Προς το περιεχόμενο

Ιnstall live?


Sange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/10/2019 στις 4:51 ΠΜ, Sange είπε

Εχω το linux mint 19.1.
Και αυτό που θελω να κάνω είναι για την ασφαλεια τον pin.(συναλαγες με τραπεζες και άλλων σελίδων)....


Αυτές της εντολές καθε φορά πρεπει να της κάνω copy/paste.
Πρέπει να της αποθηκεύσω σε ενα αρχείο για να το εχω παντα μεσα στο usb stik.

φυσικά αν γίνεται αυτα πάντα για το linux mint 19.1

 

αμα πας να μπεις στην σελιδα της ελληνικης τραπεζας σου  , me vpn απο ζιμπαμπουε , τι λες θα σ' αφησει να κανεις log in ?

εγω δεν ξερω ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

αμα πας να μπεις στην σελιδα της ελληνικης τραπεζας σου  , me vpn απο ζιμπαμπουε , τι λες θα σ' αφησει να κανεις log in ?

εγω δεν ξερω ρωταω.

Θα μπω κανονικά στην τράπεζα μου αλλά σαν ζιμπαμπουίνος. Ελα το ξέρεις τώρα.

   Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας παιδιά θα διαβάσω καλύτερα αυτά που με γράψατε.
Τώρα διάβασμα και άσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1ον η opera βγαινει αποκλειστικα σαν 64αρι πακετο εδω και 20 εκδοσεις σχεδον, οποτε δεν προκειται να μπει στην 32αρα διανομη που εχεις (και σε καμια 32αρα διανομη βασικα). Αυτο σου λεει ουσιαστικα στο κοκκινο πλαισιο του gdebi που λεει για wrong architecture. 
2ον η εντολη στο τερματικο, επειδη δεν ειναι σε αυτες που λεει ο mphxths παραπανω, ειναι

sudo dpkg -i opera-blablabla.deb

αλλα δεν προκειται να δουλεψει για τον λογο που λεω στο 1.

Το apt install blablabla.deb δεν μου δουλευει εδω, πχ

$ sudo apt install master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb
[sudo] password for jim: 
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Unable to locate package master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb
E: Couldn't find any package by glob 'master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb'
E: Couldn't find any package by regex 'master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb'
Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jim_p είπε

1ον η opera βγαινει αποκλειστικα σαν 64αρι πακετο εδω και 20 εκδοσεις σχεδον, οποτε δεν προκειται να μπει στην 32αρα διανομη που εχεις (και σε καμια 32αρα διανομη βασικα). Αυτο σου λεει ουσιαστικα στο κοκκινο πλαισιο του gdebi που λεει για wrong architecture. 
2ον η εντολη στο τερματικο, επειδη δεν ειναι σε αυτες που λεει ο mphxths παραπανω, ειναι


sudo dpkg -i opera-blablabla.deb

αλλα δεν προκειται να δουλεψει για τον λογο που λεω στο 1.

Το apt install blablabla.deb δεν μου δουλευει εδω, πχ


$ sudo apt install master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb
[sudo] password for jim: 
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Unable to locate package master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb
E: Couldn't find any package by glob 'master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb'
E: Couldn't find any package by regex 'master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb'

Αν βαλω την εκδοση 64 bit θα κανει εγκατασταση?

Η να βαλω άλλα Linux?  Ποια να καταβασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βαλεις την 64αρα εκδοση του mint που εχεις, θα μπαινει. Δεν υπαρχει λογος να βαλεις αλλη διανομη.

---edit
Σε τι hardware το τρεχεις?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τζαμπα παιδευεσαι με το 32αρι iso και live καταστασεις. Κανε μια απλη εγκατασταση του 64αριου mint σε ενα virtual machine και εχε το εκει μονιμα να το χρησιμοποιεις για web banking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Το apt install blablabla.deb δεν μου δουλευει εδω, πχ

Πρέπει να βάλεις σχετική διαδρομή πχ. ./blablabla.deb ή ολόκληρη την διαδρομή στο αρχείο αλλιώς ψάχνει στα repositories για όνομα πακέτου. Φυσικά, αν σε βολεύει να θυμάσαι το dpkg τότε προφανώς καλύτερα να χρησιμοποιείς αυτό.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ το τελευταίο σχόλιο του @jim_p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 10:24 ΠΜ, mphxths είπε

Οπως εγραψε ο τζιμης ο opera δεν υπαρχει στα αποθετηρια του linux mint για λογους copyright.Θα πρεπει να πας στο site του opera , εδω δηλ , θα κατεβασεις το deb πακετο και μετα θα το εγκαταστησεις ειτε με καποιο γραφικο εργαλειο του mint (gdebi , διπλο κλικ δηλ απο τον file explorer) ειτε μεσω τερματικου με " sudo dpkg -i ./onoma-paketoy-opera" εφοσον εχεις παει στον φακελο που κατεβηκε ο opera , συνηθως στο ~/Downloads δηλ.

Τα γραψα..να πω οτι δεν τα γραψα...αλλα οκ...αλλα να προβλεψω οτι καποιος θα δει δυο iso και θα διαλεξει το 32αρι..οκ..δεν μου κοψε...εσφαλα...

ΥΓ : το apt και το apt-get δεν διαβαζουν τοπικα αρχεια...ισως το πιο σωστο να γραψω ειναι ..δεν διαβαζουν τοπικα αρχεια deb απο φακελο της αρεσκειας μας.Ισως πρεπει να τα βαλουμε σε συγκεκριμενους φακελους.Πολλη μανουρα...οποτε βολευει η παραπανω εντολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Τα γραψα..να πω οτι δεν τα γραψα...αλλα οκ...αλλα να προβλεψω οτι καποιος θα δει δυο iso και θα διαλεξει το 32αρι..οκ..δεν μου κοψε...εσφαλα...

ΥΓ : το apt και το apt-get δεν διαβαζουν τοπικα αρχεια...ισως το πιο σωστο να γραψω ειναι ..δεν διαβαζουν τοπικα αρχεια deb απο φακελο της αρεσκειας μας.Ισως πρεπει να τα βαλουμε σε συγκεκριμενους φακελους.Πολλη μανουρα...οποτε βολευει η παραπανω εντολη.

Προφανως ηξερα που το ετρεξα και γενικα ξερω τα βασικα απο command line. Το εχω στο downloads και οριστε η αποδειξη οτι δεν μπαινει με apt install kati.deb

$ cd Downloads/
$ pwd
/home/jim/Downloads
$ ls *.deb
master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb
$ sudo apt install master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Unable to locate package master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb
E: Couldn't find any package by glob 'master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb'
E: Couldn't find any package by regex 'master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb'

Στο βημα με το apt install δεν βγαζει καν το ονομα του πακετου οταν πατησω tab! Apt 1.8.4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

Κανε το εξης πειραμα.Πηγαινε βαλε το deb αυτο στον φακελο που κατεβαζει το apt τα πακετα οταν εγκαθιστα κατι απο τα repos.Προφανως καποιος φακελος συστηματος μεσα στο /var υποθετω.
Και απο οπουδηποτε , τρεξε την ιδια εντολη , να δουμε αν θα "βρει" το αρχειο αυτην την φορα.Εχω την εντυπωση δηλ οτι το apt κοιταει συγκεκριμενο φακελο για να βρει τα πακετα και δεν νοιωθει απο οτιδηποτε αλλο , οπως νοιωθει το dpkg.

8 λεπτά πριν, jim_p είπε

δεν μπαινει με apt install kati.deb

Ποτε δεν εγραψα εγω οτι μπαινει.Αλλος το εγραψε.Εγω εγραψα αυτο που παρεθεσα παραπανω απο τον εαυτο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim_p είπε

Το εχω στο downloads και οριστε η αποδειξη οτι δεν μπαινει με apt install kati.deb

Δοκίμασε αυτό: sudo apt install ./master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb

Αυτή η δυνατότητα έχει μπει από την έκδοση 1.1

-- edit --

Η διαφορά του dpkg -i με το apt install είναι ότι στο πρώτο δηλώνεις ότι ζητάς αρχείο ενώ στο δεύτερο θα πρέπει να το "καταλάβει" μόνο του. Γι'αυτό και πρέπει να δώσεις διαδρομή (ολόκληρη ή σχετική). Επίσης με dpkg νομίζω θα πρέπει να τρέηεις και apt -f install για να λύσει τις όποιες εξαρτήσεις έχει ενώ το apt το κάνει αυτόματα.

Επεξ/σία από elvizakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι, με το "./" μπροστα δουλευει

$ sudo apt install ./master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb 
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Note, selecting 'master-pdf-editor' instead of './master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb'
The following NEW packages will be installed:
  master-pdf-editor
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
After this operation, 50.3 MB of additional disk space will be used.
Get:1 /home/jim/Downloads/master-pdf-editor-5.4.38-qt5.amd64.deb master-pdf-editor amd64 5.4.38 [10.8 MB]

Αλλα το αρθρο εκει δεν λεει για το "./" μπροστα, λεει μονο 

Αναφορά σε κείμενο

Some of the UI highlights include:

apt install local-file.deb works

που δεν ισχυει απ' οτι φαινεται

p.s. Για ακομα μια φορα τα σκατωσε ο rte του insomnia...

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Ετσι, με το "./" μπροστα δουλευει

Ε λοιπον δεν δουλευει :) Τουλαχιστον οπως θα επρεπε.Στην περιπτωση σου δουλεψε γιατι το πακετο "master-pdf-editor" δεν υπαρχει σε καποιο απο τα ρυθμισμενα repos.Αρα το μονο μερος που μπορει να το βρει ειναι το τοπικο αρχειο.Στην ουσια βαζει σε σειρα απο που να ψαξει ενα αρχειο...ρεπος....τοπικο αρχειο.
Για παραδειγμα δες το σκρινσοτ εδω.Το opera το ειχα εγκατεστημενο , το απεγκαταστησα για το πειραμα αλλα προφανως εχει μεινει το ρεπο του.
Οταν λοιπον του δινω το τοπικο αρχειο...το γραφει στα @@ του. Επειδη το βρισκει στα ρεπος παει και το τσιμπαει απο εκει.Αρα με λιγα λογια δεν δουλευει οπως θα πρεπε.
Αφου του δινω τοπικο αρχειο , και το πακετο δεν ειναι εγκατεστημενο στο συστημα , επρεπε να εγκαταστησει το τοπικο αρχειο και οχι ο,τι βρει σε οποιοδηποτε repo.
Mπορει να θελω να κανω downgrade ή να περασω καποια custom εκδοση...με την λογικη που εχει το apt...δεν σε αφηνει.Θα πρεπει να αφαιρεσω το repo του πακετου πριν κανω οτιδηποτε.

Κουρασες apt...

YΓ : εντωμεταξυ τρεχω το apt χωρις sudo και στα παπακια του ολα , παει και κανει εγκατασταση κανονικα :) Τσεκαρα το /etc/sudoers δεν υπαρχει  NOPASSWD πουθενα στις εγγραφες...linux mint σου λεει μετα....

YΓ2 : διαβαζω οτι το apt που ειναι κατι σαν python wrapper εισαγει το sudo οπου χρειαζεται...και αν εχεις κανει ηδη μια φορα sudo , το συστημα θυμαται τα credentials για..... 15 λεπτα...οκ το γαμησαμε... 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...