Προς το περιεχόμενο

Αξιζει σε φλασακι διανομη?


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα παρατημενο netbook εδω και χρονια με atom 1.6, 2gb ram. Του φορουσα ενα lubuntu το οποιο το ειχα για την μανα μου να βλεπει καμια ελληνικη ταινια στο youtube. Τα πηγαινε καλα. Αργουσε λιγακι σχετικα αλλα την ειχε βολεψει.

Τα εφτυσε ο σκληρος του και το αφησα. Επειδη δεν θελω να βαλω προς το παρον σκληρο επανω, ελεγα να της το κανω με φλασακι. Εχω ενα sandisk ultra flair 16gb αλλα θα το περιορισει το usb2 του λαπτοπ.

Να το κανω λετε η θα πηγαινει πιο αργα και απο σαλιγκαρι?

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που δοκιμασα να βαλω  fedora σε ενα i5  laptop με 8GB και για σκληρο ενα  φτηνο usb3 32GB stick, μου φανηκε αργο,με κλειστη swap.
Δεν ξερω αν με ενα καλυτερο usb stick αν θα ειχε μεγαλη διαφορα.
Αν εχεις ηδη το στικακι δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Εγω που δοκιμασα να βαλω  fedora σε ενα i5  laptop με 8GB και για σκληρο ενα  φτηνο usb3 32GB stick, μου φανηκε αργο,με κλειστη swap.
Δεν ξερω αν με ενα καλυτερο usb stick αν θα ειχε μεγαλη διαφορα.
Αν εχεις ηδη το στικακι δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

φαντασου αργουσε με usb3 σε τετοιο συστημα. φαντασου σε αυτο χαχα. θα κανω μια προσπαθεια αλλιως θα παρω εναν ssd να τελειωνει

4 λεπτά πριν, oikonikos είπε

Θα σε συμβουλευα να βάλεις elementary.

Από τα πιο ελαφριά!!!

την ειχα δοκιμασει πιο παλια την διανομη. δυστυχως δεν ειναι πιο ελαφρια απο την lubuntu. το γραφικο περιβαλλον ειναι πιο βαρυ απο το lxde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εβαλα peppermint 10 σε φλασάκι sandisk cruzer edge 32bit αλλά και 64bit για δοκιμή και το τρέχω live σε ένα lenovo thinkpad t410 μέσω της usb2.0 θύρας του. Πάει παραπάνω απο ικανοποιητικά θα έλεγα αλλά το laptop έχει και i3 370M που σαφώς ειναι ανώτερος απο τον atom και 6gb ram. θα κάνω μια δοκιμή σε advent notebook με atom και 2gb ram να δω πως πάει

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλα ρε παλικαρια. Θα δοκιμασω σημερα να δω πως θα ειναι. Ουσιαστικα ενας chromium θα ειναι εγκατεστημενος για το youtube. Δεν με καιει και τοσο δηλαδη ποια διανομη. Για antix και peppermint το κοβω.

Θα σας εχω νεα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Να στε καλα ρε παλικαρια. Θα δοκιμασω σημερα να δω πως θα ειναι. Ουσιαστικα ενας chromium θα ειναι εγκατεστημενος για το youtube. Δεν με καιει και τοσο δηλαδη ποια διανομη. Για antix και peppermint το κοβω.

Θα σας εχω νεα

Αδερφε το antix σε τοστιερα να το συνδεσεις με πατέντα θα δωσει εικονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, tuxpower είπε

usb δεν έχει το netbook?

https://www.slax.org/

με chromium προ εγκατεστημένο. τρέχει αξιοπρεπώς σε μηχανάκια με 512mb ram.

τι εννοεις δεν εχει usb? εχει θυρες usb. 2. θα την τσεκαρω και αυτην.

Λοιπον. Δοκιμασα την slax. Κυριλε! Μπαινει youtube και επαιξε κανονικα. Ενταξει περιμενεις λιγακι γιατι αργει, αλλα παιζει.

Ενα προβληματακι σχετικα μικρο, ειναι η εναλλαγη γλωσσας. Δεν εχει gui με ρυθμισεις ουτε γνωριζω πως να το κανω να αλλαζει με alt-shift.

Δεν με απασχολει και τοσο.

Ειδα εχει persitent boot, οποτε αποθηκευονται ολα :)

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος που(συνήθως) λειτουργεί ανεξάρτητα από τη διανομή. Θα δημιουργήσεις(χρειάζεται δικαιώματα root) ένα αρχείο στη διαδρομή "/etc/X11/xorg.conf.d", και θα βάλεις τα ακόλουθα μέσα(έτσι είναι το δικό μου):

Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "us,gr"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
        Option "XkbVariant" ",extended"
EndSection

Μπορείς για παράδειγμα να το κάνεις ως εξής:

-Έλεγξε αρχικά αν υπάρχουν αρχεία στο "/etc/X11/xorg.conf.d" και αν σε κάποιο από αυτα υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τα παραπάνω. Σε τέτοια περίπτωση θα επεξεργαστείς εκείνο το αρχείο και απλά θα προσθέσεις το "gr" στο Option "XkbLayout" και το Option "XkbOptions" που είναι ουσιαστικά η γραμμή για την εναλλαγή γλώσσας με ALT+SHIFT

- Άνοιξε το τερματικό

- Γράψε "sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf" (χωρίς τα εισαγωγικά)

- Γράψε μέσα τα παραπάνω(ή κάνε αντιγραφή από εδώ και επικόλληση(με CTRL+ SHIFT + V)

- Πάτησε CTRL+ S για ν' αποθηκευτούν οι αλλαγές και CTRL+X για να κλείσει ο nano.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...