Προς το περιεχόμενο

Mirorless για αρχαριο


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως στα λένε και οι απο πάνω. ¨Επρεπε να κρατήσεις αυτή που είχες. Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο της μηχανής, όσο του ότι δεν έχεις κάτσει να ασχοληθείς και να διαβάσεις. 

Ότι και να πάρεις τώρα με αυτά τα χρήματα, καλύτερο αποτέλεσμα δεν θα έχεις. 

Αν ανεβάσεις budget και πάρεις μηχανή με σταθεροποιητή και φακό με διάφραγμα <1,8, τότε κάτι μπορείς να κάνεις. Αν δεν ανεβάσεις budget, μην περιμένεις τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimskeet2002 είπε

Νυχτα και τοπιο οταν λες τι ακριβως εννοεις? Μπορεις να βαλεις ενα παραδειγμα μιας φωτο που βγηκε κουνημενη και να δεις κ να μας πεις τι shutter speed, aperture και iso εχει η συγκεκριμενη φωτο για να δουμε που ειναι το προβλημα κ πως θα μπορουσε να λυθει?

Εννοώ κτίρια ας πούμε.

Δεν έχω τώρα.κατι να σου δείξω κ δεν έχω κ τη μηχανή πλεον

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Όπως στα λένε και οι απο πάνω. ¨Επρεπε να κρατήσεις αυτή που είχες. Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο της μηχανής, όσο του ότι δεν έχεις κάτσει να ασχοληθείς και να διαβάσεις. 

Ότι και να πάρεις τώρα με αυτά τα χρήματα, καλύτερο αποτέλεσμα δεν θα έχεις. 

Αν ανεβάσεις budget και πάρεις μηχανή με σταθεροποιητή και φακό με διάφραγμα <1,8, τότε κάτι μπορείς να κάνεις. Αν δεν ανεβάσεις budget, μην περιμένεις τίποτα. 

Σύμφωνοι ,ακούω προτάσεις λοιπόν.

 

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

Βγαζεις μια επαρση σε αυτο που λες, αγνοωντας πληρως τι τεχνικες απαιτησεις εχει αυτο που ζητας και υποθετοντας οτι υπαρχει σωνει και καλα πακετο 400 ευρω που να το κανει αυτο, τι στιγμη που ουτε τον σωστο φακο δεν αγοραζουν 400 ευρω καλα καλα. Επρεπε να ειχες παρει ενα gorillapod και να ειχες κρατησει την nx100

Δεν είπα ότι σώνει και καλά υπάρχει με 400 ευρώ,είπα ότι τόσα έχω διαθέσιμα. Αν η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά,την ακουω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 2:09 ΜΜ, Hamurabi είπε

Είχα.την samsung nx1000

Καλησπερα

Η μηχανη που ειχες ειναι αναλογη με μια sony α5000. Η διαφορα τους ειναι οτι η samsung δεν ειχε σταθεροποιητη ουτε στους φακους οπως εχει σε καποιους η sony.

Αν αυτο που ειχες σε καλυπτε και το προβλημα ηταν μονο η απουσια του σταθεροποιητη κι εαν δεν εχεις προβλημα με μεταχειρισμενα καθαριζεις με 150-180 ευρω

κι εχεις κατι πολυ κοντα σε ποιοτητα, διαστασεις, βαρη κλπ.

Φυσικα υπαρχουν πολλα νεωτερα μοντελα μεσα στα πλαισια των 400 ευρω που θετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 7:05 ΜΜ, mech_eng είπε

Δες olympus m10 II, m10 iii, Sony a 6000 

Εννοείται μόνο σώμα κοντά στα 400

Με 349 ευρώ παίρνεις την Olympus PEN E-PL8:

https://www.skroutz.gr/c/1914/mirrorless-fwtografikes-mhxanes/m/149/Olympus.html?from=catspan&keyphrase=pen&o=olympus+pen

H Olympus OM-D M10 II δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη για το σκοπό που αναφέρει ο νηματοθέτης γιατί δεν είναι προσανατολισμένη έχοντας κατά νου τον αρχάριο χρήστη. Αρκεί να δει κανείς τον αριθμό των χειριστηρίων που έχει.

Η Sony a5100 είναι επίσης μια καλή επιλογή σε αυτό το budget (αν και έχω επιφυλάξεις για την ποιότητα κατασκευής σε σχέση με άλλες εταιρίες κρίνοντας από τα απίστευτα θέματα που μου έχει βγάλει μια Sony a5000) όπως επίσης και η Canon M100 που προτάθηκε.

Από τα παραπάνω μοντέλα μόνο η Olympus έχει σταθεροποίηση στο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

ί δεν είναι προσανατολισμένη έχοντας κατά νου τον αρχάριο χρήστη. Αρκεί να δει κανείς τον αριθμό των χειριστηρίων που έχει.

Ο αρχάριος χρήστης, είναι νέος προφανώς και εφόσον μπαίνει εδώ , μπορεί να διαβάσει μερικά πράγματα και να πάει παραπέρα. Δεν είναι ανάγκη να μείνει για πάντα αρχάριος.

Δεν μιλάμε για κβαντομηχανική. 

Οπότε μπορεί να πάρει όποια θέλει.

Αν θέλει κάτι μόνο για αρχάριους , παίρνει μια μτχ point & click με 25 ευρώ . Σοβαρή φωτογραφία δεν θα βγάλει όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ο αρχάριος χρήστης, είναι νέος προφανώς και εφόσον μπαίνει εδώ , μπορεί να διαβάσει μερικά πράγματα και να πάει παραπέρα. Δεν είναι ανάγκη να μείνει για πάντα αρχάριος.

Δεν μιλάμε για κβαντομηχανική. 

Οπότε μπορεί να πάρει όποια θέλει.

Αν θέλει κάτι μόνο για αρχάριους , παίρνει μια μτχ point & click με 25 ευρώ . Σοβαρή φωτογραφία δεν θα βγάλει όμως.

Μακάρι να του αρέσει, να διαβάσει και να πάει παραπέρα. Εγώ παίρνω πάντως σοβαρά το τι δηλώνει ότι επιθυμεί ο καθένας. Και αυτός λέει ρητά ότι δεν πρόκειται να ασχοληθεί παραπάνω. Θα τα βγάζει όλα στο αυτόματο. Οπότε, όσο πιο μινιμαλιστικός ο σχεδιασμός της μηχανής τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...