Προς το περιεχόμενο

Θάνατος στους inkjet εκτυπωτές


1990katerina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Ιανουάριο αγόρασα τον πρώτο inkjet (πολυμηχάνημα) εκτυπωτή μου. Αγόρασα τον epson xp-255 από το eshop με 50 ευρώ. Εκτύπωσα 10 φωτοτυπίες και τελείωσαν τα μελάνια!!! Εκτύπωσα ξανά και στις 2 εβδομάδες με 25 φωτοτυπίες τελείωσαν!!!!  Παίρνω συμβατικά μελάνια από το πλαίσιο μετά από 2 εκτυπώσεις βγάζει ελαττωματικά όλα τα μελάνια. Τώρα τον χρησιμοποιώ μόνο για scanner 

Επεξ/σία από 1990katerina
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει καταλάβει κάτι.

Οι εταιρίες δίνουν "δωρεάν" (πουλάνε και κάτω του κόστους) τους εκτυπωτές και πληρώνεις τα μελάνια.

Μερικοί χαίρονται που βρήκαν εκτυπωτή με 40-50€ αλλά όταν πάνε να αγοράσουν τα μελάνια διαπιστώνουν ότι πρέπει να δώσουν πάνω από το κόστος του εκτυπωτή. Κακώς κοιτάτε το κόστος του εκτυπωτή. Το τι μελάνια παίρνει και αν μπορούμε να αναγεμίσουμε το μελάνι πρέπει να κοιτάτε.

Η καλύτερη λύση είναι η αγορά ενός εκτυπωτή όπου μπορούμε να γεμίζουμε με χύμα μελάνια. Δεν έχω να προτείνω κάποιον όμως. Θέλει ψάξιμο

Και για να δείτε πόσο ξεφτιλισμένοι είναι και πόσο φούστηδες, υπάρχουν μοντέλα (πχ hp 8715) που δε σε αφήνουν ούτε καν να σαρώσεις αν δεν έχεις όλα τα μελάνια. Οπότε αφού ο epson σε αφήνει, πάλι καλά να λες.

Που ακούστηκε. Καθαροί απατεώνες

Επίσης να ξέρεις ότι τα πρώτα μελάνια έχουν λιγότερη ποσότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 1990katerina είπε

Υπάρχει ανάλογο video στο youtube. Έχω αγοράσει ένα laser εκτυπωτή και ακόμα να αλλάξω toner και drum!! :)

Αυτό.1000 φορές laser (οι τιμές εξάλλου δεν είναι απαγορευτικές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Αυτό.1000 φορές laser (οι τιμές εξάλλου δεν είναι απαγορευτικές).

Εγώ αυτόν τον laser τον πήρα 80 ευρώ από το πλαίσιο. Tον epson τον χρησιμοποιώ για scanner και ευτυχώς δουλεύει αν σταματήσει να δουλεύει θα τον αφήσω διπλά από κάδο να τον πάρει κάποιος άλλος και θα πάρω ένα scanner. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1990katerina είπε

Εγώ αυτόν τον laser τον πήρα 80 ευρώ από το πλαίσιο. Tον epson τον χρησιμοποιώ για scanner και ευτυχώς δουλεύει αν σταματήσει να δουλεύει θα τον αφήσω διπλά από κάδο να τον πάρει κάποιος άλλος και θα πάρω ένα scanner. 

Αν παρατηρήσεις στις αγγελίες,είναι γεμάτος ο κόσμος μεταχειρισμένους inkjet σε τέλεια κατάσταση που απλά θέλουν μελάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Deka013 είπε

Αν παρατηρήσεις στις αγγελίες,είναι γεμάτος ο κόσμος μεταχειρισμένους inkjet σε τέλεια κατάσταση που απλά θέλουν μελάνια.

Όπως δίπλα σε κάδους καινουργοι ή σχετικά καινούργιοι inkjet εκτυπωτές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1990katerina είπε

Τον Ιανουάριο αγόρασα τον πρώτο inkjet (πολυμηχάνημα) εκτυπωτή μου. Αγόρασα τον epson xp-255 από το eshop με 50 ευρώ. Εκτύπωσα 10 φωτοτυπίες και τελείωσαν τα μελάνια!!! Εκτύπωσα ξανά και στις 2 εβδομάδες με 25 φωτοτυπίες τελείωσαν!!!!  Παίρνω συμβατικά μελάνια από το πλαίσιο μετά από 2 εκτυπώσεις βγάζει ελαττωματικά όλα τα μελάνια. Τώρα τον χρησιμοποιώ μόνο για scanner 

Γιατί δεν βγάζεις τις φωτοτυπίες σε μαγαζί έξω;Πιο φτηνά θα σου έρθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, 1990katerina είπε

Τον Ιανουάριο αγόρασα τον πρώτο inkjet (πολυμηχάνημα) εκτυπωτή μου. Αγόρασα τον epson xp-255 από το eshop με 50 ευρώ. Εκτύπωσα 10 φωτοτυπίες και τελείωσαν τα μελάνια!!! Εκτύπωσα ξανά και στις 2 εβδομάδες με 25 φωτοτυπίες τελείωσαν!!!!  Παίρνω συμβατικά μελάνια από το πλαίσιο μετά από 2 εκτυπώσεις βγάζει ελαττωματικά όλα τα μελάνια. Τώρα τον χρησιμοποιώ μόνο για scanner 

Μια χαρά είναι οι inkjet όταν δεν τα θέλεις όλα έτοιμα και στο πιάτο.

Έχω τον hp 1510 που είχα πάρει με 35 ευρώ πριν 4 και κάτι χρόνια.Εκτυπώνει και με συμβατά και με γεμισμένα. Παίρνω συμβατά XL με 10 ευρώ το ένα και τα γεμίζω μόνος με σύριγγα. Μελάνι είχα πάρει μερικά των 500 ml πριν τρία χρόνια και έχω μελάνι για άλλα 10 χρόνια.

Άρα για εκτυπώσεις πλέον μόνο το χαρτί πληρώνω και έχω φυσικά και όσες έγχρωμες εκτυπώσεις γουστάρω όχι εγώ αλλά κυρίως η εγγονούλα μου η οποία όταν κάτσει και αρχίσει να εκτυπώνει έγχρωμους παιδικούς ήρωες σε Α4 τέρμα το μελάνι και φωνάζει μάλιστα "παππού δεν έχει μελάνι" .Δεν σκάω όμως με τη σύριγγα και τα μισόλιτρα σε 5 λεπτάκια έτοιμα για νέες εκτυπώσεις..

Δεν θέλει κόπο τρόπο θέλει.Φυσικά για όσους βαριούνται να κάνουν τη διαδικασία απλά πληρώνουν γνήσια με 25 -30 ευρώ το ένα για να είναι in.

Ελάτε παιδιά μπορεί  ο παππούς που τρέμουν και λίγο τα χέρια του εσείς γιατί να μην μπορείτε.:P

Είχα ανεβάσει και βιντεάκι στο youtube πριν από καιρό.Ήταν από τα πρώρα μου μάθαινα και είναι λίγο ελλιπές . Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω ένα πιο πλήρες 

https://www.youtube.com/watch?v=ItQsQBfMjR8

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μια χαρά είναι οι inkjet όταν δεν τα θέλεις όλα έτοιμα και στο πιάτο.

Έχω τον hp 1510 που είχα πάρει με 35 ευρώ πριν 4 και κάτι χρόνια.Εκτυπώνει και με συμβατά και με γεμισμένα. Παίρνω συμβατά XL με 10 ευρώ το ένα και τα γεμίζω μόνος με σύριγγα. Μελάνι είχα πάρει μερικά των 500 ml πριν τρία χρόνια και έχω μελάνι για άλλα 10 χρόνια.

Άρα για εκτυπώσεις πλέον μόνο το χαρτί πληρώνω και έχω φυσικά και όσες έγχρωμες εκτυπώσεις γουστάρω όχι εγώ αλλά κυρίως η εγγονούλα μου η οποία όταν κάτσει και αρχίσει να εκτυπώνει έγχρωμους παιδικούς ήρωες σε Α4 τέρμα το μελάνι και φωνάζει μάλιστα "παππού δεν έχει μελάνι" .Δεν σκάω όμως με τη σύριγγα και τα μισόλιτρα σε 5 λεπτάκια έτοιμα για νέες εκτυπώσεις..

Δεν θέλει κόπο τρόπο θέλει.Φυσικά για όσους βαριούνται να κάνουν τη διαδικασία απλά πληρώνουν γνήσια με 25 -30 ευρώ το ένα για να είναι in.

Ελάτε παιδιά μπορεί  ο παππούς που τρέμουν και λίγο τα χέρια του εσείς γιατί να μην μπορείτε.:P

Είχα ανεβάσει και βιντεάκι στο youtube πριν από καιρό.Ήταν από τα πρώρα μου μάθαινα και είναι λίγο ελλιπές . Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω ένα πιο πλήρες 

https://www.youtube.com/watch?v=ItQsQBfMjR8

Είσαι μάστορας!

Καλημέρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε πάρε ένα έγχρωμο laser. 

Έχω να αλλάξω τόνερ 6 χρόνια. 

Αν θες να τυπώνεις και φωτογραφίες σε καλή ποιότητα πήγαινε σε ένα μαγαζι να στις τυπώσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν τσιπακι τα μελανια ωστε να μην εκτυπωνει πια μετα απο 11-12 μηνες.

Ψαξε στο ιντερνετ αν εχει ο εκτυπωτης καποιο τροπο να μπεις να απενεργοποιησεις τη λειτουργια αυτη μεσα απο τον driver.

Σε μερικες μαρκες οπως πχ ricoh βρισκεις ευκολα how to πως να το κανεις,ειμαι με το ιδιο μελανι για 5 χρονο τωρα -παρολο που τον 10μηνα μου ελεγε οτι ειχε τελειωσει το μελανι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 3DJIN είπε

εχουν τσιπακι τα μελανια ωστε να μην εκτυπωνει πια μετα απο 11-12 μηνες.

Ψαξε στο ιντερνετ αν εχει ο εκτυπωτης καποιο τροπο να μπεις να απενεργοποιησεις τη λειτουργια αυτη μεσα απο τον driver.

Σε μερικες μαρκες οπως πχ ricoh βρισκεις ευκολα how to πως να το κανεις,ειμαι με το ιδιο μελανι για 5 χρονο τωρα -παρολο που τον 10μηνα μου ελεγε οτι ειχε τελειωσει το μελανι

Και εμένα μου το έκανε το έγχρωμο συμβατό δύο φορές.Πιθανώς έχει και κάποια ενέργεια ο εκτυπωτής να τα βγάζει οφ αλλά ακολούθησα μία διαδικασία που είδα στο ίντερνετ και  μια χαρά.Το γεμίζω και συνεχίζει να δουλεύει.

Δεν τη βρίσκω τώρα αλλά βγάζεις τα δύο μελάνια και τον βγάζεις από τη μπρίζα. Τον ανάβεις σου ζητάει μελάνια.Βάζεις πρώτα το μαύρο το αναγνωρίζει και σου ζητάει το άλλο.Έβαλα το έγχρωμο το αναγνώρισε μια χαρά και συνεχίζω.Πιθανώς η ενέργεια αυτή ξεγελάει το τσιπάκι και πλέον το βλέπει σαν καινούργιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και εμένα μου το έκανε το έγχρωμο συμβατό δύο φορές.Πιθανώς έχει και κάποια ενέργεια ο εκτυπωτής να τα βγάζει οφ αλλά ακολούθησα μία διαδικασία που είδα στο ίντερνετ και  μια χαρά.Το γεμίζω και συνεχίζει να δουλεύει.

Δεν τη βρίσκω τώρα αλλά βγάζεις τα δύο μελάνια και τον βγάζεις από τη μπρίζα. Τον ανάβεις σου ζητάει μελάνια.Βάζεις πρώτα το μαύρο το αναγνωρίζει και σου ζητάει το άλλο.Έβαλα το έγχρωμο το αναγνώρισε μια χαρά και συνεχίζω.Πιθανώς η ενέργεια αυτή ξεγελάει το τσιπάκι και πλέον το βλέπει σαν καινούργιο.

Όταν έρθει η ώρα θα το κάνω το κόλπο σου,καλό,δε το ήξερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...