Προς το περιεχόμενο

Mirorless για αρχαριο


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να πάρω μια mirorless που να βγάζει πολυ καλές φωτός μέρα νύχτα στο auto.

Ούτε έχω γνώσεις σχετικές ούτε πρόκειται να αποκτήσω οπότε όλα θα είναι στο auto.

Είχα.την samsung nx1000 η οποία έβγαζε ΑΡΙΣΤΕΣ φωτογραφίες τη μέρα αλλά τη νύχτα ήθελε οπωσδήποτε τρίποδο αλλιώς το πιο σταθερό χέρι του κόσμου.αλλιως ήταν κουνημενες.

Προτάσεις;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο τις olympus https://www.skroutz.gr/s/20297235/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-Kit-ED-14-42mm-II-R-Silver.html

Εχουν πολυ καλη σταθεροποιηση στο σωμα που βοηθαει πολυ στα νυχτερινα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Δες λιγο τις olympus https://www.skroutz.gr/s/20297235/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-Kit-ED-14-42mm-II-R-Silver.html

Εχουν πολυ καλη σταθεροποιηση στο σωμα που βοηθαει πολυ στα νυχτερινα.

να προσεξεις αυτο που γραφει ο panosk1 να εχει σταθεροποιηση στο σωμα. μια καλη προταση ειναι olympus. 

ενημερωτικά και χωρις παρεξηγηση,  το budget σου ειναι περιορισμενο για αυτα που ζητας ή εστω εχεις στο μυαλο σου 

η nx1000 που αναφερεις ειναι πολυ καλη μηχανη με αριστο αισθητήρα και ισως να διαψευσθουν οι προσδοκιες σου. 

στο budget που εχεις μηπως πρεπει να κοιταξεις μτχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγαζεις πολυ καλες φωτογραφιες πρεπει να ξερεις τι κανεις με τη μηχανη και πως καθε ρυθμιση της επηρεαζει την τελικη εικονα. Μπορει να παρεις το σωμα με την καλυτερη σταθεροποιηση αλλα αν αυτο που τραβας εχει κινηση, παλι κουνημενο θα βγει αν το κλειστρο ειναι αργο. Αν παλι τραβας ακινητα θεματα μπορεις πολυ απλα να παρεις ενα τριποδο που θα σου δωσει πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε σταθεροποιηση μιας και θα μπορεις να τραβας σε base iso και θα ειναι κ πολυ πιο οικονομικη λυση. Οποτε καλυτερα πριν ξοδεψεις χρηματα μελετησε το λιγο και θα δεις οτι οταν ξερεις πως λειτουργει η καμερα θα καταλαβεις τι ακριβως χρειαζεσαι. Γιατι αυτο που ρωτας ειναι πολυ γενικο και δεν εχει απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις φωτεινό φακό. 
Μια Μ100 με τον 22/2 φακό θα σου δώσει καλό αποτέλεσμα το βράδυ στα ~500 ευρώ κόστος και με καλό autofocus. 
Εναλλακτικά δες για φωτεινό prime φακό για την Samsung σου!!!
Οι κιτ φακοί βράδυ πλέον είναι χειρότεροι από κινητά με night mode. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νύχτα στο auto ... δύσκολο το βλέπω. Στα λεφτά που λες, αδύνατον μάλλον . 

Την σαμσουγκ δεν την έχεις πλέον ;

 

Οι γνώσεις για νυχτερινή φωτογραφία δεν είναι τόσο φοβερές. Ανοιχτό διάφραγμα , αργή ταχύτητα , σχετικά ψηλά iso. 

Αν η ταχύτητα γίνει πολύ αργή, όπως με τρίποδο , δεν χρειάζονται καν τα άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να πάρω μια mirorless που να βγάζει πολυ καλές φωτός μέρα νύχτα στο auto.

Ούτε έχω γνώσεις σχετικές ούτε πρόκειται να αποκτήσω οπότε όλα θα είναι στο auto.

Είχα.την samsung nx1000 η οποία έβγαζε ΑΡΙΣΤΕΣ φωτογραφίες τη μέρα αλλά τη νύχτα ήθελε οπωσδήποτε τρίποδο αλλιώς το πιο σταθερό χέρι του κόσμου.αλλιως ήταν κουνημενες.

Προτάσεις;

Ευχαριστώ

     Με την λογική του όλα στο auto ......... το κινητό σας η ένα ίσως με πιο καλό αισθητήρα είναι μια χαρά !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Με την λογική του όλα στο auto ......... το κινητό σας η ένα ίσως με πιο καλό αισθητήρα είναι μια χαρά !

Με τη λογική του auto που λες το κινητό μου με την samsung nx1000 που είχα ήταν η μέρα με τη νύχτα καμία σχέση οι φωτογραφίες οπότε δε συμφωνώ με αυτό που λες.

Δηλαδή αν έβαζα την nx1000 σε τρίποδο εβγαζε νυχτερινές φωτογραφίες κρυσταλλο. Κινητό ούτε και iphone των 1.000 ευρώ δεν έβγαζε τέτοια καθαρή βραδυνή φωτογραφία άρα καμία σχέση η σύγκριση.

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Νύχτα στο auto ... δύσκολο το βλέπω. Στα λεφτά που λες, αδύνατον μάλλον . 

Την σαμσουγκ δεν την έχεις πλέον ;

Οι γνώσεις για νυχτερινή φωτογραφία δεν είναι τόσο φοβερές. Ανοιχτό διάφραγμα , αργή ταχύτητα , σχετικά ψηλά iso. 

Αν η ταχύτητα γίνει πολύ αργή, όπως με τρίποδο , δεν χρειάζονται καν τα άλλα. 

Δυστηχως τη πούλησα την nx1000

12 ώρες πριν, jimskeet2002 είπε

Για να βγαζεις πολυ καλες φωτογραφιες πρεπει να ξερεις τι κανεις με τη μηχανη και πως καθε ρυθμιση της επηρεαζει την τελικη εικονα. Μπορει να παρεις το σωμα με την καλυτερη σταθεροποιηση αλλα αν αυτο που τραβας εχει κινηση, παλι κουνημενο θα βγει αν το κλειστρο ειναι αργο. Αν παλι τραβας ακινητα θεματα μπορεις πολυ απλα να παρεις ενα τριποδο που θα σου δωσει πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε σταθεροποιηση μιας και θα μπορεις να τραβας σε base iso και θα ειναι κ πολυ πιο οικονομικη λυση. Οποτε καλυτερα πριν ξοδεψεις χρηματα μελετησε το λιγο και θα δεις οτι οταν ξερεις πως λειτουργει η καμερα θα καταλαβεις τι ακριβως χρειαζεσαι. Γιατι αυτο που ρωτας ειναι πολυ γενικο και δεν εχει απαντηση.

Οι βραδυνές λήψεις μου είναι μόνο τοπία οπότε δεν υπάρχει κίνηση.

Απλά όταν είμαι σε ένα ταξίδι  βράδυ για ποτό είναι λίγο ταλαιπωρία εκτός απτή μηχανή να κουβαλάω και τρίποδο. Γι'αυτό ψάχνω λύση

Επεξ/σία από Hamurabi
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέρμα αρχάριο με χρήση στο auto θα πρότεινα την Μ100 που έχει παίξει και σε προσφορά κάτω από 300€. Ισως στα BF τη βγάλουν πάλι.

Με τα ρέστα μπορείς να πάρεις τον αντάπρορα για να κουμπώνεις πάνω τους κανονικούς φακούς και είσαι κομπλέ. Ή μπορείς να πάρεις έναν φωτεινό για EF-m δηλαδή τον 22mm f/2 STM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Οι βραδυνές λήψεις μου είναι μόνο τοπία οπότε δεν υπάρχει κίνηση.

Απλά όταν είμαι σε ένα ταξίδι  βράδυ για ποτό είναι λίγο ταλαιπωρία εκτός απτή μηχανή να κουβαλάω και τρίποδο. Γι'αυτό ψάχνω λύση

Νυχτα και τοπιο οταν λες τι ακριβως εννοεις? Μπορεις να βαλεις ενα παραδειγμα μιας φωτο που βγηκε κουνημενη και να δεις κ να μας πεις τι shutter speed, aperture και iso εχει η συγκεκριμενη φωτο για να δουμε που ειναι το προβλημα κ πως θα μπορουσε να λυθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις μια επαρση σε αυτο που λες, αγνοωντας πληρως τι τεχνικες απαιτησεις εχει αυτο που ζητας και υποθετοντας οτι υπαρχει σωνει και καλα πακετο 400 ευρω που να το κανει αυτο, τι στιγμη που ουτε τον σωστο φακο δεν αγοραζουν 400 ευρω καλα καλα. Επρεπε να ειχες παρει ενα gorillapod και να ειχες κρατησει την nx100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...