Προς το περιεχόμενο

Hp 4500 Officejet


akisdom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού δεν μπόρεσα να βγάλω ακρη με τον laser και να τον κανω να δουλέψει με τον mac είπα για να μην κανω πισογυρισματα στο λαπτοπ να δοκιμασω εναν εκτυπωτη που ειχα στην ακρη.

Έβαλα λοιπόν τον hp 4500 και ως εκ θαυματος δούλεψε κανονικότατα! Το προβλημα ηταν ότι δεν τύπωνε καθόλου το έγχρωμο. Λέω λοιπόν , χαμηλή η στάθμη , καιρο στην άκρη , ας πάρω το 901 τρίχρωμο που φοράει να τελειώνω. Το πήρα και γνήσιο ! Το κουμπώνω και προσπαθω να τυπώσω , αλλά και πάλι τύπωνε μονο το magenda, τίποτα από κίτρινο ή κυανό.

Καθάρισα και ξανακάθαρησα τις κεφαλές , που σίγουρα δεν έχουν πρόβλημα αφού στον συγκεκρίμενο είναι επάνω στο μελάνι , αλλά και πάλι τίποτα.

Σίγουρα δεν φταίει ο mac ούτε οι drivers γιατί το ίδιο μου κάνει και στο σκάννερ.

Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akisdom είπε

Αφού δεν μπόρεσα να βγάλω ακρη με τον laser και να τον κανω να δουλέψει με τον mac είπα για να μην κανω πισογυρισματα στο λαπτοπ να δοκιμασω εναν εκτυπωτη που ειχα στην ακρη.

Έβαλα λοιπόν τον hp 4500 και ως εκ θαυματος δούλεψε κανονικότατα! Το προβλημα ηταν ότι δεν τύπωνε καθόλου το έγχρωμο. Λέω λοιπόν , χαμηλή η στάθμη , καιρο στην άκρη , ας πάρω το 901 τρίχρωμο που φοράει να τελειώνω. Το πήρα και γνήσιο ! Το κουμπώνω και προσπαθω να τυπώσω , αλλά και πάλι τύπωνε μονο το magenda, τίποτα από κίτρινο ή κυανό.

Καθάρισα και ξανακάθαρησα τις κεφαλές , που σίγουρα δεν έχουν πρόβλημα αφού στον συγκεκρίμενο είναι επάνω στο μελάνι , αλλά και πάλι τίποτα.

Σίγουρα δεν φταίει ο mac ούτε οι drivers γιατί το ίδιο μου κάνει και στο σκάννερ.

Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι ?

Για δες στις ρυθμίσεις, νομίζω εκεί που λέει για προχωρημένους και κάνε "τικ"  εκεί που γράφει έχρωμο,μήπως σου παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akisdom είπε

Αφού δεν μπόρεσα να βγάλω ακρη με τον laser και να τον κανω να δουλέψει με τον mac είπα για να μην κανω πισογυρισματα στο λαπτοπ να δοκιμασω εναν εκτυπωτη που ειχα στην ακρη.

Έβαλα λοιπόν τον hp 4500   και ως εκ θαυματος δούλεψε κανονικότατα! Το προβλημα ηταν ότι δεν τύπωνε καθόλου το έγχρωμο. Λέω λοιπόν , χαμηλή η στάθμη , καιρο στην άκρη , ας πάρω το 901 τρίχρωμο που φοράει να τελειώνω. Το πήρα και γνήσιο ! Το κουμπώνω και προσπαθω να τυπώσω , αλλά και πάλι τύπωνε μονο το magenda, τίποτα από κίτρινο ή κυανό.

Καθάρισα και ξανακάθαρησα τις κεφαλές , που σίγουρα δεν έχουν πρόβλημα αφού στον συγκεκρίμενο είναι επάνω στο μελάνι , αλλά και πάλι τίποτα.

Σίγουρα δεν φταίει ο mac ούτε οι drivers γιατί το ίδιο μου κάνει και στο σκάννερ.

Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι ?

Πάρε μία καθαρή χαρτοπετσέτα και αφού καθαρίσεις τις κεφαλές ταμπονάρισε το δοχείο μελάνης αρκετές φορές και  δες αν αποτυπώνονται στη χαρτοπετσέτα καθαρά και τα τρία χρώματα 2.00 του βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=ItQsQBfMjR8&t=36s . Υπάρχει πιθανότητα και το καινούργιο μελάνι να μην εκτυπώνει όλα τα χρώματα.Το πας πίσω με την απόδειξη και παίρνεις άλλο.Για αυτό υπάρχει η εγγύηση. 

Εάν στη χαρτοπετσέτα σου βγάζει τα τρία χρώματα κανονικά τότε υπάρχει πρόβλημα στον εκτυπωτή.Κάνε μία ευθυγράμμιση σε πρώτη φάση.Αν συνεχίσει κάνε απεγκατάσταση και εγκατάσταση εκ νέου.Αν και πάλι συνεχίσει τι να πω.Η μόνη λύση μετά είναι η ανακύκλωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Τελικά αφου ταμπονάρισα και ειδα οτι έβγαινε μόνο το ένα χρώμα το πήγα πίσω και το άλλαξα. Τώρα όλα μια χαρά. 
Μάλιστα σκέφτομαι και να παραγγείλω μελάνια για να ξανά γεμίζω. Έχω όμως μια απορία σε σχεση με αυτό. Κάποια στιγμή ο εκτυπωτής δεν θα σταματήσει να δέχεται το ίδιο τσιπαρισμένο μελάνι ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεγελαστεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akisdom είπε

Ευχαριστώ. Τελικά αφου ταμπονάρισα και ειδα οτι έβγαινε μόνο το ένα χρώμα το πήγα πίσω και το άλλαξα. Τώρα όλα μια χαρά. 
Μάλιστα σκέφτομαι και να παραγγείλω μελάνια για να ξανά γεμίζω. Έχω όμως μια απορία σε σχεση με αυτό. Κάποια στιγμή ο εκτυπωτής δεν θα σταματήσει να δέχεται το ίδιο τσιπαρισμένο μελάνι ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεγελαστεί ?

Χαίρομαι που βοήθησα.Εγώ γεμίζω χρόνια με σύριγγα όπως είδες και στο βίντεο.Έχουν ξεφύγει και οι εταιρείες να ζητάνε για ένα μελάνι  25 και 30 ευρώ. Μπορεί να πάρεις χύμα και να δοκιμάσεις.Δεν είναι κάτι δύσκολο.Λίγη υπομονή θέλει ειδικά μέχρι να πάρεις τον αέρα και μετά είναι παιχνιδάκι.Εγώ δεν κάνω πλέον ποτέ πάνω από 5 λεπτά.

Και ναι κάποια στιγμή μετά από αρκετά γεμίσματα δεν το δέχεται.όπως μου είπαν μάλλον καίγεται το τσιπάκι από την πολύ χρήση.Αγοράζω ένα καινούργιο πάντα συμβατό και συνεχίζω.Αν το γεμίσεις 15-20 φορές ε τότε τι άλλο θέλεις.Μια χαρά είναι.

Βέβαια το τελευταίο μου πριν 4-5 μήνες δεν το δέχονταν και μου έβγαλε ένδειξη για αλλαγή.Έκανα μία δοκιμή που είδα στο ίντερνετ και έπιασε.Έβγαλα και τα δύο αποσύνδεσα από το ρεύμα τον εκτυπωτή μου ζήτησε μελάνια έβαλα το μαύρο το δέχτηκε μου ζήτησε το άλλο και το δέχτηκε.Κάποιες φορές πιάνουν και κάποια κόλπα.Αν δεν πιάσει καινούργιο συμβατό παίρνω πάντα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...