Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Kostakis23231 είπε

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω μια μηχανη espresso, διαθετω budget μεχρι 1000. Θελω να κανει καφε ισαξιο με αντιστοιχους που μπορεις να πιεις σε καποιο specialty cafe. Ο ενδοιασμος μου ειναι αν πρεπει να παρω μια αυτοματη τυπου Sage Barista Pro η καποιον μυλο αλεσης και μια μηχανη τυπου Gaggia Classic. Τι θα μπορουσατε να προτεινετε; Ευχαριστω.


Βγαίνει λίγο πάνω από 1000αρικο μαζί με μεταφορικά για Ελλάδα αλλά είναι top. Την έχουμε στο γραφείο κ πίνουν καθημερινά 10 άτομα 2-3 καφέδες ο καθένας.

https://www.lelit24.de/Lelit-KATE-PL-82-T-PID-Einkreiser-mit-Mahlwerk

 

Αλλά κ με αυτή κανεις άνετα την δουλειά σου στα 500€ και πινεις καφεδαρες. Την έχω σπίτι ;)
https://www.lelit24.de/Lelit-Anita-PL-42-EM

Επεξ/σία από mavrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάρε έναν καλό μύλο, αυτό θα σου κάνει την διαφορά. Δες και μτχ μηχανές εσπρέσσο. Αντέχουν πολλά χρόνια με σωστή συντήρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, moutzah3d1n είπε

Τι καφέδες πίνεις; Αν θες καπουτσίνο δεν θα πιεις με τίποτα ισάξιο με 1000 ευρω. Έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς με το «σπορ»; 

Κατα βαση freddo espresso, θα με ενδιεφερε να κανει και εναν αξιοπρεπη capuccino, δεν ειναι αυτο το κριτηριο μου ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2024 στις 11:53 ΜΜ, ribo7 είπε

...

(τιμές προσφοράς αυτές που γράφω, μην κοιτάτε τιμές των link)

- L'OR Barista (LM9012-60) - 39€

Καλή φαίνεται μέχρι στιγμής η L'or αλλά εξαρτάται από τις κάψουλες προφανώς. Μεχρί στιγμής δοκιμάζω διάφορες.
Αλλά ερώτηση: Οι κάψουλες μου φαίνεται ότι έχουν σχεδόν ανεπαίσθητο "τρύπημα". Μια μονή βγάζει 40ml εσπρέσσο αλλά έτσι "τρυπάνε" και οι άλλες epsressιέρες? Να μην θεωρήσω δλδ ότι έχει θέμα η δικιά μου.

image.png.0b13aa5e385931c6bac7812642866d01.pngimage.png.60935fa53ff54948476ad4ced2c81315.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ribo7 είπε

Καλή φαίνεται μέχρι στιγμής η L'or αλλά εξαρτάται από τις κάψουλες προφανώς. Μεχρί στιγμής δοκιμάζω διάφορες.
Αλλά ερώτηση: Οι κάψουλες μου φαίνεται ότι έχουν σχεδόν ανεπαίσθητο "τρύπημα". Μια μονή βγάζει 40ml εσπρέσσο αλλά έτσι "τρυπάνε" και οι άλλες epsressιέρες? Να μην θεωρήσω δλδ ότι έχει θέμα η δικιά μου.

image.png.0b13aa5e385931c6bac7812642866d01.pngimage.png.60935fa53ff54948476ad4ced2c81315.png

Έτσι τρυπάνε όλες, μην ανησυχείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για portafilter 55mm   αυτό που έχουν οι περισσότερες arrieli,  που βρίσκουμε basket για E.S.E. pods; ή χρειάζεται άλλο portafilter;   Δεν ξέρω κιόλας αν το ψάχνουμε ως 55mm ή 56mm. 

 Βάζω 2 φωτογραφίες του portafilter και του basket για να καταλάβετε ποιο ακριβώς είναι.

Kάποιο link οτιδήποτε

ese1.jpg

ese2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2024 στις 8:28 ΜΜ, odys03 είπε

Για portafilter 55mm   αυτό που έχουν οι περισσότερες arrieli,  που βρίσκουμε basket για E.S.E. pods; ή χρειάζεται άλλο portafilter;   Δεν ξέρω κιόλας αν το ψάχνουμε ως 55mm ή 56mm. 

 Βάζω 2 φωτογραφίες του portafilter και του basket για να καταλάβετε ποιο ακριβώς είναι.

Kάποιο link οτιδήποτε

ese1.jpg

ese2.jpg

Απαντώ στον εαυτό μου αν δεν έχει extra  basket για το portafilter η μηχανή μας βάζουμε το E.S.E. pod  στο απλό basket διπλής δόσης και βγαίνει μια χαρά καφές,  με λίγο χειροκίνητο pre infusion

γύρω στα 10 δευτερόλεπτα pre 

 10- 15  δευτερόλετα αναμονή

και μετά κανονική εκχύλιση.

Επεξ/σία από odys03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα στους ειδικούς! 

Πρόσφατα αγόρασα μια Delonghi Magnifica Start και πειραματίζομαι ακόμη. 

Η αληθεια ειναι πως ο καφές μου βγαίνει λιγο ελαφρύς για τα γούστα μου και θα ήθελα πιο έντονη γεύση. 

Στο Coffee Mill η ρύθμιση της κλίμακας 1-7 είναι στο 5 και στο manual αναφέρει πως αυτό προτείνεται εργοστασιακά. Να το πειράξω προς κάποια κατεύθυνση?

Κάποια άλλη ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Kαλησπέρα στους ειδικούς! 

Πρόσφατα αγόρασα μια Delonghi Magnifica Start και πειραματίζομαι ακόμη. 

Η αληθεια ειναι πως ο καφές μου βγαίνει λιγο ελαφρύς για τα γούστα μου και θα ήθελα πιο έντονη γεύση. 

Στο Coffee Mill η ρύθμιση της κλίμακας 1-7 είναι στο 5 και στο manual αναφέρει πως αυτό προτείνεται εργοστασιακά. Να το πειράξω προς κάποια κατεύθυνση?

Κάποια άλλη ιδέα? 

Καλησπέρα φίλε μου,

Έχω την ίδια μηχανή από τον Απρίλιο, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, να σου πω την αλήθεια δεν έκοψα ποτέ στο 5, αρχικά το είχα στο 3 και μετά το πήγα στο 1 και το έχω αφήσει εκεί. Στην αρχή φοβήθηκα γιατί γράφουν ότι μπορεί να μπουκώσει με καφέ κλπ, ωστόσο τόσους μήνες με διαφορετικούς καφέδες δεν έχω δει κάτι περίεργο. Επίσης, να ξέρεις ότι αν αλλάξεις την ρύθμιση πχ στο 1 για να δεις το αποτέλεσμα στον καφέ χρειάζεται να κάνεις 3-4 καφέδες για να είναι όλος ο καφές κομμένος με 1. 

Εγώ φτιάχνω κατά κύριο λόγο freddo, έχω ρυθμίσει τον μονό πάνω αριστερά στα 30ml και φτιάχνω 3 τέτοιους μαζί με πάγο και μου γίνεται μια χαρά δυνατός σε γεύση κλπ. Πρόσεξα ότι αν βάλεις στο μεγάλο κάτω αριστερά 60ml πχ έχει διαφορά στην ένταση με το αν κάνεις δύο μονούς των 30ml γιατί προφανώς δεν διπλασιάζει (λόγου χώρου εσωτερικά;) την ποσότητα του καφέ που αλέθει αλλά μόνο του νερού που σου βγάζει. Οπότε είμαι της λογικής μικρή ποσότητα σε ml, αρκετές μονές δόσεις για βέλτιστο αποτέλεσμα. 

Επίσης, δεν ξέρω ποιον καφέ θεωρείς καλό, εγώ δοκίμασα πάρα πολλούς το τελευταίο διάστημα, όχι τύπου premium κλπ, αλλά κόκκους από coffee island, kimbo, illy, lavazza κλπ. Για εμένα ο πρώτος που δοκιμάσα lavazza Rossa είναι κορυφή και πολύ κοντά σε αποτέλεσμα τυπικής ελληνικής καφετέριας με κόψιμο στο 1 και τις δόσεις που προανέφερα, ο oro καλός αλλά λίγοτερο αρωματικός και πιο ελαφρύς. Από εδώ και μπρος παίρνω μόνο rossa και αν θέλω να έχω έναν τυπικό espresso χωρίς πολλά πολλά για κάτι πιο light δοκίμασα αυτόν https://www.ab.gr/el/eshop/Proino-snacking-and-rofimata/Kafes/Espresso-Cappuccino/Kafes-Espresso-Kokkoi-1kg/p/7704258 ο οποίος βγαίνει πολύ φθηνά και είναι σχετικά οκ χωρίς γεύση καμμένου που έχει πχ ο kimbo που πήρα και ήταν ειδικά σχεδιασμένος για delonghi. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλησπέρα φίλε μου,

Έχω την ίδια μηχανή από τον Απρίλιο, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, να σου πω την αλήθεια δεν έκοψα ποτέ στο 5, αρχικά το είχα στο 3 και μετά το πήγα στο 1 και το έχω αφήσει εκεί. Στην αρχή φοβήθηκα γιατί γράφουν ότι μπορεί να μπουκώσει με καφέ κλπ, ωστόσο τόσους μήνες με διαφορετικούς καφέδες δεν έχω δει κάτι περίεργο. Επίσης, να ξέρεις ότι αν αλλάξεις την ρύθμιση πχ στο 1 για να δεις το αποτέλεσμα στον καφέ χρειάζεται να κάνεις 3-4 καφέδες για να είναι όλος ο καφές κομμένος με 1. 

Εγώ φτιάχνω κατά κύριο λόγο freddo, έχω ρυθμίσει τον μονό πάνω αριστερά στα 30ml και φτιάχνω 3 τέτοιους μαζί με πάγο και μου γίνεται μια χαρά δυνατός σε γεύση κλπ. Πρόσεξα ότι αν βάλεις στο μεγάλο κάτω αριστερά 60ml πχ έχει διαφορά στην ένταση με το αν κάνεις δύο μονούς των 30ml γιατί προφανώς δεν διπλασιάζει (λόγου χώρου εσωτερικά;) την ποσότητα του καφέ που αλέθει αλλά μόνο του νερού που σου βγάζει. Οπότε είμαι της λογικής μικρή ποσότητα σε ml, αρκετές μονές δόσεις για βέλτιστο αποτέλεσμα. 

Επίσης, δεν ξέρω ποιον καφέ θεωρείς καλό, εγώ δοκίμασα πάρα πολλούς το τελευταίο διάστημα, όχι τύπου premium κλπ, αλλά κόκκους από coffee island, kimbo, illy, lavazza κλπ. Για εμένα ο πρώτος που δοκιμάσα lavazza Rossa είναι κορυφή και πολύ κοντά σε αποτέλεσμα τυπικής ελληνικής καφετέριας με κόψιμο στο 1 και τις δόσεις που προανέφερα, ο oro καλός αλλά λίγοτερο αρωματικός και πιο ελαφρύς. Από εδώ και μπρος παίρνω μόνο rossa και αν θέλω να έχω έναν τυπικό espresso χωρίς πολλά πολλά για κάτι πιο light δοκίμασα αυτόν https://www.ab.gr/el/eshop/Proino-snacking-and-rofimata/Kafes/Espresso-Cappuccino/Kafes-Espresso-Kokkoi-1kg/p/7704258 ο οποίος βγαίνει πολύ φθηνά και είναι σχετικά οκ χωρίς γεύση καμμένου που έχει πχ ο kimbo που πήρα και ήταν ειδικά σχεδιασμένος για delonghi. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. 

Ο καφές που επέλεξα είναι ο Volcano από Coffee island, αλλά θα δοκιμάσω και τις προτάσεις σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για υπεραυτοματη καλύτερα να αποφύγετε light roast  καφέδες και να έχετε πιο ιταλικά χαρμάνια όπως λαβαζα ιλλι. Δείτε και τον ιπανεμα τον θεωρώ αρκετά καλύτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2024 στις 7:49 ΜΜ, Kostakis23231 είπε

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω μια μηχανη espresso, διαθετω budget μεχρι 1000. Θελω να κανει καφε ισαξιο με αντιστοιχους που μπορεις να πιεις σε καποιο specialty cafe. Ο ενδοιασμος μου ειναι αν πρεπει να παρω μια αυτοματη τυπου Sage Barista Pro η καποιον μυλο αλεσης και μια μηχανη τυπου Gaggia Classic. Τι θα μπορουσατε να προτεινετε; Ευχαριστω.

Καλησπέρα Κώστα, εχω να σου προτείνω την μηχανή που εχω βάλει αγγελία μια Lelit PL41  PlusT pid που είναι πολύ καλή αν ψάξεις διαθέτει  PID, 58mm portfailter και 3οδη βαλβίδα opv. Παρακάτω σου εχω και το λινκ αν θες να ρίξεις μια ματιά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...