Προς το περιεχόμενο

Yongnuo vs Canon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ, είμαι κάτοχος μιας 4000d και σκέφτομαι να πάρω έναν 50ρι φακό είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2, αναφέρομαι στους 50mm f1,8!
ο yongnuo από το amazon βγαίνει 50 ευρώ περίπου ενώ ο canon κάνει 120, ρίχνοντας ψάξιμο βλέπω ότι είναι σχετικά κοντά σε επιδώσεις, να πάρω τον φτηνό λόγο του φτηνού body?  Τον έχει κανείς?

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εχεις το budget για τον Canon και ψιλοβιαζεσαι τοτε λεω να παρεις τον Υονγκουο...Αν δεν βιαζεσαι ομως αν κανεις λιγο παραπανω καιρο οικονομια ευκολα συμπληρωνεις διαφορα να παρεις τον Canon (εγω προσωπικα αυτο θα εκανα)

Επεξ/σία από afterhours
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Αν δεν εχεις το budget για τον Canon και ψιλοβιαζεσαι τοτε λεω να παρεις τον Υονγκουο...Αν δεν βιαζεσαι ομως αν κανεις λιγο παραπανω καιρο οικονομια ευκολα συμπληρωνεις διαφορα να παρεις τον Canon (εγω προσωπικα αυτο θα εκανα)

Αξίζει τα 70 ευρώ έξτρα όμως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο δεν το γνωριζω αλλα συνηθως και στους φακους ισχυει οπως και σε ολα σχεδον οτι πληρωνεις παιρνεις

Φανταζομαι η διαφορα θα ειναι οι χειροτερες επιδοσεις του κινεζου με τερμα ανοιχτο διαφραγμα

Κανε μια ερευνα στο ιντερνετ θα δεις πολλα συγκριτικα φανταζομαι ή περιμενε να απαντησει καποιος Canonακιας του φορουμ (εχω αλλο συστημα και δεν εχω αμεση αποψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανα-δυο χρονάκια θα χρειαστείς καινούργιο Yongnuo. Τόσο ποιοτικοί είναι.Τον δικό μου όταν το AF πέθανε τον άνοιξα και είδα πως όλα τα οπτικά εκτός ενός ήταν πλαστικά. Οι ποιότητα στις φωτό είναι απλά ο.κ., τίποτα σπουδαίο. Τουλάχιστον αν και όταν χαλάσει δεν θα στεναχωρηθείς πολύ, ίσα-ίσα που θα χαρείς που θα πας για κάτι καλύτερο. Αν ζορίζεσαι για το κόστος του Canon είναι εντάξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στο ότι ο EF 50mm  f/1.8 STM είναι πολύ καλός φακος ειδικά για την τιμή του. Φωτεινός, γρήγορος και οξύς ακόμη και στα άκρα του καρέ. 

ΟΜΩΣ, μιλάμε για για FF φακό σε crop σώμα ... Το αποτέλεσμα θα είναι αντίστοιχο ενός 80 mm. Που για κάποια πράγματα είναι λίγο «στενός».

Χρειαζεται ένας 35 mm (ώστε να έχουμε το αποτέλεσμα του πενηντάρη), και ο πρώτος διαθέσιμος είναι ο EF-S 35mm f/2.8 IS STM  ο οποίος ξεφεύγει σε budget.

Η μόνη λύση που βλέπω είναι ο EF-S 24 mm f/2.8 STM  που είναι επίσης ένας καλός φακός αλλά αρκετά ευρυγώνιος. 

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Το αποτέλεσμα θα είναι αντίστοιχο ενός 80 mm.

Tα σωματα με apsc εκ των πραγματων βγαζουν καδρα x1.5 σε σχεση με τις FF.

Tο καδρο θα παραμεινει το ιδιο ανεξαρτητα με το εαν ο φακος ειναι FF.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Canon στα ελληνικά καταστήματα είναι φτηνότερος από 120.

Τον έχω και το μόνο που του λείπει είναι το IS. Αλλά σπάνια βρίσκεις σταθερούς φακούς με IS.

Επεξ/σία από dnikonian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Συμφωνώ στο ότι ο EF 50mm  f/1.8 STM είναι πολύ καλός φακος ειδικά για την τιμή του. Φωτεινός, γρήγορος και οξύς ακόμη και στα άκρα του καρέ. 

ΟΜΩΣ, μιλάμε για για FF φακό σε crop σώμα ... Το αποτέλεσμα θα είναι αντίστοιχο ενός 80 mm. Που για κάποια πράγματα είναι λίγο «στενός».

Χρειαζεται ένας 35 mm (ώστε να έχουμε το αποτέλεσμα του πενηντάρη), και ο πρώτος διαθέσιμος είναι ο EF-S 35mm f/2.8 IS STM  ο οποίος ξεφεύγει σε budget.

Η μόνη λύση που βλέπω είναι ο EF-S 24 mm f/2.8 STM  που είναι επίσης ένας καλός φακός αλλά αρκετά ευρυγώνιος. 

παιδιά μην υποθέτουμε ότι μιλάμε σε κάποιον τελείως άσχετο, δεν είναι ωραίο. Για να ζήτησε 50αρη πάει να πει ότι θέλει 50αρη, ξέροντας τι σημαίνει αυτό. 

Εγώ θα προτείνω Yongnuo, στα 50 ευρώ με την εγγύηση του amazon άμα χαλάσει θα έχεις βγάλει το γούστο σου οικονομικά. Οπτικά απ όσο ξέρω είναι ακριβές αντίγραφο ο φακός του canon, οπότε θα δεις αν όχι το 100% ενα 90% της απόδοσης του canon. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Ναι ξέρω ότι θα είναι crop λόγο του aps c, απλά σκέφτομαι να πάρω τον yongnuo γιατί κάνω το χόμπι μου οπότε θα ήταν ιδανικό να μην ξεφύγουμε σε χρήματα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Duck Dodgers είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Ναι ξέρω ότι θα είναι crop λόγο του aps c, απλά σκέφτομαι να πάρω τον yongnuo γιατί κάνω το χόμπι μου οπότε θα ήταν ιδανικό να μην ξεφύγουμε σε χρήματα!

 

Την διαφορά μάλλον θα την πάρεις πίσω κατά την μεταπώληση. Αν όμως δεν έχεις τα επιπλέον 60 ευρώ, δεν υπάρχει θέμα συζήτησης. Άλλωστε καλά λόγια γράφονται και για τον κινέζο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν  με την αναφορά σε crop factor.

Ελπίζω τουλάχιστο ο OP να μην το πήρε έτσι.

Τώρα για πόσο ο κλώνος είναι στο 90% του original, οκ είναι μια άποψη.  Η δική μου άποψη είναι ότι σε prime φακό δεν κάνει κανείς υποχωρήσεις.  

Ειδικά σε τόσο φωτεινό που με το διάφραγμα τελείως ανοικτό έχει θέματα.

Εάν μιλάγαμε για ένα zoom ok να γίνουν κάποιες παραχωρήσεις έναντι πρακτικότητας. 

Βεβαίως  ο καθένας αγοράζει αυτό που νομίζει..... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Duck Dodgers είπε

Εν κατακλείδι  αν θα έπρεπε να πάρετε κάποιον από τους 2 σε ποιον θα διαλέγατε για χομπίστα?

Επειδή τα σώματα έρχονται και φεύγουν αλλά οι φακοί μένουν,

Επειδή με ένα «οικονομικό» σώμα βγάζει κανείς καλές φωτογραφίες αλλά με έναν «οικονομικό» φακό αυτό είναι πιο δύσκολο.

Επειδή το χόμπι μας πρέπει να μας «φτιάχνει» δίνοντας μας την μεγαλύτερη δυνατή ευχαρίστηση σε σχέση με το κόστος.

Για όλα τα παραπάνω (τα οποία φυσικά είναι δικές μου προτιμήσεις τις οποίες δεν ειναι κανείς άλλος υποχρεωμένος να συμμεριστεί) θα πήγαινα στον Canon.

Εχει κοντά στα 110, έρχεται Black Friday/CyberMonday, στην χειρότερη θα περίμενα μερικές εβδομάδες μέχρι να μπορέσω να τον αγοράσω. 

Ολα τα παραπάνω τα λέω γιατί έχεις DSLR. Χομπίστας μεν (όπως οι περισσότερο εδώ) αλλά με ενδιαφέρον. Αλλιώς θα είχες μία compact ή μία bridge.... 

Καλά κλικ σε ότι και να διαλέξεις. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...