Προς το περιεχόμενο

παλιά compact vs smartphone


geopaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, βλεποντας καποιους travel vloggers και μιας και εχω σκοπο να κανω καποια ταξιδια μου γεννηθηκε η εξης απορια, εχω στην κατοχη μου 2 παλιες (η μια 8-9 χρονων (καπου στα 200-250 εκανε αν θυμαμαι καλα) και μια λιγο πιο καινουρια 6-7 (γυρω στα 300-350)) ενα κινητο των 200-300 ευρω βγαζει πιο καλες φωτογραφιες απο μια παλια compact? Μιλαω για μη επεξεργασμενη φωτογραφια, και οποια απο τις 2 επιλογες ειναι καλυτερη η αλλη με επεξεργασια μπορει να φτασει το αποτελεσμα της αλλης? Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς , μονο με δοκιμη θα βγάλεις ενα αποτέλεσμα.

Οι compact φόραγαν και αυτες μικρούς αισθητήρες τύπου κινητά .

Οποτε εαν βαλεις κατω και το παλιο οχι εξελιγμενο software ισως και να είναι πίσω.

Για βράδυ πιστεύω το κινητο θα είναι σίγουρα μπροστά με τους αλγόριθμους που δουλεύουν οι ισχυροί επεξεργαστές οπως και σε βίντεο.

Απο εκει και πέρα μας μενει η μέρα σε γενικές φωτογραφίες και ανθρώπους.

Εκει κανε τεστ και παρε τα jpeg και σύγκρινε ενω κανε και edit να δεις πιο jpeg κρύβει περισσότερη λεπτομέρεια μεσα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κανεις θα εχει ενδιαφέρον.

Εγω ειχα καποιες compact και βγάζανε καλύτερα τον άνθρωπο σε καλο φως , αλλα μεχρι εκει , μετα το κινητό έφευγε πολύ.

Και μιλαμε για κινητο που δεν φημίζεται για την κάμερα του , το xz1 .

Πηρα μετα μια nikon j5 με μιας ιντζας αισθητήρα και με prime 1.8 φακουδακι , αυτή ναι το σκότωσε το κινητό .

Οπως θα κανει και μια rx 100 .

Αλλα παρακάτω δε ξερω εαν μπορει compact να σταθεί διπλα στα συνχρονα κινητά .

Ποιες compact εχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geopaok είπε

Θα το κάνω και θα ποσταρω αποτελέσματα αλλά αν είναι σχεδόν το ίδιο δεν αξίζει να κουβαλάς μια παραπάνω συσκευή μαζί σου.

   Το αν αξίζει η όχι μόνον εσείς μπορείτε να το συμπεράνετε , με κριτήριο το είδος της φωτογραφίας που σας ενδιαφέρει να τραβήξετε , όμως πολλές φορές η παλιά compact θα φανεί πιο χρήσιμη από έναν φακό κινητού ο οποίος είναι πολύ μα πολύ wide angle και καλύπτει ένα συγκεκριμένο είδος λήψης . Αν λοιπόν χρειάζετε να έχετε μαζί σας μια συσκευή για απολύτως γενική χρήση , χωρίς άλλες απαιτήσεις , τότε το κινητό σας είναι υπεραρκετό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georgerapp είπε

Να το κανεις θα εχει ενδιαφέρον.

Εγω ειχα καποιες compact και βγάζανε καλύτερα τον άνθρωπο σε καλο φως , αλλα μεχρι εκει , μετα το κινητό έφευγε πολύ.

Και μιλαμε για κινητο που δεν φημίζεται για την κάμερα του , το xz1 .

Πηρα μετα μια nikon j5 με μιας ιντζας αισθητήρα και με prime 1.8 φακουδακι , αυτή ναι το σκότωσε το κινητό .

Οπως θα κανει και μια rx 100 .

Αλλα παρακάτω δε ξερω εαν μπορει compact να σταθεί διπλα στα συνχρονα κινητά .

Ποιες compact εχεις ;

σιγουρα αλλα αυτες κανουν 500++ αυτες αξιζουν πιστευω μονο αν κανεις παρα πολλα ταξιδια και δεν θες βαρος αλλιως μια dslr η και mirrorless σε αυτα τα χρηματα θα ειναι καλυτερη. 

βρηκα μονο την μια απο τις 2 την sony dsc-w110 και βρηκα και μια που μοιαζει με dslr αλλα δεν αφαιρειτε ο φακος δε ξερω σε τι κατηγορια ανηκει, μια fujifilm s6500fd.

 

5 ώρες πριν, babisskg είπε

   Το αν αξίζει η όχι μόνον εσείς μπορείτε να το συμπεράνετε , με κριτήριο το είδος της φωτογραφίας που σας ενδιαφέρει να τραβήξετε , όμως πολλές φορές η παλιά compact θα φανεί πιο χρήσιμη από έναν φακό κινητού ο οποίος είναι πολύ μα πολύ wide angle και καλύπτει ένα συγκεκριμένο είδος λήψης . Αν λοιπόν χρειάζετε να έχετε μαζί σας μια συσκευή για απολύτως γενική χρήση , χωρίς άλλες απαιτήσεις , τότε το κινητό σας είναι υπεραρκετό .

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με φωτογραφια αν και παντα μου αρεσε να βγαζω φωτογραφιες, γνωριζω καποια λιγα βασικα για την φωτογραφια απλα ηθελα να δω αν εχει δοκιμασει κανεις να συγκρινει παλια κομπακτ με κινητο μιας που τις εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geopaok είπε

σιγουρα αλλα αυτες κανουν 500++ αυτες αξιζουν πιστευω μονο αν κανεις παρα πολλα ταξιδια και δεν θες βαρος αλλιως μια dslr η και mirrorless σε αυτα τα χρηματα θα ειναι καλυτερη. 

βρηκα μονο την μια απο τις 2 την sony dsc-w110 και βρηκα και μια που μοιαζει με dslr αλλα δεν αφαιρειτε ο φακος δε ξερω σε τι κατηγορια ανηκει, μια fujifilm s6500fd.

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με φωτογραφια αν και παντα μου αρεσε να βγαζω φωτογραφιες, γνωριζω καποια λιγα βασικα για την φωτογραφια απλα ηθελα να δω αν εχει δοκιμασει κανεις να συγκρινει παλια κομπακτ με κινητο μιας που τις εχω.  

   Φυσικά και δουλεύω πάντα με δύο και περισσότερες παλιές compact , η μια μάλιστα είναι μια powershot a540 η οποία βγάζει εξαιρετικά αποτελέσματα παρόλες τις τεχνικές παραξενιές της . Το ζήτημα δεν βρίσκεται στην σύγκριση αλλά στο ότι το κινητό προσφέρεται για άλλη δουλειά σε σχέση με τις μηχανές γενικά . Είναι ευνόητο πως όλες οι compact δεν αποδίδουν το ίδιο , ασχέτως παλαιότητας , αλλιώς πατάει στο δρόμο μια Alfa Guilia 1750 veloce του 72 κι' αλλιώς ένα Cortina της ίδιας χρονολογίας αν και τα δύο έχουν την χάρη τούς . 

   Θα δούλευα ξεκάθαρα και με τις δύο λύσεις δλδ κινητό και compact .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...