Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας φωτογραφικής


toutsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αναζητώ για αγορά μία νεα Mirrorless μηχανή.

Ειχα παλιότερα dslr αλλα λόγω μεγέθους δεν με βόλεψε και την πούλησα.

Την φωτογραφική την θελω για τα ταξίδια κυρίως και το πιο σημαντικό οτι θελω να την συνδιάσω με ενα selfie stick για τις φώτο με την κοπέλα μου.

Το budget μου είναι μέχρι 400 και θα περιμένω μέχρι την Black Friday για να πέσουν οι τιμές. 

Αυτό που θέλω να μου επιβεβαιώσετε είναι πως με τον kit φακο και το selfie stick θα μπορούμε να βγάζουμε φώτο μαζί, όσον αφορά την απόσταση λήψης.

Επίσης για αυτό τον σκοπό θα ήθελα αυτές που μου προτείνεται να έχουν οθόνη που περιστρέφεται! Ευχαριστώ!

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, toutsos είπε

Καλησπέρα, αναζητώ για αγορά μία νεα Mirrorless μηχανή.

Ειχα παλιότερα dslr αλλα λόγω μεγέθους δεν με βόλεψε και την πούλησα.

Την φωτογραφική την θελω για τα ταξίδια κυρίως και το πιο σημαντικό οτι θελω να την συνδιάσω με ενα selfie stick για τις φώτο με την κοπέλα μου.

Το budget μου είναι μέχρι 400 και θα περιμένω μέχρι την Black Friday για να πέσουν οι τιμές. 

Αυτό που θέλω να μου επιβεβαιώσετε είναι πως με τον kit φακο και το selfie stick θα μπορούμε να βγάζουμε φώτο μαζί, όσον αφορά την απόσταση λήψης.

Επίσης για αυτό τον σκοπό θα ήθελα αυτές που μου προτείνεται να έχουν οθόνη που περιστρέφεται! Ευχαριστώ!

Σας ευχαριστώ!

   Μαζί με την καλησπέρα μου , η άποψη μου είναι πως ένα κινητό θα καλύψει πολύ καλά τις συγκεκριμένες απαιτήσεις σας . 

  Φωτογραφική μιρορλες για χρήση σε συνδυασμό με σελφι στικ , προσωπικά δεν μπορώ να δω την σκοπιμότητα , φυσικά αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση . 

  Όλοι μας λίγο πολύ , χρησιμοποιούμε και κινητό για φωτογραφική χρήση . 

  Καλή επιτυχία .

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Μαζί με την καλησπέρα μου , η άποψη μου είναι πως ένα κινητό θα καλύψει πολύ καλά τις συγκεκριμένες απαιτήσεις σας . 

  Φωτογραφική μιρορλες για χρήση σε συνδυασμό με σελφι στικ , προσωπικά δεν μπορώ να δω την σκοπιμότητα , φυσικά αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση . 

  Όλοι μας λίγο πολύ , χρησιμοποιούμε και κινητό για φωτογραφική χρήση . 

  Καλή επιτυχία .

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα μας ειναι οτι η  selfies  καμερες υστερούν ΠΑΡΑ πολυ  σε σχέση με τις main των κινητών  μας. Αλλιώς θα είμασταν καλυμμένοι! Εκτος και αν χάνω κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, toutsos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα μας ειναι οτι η  selfies  καμερες υστερούν ΠΑΡΑ πολυ  σε σχέση με τις main των κινητών  μας. Αλλιώς θα είμασταν καλυμμένοι! Εκτος και αν χάνω κάτι..

   Οι κάμερες των κινητών είναι αρκετά εξελιγμένες , ακόμη περισσότερο σε ότι αφορά το λογισμικό που επεξεργάζεται την εικόνα . Ως ένα βαθμό μπορούν άνετα να υποκαταστήσουν μια φωτογραφική μηχανή , ακόμη περισσότερο αν αυτός που τραβάει φωτογραφία ξέρει κάποια βασικά πράγματα .

  Σε καθημερινή χρήση , παρέα , τοπίο , όπως και για την περίπτωση όπου απαιτείται γρηγοραδα στη λήψη , κάνουν την δουλειά πολύ ικανοποιητικά . Φυσικά η εστιακή απόσταση ενός τέτοιου φακού , ευνοεί τις γενικές λήψεις όντας αρκετά έως πολύ ευρυγώνιος . Εκεί που τα πράγματα αρχίζουν να ζοριζουν , είναι όταν χρειάζεται η λήψη να γίνει πολύ στοχευμένη , να πρέπει να έρθει κάτι πιο κοντά , να βγεί καθαρά ένα πρόσωπο με το κάδρο πίσω του θολό και άλλα παρόμοια , όπου πλέον χρειάζονται φακοί πραγματικοί .

  Αν λοιπόν δεν πρόκειται να κάνετε κάτι περισσότερο με την φωτογραφική μηχανή που σκέφτεστε να αγοράσετε , αλλά να μείνετε σε ένα επίπεδο καθημερινό , ερασιτεχνικό γιατί όχι , τότε δεν βλέπω τον λόγο για να πάτε σε τέτοια αγορά . 

   Με τα χρήματα που σκοπεύετε να διαθέσετε , παίρνετε ένα αξιόλογο κινητό το οποίο θα καλύψει άνετα αυτές τις απαιτήσεις .

  Σας επισυνάπτω δύο φωτογραφίες μου , μια τραβηγμένη με μηχανή συν μία ακόμη με κινητό . Τα συμπεράσματα δικά σας . Αν χρειαστείτε μπορώ να σας πω ποια είναι ποια , αν και θεωρώ εύκολο να το καταλάβετε .

sketch-1572890970611.jpg

sketch-1572901553836.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, toutsos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα μας ειναι οτι η  selfies  καμερες υστερούν ΠΑΡΑ πολυ  σε σχέση με τις main των κινητών  μας. Αλλιώς θα είμασταν καλυμμένοι! Εκτος και αν χάνω κάτι..

Παρε μια μεταχειρισμενη sony NEX απο αυτες που γυρναει η οθονη και βγαζεις selfie με remote control/shutter αν μπει σε κονταρι

Ειναι παμφθηνες...εχω μια τετοια για ταξιδια και selfies με εχει βγαλει ασπροπροσωπο

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2019 στις 9:08 ΜΜ, afterhours είπε

Παρε μια μεταχειρισμενη sony NEX απο αυτες που γυρναει η οθονη και βγαζεις selfie με remote control/shutter αν μπει σε κονταρι

Ειναι παμφθηνες...εχω μια τετοια για ταξιδια και selfies με εχει βγαλει ασπροπροσωπο

οταν λες παμφθηνες; κοντα στα 200 τις βρισκω οσο και μια m100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ απο αυτά που λες κινητό προτείνω. Διαφορετικά μια φθηνή λύση είναι η Lumix GX800. O κιτ φακός 12-32mm στα 12-14mm είναι μια χαρά wide, είναι μικρή και έχει οθόνη για selfies.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...