Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ubuntu


dimK1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , μόλις χτες έκανα μια αναβάθμιση στα windows 10 και μετά όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου δεν μου εμφανίζει την επιλογή αν θέλω να ανοίξω τα ubuntu ή τα windows και με πετάει κατευθείαν στα windows . Τι μπορώ να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimK1 είπε

Τι μπορώ να κάνω ;

Για αρχη να εισαι πιο περιγραφικος.Οπως το να πεις οτι εχεις dual boot windows-ubuntu.
Κατα πασα πιθανοτητα , η αναβαθμιση των windows ξαναγραψε τον bootloader , εφυγε το grub , εμεινε αυτος των windows και προφανως μπουταρει κατευθειαν σε windows.
Για να διορθωθει η δουλεια , θα πρεπει να ξαναπερασεις τον grub.

Eπειδη το δικο σου γοογλε δεν δουλευει και δεν μπορεις να ψαξεις πραγματα , παλι καλα να λες που δουλευει το δικο μου.Κοιτα λοιπον εδω για λυσεις.Χωρις να γνωριζουμε την δομη των partitions στην ubuntu εγκατασταση δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε παραπανω.Δες τι λεει το λινκ που παρεθεσα και κανε τα πρεποντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimK1 είπε

Καλησπέρα παιδιά , μόλις χτες έκανα μια αναβάθμιση στα windows 10 και μετά όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου δεν μου εμφανίζει την επιλογή αν θέλω να ανοίξω τα ubuntu ή τα windows και με πετάει κατευθείαν στα windows . Τι μπορώ να κάνω ;

Αν εχεις το Live dvd η usb του Ubuntu (αν οχι φτιαξε ενα μεσα απο windows) μπες στο live και δωσε:

sudo update-grub

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

δώστε απλά ένα sudo update-grub για αρχή και λογικά θα δει τα windows και θα τα προσθέσει σαν επιλογή 

Δεν μπορει να μπουταρει ubuntu...
 

1 ώρα πριν, fearless είπε

Αν εχεις το Live dvd η usb του Ubuntu (αν οχι φτιαξε ενα μεσα απο windows) μπες στο live και δωσε:


sudo update-grub

Aυτο πρεπει να το κανει αφου εκκινησει live περιβαλλον KAI KANEI CHROOT ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...αλλιως η εντολη δεν εχει νοημα..να κανει update grub σε τι ? στο live?

To link που παρεθεσα εχει τις λυσεις..απο ο,τι ειδα αναφερει και ενα utility (boot repair) που ξαναπερναει τον grub σε οποιον δισκο/partition του πεις.Το τρεχεις απο το live κατευθειαν...Η πιο ευκολη λυση μου φαινεται...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Aυτο πρεπει να το κανει αφου εκκινησει live περιβαλλον KAI KANEI CHROOT ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...αλλιως η εντολη δεν εχει νοημα..να κανει update grub σε τι ? στο live?

 

Οκ!

Τσεκαρε το παρακατω μιας που γνωριζεις και αν ειναι οκ πες του dimK1 να το κανει.

Αν το Ubuntu το έχουμε στο sdc1 π.χ,
Μπαινουμε σε ενα ubuntu Live dvd και δινουμε:

sudo mount /dev/sdc1 /mnt

Μετα ολο αυτο και Enter στο τελος:

sudo mount --bind /dev /mnt/dev &&
sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
sudo mount --bind /proc /mnt/proc &&
sudo mount --bind /sys /mnt/sys

Μετα:
sudo chroot /mnt

Και μετα:
grub-install --recheck /dev/sda
οπου /dev/sda ειναι τα windows.

Μετα:
update-grub

και μετα:

exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt

και Enter στο τελος.

Μετα κλεινουμε το τερματικο και κανουμε επανεκκινηση
για να μπουμε στο ubuntu εγκαταστασης που οπως ειπαμε
ειναι στον δισκο sdc1.

Μολις μπουμε ubuntu δινουμε:
sudo update-grub

και βλεπουμε αν ο Grub βλεπει τα παντα απ τα λειτουργικα μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fearless

Σορρυ αλλα αρνουμαι να δωσω κατι παραπανω απο το λινκ που εδωσα πιο πριν.Απο την στιγμη που δεν ξερω ουτε ποσα και τι partitions υπαρχουν στον δισκο , ποσοι δισκοι υπαρχουν, uefi εγκατασταση ή οχι?  κλπ κλπ δεν θα μπω σε διαδικασια..αν υποθεσουμε οτι ισχυει αυτο...στην εντολη αυτη βαλε αυτο..στην αλλη βαλε εκεινο κλπ.

Το λινκ που εδωσα τα λεει ξεκαθαρα.Οι λεπτομερειες που θα διαφοροποιησουν σημεια στις εντολες ειναι στο χερι του TS να τις βρει και οχι σε μας να τις υποθεσουμε.

Απο κει και περα , δυστυχως , ξαναλεω ΔΥΣΤΥΧΩΣ , ακομα και οι πιο ευχρηστες διανομες απαιτουν ενα προχωρημενο επιπεδο κατανοησης τεχνικων θεματων περι δισκων/partitions/bootloaders κλπ...Ειδικα οταν ασχολουμαστε με dual boot.Ειδικα οταν νομιζουμε οτι το γοογλε επιστρεφει μονο πορνο αποτελεσματα και τιποτα αλλο...

Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να βαλει καποιος στο γοογλε "ubuntu no booting in dual boot" ή κατι παρομοιο με αυτες τις λεξεις...

Το λεω προς ολους , οποιος θελει να ασχοληθει με Η/Υ , πρεπει να μαθει αγγλικα...τουλαχιστον ορους σχετικα με τους υπολογιστες , γιατι θα πεταχτει καποιος και θα πει δεν ξερω αγγλικα και τετοια.Μετα πρεπει να μαθει να περιγραφει με σαφηνεια το προβλημα του.Τι πισι , τι συνθεση , τι ειναι εγκατεστημενο , πως και γιατι , τι εκανες , τι δεν εκανες , τι προβλημα παιζει ...τα π-α-ν-τ-α.

Καθε φορα τα ιδια και τα ιδια λεμε. "Γεια σας , δεν μπουταρει το λειτουργικο μου , τι φταιει ?" ... Φταιει που θα φαω κανα μπαν αν βρισω..αυτο φταιει...

Γενικευσα , ορμωμενος απο το θεμα που εχουμε εδω περα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορια για grub install σε χειροκινητη εγκατασταση αν ξερει καποιος να απαντησει, σε vbox δοκιμες απο live εγκατασταση αν παω να βαλω grub σε mbr δισκο απο copy-paste /usr/lib/grub/i386-pc στο δισκο εγκαταστασης και με δημιουργημενο grub.cfg δεν κανει boot, ενω σε gpt uefi αν κανω copy-paste απλα απο live cd /usr/lib/grub/EFI_x86-64 στο efi partition και με manual grub.cfg στον δισκο εγκαταστασης κανει boot,  αυτο πως εξηγειται? δεν καταλαβα

PS: Προς αποφυγη παρεξηγησεων το γιατι δεν κανω chroot στο δισκο εγκαταστασης για reinstall grub ειναι καθαρα για εγκυκλοπαιδικους λογους και πειραματισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2019 στις 4:27 ΜΜ, mphxths είπε

@fearless

Σορρυ αλλα αρνουμαι να δωσω κατι παραπανω απο το λινκ που εδωσα πιο πριν.Απο την στιγμη που δεν ξερω ουτε ποσα και τι partitions υπαρχουν στον δισκο , ποσοι δισκοι υπαρχουν, uefi εγκατασταση ή οχι?  κλπ κλπ δεν θα μπω σε διαδικασια..αν υποθεσουμε οτι ισχυει αυτο...στην εντολη αυτη βαλε αυτο..στην αλλη βαλε εκεινο κλπ.

Το λινκ που εδωσα τα λεει ξεκαθαρα.Οι λεπτομερειες που θα διαφοροποιησουν σημεια στις εντολες ειναι στο χερι του TS να τις βρει και οχι σε μας να τις υποθεσουμε.

Απο κει και περα , δυστυχως , ξαναλεω ΔΥΣΤΥΧΩΣ , ακομα και οι πιο ευχρηστες διανομες απαιτουν ενα προχωρημενο επιπεδο κατανοησης τεχνικων θεματων περι δισκων/partitions/bootloaders κλπ...Ειδικα οταν ασχολουμαστε με dual boot.Ειδικα οταν νομιζουμε οτι το γοογλε επιστρεφει μονο πορνο αποτελεσματα και τιποτα αλλο...

Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να βαλει καποιος στο γοογλε "ubuntu no booting in dual boot" ή κατι παρομοιο με αυτες τις λεξεις...

Το λεω προς ολους , οποιος θελει να ασχοληθει με Η/Υ , πρεπει να μαθει αγγλικα...τουλαχιστον ορους σχετικα με τους υπολογιστες , γιατι θα πεταχτει καποιος και θα πει δεν ξερω αγγλικα και τετοια.Μετα πρεπει να μαθει να περιγραφει με σαφηνεια το προβλημα του.Τι πισι , τι συνθεση , τι ειναι εγκατεστημενο , πως και γιατι , τι εκανες , τι δεν εκανες , τι προβλημα παιζει ...τα π-α-ν-τ-α.

Καθε φορα τα ιδια και τα ιδια λεμε. "Γεια σας , δεν μπουταρει το λειτουργικο μου , τι φταιει ?" ... Φταιει που θα φαω κανα μπαν αν βρισω..αυτο φταιει...

Γενικευσα , ορμωμενος απο το θεμα που εχουμε εδω περα...

Πολύ γουστάρω αυτά που λες, σοβαρά μιλάω, με εκφράζουν απόλυτα. Έλεος δηλαδή με όλους τους βαρεμένους, βαριούνται να γράψουν πέντε λέξεις παραπάνω, βαριούνται να ψάξουν. Πάρα πολλές φορές και εγώ αρχικά σκέφτομαι να απαντήσω βοηθώντας σε διάφορα νήματα, αλλά δεν το κάνω τελικά, διότι βλέπω αυτόν που ρωτάει να βαριέται να γράψει λεπτομέρειες. Εγώ γιατί να ασχοληθώ τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...