Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με GPU driver σε Linux Mint


George Karagiannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Εγκατέστησα τα Linux Mint στο PC μου, αλλά έχω ένα θεματάκι με τους drivers της κάρτας γραφικών.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα χαρακτηριστικά του συστήματός μου: 

spacer.png

Κι εδώ είναι το μήνυμα που μου βγάζει όταν πάω να τρέξω το .run αρχείο:

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι σε λαθος δρομο..δεν τρεχουμε .run αρχεια για να περασουμε drivers.

Δες στο "Additional drivers" αν εχει να περασεις τους "κλειστους" οδηγους...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Εισαι σε λαθος δρομο..δεν τρεχουμε .run αρχεια για να περασουμε drivers.

Δες στο "Additional drivers" αν εχει να περασεις τους "κλειστους" οδηγους...

Μπήκα στο "Διαχειριστής οδηγών" και δεν υπάρχουν ιδιοταγείς drivers -νομίζω στα Αγγλικά λέγονται "proprietary drivers" . Πάντως, αν θες, ρίξε μια ματιά στο αρχείο με τις οδηγίες που ανέβασε οι η AMD σχετικά με το πώς να εγκαταστήσεις τους drivers - λέει κάτι για RUNLEVEL κ.α. Πιστεύω θα καταλάβεις πολλά περισσότερα από 'μένα. Το ανέβασα στο Google Drive μου και ορίστε ένας σύνδεσμος, ώστε να το δεις μέσω του browser σου. Για την ιστορία, θυμάμαι σε μια παλαιότερη έκδοση Ubuntu - κάτι χρόνια πριν - τον είχα καταφέρει να τον βάλω τον συγκεκριμένο driver με το Catalyst και μπορούσα να ρυθμίσω την οθόνη μου από το Catalyst.

spacer.png

Επεξ/σία από George Karagiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις παρει λαθος δρομο.

1.Εχεις βαλει εκδοση linux mint που στηριζεται στο ubuntu 18.04.Εχουμε φτασει στο ubuntu 19.10.Πολλα πακετα στο linux mint που εβαλες ειναι καμποσες εκδοσεις πισω.Και αυτα που σε ενδιαφερουν ειναι ο κερνελ ( 4.15? εχουμε πατησει στο 5.x) και ο Χorg ( 1.19.6 ? εχουμε πατησει 1.20 εδω και καιρο).
Ειτε βαζεις πιο καινουργια εκδοση linux mint ειτε βρες αλλη διανομη πιο ενημερωμενη.
2.Δεν βαζουμε drivers απο αρχεια .run .Στο πρωτο kernel update θα παρακαλας να ξαναχτιστει ο driver απο μονος του...αν οχι...σορρυ ατυχησες...
3.Μαθετε Αγγλικα (ειδες?εβαλα πληθυντικο να μην σε προσβαλλω). Δεν θα βαρεθω να το γραφω.Οταν βλεπω λειτουργικα στα ελληνικα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.Γιατι οι μεταφρασεις ποτε δεν ειναι σωστες (ιδιοταγεις? τι στο κερατο ειναι αυτη η λεξη?) και γιατι αμα γινει καμμια στραβη τι θα κανεις search στο google ? Ελληνικα μηνυματα?Και περιμενεις να βρεις λυση?

4. Αφου δεν υπαρχουν ΙΔΙΟΤΑΓΕΙΣ drivers κανε το εξης.Πηγαινε στο σαιτ της amd εδω και διαλεξε την καρτα σου. Graphics-AMD Radeon HD-διαλεξε την σωστη σειρα-και το σωστο μοντελο.
Π.χ. αν η καρτα ειναι η 6670 (δεν ξερω ποιο ακριβως μοντελο γιατι στο σκρινσοτ αναφερονται δυο ) τοτε επιλεγεις AMD Radeon HD 6000 Series - AMD Radeon HD 6670 και πατας το κουμπι Submit.
Σε βγαζει σε μια σελιδα με λιστα απο λειτουργικα.Πατας το + στο ubuntu x86 64 bit και κατεβαζεις το .deb αρχειο.
Ανοιγεις τερματικο , πας στον φακελο που το κατεβασες και χτυπας ενα :
 

sudo dpkg -i <onoma-arxeiou>.deb

οπου onoma-arxeiou καταλαβαινεις τι εννοω...
Κατα πασα πιθανοτητα θα πεταξει καποια errors επειδη θα λειπουν εξαρτησεις.Οποτε χτυπας και ενα :
 

sudo apt install -f

και αν οι εξαρτησεις υπαρχουν θα τις περασει και θα εγκαταστησει και τον driver.Αν δεν υπαρχουν ατυχησες..αλλαξε διανομη ..μην επαναλαμβανομαι.
Κανεις restart , τον σταυρο σου και ο Θεος μαζι σου.Τωρα αυτα περι runlevel κλπ , δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητα να γινουν.Οκ ειναι ενα επιπλεον μετρο προστασιας σε περιπτωση που γινουν πουταναριο τα πραγματα..αλλα δεν ξερω αν μπαινει κανενας στον κοπο να το κανει...

YΓ : α και απεφευγε να μπαινεις σαν root για να χτυπας εντολες...γιατι κατι τετοιο ειδα σε ενα σκρινσοτ..εχουμε το sudo..στο πηγαδι κατουρησε το καημενο ?..χρησιμοποιησε το..
YΓ2 : βλεπω οτι εβαλες την τελευταια εκδοση του linux mint.την 19.2 . Δυστυχως ομως στηριζεται σε παλια εκδοση του ubuntu και οπως εγραψα καποια βασικα πακετα ειναι εκδοσεις πισω.Κερνελ μπορεις να βαλεις νεοτερο αλλα Χorg δεν ξερω αν γινεται...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω τα δικα μου, βασισμενος σε οτι βλεπω στο inxi και ας ερχονται σε αντιθεση με τα οσα ειπε ο mphxths παραπανω?

Εχεις μια gpu της σειρας 6xxx, η οποια ειναι αρκετα παλια ωστε δουλευει ηδη με τον radeon και υποστηριζεται μια χαρα απο τον πυρηνα 4.15 και την mesa 19.0.2 που εχει το mint σου. Εχεις καποιο θεμα με το συγκεκριμενο driver? Αν οχι, τοτε γιατι πας να βαλεις κατι αλλο? 

Ο fglrx (παλιος κλειστος driver απο την ati) ειναι σημερα μια αναμνηση, ο radeon (opensource driver) υποστηριζει ολες τις καρτες της μεχρι την σειρα r5/7/9 2xxx, αρα και τη δικη σου, ο amdgpu ολες απο τη σειρα r5/7/9 3xx και πανω και ο amdgpu-pro (ο σημερινος κλειστος driver της ati) απο τη σειρα 7xxx της και περα. 

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Εχεις καποιο θεμα με το συγκεκριμενο driver? Αν οχι, τοτε γιατι πας να βαλεις κατι αλλο? 

Δεν εχω ιδεα απο αποδοση των amd drivers αλλα μηπως ο ανθρωπος θελει να παιξει κανα παιχνιδι και ο radeon σερνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jim_p είπε

Να πω τα δικα μου, βασισμενος σε οτι βλεπω στο inxi και ας ερχονται σε αντιθεση με τα οσα ειπε ο mphxths παραπανω?

Εχεις μια gpu της σειρας 6xxx, η οποια ειναι αρκετα παλια ωστε δουλευει ηδη με τον radeon και υποστηριζεται μια χαρα απο τον πυρηνα 4.15 και την mesa 19.0.2 που εχει το mint σου. Εχεις καποιο θεμα με το συγκεκριμενο driver? Αν οχι, τοτε γιατι πας να βαλεις κατι αλλο? 

Ο fglrx (παλιος κλειστος driver απο την ati) ειναι σημερα μια αναμνηση, ο radeon (opensource driver) υποστηριζει ολες τις καρτες της μεχρι την σειρα r5/7/9 2xxx, αρα και τη δικη σου, ο amdgpu ολες απο τη σειρα r5/7/9 3xx και πανω και ο amdgpu-pro (ο σημερινος κλειστος driver της ati) απο τη σειρα 7xxx της και περα. 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να προσαρμόσω τα άκρα της περιοχής απεικόνισης, ούτως ώστε να ταιριάζουν καλύτερα με την ψηφιακή επίπεδη επιφάνεια. Στο Linux Mint έχει μόνο τρεις επιλογές:  1) «Double (Hi-DPI)», «Normal» κι ακόμα ένα. Στο Catalyst, από την άλλη, έχει περισσότερες επιλογές. Στα Αγγλικά νομίζω λέγεται «display scaling». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, George Karagiannis είπε

τα άκρα της περιοχής απεικόνισης, ούτως ώστε να ταιριάζουν καλύτερα με την ψηφιακή επίπεδη επιφάνεια

Lol, what?!

Αυτο που λες, θεωρω, οτι θα πρεπει να γινεται απο τις ρυθμισεις του mate/cinnamon/whatever desktop envirometn εχει το mint σου.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Lol, what?!

Αυτο που λες, θεωρω, οτι θα πρεπει να γινεται απο τις ρυθμισεις του mate/cinnamon/whatever desktop envirometn εχει το mint σου.

Όπως μπορείς να δεις από τις εικόνες, το Catalyst έχει περισσότερες επιλογές από τις αντίστοιχες ρυθμίσεις του περιβάλλοντος του Linux Mint. Γι' αυτό θέλω να εγκαταστήσω το Catalyst. Θυμάμαι σε μια παλαιότερη έκδοση του Ubuntu με το Catalyst είχα καταφέρει να ρυθμίσω το scaling. 

Catalyst:

spacer.png

Linux Mint:

spacer.png

Επεξ/σία από George Karagiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θες να πετυχεις λοιπον λεγεται fractional scaling επειδη η οθονη σου ειναι hidpi (μικρη οθονη με μεγαλη αναλυση, αρα μεγαλο dpi). Με ενα προχειρο googling, θα δεις οτι στο λινουξ μονο το kde υποστηριζει fractional scaling. Το gnome και τα ομοια του υποστηριζουν μονο οτι βλεπεις και εσυ, δηλαδη 100% και 200%, και για οτιδηποτε ενδιαμεσο, πχ 150% θελει ματσακονια μεσω του dconf.

Long story short, δεν ειναι προβλημα του driver σου, ασχετως αν στα windows σου δινετια η επιλογη να το κανεις μεσα απο το catalyst control center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...