Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, ICE-T said:

3070 16GB πάλι τα ίδια λέμε,κάτσε και περίμενε φίλε μου τα 16GB και όταν τα δεις θα έχει βγει η νέα σειρά

Δεν με απασχολει η 3070......Μονον η 3080 20gb αλλα ετσι οπως παει το πραγμα δυστυχως με βλεπω να μην κρατιεμαι και να πηγαινω για 3090 (για αυτο λεω με εκανε το πουτ@ν@κι του ο πετσινος)

Επεξ/σία από bauhaus8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτούς που κράζουν για την όλη κατάσταση και βλέπουν μόνο «μικρά παιδάκια» τριγύρω τους ή “hypeαρισμένους», να ξαναπούμε ότι υπάρχουμε και εμείς που είχαμε ξεμείνει σε 1440/144 με Pascal or older και δεν γινόταν να παίζουμε ετσι άλλο και η 3080 (η 10αρα) μας έρχεται κουτί; Και επειδή θα πεταχτεί κανένας να πει για τις τιμές, ναι οκ εγω 800€ την πήρα όμως. Συμφωνώ ότι 1000€ είναι πολλά και αν δεν πρόλαβαν κάποιοι απλά ας περιμένουν λίγο. Αλλά και πάλι κάποιοι την πήραν για τα 10gb που θεωρητικά δε θα χρειαστούν παραπάνω για 1440p εκτός απροόπτου. Ο καθένας με τις ανάγκες του βασικά, that is my point. Αντικειμενικά, ναι το launch ήταν ολίγον φιάσκο από πολλές απόψεις αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Εγω και όσοι καταφέραμε και τσιμπήσαμε ήδη μια, με σωστά κριτήρια ομως, μια χαρά χαιρόμαστε τις κάρτες μας. Αν ο πέτσινος θέλει να αρπάξει όσα περισσότερα μπορεί δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να τον ρίχνουμε στην πυρά. Επιλογές υπάρχουν και άλλες δόξα τω Θεο και ξέρουν όλες οι μεγάλες εταιρείες πως ψωνίζει ο κόσμος και πως να χειραγωγείται αρα καλά μας κάνουν.  

Επεξ/σία από Parapas
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Parapas είπε

Για αυτούς που κράζουν για την όλη κατάσταση και βλέπουν μόνο «μικρά παιδάκια» τριγύρω τους ή “hypeαρισμένους», να ξαναπούμε ότι υπάρχουμε και εμείς που είχαμε ξεμείνει σε 1440/144 με Pascal or older και δεν αντέξαμε άλλο και η 3080 (η 10αρα) μας έρχεται κουτί; Και επειδή θα πεταχτεί κανένας να πει για τις τιμές, ναι οκ εγω 800€ την πήρα όμως. Συμφωνώ ότι 1000€ είναι πολλά και αν δεν πρόλαβαν κάποιοι απλά ας περιμένουν λίγο. Αλλά και πάλι κάποιοι την πήραν για τα 10gb που θεωρητικά δε θα χρειαστούν παραπάνω για 1440p εκτός απροόπτου. Ο καθένας με τις ανάγκες του βασικά, that is my point. Αντικειμενικά, ναι το launch ήταν ολίγον φιάσκο από πολλές απόψεις αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Εγω και όσοι καταφέραμε και τσιμπήσαμε ήδη μια, με σωστά κριτήρια ομως, μια χαρά χαιρόμαστε τις κάρτες μας. Αν ο πέτσινος θέλει να αρπάξει όσα περισσότερα μπορεί δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να τον ρίχνουμε στην πυρά. Επιλογές υπάρχουν και άλλες δόξα τω Θεο και ξέρουν όλες οι μεγάλες εταιρείες πως ψωνίζει ο κόσμος και πως να χειραγωγείται αρα καλά μας κάνουν.  

Δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι βιασύνης! Εσύ για παράδειγμα που βιαζόσουν, έκανες τιμιότατη αγορά day1 στα 800€ ολοκαίνουρια κάρτα. Η ένστασή μου εμένα είναι ότι δεν αξίζει να πληρώσεις την βιασύνη σου 200-300€ πάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, true_lucif3r είπε

Σε νιώθω :)
Θα σου πρότεινα το ίδιο που λένε και άλλοι κατα καιρούς σε τέτοιες περιπτώσεις:
Πάρε μια μτχ ή καινούρια τύπου 1660 super, και ξεκίνα απο τα λιγότερο τούμπανα games σε visuals, ξέροντας οτι θα τα χαρείς όσο προλαβαίνεις, κάνεις άλλες δουλειές με το pc επίσης κλπ.
Και μετά πουλάς & παίρνεις 3080/6900xt κοκ.
Στη θέση σου σε αντίστοιχη κατάσταση είχα ξεμείνει το 2008 μετά απο πανελλαδικές
με μια 6600gt(!!!) σε ένα q6600 γιατί είχα φάει τα λεφτά μου σε ποτά και εξόδους, και έβλεπα παιχνιδάρες του 07-08 να περνάνε και εγώ έπαιζα MAFIA γιατί μόνο αυτό σήκωνε 🤣

Δεν αξιζει τον κοπο. Η R9 390 μια χαρα κραταει στα περισσοτερα απλα παχνιδια με mid settings.

 

 

Επισης, για όσους λέτε περι 800-900 ευρω και βιασυνης, παω στοίχημα οτι η 3080 στην Ελλαδα θα σταθεροποιηθει στα 780(zotac και αλλες μετριες υλοποιησεις) εως 900 (Strix).

Σιγα μην τις εχουμε εδω 700-760 χαχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι βιασύνης! Εσύ για παράδειγμα που βιαζόσουν, έκανες τιμιότατη αγορά day1 στα 800€ ολοκαίνουρια κάρτα. Η ένστασή μου εμένα είναι ότι δεν αξίζει να πληρώσεις την βιασύνη σου 200-300€ πάνω.

24%ΦΠΑ πληρωνεις εδω φιλε μου,τιμιοτατη ξετιμιοτατη καλα εκανε το παιδι και την πηρε αφου μπορουσε δικαιωμα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DionGR είπε

Καλα μαγκες εχω ξενερώσει την ζωη μου. Ήμουν ετοιμος να παρω σε τελεια τιμη μια 2080Super, και κατι εγινε και τελικα δεν την πηρα και αποφασισα να κανω υπομονη.

Είμαι με όλο το σύστημα έτοιμο εκτός απο κάρτα και αυτό το καλοκαίρι ημουν μετα τις πανελλαδικές, δηλαδη πτώμα και ετοιμος να τερματίσω τα πάντα. Ηλπιζα να έχω καλο συστημα πριν αρχισουν τα πανεπιστημια μπας και καψω τιποτα, αλλα τελικα βλεπω να μην εχω συστημα πριν το τελος του πρωτου εξαμηνου. 

Εχω χασει δηλαδή το καλυτερο καλοκαιρι και το πιο ευκολο εξάμηνο περιμένοντας. Σκετη ξενερα.

θα μπορούσες να είχες πάρεις την 2080 super σε καλή τιμή, μια χαρά κάρτα θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η 10 άρα κάνει 900-1000 τώρα  η 20gb θα χτυπάει 1200 . Φτάσαμε τιμές 2080ti πάλι .Για 25% πάνω oc με oc ,λιγότερο σε 1440p.

Biggest jump everrrrr 

Το msrp στις nvidia gpu είναι μεγαλύτερο ψέμα ακόμα και από το tdp στους ιντελ cpu.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bauhaus8 είπε

Ειναι τυχαιο δλδ που 29-10-20 βγαινουν οι 3070 με 8GB και σου λεει απο τωρα θα βγει και 3070 με 16GB? Δλδ στην 3080 φτανουν τα 10GB που ειναι κ ποιο δυνατη καρτα κ εχει κ 6x μνημη και στην 3070 που προοριζεται για Midrange δεν φτανουν???? Επισης με τις οθονες gsynch που εχουμε παρει καποιοι δεν νομιζω να κοιταει κανεις AMD (τουλαχιστον εγω σιγουρα οχι)

Αυτό είναι το λεγόμενο locked-in λόγο τεχνολογίας (gsync). Γι'αυτό προσωπικά προτιμώ Freesync monitors, παίζουν και με τισ πράσινες (συνήθως) και με τις κόκκινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αν η 10 άρα κάνει 900-1000 τώρα  η 20gb θα χτυπάει 1200 . Φτάσαμε τιμές 2080ti πάλι .Για 25% πάνω oc με oc ,λιγότερο σε 1440p.

Biggest jump everrrrr 

Το msrp στις nvidia gpu είναι μεγαλύτερο ψέμα ακόμα και από το tdp στους ιντελ cpu.

Ας ερθουν οι νεες navi αναλογα με τα leaks που εχουν εμφανιστει και οι τιμες θα πεσουν. Το MSRP της amd θα ειναι και η τιμη που θα εχουμε Ελλαδα εφοσον υπαρξει διαθεσιμοτητα. 15 μερες εμειναν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, Parapas said:

Για αυτούς που κράζουν για την όλη κατάσταση και βλέπουν μόνο «μικρά παιδάκια» τριγύρω τους ή “hypeαρισμένους», να ξαναπούμε ότι υπάρχουμε και εμείς που είχαμε ξεμείνει σε 1440/144 με Pascal or older και δεν γινόταν να παίζουμε ετσι άλλο και η 3080 (η 10αρα) μας έρχεται κουτί; Και επειδή θα πεταχτεί κανένας να πει για τις τιμές, ναι οκ εγω 800€ την πήρα όμως. Συμφωνώ ότι 1000€ είναι πολλά και αν δεν πρόλαβαν κάποιοι απλά ας περιμένουν λίγο. Αλλά και πάλι κάποιοι την πήραν για τα 10gb που θεωρητικά δε θα χρειαστούν παραπάνω για 1440p εκτός απροόπτου. Ο καθένας με τις ανάγκες του βασικά, that is my point. Αντικειμενικά, ναι το launch ήταν ολίγον φιάσκο από πολλές απόψεις αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Εγω και όσοι καταφέραμε και τσιμπήσαμε ήδη μια, με σωστά κριτήρια ομως, μια χαρά χαιρόμαστε τις κάρτες μας. Αν ο πέτσινος θέλει να αρπάξει όσα περισσότερα μπορεί δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να τον ρίχνουμε στην πυρά. Επιλογές υπάρχουν και άλλες δόξα τω Θεο και ξέρουν όλες οι μεγάλες εταιρείες πως ψωνίζει ο κόσμος και πως να χειραγωγείται αρα καλά μας κάνουν.  

Έχω ξεμείνει με Pascal και ultrawide 1440/120 και 4Κ και μια χαρά γίνεται να παίζω έτσι άλλο. Γιατί (α) ρίχνω μισό setting και έχω ακόμα ικανοποιητική απόδοση, (β) παίζει ρόλο το Gsync/freesync, (γ) σε competitive online θα τα έβαζα low (αν έπαιζα τέτοια).
Δεν δέχομαι να μου πουλάνε φούμαρα (biggest jump ever), δεν δέχομαι να αγοράσω κάρτα με MSRP 700 για 1000€ και να με θεωρώ τυχερό ότι βρήκα κιόλας και στην τελική είχα θέσει κάποιο όριο αύξησης επιδόσεων συγκριτικά με χρήματα για να μπω σε διαδικασία αναβάθμισης, το οποίο δεν επετεύχθη. Συνεπώς, θα αναβαθμίσω όταν (i) επιτευχθεί ο στόχος απόδοσης που αξίζει κατά τη γνώμη μου ή (ii) βγει κάποιο παιχνίδι που θέλω διακαώς να παίξω κάνοντας override το backlog μου, στο οποίο δεν θα αποδίδει ικανοποιητικά η Pascal μου, ή (iii) όταν έχω διάθεση να σκορπίσω 800, που δεν θα την έχω τόσο συχνά όσο πριν μια 5ετία για λόγους σκέψης και όχι οικονομικούς.

Παρ' όλο που το 2018 έδωσα πάνω από 4000€ για σύνθεση (με τα περιφερειακά), δεν με ενδιαφέρει καθόλου να φαίνεται το όνομά μου στα top charts, ούτε να απαξιωθεί το hardware μου, αφού το PC δεν είναι επένδυση και ήξερα εκ των προτέρων ότι είναι λεφτά "πεταμένα" για το χόμπι μου. Ούτε και φυσικά έκατσα ποτέ να στεναχωρηθώ για τα λεφτά που "έχασα" που πλέον η 1080Ti FTW3 μπορεί να φύγει με 320 (?) ενώ την είχα πάρει 700. Όταν δε με ικανοποιεί θα φύγει κι ας είναι 80€, οπότε ναι μεν καταλαβαίνω κάποιος να είναι τρελαμένος να έχει το latest and greatest, αλλά για μένα έχει ένα πολύ σαφώς ορισμένο όριο αυτό το πράγμα, το οποίο αν ξεπεραστεί νιώθω εντελώς μπεεεε...

Οι Ampere είναι καλές, αλλά έπρεπε να ήταν καλύτερες (όχι μόνο σε raw power) -κατά τη γνώμη μου πάντα- για να δει ο πέτσας το δικό μου μαρούλι.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Parapas είπε

Για αυτούς που κράζουν για την όλη κατάσταση και βλέπουν μόνο «μικρά παιδάκια» τριγύρω τους ή “hypeαρισμένους», να ξαναπούμε ότι υπάρχουμε και εμείς που είχαμε ξεμείνει σε 1440/144 με Pascal or older και δεν γινόταν να παίζουμε ετσι άλλο και η 3080 (η 10αρα) μας έρχεται κουτί; Και επειδή θα πεταχτεί κανένας να πει για τις τιμές, ναι οκ εγω 800€ την πήρα όμως. Συμφωνώ ότι 1000€ είναι πολλά και αν δεν πρόλαβαν κάποιοι απλά ας περιμένουν λίγο. Αλλά και πάλι κάποιοι την πήραν για τα 10gb που θεωρητικά δε θα χρειαστούν παραπάνω για 1440p εκτός απροόπτου. Ο καθένας με τις ανάγκες του βασικά, that is my point. Αντικειμενικά, ναι το launch ήταν ολίγον φιάσκο από πολλές απόψεις αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Εγω και όσοι καταφέραμε και τσιμπήσαμε ήδη μια, με σωστά κριτήρια ομως, μια χαρά χαιρόμαστε τις κάρτες μας. Αν ο πέτσινος θέλει να αρπάξει όσα περισσότερα μπορεί δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να τον ρίχνουμε στην πυρά. Επιλογές υπάρχουν και άλλες δόξα τω Θεο και ξέρουν όλες οι μεγάλες εταιρείες πως ψωνίζει ο κόσμος και πως να χειραγωγείται αρα καλά μας κάνουν.  

Δεν αφορούσε αγορες σαν την δίκη σου το σχόλιο μου αλλά κυρίως αυτούς που ήταν με 2080ti και έδωσαν 1000 για 3080 

Μην τρελένεστε κάποιοι κουβέντα κάνουμε και λεμε απόψεις προφανώς και καθένας κάνει ότι γουστάρει με τα λεφτά του 

Επεξ/σία από gpapad20
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thekillergreece είπε

Μολις ηρθε.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image1.jpg.803fef40f9b3114b6a4867202fa2b20c.jpg

Απο καταστημα Gaming Galaxy. 

επ.. να ένας ακόμα τυχερός!

Μεγειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, GeorgeMan said:

Έχω ξεμείνει με Pascal και ultrawide 1440/120 και 4Κ και μια χαρά γίνεται να παίζω έτσι άλλο. Γιατί (α) ρίχνω μισό setting και έχω ακόμα ικανοποιητική απόδοση, (β) παίζει ρόλο το Gsync/freesync, (γ) σε competitive online θα τα έβαζα low (αν έπαιζα τέτοια).
Δεν δέχομαι να μου πουλάνε φούμαρα (biggest jump ever), δεν δέχομαι να αγοράσω κάρτα με MSRP 700 για 1000€ και να με θεωρώ τυχερό ότι βρήκα κιόλας και στην τελική είχα θέσει κάποιο όριο αύξησης επιδόσεων συγκριτικά με χρήματα για να μπω σε διαδικασία αναβάθμισης, το οποίο δεν επετεύχθη. Συνεπώς, θα αναβαθμίσω όταν (i) επιτευχθεί ο στόχος απόδοσης που αξίζει κατά τη γνώμη μου ή (ii) βγει κάποιο παιχνίδι που θέλω διακαώς να παίξω κάνοντας override το backlog μου, στο οποίο δεν θα αποδίδει ικανοποιητικά η Pascal μου, ή (iii) όταν έχω διάθεση να σκορπίσω 800, που δεν θα την έχω τόσο συχνά όσο πριν μια 5ετία για λόγους σκέψης και όχι οικονομικούς.

Παρ' όλο που το 2018 έδωσα πάνω από 4000€ για σύνθεση (με τα περιφερειακά), δεν με ενδιαφέρει καθόλου να φαίνεται το όνομά μου στα top charts, ούτε να απαξιωθεί το hardware μου, αφού το PC δεν είναι επένδυση και ήξερα εκ των προτέρων ότι είναι λεφτά "πεταμένα" για το χόμπι μου. Ούτε και φυσικά έκατσα ποτέ να στεναχωρηθώ για τα λεφτά που "έχασα" που πλέον η 1080Ti FTW3 μπορεί να φύγει με 320 (?) ενώ την είχα πάρει 700. Όταν δε με ικανοποιεί θα φύγει κι ας είναι 80€, οπότε ναι μεν καταλαβαίνω κάποιος να είναι τρελαμένος να έχει το latest and greatest, αλλά για μένα έχει ένα πολύ σαφώς ορισμένο όριο αυτό το πράγμα, το οποίο αν ξεπεραστεί νιώθω εντελώς μπεεεε...

Οι Ampere είναι καλές, αλλά έπρεπε να ήταν καλύτερες (όχι μόνο σε raw power) -κατά τη γνώμη μου πάντα- για να δει ο πέτσας το δικό μου μαρούλι.

 

42 minutes ago, gpapad20 said:

Δεν αφορούσε αγορες σαν την δίκη σου το σχόλιο μου αλλά κυρίως αυτούς που ήταν με 2080ti και έδωσαν 1000 για 3080 

Μην τρελένεστε κάποιοι κουβέντα κάνουμε και λεμε απόψεις προφανώς και καθένας κάνει ότι γουστάρει με τα λεφτά του 

Συμφωνώ απόλυτα όπως το θέτετε και οι 2. Ούτε τρελάθηκα όπως λες gpapad20, ούτε τίποτα απλώς πιστεύω όπως είπα ότι καθένας κάνει ότι θεωρεί συμφέρον για τα λεφτά του. Επίσης, νομίζω λίγο άδικο να συγκρίνουμε 1070 που είχα εγώ με 1080Ti σε επιδόσεις που έχει ο φίλος. Ούτε εγώ θέλω να λεω ότι έχω the latest and greatest απλά με βάση τα δικά μου θέλω και τις δικές μου απαιτήσεις η 3080 τώρα (ναι έως 850€ είχα και εγώ τον πήχυ τιμολογιακά) μου φάνηκε συμφέρουσα + πιθανότατα δεν πρόκειται να πάω σε 4k soon. Δεν είπα όμως και σε κανέναν τι να κάνει με τα χρήματα του ή ότι το όλο launch δεν ήταν φιάσκο στην καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...