Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι σωστές μετρήσεις ειναι μονο με βάρος, οπως και η εκχυλιση ειναι με γρ και οχι με μλ.

Ο αφρός/κρεμα είναι υποκειμενικός, το βάρος ειναι σταθερή μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες δεν είμαι και ο σούπερ φαν του καφέ αλλά τα τελευταία 2 χρόνια πίνω πιο συστηματικά. Δουλεύοντας και από το σπίτι, σκέφτομαι να πάρω μια απλή μηχανή espresso με κάπσουλες για αρχή να πίνω κάνα espressάκι. Βασικά με τρώει η τσέπη μου γιατί έχω βρει κάτι προσφορές σε συσκευές Philips (με ξεστοκάρισμα και refurbished, συνήθως με χαλασμένα κουτιά) και λέω να χτυπήσω μια μηχανή. Βέβαια αν έχετε πρόταση για άλλη μάρκα σε αντίστοιχα λεφτά, ανοιχτός είμαι.

Αλλά μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει τι να προσέξω και τι ουσιαστικές διαφορές έχουν τα παρακάτω μοντέλα (επίσης και στις επιλογές για κάπσουλες που θα έχω με την αγορά κάθε μηχανής)?

(τιμές προσφοράς αυτές που γράφω, μην κοιτάτε τιμές των link)

- L'OR Barista (LM9012-60) - 39€

- Senso Select (CSA250/10) - 29€

- Senseo Original - 29€

- Senseo Quadrante (HD7865/00) - 29€

- 3000 Series (HD8823/01) - 99€

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οι καψουλιερες όλες το ίδιο είναι. Η τελευταία για υπεραυτοματη είναι καλή τιμή αλλά να ξέρεις πάλι πρέπει να ασχολείσαι λίγο. Δηλαδή θα θέλει ρυθμίσεις ανάλογα τι καφέ θα πάρεις αλλά βγαίνει ο καφές φτηνότερα σε σχέση με την κάψουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, virginkiller είπε

Ε οι καψουλιερες όλες το ίδιο είναι. Η τελευταία για υπεραυτοματη είναι καλή τιμή αλλά να ξέρεις πάλι πρέπει να ασχολείσαι λίγο. Δηλαδή θα θέλει ρυθμίσεις ανάλογα τι καφέ θα πάρεις αλλά βγαίνει ο καφές φτηνότερα σε σχέση με την κάψουλα. 

Ναι η 3000 Series (HD8823/01) αν ειναι ακόμα σε στοκ λεω να κάνω την υπέρβαση να τη χτυπήσω. Υπέρβαση γτ σκεφτόμουν για απλή καπσουλιέρα να έδινα μέχρι 50€.

Αλλά αν όχι η αυτόματη, καμιά προτίμηση σε ποιες από τις άλλες με 30-40€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άκυρο ΔΕΝ είναι το ίδιο οι καψουλιερες αυτές. Γιατί δεν παίρνουν τις ίδιες κάψουλες. Την πρώτη θα έπαιρνα γιατί είναι συμβατή με νεσπρεσσο. Οποιοδήποτε άλλο πρότυπο κάψουλας πιστεύω θα είναι πονοκέφαλος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν λίγες μέρες είδα στα my market μηχανή 3 σε 1 (κάψουλες δύο ειδών και χύμα αλεσμένο) στα 60 κάτι ευρώ. Την είδα βιαστικά αλλά έχω την εντύπωση ότι η συνηθισμένη τιμή για τέτοιες μηχανές είναι παραπάνω. 

Θα έπαιρνα αλλά βολεύομαι και με μια arielli προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα
επειτα απο σκέψεις μηνών, παροπλισμό της nespresso και απειρα 2+ ευράκια απο δώ και απο εκεί επιτέλους ήρθε η ώρα και πήρα και εγώ μια dedica.
Δεν έκανα έξτρα αγορές, πορταφίλτερ και μύλο, η οποίες θα γίνουν σε δεύτερο χρόνο.
Μόλις δοκίμασα να φτιάξω το πρώτο μου φρεντάκι με στόκ μηχανή και καφέ lavazza crema e gusto.
Aν και καταλαβαίνω οτι το αποτέλεσμα δεν ειναι οτι καλύτερο σιγουρα ειναι κλάσεις ανώτερο απο οτι έπινα μεχρι στιγμής με την nespresso.
Ένα "θεματάκι" που έχω ειναι οτι αν δεν κρατάω την μηχανή απο πάνω με δύναμη δεν μπορώ να γυρίσω το πορταφίλτερ στην θέση εκχύλισης,κουνίεται η μηχανή επάνω στον πάγκο, τα after market πορταφιλτερ κουμπώνουν πιο εύκολα?
Σημείωση πως δοκίμασα και χωρίς καφε και πάλι συμβαίνει το ιδιο, δεν συνέβει δηλαδη επειδή το είχα παραγεμισμένο.
Σε δεύτερο χρόνο λέω να παραγγείλω botomless portafilter οπως έχει προταθεί εδώ και κάποιον φτηνό χειροκίνητο μύλο απο τα βάθη της κίνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, TasosPk said:

Kαλησπέρα
επειτα απο σκέψεις μηνών, παροπλισμό της nespresso και απειρα 2+ ευράκια απο δώ και απο εκεί επιτέλους ήρθε η ώρα και πήρα και εγώ μια dedica.
Δεν έκανα έξτρα αγορές, πορταφίλτερ και μύλο, η οποίες θα γίνουν σε δεύτερο χρόνο.
Μόλις δοκίμασα να φτιάξω το πρώτο μου φρεντάκι με στόκ μηχανή και καφέ lavazza crema e gusto.
Aν και καταλαβαίνω οτι το αποτέλεσμα δεν ειναι οτι καλύτερο σιγουρα ειναι κλάσεις ανώτερο απο οτι έπινα μεχρι στιγμής με την nespresso.
Ένα "θεματάκι" που έχω ειναι οτι αν δεν κρατάω την μηχανή απο πάνω με δύναμη δεν μπορώ να γυρίσω το πορταφίλτερ στην θέση εκχύλισης,κουνίεται η μηχανή επάνω στον πάγκο, τα after market πορταφιλτερ κουμπώνουν πιο εύκολα?
Σημείωση πως δοκίμασα και χωρίς καφε και πάλι συμβαίνει το ιδιο, δεν συνέβει δηλαδη επειδή το είχα παραγεμισμένο.
Σε δεύτερο χρόνο λέω να παραγγείλω botomless portafilter οπως έχει προταθεί εδώ και κάποιον φτηνό χειροκίνητο μύλο απο τα βάθη της κίνας.

Ειναι λεπτο το σωμα της μηχανης και θελει αντισταση οταν κουμπωνεις το portafilter.

Αν θελεις να αναβαθμισεις την εμπειρια του καφε που πινεις, τα επομενα βηματα σου θα ειναι ενας καλος μυλος, ενα naked portafilter, ενα καλο tamper και αν θες ενα shower screen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Ένα "θεματάκι" που έχω ειναι οτι αν δεν κρατάω την μηχανή απο πάνω με δύναμη δεν μπορώ να γυρίσω το πορταφίλτερ στην θέση εκχύλισης,κουνίεται η μηχανή επάνω στον πάγκο, τα after market πορταφιλτερ κουμπώνουν πιο εύκολα?
Σημείωση πως δοκίμασα και χωρίς καφε και πάλι συμβαίνει το ιδιο, δεν συνέβει δηλαδη επειδή το είχα παραγεμισμένο.
Σε δεύτερο χρόνο λέω να παραγγείλω botomless portafilter οπως έχει προταθεί εδώ και κάποιον φτηνό χειροκίνητο μύλο απο τα βάθη της κίνας.

Μη περιμένεις κάποια αλλαγή σε αυτό το θέμα, είναι τόσο ελαφριά η μηχανή που δεν έχει αντίσταση για να σφίξεις χωρίς να τη κρατάς. Οπότε μη το σκέφτεσαι, δεν είναι πρόβλημα. Θα πρότεινα μόνο να μη το τερματίζεις με πολύ δύναμη, γιατί φθείρεται έτσι το εσωτερικό λαστιχάκι στο grouphead και θα χρειαστεί να το αλλάξεις πιο σύντομα. Να το πιέζεις μέχρι να αρχίσει να έχει κάποια αντίσταση, αλλά να μη σου βγάζει νερό γύρω από το portafilter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2021 στις 7:32 ΠΜ, gsisr είπε

... ή κάποια μηχανή της σειράς που να δέχεται ese pods ...

Όπως; Θα με ενδιέφερε μια πρόταση για τέτοια μηχανή, ευχαριστώ!

Επεξ/σία από soterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Members

Όπως είχα γράψει πριν από ένα χρόνο, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την Delonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB, τόσο που θέλω να την πάρω στο χωριό γιατί φοβάμαι πως η κλασική Nespresso που έχω εκεί θα μου κακοφανεί (ήδη μου κακοφαινόταν από πέρσι).

Το δίλημμα που έχω, λοιπόν, είναι αν θα πρέπει να πάρω μία ίδια για την Αθήνα, ή αν αξίζει να πάω σε κάτι καλύτερο έστω κι αν χρειαστεί να πληρώσω 100-200 ευρώ παραπάνω. Για παράδειγμα, κοίταζα μια Gaggia Brera, καθώς και τα πιο ακριβά μοντέλα της Delonghi όπως το ETAM 29.513.WB. Επίσης, μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρουσες οι πιο οικονομικές της Sage που από ό,τι κατάλαβα προσφέρουν πολύ καλή ποιότητα καφέ, αλλά εκεί με τρόμαξαν κάποια σχόλια που ανέφεραν πως αν πάθει κάτι η μηχανή μπορεί να πάρει μέχρι και μήνες η επισκευή της. 

Να σημειώσω πως αυτό που με ενδιαφέρει να κερδίσω σε σχέση με αυτή που έχω τώρα είναι αποκλειστικά η καλύτερη ποιότητα καφέ, χωρίς να χάσω την ευκολία της υπεραυτόματης. Δεν με ενδιαφέρουν οι έξυπνες λειτουργίες, ούτε το αφρόγαλα (όταν χρειαστώ, το φτιάχνω σε aeroccino). Για παράδειγμα, αν η Delonghi ETAM κάνει ακριβώς ίδιας ποιότητας καφέ με αυτή που έχω τώρα, και το μόνο που προσφέρει είναι η καλύτερη αφρογαλιέρα, προτιμώ να αγοράσω ξανά την ίδια, που είναι και πιο οικονομική. 

Για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω πως στο τέλος θα καταλήξω να αγοράσω πάλι την ίδια, αλλά έλεγα να κάνω μια ερώτηση μήπως υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχη μετάβαση και έχει να προτείνει κάτι ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω μια μηχανη espresso, διαθετω budget μεχρι 1000. Θελω να κανει καφε ισαξιο με αντιστοιχους που μπορεις να πιεις σε καποιο specialty cafe. Ο ενδοιασμος μου ειναι αν πρεπει να παρω μια αυτοματη τυπου Sage Barista Pro η καποιον μυλο αλεσης και μια μηχανη τυπου Gaggia Classic. Τι θα μπορουσατε να προτεινετε; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostakis23231 είπε

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω μια μηχανη espresso, διαθετω budget μεχρι 1000. Θελω να κανει καφε ισαξιο με αντιστοιχους που μπορεις να πιεις σε καποιο specialty cafe. Ο ενδοιασμος μου ειναι αν πρεπει να παρω μια αυτοματη τυπου Sage Barista Pro η καποιον μυλο αλεσης και μια μηχανη τυπου Gaggia Classic. Τι θα μπορουσατε να προτεινετε; Ευχαριστω.

Τι καφέδες πίνεις; Αν θες καπουτσίνο δεν θα πιεις με τίποτα ισάξιο με 1000 ευρω. Έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς με το «σπορ»; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά ίσως αξίζει να πας σε αυτό το combo.

https://miicoffee.shop/products/mii-df64-single-dosing-coffee-grinder

 

https://miicoffee.shop/products/miicoffee-apex-espresso-machine-open-box

 

Reviews και για τα δύο παίζουν αρκετά online . Έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Gaggia classic  την λατρεύω αλλά χωρίς  mods δεν αξίζει τα λεφτά της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...