Προς το περιεχόμενο

Yongnuo vs Canon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Duck Dodgers είπε

Εν κατακλείδι  αν θα έπρεπε να πάρετε κάποιον από τους 2 σε ποιον θα διαλέγατε για χομπίστα?

    Ακούστε αγαπητέ , ο Yongnuo δεν είναι κακός σαν φακός , σας το λέω διότι έχω δουλέψει με τον Canon 50 1.8 stm αλλά και με τον Yongnuo 50 1.8 για ef / ef - s mount . 

   Σε πολύ απλά ελληνικά η ποιότητα κατασκευής του Yongnuo υστερεί κατά πολύ του φακού της Canon , πράγμα που σημαίνει πως δεν αποκλείεται σύντομα να κληθείτε να τον ξανααγορασετε , οπότε υπολογίστε ότι ο πενηντάρης τελικά θα σας κοστίσει όσο κάνουν και οι δύο μαζί δλδ πάνω κάτω κανένα 180αρι .

   Καλή επιτυχία .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για τον canon λέω, αρκεί να είναι η τελευταία έκδοση με το stm autofocus.

Ο Yongnuo είναι κλώνος της προηγούμενης έκδοσης του canon.

Οπότε θα πρότεινα να δεις και τις διαφορές ανάμεσα στον canon 1.8 stm και του προηγούμενου μοντέλου.

εδώ ένα βίντεο που έχει και τους 3

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, allpaple είπε

Tα σωματα με apsc εκ των πραγματων βγαζουν καδρα x1.5 σε σχεση με τις FF.

 

Στις μηχανες apsc που βγαζει η Canon ο συντελεστης κροπ ειναι x1.6

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2019 στις 1:56 ΠΜ, Duck Dodgers είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ, είμαι κάτοχος μιας 4000d και σκέφτομαι να πάρω έναν 50ρι φακό είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2, αναφέρομαι στους 50mm f1,8!
ο yongnuo από το amazon βγαίνει 50 ευρώ περίπου ενώ ο canon κάνει 120, ρίχνοντας ψάξιμο βλέπω ότι είναι σχετικά κοντά σε επιδώσεις, να πάρω τον φτηνό λόγο του φτηνού body?  Τον έχει κανείς?

Ευχαριστώ! 

Έχω εμπειρία από τον 50άρη Yongnuo σε Nikon και από τον 50άρη STM σε Canon. Αμφότερους τους είχε ο αδερφός μου. Απλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους. Να ήταν μόνο η ποιότητα εικόνας που στον Yongnuo είναι απαράδεκτη για 50άρη, πάει στο καλό. Αλλά ο Yongnuo παρουσίαζε και προβλήματα στη σύνδεση και αναγνώριση με τη μηχανή. Ευτυχώς του τον έκλεψαν και ηρέμησε. Στα 112 ευρώ που έχει τώρα ο Canon είναι διαμάντι.

 

Στις 15/11/2019 στις 7:11 ΠΜ, spectaculator είπε

Σε κανα-δυο χρονάκια θα χρειαστείς καινούργιο Yongnuo. Τόσο ποιοτικοί είναι.Τον δικό μου όταν το AF πέθανε τον άνοιξα και είδα πως όλα τα οπτικά εκτός ενός ήταν πλαστικά. Οι ποιότητα στις φωτό είναι απλά ο.κ., τίποτα σπουδαίο. Τουλάχιστον αν και όταν χαλάσει δεν θα στεναχωρηθείς πολύ, ίσα-ίσα που θα χαρείς που θα πας για κάτι καλύτερο.

 

Στις 15/11/2019 στις 4:09 ΜΜ, babisskg είπε

Σε πολύ απλά ελληνικά η ποιότητα κατασκευής του Yongnuo υστερεί κατά πολύ του φακού της Canon , πράγμα που σημαίνει πως δεν αποκλείεται σύντομα να κληθείτε να τον ξανααγορασετε , οπότε υπολογίστε ότι ο πενηντάρης τελικά θα σας κοστίσει όσο κάνουν και οι δύο μαζί δλδ πάνω κάτω κανένα 180αρι .

Εντελώς ανάλογη και η δική μου εμπειρία.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Έχω εμπειρία από τον 50άρη Yongnuo σε Nikon και από τον 50άρη STM σε Canon. Αμφότερους τους είχε ο αδερφός μου. Απλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους. Να ήταν μόνο η ποιότητα εικόνας που στον Yongnuo είναι απαράδεκτη για 50άρη, πάει στο καλό. Αλλά ο Yongnuo παρουσίαζε και προβλήματα στη σύνδεση και αναγνώριση με τη μηχανή. Ευτυχώς του τον έκλεψαν και ηρέμησε. Στα 112 ευρώ που έχει τώρα ο Canon είναι διαμάντι.

Εντελώς ανάλογη και η δική μου εμπειρία.

    Ούτε λόγος , δυστυχώς πληρώσαμε για τον Yongnuo και πιθανόν για την εξέλιξη του σε ότι αφορά την ποιότητα κατασκευής , σε οποιαδήποτε περίπτωση ο Canon 50 1.8 ειδικά ο STM είναι εξαιρετικός και είναι η απόλυτα συνιστώμενη αγορά , ομοίως και ο 50 1.8 D για Nikon . Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανέναν από τους δύο για τις αντίστοιχες μηχανές και συστήματα .

   Την καλημέρα μου σε όλους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2019 στις 9:07 ΜΜ, afterhours είπε

Στις μηχανες apsc που βγαζει η Canon ο συντελεστης κροπ ειναι x1.6

Nαι σωστα. Ευχαριστω για την διορθωση. ;) 

Αυτο που θα ηθελα να μεινει στον φιλο ειναι οτι οι στις aps-c  το καδρο θα παραμεινει το ιδιο ασχετα με το αν ο φακος ειναι FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φθηνούς κινέζικους, αν αγνοήσει κανείς την πολυτέλεια του af και πάει σε mf

παίζει ο πολύ πιο χρήσιμης εστιακής απόστασης

Meike Optics MK 35mm f1.7  .

Στο 100ρικάκι . Σίδερο . Δεν πρέπει να ψοφάει εύκολα. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα που εχω δει με καποιους πολυ φωτεινους σχετικα ακριβους κινεζικους τυπου f1.4 ειναι οτι αν βαλεις καποια λεφτα παραπανω παιρνεις επωνυμο (μεταχειρισμενο παντα)... Πχ γιατι να δωσω 200 για κινεζικο prime οταν μπορω να βρω τον αξιολογοτατο sony AF full frame 50 1.4 στα 200 μεταχειρ (παλια formula οπτικης διαταξης μην περιμενετε sigma art τελευταιας σοδειας αλλα σκυλι ).

Οι φωτεινοι κινεζικοι φακοι manual εστιαση που καλυπτουν μ4/3 και apsc αισθητηρα πρεπει να εχουν καλο λογο αποδοση/τιμη (καλες τιμες σχετικα ) οπως γραφει ο @Dr_73.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για τον 50ρη, αλλα ειχα αγορασει τον 35 F2 για Nikon, και πανω σε D600 ηταν ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.

Ενω η ποιοτητα κατασκευης και το Autofocus ηταν μια χαρα, η ποιοτητα εικονας, και ιδιαιτερα στα ακρα ηταν το μαυρο το χαλι.

μιλαμε δεν βλεποταν, ηταν τοσο θολο, που νομιζες οτι ειχες πασαλειψει τον φακο με βαζελινη στα ακρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον 100αρη f2 της yongnuo για f mount, παμφθηνος κ μου εχει δωσει καποιες ενδιαφερουσες φωτογραφιες.

Ομως αναλαγος τον φωτισμο εχει παρα πολλες αποκλισεις, σε καποιες(backlight) χανει παρα πολυ contrast  (ειναι σαν να φωτογραφισες σε ομιχλη) σε καποιες αλλες οταν η φωτιστικη πηγη ειναι εκτος καδρου εμφανιζει κατι φωτεινους "κυκλους".Σε καποιες περιπτωσεις μπορει να βγει ενδιαφερουσα φωτογραφια απο το τελευταιο, σε καποιες αλλες παει στο "καλαθι".

Λογικα δεν βαλανε καθολου επιστρωσεις στον φακο για οικονομια και εν τελη δεν μπορεις να του εχεις εμπιστοσυνη οτι θα βγαλει δουλεια.

Στην δικη μου περιπτωση δεν υπηρχε ισοδυναμος σε nikkor αλλα σαν διαθεση θα προτιμουσα καποιον μεταχειρισμενο "επωνυμο" παρα καινουργιο yongnuo.

Οποτε θα ελεγα να παρεις τον canon, εστω το προηγουμενο μοντελο, εστω και μεταχειρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά, είδα αυτά και πάνω που έλεγα να πάω στον Canon και ξανά μπήκα σε δίλημμα...

Yongnuo 50mm f1.8 Round 1: Low Light

Yongnuo 50mm f1.8 Round 2: Aesthetics

Yongnuo 50mm f1.8 Round 3: Studio

Yongnuo 50mm f1.8 Outdoor Portraits Final Review

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε crop μηχανή, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να πάρει κάποιος 50ρη , που στην περίπτωση της canon , ισοδυναμεί με 80mm .

Μόνο για φθηνό πορτραιτοφακό . 

Για γενική χρήση , η εστιακή απόσταση δεν λέει . 

 

Αν έπαιρνα έναν φακό για τα πάντα, σε κανον κροπ , θα έπαιρνα αυτόν

https://www.e-infin.com/eu/item/2353/canon_ef-s_24mm_f/2.8_stm_lens

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σε crop μηχανή, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να πάρει κάποιος 50ρη , που στην περίπτωση της canon , ισοδυναμεί με 80mm .

Μόνο για φθηνό πορτραιτοφακό . 

Για γενική χρήση , η εστιακή απόσταση δεν λέει . 

Αν έπαιρνα έναν φακό για τα πάντα, σε κανον κροπ , θα έπαιρνα αυτόν

https://www.e-infin.com/eu/item/2353/canon_ef-s_24mm_f/2.8_stm_lens

Έλα ντε ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε crop μηχανή, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να πάρει κάποιος 50ρη , που στην περίπτωση της canon , ισοδυναμεί με 80mm .

Μόνο για φθηνό πορτραιτοφακό . 

Για γενική χρήση , η εστιακή απόσταση δεν λέει . 

Αν έπαιρνα έναν φακό για τα πάντα, σε κανον κροπ , θα έπαιρνα αυτόν

https://www.e-infin.com/eu/item/2353/canon_ef-s_24mm_f/2.8_stm_lens

Αλλ' αντ' αλλα, της Παρασκευης το γαλα. ζητησε για συγκριση αναμεσα σε δυο 50αρηδες φακους, μεχρι στιγμης προτεινες εναν 35 και εναν 24. Προτεινε και εναν ζουμ να ολοκληρωσεις την παρανοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2019 στις 5:17 ΜΜ, Duck Dodgers είπε

Καλησπέρα ξανά, είδα αυτά και πάνω που έλεγα να πάω στον Canon και ξανά μπήκα σε δίλημμα...

Yongnuo 50mm f1.8 Round 1: Low Light

Yongnuo 50mm f1.8 Round 2: Aesthetics

Yongnuo 50mm f1.8 Round 3: Studio

Yongnuo 50mm f1.8 Outdoor Portraits Final Review

     Σας το εξηγήσαμε ήδη , ακόμη καλύτερα σας καταθέσαμε την εμπειρία μας ως εξής , αγόρασα και τον 50 STM της Canon αλλά και τον Yongnuo και δούλεψα και με τους δύο .

    Δεν τίθεται ζήτημα αποτελέσματος σε ότι αφορά την εικόνα εκτός αν πάμε να τραβήξουμε το πράμα από τα μαλλιά με αναλύσεις γύρω από chromatic aberrations κλπ . 

  Ο Yongnuo θα σας καλύψει σε πολύ μεγάλο βαθμό , όμως υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να χαλάσει και να ξανααγορασετε φακό . Δεν μιλάω για θόρυβο στην λειτουργία κλπ , όπου ο Canon είναι πολύ μπροστά , ούτε για άλλα παρόμοια .

  Αν το θέμα σας είναι οικονομικό , κάτι απολύτως κατανοητό , μπορείτε να κάνετε υπομονή μέχρι να βρείτε τα χρήματα για τον Canon . Σε όλες τις περιπτώσεις μην περιμένετε να μείνετε με έναν φακό για μια ζωή , έχω ήδη αρκετούς χαλασμένους , ακόμη και επώνυμους . 

  Αν πάλι θέλετε να επιμείνετε στον Yongnuo , αφού εντρυφησατε σε κάμποσα reviews , θυμίζω πως τα περιβόητα reviews είναι καλό να τα συμβουλευστε μη ξεχνώντας πως αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις και σε καμία περίπτωση δεν βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα πετύχετε τα ίδια ( καλύτερα η χειρότερα ) αποτελέσματα με αυτόν που τα έγραψε . Όπως επίσης ότι διαβάζω κι' εγώ reviews όπου σε πολλά από αυτά τα δικά μου συμπεράσματα από την χρήση βγαίνουν όχι τόσο άσχημα από την παρουσίαση η οποία έλεγε πως υπήρχε μέγιστο κακό σε εκείνο η το άλλο σημείο .

   Ναι , θα σας βοηθήσουν δίνοντας σας μια γενική εκτίμηση , όμως υπάρχει ο κίνδυνος να χαθείτε μέσα σε αυτά , ξεχνώντας το ζητούμενο που είναι εν τέλει να βγάζετε φωτογραφίες , ακόμη χειρότερα , όπως έχουμε παραδείγματα και εδώ μέσα ( φευ ) να ψάχνετε τις τελείες και τα κόμματα στα τεχνικά χαρακτηριστικά , για παράδειγμα ότι ο τάδε πενηντάρης έχει 0.08 μοίρες λιγότερο barrel distortion από κάποιον άλλο .

   Χαρακτηριστικά αναφέρω το παράδειγμα της Nikon D3300 όπου άλλοι φτύνουν τον κόρφο τους στο άκουσμα της και μόνο , ενώ η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως πρόκειται για άριστη επιλογή για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά , σε καθαρά ερασιτεχνικό επίπεδο και δεν είναι σε θέση να διαθέσει πολλά χρήματα , για όποιον λόγο .

   IMG_20191130_170100.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...