/hz,αν δεν το σηκωνει η τσεπη τους και για το υπολοιπο συστημα.

Οπως οι περισσοτεροι για αυτο το λογο δεν κανουν μεταβαση day one στις ακριβες νεες κονσολες.

Και εγω δεν αγορασα i9 10900k και 3090,αλλα δεν θα βγω να πω οτι επειδη δεν τα αγορασα αυτα,θα το γυρισω σε κονσολα,λες και δεν υπαρχουν φθηνοτερες επιλογες.

Οι εταιρειες για αυτο το λογο βγαζουν προιοντα σε διαφορες κατηγοριες τιμων.

Οποιος θελει να παρει Navi,κανενα προβλημα φυσικα,υπαρχει το διπλα θεμα για αυτες. Η αν θελει να περιμενει για 3080 20GB οποτε βγει και οσο κοστιζει.

Ε τα παίρνεις σχεδόν μισή τιμή ένα μήνα μετά από μεταχειρισμένα. Και τα πουλάς μετά-10 ευρώ. 

 

 

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Οι Χ70 πάντως θα είναι καλύτερες από τις κονσόλες. Η 3060 και η αντίστοιχη της AMD θα είναι σαν τις κονσόλες..

Να δούμε τιμές και βλέπουμε. Σύντομα πιάνω κ δουλειά και δεν θα έχω χρόνο για πολύ troubleshooting - hardware beta testing όπως έκανα με την 5700ΧΤ. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ε τα παίρνεις μισή τιμή ένα μήνα μετά από μεταχειρισμένα. Και τα πουλάς μετά-10 ευρώ. 

Να δούμε τιμές και βλέπουμε. Σύντομα πιάνω κ δουλειά και δεν θα έχω χρόνο για πολύ troubleshooting - hardware beta testing όπως έκανα με την 5700ΧΤ. 

Ε NVDIA τότε, και αφού είσαι διατεθειμένος θα πας σε κονσόλα αν χρειαστεί, παίρνεις μία 3060(Τi) και τέλος. Φθηνότερα θα σου βγει έτσι και αλλιώς αφού αν δεν κάνω λάθος έχεις πουλήσει την 5700ΧΤ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τελος πρεπει να το παρετε επιτελους χαμπαρι στο γιατι κατι ονομαζεται high end.

Δωσε μου ενα παραδειγμα ΟΡΑΤΗΣ και αναμφησβήτητα ξεκαθαρης ΔΙΑΦΟΡΑΣ σε γραφικα και αποδοση ενος gaming συστηματος με μια κονσολα στα ΙΔΙΑ λεφτα.

 

Ειπαμε βιτισιο και χομπυ αλλα αυτα τα λεμε να τα τρωει το ετερο ημισυ για να κανουμε αγορες οχι να τα καταπινουμε αμασητα εμεις οι ιδιοι.🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, narta είπε

Δωσε μου ενα παραδειγμα ΟΡΑΤΗΣ και αναμφησβήτητα ξεκαθαρης ΔΙΑΦΟΡΑΣ σε γραφικα και αποδοση ενος gaming συστηματος με μια κονσολα στα ΙΔΙΑ λεφτα.

Ειπαμε βιτισιο και χομπυ αλλα αυτα τα λεμε να τα τρωει το ετερο ημισυ για να κανουμε αγορες οχι να τα καταπινουμε αμασητα εμεις οι ιδιοι.🤣

Δεν μπορείς να τα συγκρίνεις ένα προς ένα. Αν θέλεις να παίζεις μόνο games εντάξει θα πάρεις κονσόλα. Αλλά αν χρειάζεσαι και PC για οτιδήποτε άλλο, ακόμη και ένα παιδί του Γυμνασίου, έστω ένα σάπιο laptop των 200 ευρώ θα το χρειαστεί για καμιά εργασία, κτλ. Οπότε πάμε στα 550 με τις current gen κονσόλες. Ε με ένα 600άρι, βαριά 700 φτιάχνεις pc με 580 και 2600 που θα είναι λίγο καλύτερο των current gen (ειδικά σε cpu πολύ καλύτερο και από την κονσόλα και από το σάπιο laptop). Ε αυτά τα 150 βαριά, τα βγάζεις από τις καλύτερες προσφορές σε games που υπάρχουν για το pc, την έλλειψη συνδρομής, κτλ. Τώρα με τις νέες κονσόλες λογικά θα χρειαστείς 1000άρικο για ισάξιο pc, άρα +300 που είναι σεβαστή διαφορά. Τώρα αν δεν χρειάζεσαι με τίποτα pc, ε εντάξει παίρνεις κονσόλα, αλλά πιστεύω δεν είναι η πλειοψηφία αυτή..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, narta είπε

Δωσε μου ενα παραδειγμα ΟΡΑΤΗΣ και αναμφησβήτητα ξεκαθαρης ΔΙΑΦΟΡΑΣ σε γραφικα και αποδοση ενος gaming συστηματος με μια κονσολα στα ΙΔΙΑ λεφτα.

Ειπαμε βιτισιο και χομπυ αλλα αυτα τα λεμε να τα τρωει το ετερο ημισυ για να κανουμε αγορες οχι να τα καταπινουμε αμασητα εμεις οι ιδιοι.🤣

Τα λεφτά δεν είναι μόνο το κόστος αγοράς μόνο. Επειδή παίζω και online, τα τελευταία 10 χρόνια θα είχα δώσει για online συνδρομή περισσότερα χρήματα από όσο κοστίζει μια 3080....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα λεφτά δεν είναι μόνο το κόστος αγοράς μόνο. Επειδή παίζω και online, τα τελευταία 10 χρόνια θα είχα δώσει για online συνδρομή περισσότερα χρήματα από όσο κοστίζει μια 3080....

Pass ultimate: 13€/μηνα με προσβαση σε παιχνιδια τσαμπα και σε pc αμα εχεις 

Fair deal.

 

Ξαναλεω, ειτε προσγειώνονται οι τιμες στο εγγυς μελλον, ειτε η αγορα του pc gaming θα συρικνωθει πιο πολυ και απο τα καλλη της Johansson 

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, narta είπε

Pass ultimate: 13€/μηνα με προσβαση σε παιχνιδια τσαμπα και σε pc αμα εχεις 

Fair deal.

Στο PC έχουμε και τζάμπα παιχνίδια όμως, η EPIC έχει δώσει παιχνιδάρες κατά καιρούς. Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε αυτά τα δύο πάντως, και βγαίνουμε και Off-topic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, narta είπε

Ετσι σκεφτεται ο σωστος ο gamer ο Μεθανιώτης. Και δεν κανω πλακα. Μαζι σου. Θα βρω μεταχειρω VII για δουλεια για τα επομενα 5-6 χρονια και κονσολιτσα για τις (ελαχιστες αλλα πολυτιμες) gaming ωρες μου.

 

Περισσότερο λόγω του γεγονότος ότι μάλλον αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσω δουλειά δεν θα έχω χρόνο να κάθομαι να ψάχνω ρυθμίσεις, οδηγούς, φορματ, κατσαβίδια και ιστορίες. Πάνε πλέον αυτά τα έκανα στα 18 μου. Πλέον όπου νάνε περάσαμε και το μεσαίο σκαλί των 20 χρόνων, σύντομα 26 και θέλω όσο χρόνο ελεύθερο θα έχω να ξεκουράζομαι και να μη σπαταλώ χρόνο κάνοντας τον τεχνικό.

Θα δείξει όμως. Έχω ξαναπεί ότι δεν δικαιολογείται καμία εταιρεία τόσο κατασκευαστής όσο και game developer για τα παιχνίδια που παίζουμε σήμερα. 

1500? 1000? 

Όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο. Εδώ δεν έχουμε της προκοπής παιχνίδια που να αξίζουν τόσα χρήματα. Τα ψάχνεις με κυάλια και 20 χρόνια κάποια τεχνολογική επανάσταση στη αλληλεπίδραση player - game ΔΕΝ εχω δει. Κάτι με το VR πήγε να γίνει αλλά... νεκρα. 

Επίσης κάτι που λείπει - βασικά παράπονο - ότι στο pc δεν έχεις κάπου όταν πυροβολας να δίνει κάτι feedback στο παίκτη να νιώθεις ότι κάτι πυροβόλησες. Στις κονσόλες έχεις πες τη δόνηση. Πρέπει να σχεδιαστεί κάτι να το φοράς σαν γιλέκο για να.δινει και το οπτικό ερέθισμα.Ακουστικα πάλι σχεδιασμένα με παρόμοια τεχνολογία. Να έχει κάτι σαν σενσορες πάνω. Πώς έχει την δόνηση η κονσόλα με το gamepad. Να δίνει feedback όταν δέχεσαι πυρά, όταν ρίχνεις με όπλα, αν γίνεται έκρηξη δίπλα κτλπ 

Θυμάμαι στη κονσόλα επαιζα Halo ετριζε το χειριστήριο και ένιωθες το όπλο πιο αληθινό. Εγώ θα έδινα άνετα λεφτά για ** -εξομοιωτή- πάντως κάτι σε φάση VR next gen. Εκεί ναι να δώσεις 1000 ευρώ. Δεν ξέρω μόνο εγώ νιώθω ενα ψεύτικο πράγμα σε όλα τα παιχνίδια; Βγάλε τα.ακουστικα και πυροβόλησε σε ένα παιχνίδι είναι σαν να κάθεσαι σε μια καρέκλα σα μακακας κ να πατας κουμπακι τσουκου τσουκου.

Εγώ είμαι φαν του Full Cinematic Experience, θέλω λεπτομέρειες σαν να είναι αληθινό. ΤΟΤΕ ναι να δώσω και 800 για κάρτα γραφικών

**το VR σε πολύ βρεφικό επίπεδο βρίσκεται. Το ψιλο παράτησαν κιόλας. Πήγε να γίνει ενα μπαμ το 16-17 αλλά ύπνος έπειτα.

1500 για 3090 και γραφικά της "πλάκας"; Ή βλέπω μπροστά από την εποχή μου κ μου φαίνονται όλα ψιλοστασιμα. Δεν έχει αλλάξει το πώς παίζουμε παιχνίδια από την εποχή του PS1. Τόσο hardware τόσα χρήματα και πραγματικά παίζουμε το ίδιο πράγμα, θεωρώ ότι κάθε δεκαετία επιβάλλεται να γίνονται άλματα και στην αλληλεπίδραση player- game.

Επεξ/σία από 7nisiotis
updated spoiler tags / off topic WARNING!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...