Προς το περιεχόμενο

CV Template


Gunix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα καλογραμμενο CV ειναι η 1η εντυπωση που κανεις σε εναν εργοδοτη πριν καν τον γνωρισεις. Ναι μεν οι γνωσεις/προυπηρεσια παιζουν εννοειται πολυ σημαντικο ρολο, αλλα ενα CV  που να αντικατοπτριζει την προσωπικοτητα του καθενα και να ξεφευγει απο το "κοινοτυπο", ειναι bonus. 

Οσο για τις φωτο, στην Αγγλια που ζω κ εργαζομαι, οχι πως απαγορευεται, αλλα δεν σε σε παιρνουν στα σοβαρα αν βαλεις.

Αν θα σε προσλαβουν θα ειναι απ τις ικανοτητες σου, οχι απο εμφανιση.

Εκτος αν εισαι ηθοποιος/μοντελο, που οκ, επιβαλλεται. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tz3s είπε

Το Europass ειναι απαιτουμενο για οποιαδηποτε αιτηση εργασιας στους Ευρωπαικους οργανισμους

Oύτε καν πια. Όλες οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά μέσω του EPSO. Άντε να το χρησιμοποιήσει κάποιος σε spontaneous application αλλά είναι μειοψηφία αυτοί που το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή όσοι ισχυρίζονται ότι πέθανε το europass τι εννοούν ? Ότι σε κόβουν επειδή τα γράφεις σε europass ???

Και τι προτείνετε ?? 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tounion είπε

Δηλαδή όσοι ισχυρίζονται ότι πέθανε το europass τι εννοούν ? Ότι σε κόβουν επειδή τα γράφεις σε europass ???

Και τι προτείνετε ?? 

Να παρεις ιδεες online, σε ποια χωρα θες να στελνεις cv (απο χωρα σε χωρα αλλαζουν καποιες λεπτομερειες), αναλογα τον κλαδο σου, μαζεψε ολα τα data σου κ δουλεψε το βιογραφικο σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Να παρεις ιδεες online, σε ποια χωρα θες να στελνεις cv (απο χωρα σε χωρα αλλαζουν καποιες λεπτομερειες), αναλογα τον κλαδο σου, μαζεψε ολα τα data σου κ δουλεψε το βιογραφικο σου. 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα στέλνω με το europass και με καλούν... 

Ήσουν πάντως πολύ κατατοπιστική, ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι θα τα βρω όλα αυτά ονλαιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλο λάθος ένα CV για όλες τις χώρες .

Πρέπει να δεις τι εστί σωστό βιογραφικό για την χώρα που θέλεις και μετά προχωράς.

Δεν είναι παντού τα ίδια και φυσικά το καλό βιογραφικό είναι εξαιρετικά σημαντικό για κάθε υποψήφιο, είτε πρωτάρης είτε πεπειραμένος.

Εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι καθοριστικής σημασίας.

|

Τέλος, για την φωτογραφία τα είπαμε και άλλη φορά. Ότι ισχύει Αγγλία =/= Ευρώπη. Κάθε αγορά/περιοχή έχει το δικός της τρόπο. 

Στην Σκανδιναβία π.χ. καλό βιογραφικό δίχως φωτό δεν υπάρχει. 

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tounion είπε

Με αυτά που διαβάζω προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι τους καλούν για συνέντευξη από το template του CV τους και όχι για το περιεχόμενο

Κανείς δεν λέει κάτι τέτοιο. Απλά, όσο μεγαλύτερες οι εταιρίες, τόσο πιο σίγουρο ότι θα περάσει το CV σου από HR, που σημαινει, ναι οτι η εμφανηση μετραει. Να στο θεσω αλλιως, αμα στελνεις CV σε Γερμανια, Ελβετια, Σκανδιναβια etc και δεν εχεις φωτο, σημαινει οτι δεν εκατσες δυο λεπτα να κοιταξεις τις απαιτησεις της εκαστοτε χωρα, ειτε οτι δεν σε νοιαζει να αφιερωσεις 2 λεπτα και να το τροποποιησεις. Κανενα απο αυτα τα δυο αφηνει και τοσο καλη εντυπωση... 

Υπόψιν, κανένας δεν λέει ότι άμα δεν βάλεις φωτό, δεν θα έχεις σε αυτές τις χώρες ευκαιρίες. Απλά θα έχεις ένα handicap, και οχι του στυλ "το μεγαλυτερο μειονεκτημα μου ειναι η τελειομανια μου " handicap... Μην υποτιμας την δυναμη του  ΗR. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Να παρεις ιδεες online, σε ποια χωρα θες να στελνεις cv (απο χωρα σε χωρα αλλαζουν καποιες λεπτομερειες), αναλογα τον κλαδο σου, μαζεψε ολα τα data σου κ δουλεψε το βιογραφικο σου. 

Έγω που έχω τελειώσει στο Τεχνών Ήχου και Είκονας και μεταπτυχιακό στο ίδιο τμήμα, τι cv να χρησιμοποιήσω που να αντιπροσωπεύει στο δικό μου κλάδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Gunix είπε

Έγω που έχω τελειώσει στο Τεχνών Ήχου και Είκονας και μεταπτυχιακό στο ίδιο τμήμα, τι cv να χρησιμοποιήσω που να αντιπροσωπεύει στο δικό μου κλάδο;

Οπως εγραψα πιο πανω, κανε λιγη ερευνα. Σκεψου σε ποια χωρα θα στειλεις, κ μετα googlaρε cv templates με το αντικειμενο σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια αλλάζετε το CV σας με βάση ποια χώρα θα στείλετε? Μου κάνει εντύπωση. Εγώ έχω το ίδιο CV, και  όπου έστειλα (Ελλάδα/Ισπανία/Αγγλία/Ιρλανδία) είχα απαντήσεις για συνέντευξη. Και όπου έτρωγα άκυρο, ήμουν(είμαι) σίγουρος ότι έφταιγε το περιεχόμενο όχι το template.
Επίσης διάβασα ότι σε μεγάλες εταιρείες που έχουν πολλές αιτήσεις, έχουν αυτοματοποιημένα συστήματα που σκανάρουν το Βιογραφικό, και μετά εξάγουν κάτι σαν λέξεις κλειδιά και ανάλογα το τι έχει βάλει ο recruiter σε κόβουν ή σε περνάνε για manual review. Επίσης νομίζω υπάρχουν και online εργαλεία για να βάλετε το βιογραφικό σας και να δείτε τι λέξεις κλειδιά βγαίνουν.
Δεν ξέρω αν ισχύει, προσωπικά δεν το έχω κάνει και ούτε θα το κάνω, απλά το αναφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Xero1991 είπε

Αλήθεια αλλάζετε το CV σας με βάση ποια χώρα θα στείλετε? Μου κάνει εντύπωση. Εγώ έχω το ίδιο CV, και  όπου έστειλα (Ελλάδα/Ισπανία/Αγγλία/Ιρλανδία) είχα απαντήσεις για συνέντευξη. Και όπου έτρωγα άκυρο, ήμουν(είμαι) σίγουρος ότι έφταιγε το περιεχόμενο όχι το template.
Επίσης διάβασα ότι σε μεγάλες εταιρείες που έχουν πολλές αιτήσεις, έχουν αυτοματοποιημένα συστήματα που σκανάρουν το Βιογραφικό, και μετά εξάγουν κάτι σαν λέξεις κλειδιά και ανάλογα το τι έχει βάλει ο recruiter σε κόβουν ή σε περνάνε για manual review. Επίσης νομίζω υπάρχουν και online εργαλεία για να βάλετε το βιογραφικό σας και να δείτε τι λέξεις κλειδιά βγαίνουν.
Δεν ξέρω αν ισχύει, προσωπικά δεν το έχω κάνει και ούτε θα το κάνω, απλά το αναφέρω

Αυτο για το keywords, ισχυει. Μετα βεβαια το διαβαζουν πιο αναλυτικα κ σε καλουν για συνεντευξη.

Η καθε χωρα εχει διαφορετικο template, τι να βαλεις, τι οχι. Πχ ο @LongTom σχολιασε πως στη Σκανδιναβια πρεπει να εχεις και φωτο.

Στην Αγγλια, βαζεις μονο φωτο αν ψαχνεις δουλεια σαν ηθοποιος/μοντελο.

Μετα παιζει ρολο το structure ενος CV. Υπαρχουν σιγουρα λεπτομερειες. 

Ρολο παιζει βεβαια ο κλαδος και η θεση (entry, senior etc), αλλαζει η δομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βιογραφικά με template europass, τα βλέπουν στα HR των περισσοτέρων εταιρειών και «βγάζουν σπυριά».

Κάθε κλάδος έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες, και η αλήθεια είναι ότι το πώς θα γράψεις και θα παρουσιάσεις το βιογραφικό σου, πλέον είναι ένα αντικείμενο που έχει αρκετή ψυχολόγηση και της εταιρείας που απευθύνεσαι.

Ας σκεφτούμε, για παράδειγμα, ένα στυγνό-ψυχρό-τυπικό βιογραφικό πιο επίσημου τύπου, που θα έφτανε σε μια ομάδα ανθρώπων που ασχολούνται με cybersecurity και έχουν πιο hacker mentality.

Πρέπει να σκεφτόμαστε λίγο σε ποιόν απευθυνόμαστε.

Από την άλλη, υπάρχει ένα κοινό στοιχείο για όλα τα βιογραφικά. Πρέπει να είναι το δυνατόν πιο μικρό σε μέγεθος, πιο ξεκάθαρο χωρίς ερωτηματικά και κυρίως να φωτίζει τα δυνατά στοιχεία που σχετίζονται με τη θέση που μάς ενδιαφέρει και όχι να γράφει τα πάντα όλα, λες και θα μάς κρίνουν από την τελευταία λεπτομέρεια.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...