Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Nicktaskos είπε

Κάποιος που να πήγε πρόσφατα στρατό ας μου απάντηση , όταν καλείσαι για πεζικό και έρθουν από τις ειδικές δυνάμεις αξιωματικοί για να σε ρωτήσουν αν θες , τι αθλήματα δίνεις για να σε δεχτούν 

Έλξεις κάμψεις και τρέξιμο τα όρια επιτυχίας δεν τα ξέρω μιας και δεν μπήκα στην διαδικασία αλλά αυτά ήταν τα αθλήματα που κάνανε όσοι ενδιαφέρονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ilis είπε

Γνωρίζει κανείς υπεύθυνα πότε είναι η λήξη των ΣΠΕΝ για την ΣΤ’ ΕΣΣΟ;

3 βδομαδες κρατανε, αρα την 3η Παρασκευη απο τοτε που αρχισατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hellsing είπε

Καλησπερα, ξερει κανεις αν εχουμε δωρεαν μεταφορα προς το τοπο κατοικιας μας οταν βγαινουμε με αδειες ?

Δωρεάν μεταφορά σε άδεια δικαιούσαι μόνο μια φορά (περιλαμβάνει και την επιστροφή)

2 ώρες πριν, Ilis είπε

Γνωρίζει κανείς υπεύθυνα πότε είναι η λήξη των ΣΠΕΝ για την ΣΤ’ ΕΣΣΟ;

28 Ιανουαρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Δωρεάν μεταφορά σε άδεια δικαιούσαι μόνο μια φορά (περιλαμβάνει και την επιστροφή)

28 Ιανουαρίου

Έχει γίνει ήδη μια βδομαδα σπεν. Πριν τις γιορτές. Λογικα γυρω στις 22 με 24.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία.

Με πήραν σήμερα και μου είπαν ότι η αναβολή μου για μεταπτυχιακό δεν γίνεται δεκτή γιατί έχω ήδη λάβει τα χρόνια αναβολής μου ως φοιτητής ιδιωτικού εκπαιδευτικού ιδρύματος στην Ελλάδα.

η απορία μου είναι η εξής: ως φοιτητής σε τέτοιο ίδρυμα δικαιούμαι μέχρι τα 26 αναβολή. Εγώ τα 26 τα κλείνω τον Φεβρουάριο του 2022 άρα αυτή τη στιγμή είμαι ακόμα 25 και 11 μήνες. Στο site της στρατολογίας αναφέρει ότι η αναβολή ισχύει μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του έτους που γίνομαι 26 εγώ.

 

Μίλησα με τη στρατολογία και μου είπα ότι αυτό δεν ισχύει γιατί για τον στρατό είμαι ήδη 26 δεκτό αλλά θα πρέπει να είμαι 26 για τον στρατό από τη 1-1-22 κάτι που σημαίνει ότι και πάλι δικαιούμαι την αναβολή μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2022.
 

Δεδομένου ότι έχω γεννηθεί το 1996 ο μόνος τρόπος να μην μπορώ να πάρω αναβολή είναι το 2022 να θεωρείται το 27 έτος κάτι που δεν γίνεται αφού είμαι αφενός 25 αυτή τη στιγμή 26 τον επόμενο μήνα και αφετέρου γιατί αν μετρήσουμε την ημερομηνία ένταξης στο μητρώο των αρρεν το 1996 που είναι το έτος γέννησης μου πρέπει να θεωρείται ετος 1 δηλαδη εγώ να μετράω ως ενός έτους πριν γίνω ενός έτους. Με βάση αυτά που αναφέρουν η πρώτη ημερολογιακή ημέρα του χρόνου μετράει για τα έτη που έχουν περάσει οπότε 1-1-97 είναι το έτος 1.

τι γίνεται ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThanosGR4 είπε

Δεδομένου ότι έχω γεννηθεί το 1996 ο μόνος τρόπος να μην μπορώ να πάρω αναβολή είναι το 2022 να θεωρείται το 27 έτος κάτι που δεν γίνεται αφού είμαι αφενός 25 αυτή τη στιγμή 26 τον επόμενο μήνα και αφετέρου γιατί αν μετρήσουμε την ημερομηνία ένταξης στο μητρώο των αρρεν το 1996 που είναι το έτος γέννησης μου πρέπει να θεωρείται ετος 1 δηλαδη εγώ να μετράω ως ενός έτους πριν γίνω ενός έτους. Με βάση αυτά που αναφέρουν η πρώτη ημερολογιακή ημέρα του χρόνου μετράει για τα έτη που έχουν περάσει οπότε 1-1-97 είναι το έτος 1.

 

Ηξερα οτι για πρωτο πτυχιο δικαιουσαι αναβολη μεχρι τα 27. Μηπως ισχυει κατι αλλο για ιδιωτικα ιδρυματα? Παντως επιπλεον αναβολη για μεταπτυχιακο δεν υπαρχει, μονο για διδακτορικο.

Ψαξτο αλλα ρεαλιστικα ειτε μπαινεις να ξεμπερδευεις ειτε μπαινεις ζητας μια 2χρονη αναβολη υγειας και υπηρετεις μετα το μεταπτυχιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How TBMs actually look explaining the Plan of Salvation : r/exmormon

1 ώρα πριν, ThanosGR4 είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία.

Με πήραν σήμερα και μου είπαν ότι η αναβολή μου για μεταπτυχιακό δεν γίνεται δεκτή γιατί έχω ήδη λάβει τα χρόνια αναβολής μου ως φοιτητής ιδιωτικού εκπαιδευτικού ιδρύματος στην Ελλάδα.

η απορία μου είναι η εξής: ως φοιτητής σε τέτοιο ίδρυμα δικαιούμαι μέχρι τα 26 αναβολή. Εγώ τα 26 τα κλείνω τον Φεβρουάριο του 2022 άρα αυτή τη στιγμή είμαι ακόμα 25 και 11 μήνες. Στο site της στρατολογίας αναφέρει ότι η αναβολή ισχύει μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του έτους που γίνομαι 26 εγώ.

 

Μίλησα με τη στρατολογία και μου είπα ότι αυτό δεν ισχύει γιατί για τον στρατό είμαι ήδη 26 δεκτό αλλά θα πρέπει να είμαι 26 για τον στρατό από τη 1-1-22 κάτι που σημαίνει ότι και πάλι δικαιούμαι την αναβολή μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2022.
 

Δεδομένου ότι έχω γεννηθεί το 1996 ο μόνος τρόπος να μην μπορώ να πάρω αναβολή είναι το 2022 να θεωρείται το 27 έτος κάτι που δεν γίνεται αφού είμαι αφενός 25 αυτή τη στιγμή 26 τον επόμενο μήνα και αφετέρου γιατί αν μετρήσουμε την ημερομηνία ένταξης στο μητρώο των αρρεν το 1996 που είναι το έτος γέννησης μου πρέπει να θεωρείται ετος 1 δηλαδη εγώ να μετράω ως ενός έτους πριν γίνω ενός έτους. Με βάση αυτά που αναφέρουν η πρώτη ημερολογιακή ημέρα του χρόνου μετράει για τα έτη που έχουν περάσει οπότε 1-1-97 είναι το έτος 1.

τι γίνεται ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aste είπε

Έχει γίνει ήδη μια βδομαδα σπεν. Πριν τις γιορτές. Λογικα γυρω στις 22 με 24.

Επεσες αρκετα κοντα, Παρασκευη 21 γεναρη τελειωνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 Ιανουαρίου?? Τα σπεν νμζ είναι 3 εβδομάδες άρα παει για 28...εκτός και αν σε κάποιες μονάδες ξεκινήσατε ήδη...εμείς πάντως στο στρατόπεδο μου δεν έχουμε κάνει.. επίσης ξέρει κανείς συνοπτικά το πρόγραμμα τι περιέχει και πόσο απαιτητικά είναι?? ή πιο πολύ η κούραση από τις υπηρεσίες είναι το προβήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeoQ είπε

21 Ιανουαρίου?? Τα σπεν νμζ είναι 3 εβδομάδες άρα παει για 28...εκτός και αν σε κάποιες μονάδες ξεκινήσατε ήδη...εμείς πάντως στο στρατόπεδο μου δεν έχουμε κάνει.. επίσης ξέρει κανείς συνοπτικά το πρόγραμμα τι περιέχει και πόσο απαιτητικά είναι?? ή πιο πολύ η κούραση από τις υπηρεσίες είναι το προβήμα?

Ανάλογα τη μονάδα. Σε πολλές μονάδες έχει μόνο πρωί εκπαίδευση ενώ σε άλλες πρωί απόγευμα. 

Περιλαμβάνει συναρμολόγηση όπλου, βολές (πρωινή και βραδινή), πυρ και κίνηση, οπλοασκησεις (επ ώμου κλπ), σκοινακια (δε ξέρω αν θα κάνετε λόγω covid) και άλλα πράγματα θεωρητικά (χάρτες, πυξιδα κλπ).

Όλα αυτά μαζί με υπηρεσίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπεν τελειώνουν είτε 21 Γενάρη ειτε 28 ανάλογα με την μονάδα σου, αν έχετε κάνει δλδ μια εβδομάδα ήδη. Εμείς πχ έχουμε κάνει μια εβδομάδα, δεν είναι τίποτα το τρομερό, βασικά είναι και αρκετά ενδιαφέρον σε σχέση με τα σβεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...