Προς το περιεχόμενο

Diablo IV [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε νοιάζουν λίγο και τα καλύτερα builds. Είναι στην φύση μας να γινόμαστε καλύτεροι μέρα με την μέρα.

Υ.Γ. Δεν νοιώθω ότι διαφωνώ μαζί σου, νοιώθω ότι συζητώ. Μην είσαι προκατειλημμένος.

Επεξ/σία από bushidocougar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

https://docs.google.com/spreadsheets/d/18SdVfKLx5nryiP5htNH0RTz85Bw5tt6U9tqSTIannec/htmlview?usp=sharing

από Wudijo το κάθε class που ειναι καλό και που όχι

Πολύ χρήσιμο index, δεν το γνώριζα.

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bushidocougar said:

Σε νοιάζουν λίγο και τα καλύτερα builds. Είναι στην φύση μας να γινόμαστε καλύτεροι μέρα με την μέρα.

Το ότι γίνεσαι καλύτερος δεν έχει καμία σχέση με τα builds. Σωστο design είναι αν ένας καλος παίχτης μπορεί να πάρει ένα μέτριο build  και να κάνει όλο το end game content και όχι να σού λεει το game αν θές αυτο παίξε μονο το χ build γιατι τα άλλα δεν κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dether είπε

Λές να φταιεί ότι δεν έχουν αρκέτες ξανθιές εκει στην blizzard?

Για τον εκνευρισμο μου στο συγκεκριμενο thread πιο πολυ στους μερακληδες θα εριχνα την ευθυνη.

Για την απογοητευση μου απο το game ναι μπορει και να φταιει το γεγονος οτι πιο πολυ τους νοιαζει να φαινονται political correct απο την ουσια. Δειχνει τις προτεραιοτητες τους αν μη τι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dether είπε

Πες μας μερικά προβλήματα του d4 που σε οποιον γράφει εδω λές ότι έτσι πρέπει να είναι το game.

Οταν λέμε την αποψη μας για το game =κλάψα   το μάθαμε και αυτό.
 

Αλλο να αναφερεις ενα προβλημα και να λες οτι πρεπει να το φτιαξουν και αλλο να λες το παραταω,το παρατησα,θα το παρατησω, ο κοσμος φευγει,ειναι ασχετοι, το εκαναν χειροτερο, η να ανεβαζεις βιντεακια αλλων που λενε το γιατι το παρατησαν στο 48lev.
Kαι εγω την αποψη μου εγραφα αλλα σωνει και καλα θα πρεπει να ειμαι μετοχος, να υπερασπιζομαι τη Blizzard ή το αγαπημενο μου παιχνιδι.
Εχεις την αποψη Α εχω την αποψη Β που ειναι αντιθετη γιατι εγω το βλεπω και το κρινω διαφορετικα και θα πρεπει παντα να φταιω εγω γιατι μιλησα η γιατι εχω αντιθετη αποψη :P
 

36 λεπτά πριν, Dether είπε

Το d3 πότε δέν ηταν δύσκολο , ήταν όλα θέμα progress του gear πού αν δεν ήσουν nolifer η αν δεν αγόραζες items δεν έκανες progress στην αρχη. Εκτος και αν είχες ranged class πού ηταν easy mode.
 

Mια χαρα δυσκολο ηταν, επρεπε να εχεις σωστο build ,σωστο party, σωστο gear και σωστο gameplay.
Aν εβαζες 4 randomαδες θα πεφταν σαν τα κοτοπουλα ακομα και απο τα μυγακια.
Ε δεν φταινε τα μυγακια ουτε το game τι να κανουμε.
Μετα που τα nerfαραν ολα 2 φορες , μπορουσες να βαλεις ενα παιδακι 8 χρονων, να του βαλεις μερικα skills στη τυχη να τα παταει σαν να παιζει Street Fighter και σε 1-2 μερες μερες ειχε τελειωσει τα παντα, ειχε ντυθει και πηγαινε σε αλλο game να παιξει με τα κουβαδακια του.
Λυπαμαι αλλα αυτα τα games δεν φτιαχτηκαν για να τα τελειωνεις σε 2 μερες και με οποιο τροπο σου κατεβει.
Θελει ψαξιμο, δοκιμες, συνεργασια, farming και παλι δεν σου εγκυαται κανεις οτι θα καταφερεις τα παντα σε 1-2 μηνες.
 

36 λεπτά πριν, Dether είπε


Ο κόσμος δεν γρινιάζει γιατι νερφαραν το χ build αλλα γιατι νερφαραν τα παντα μονο και μονο για να κανουν slow down to progress του game γενικά και να μην φυγουν στα μισα του season απο την βαρεμαρα...

1-50 σε 1 ωρα και 50-100 σε 10-15 ωρες και δεν ηθελε slow down;
Ειπαμε να φτιαξουν το xp στα Nightmare Dungeons σε σχεση με τα απλα Dungeons αλλα το παρακαναν .
70αριδες να σκοτωνουν 120-150lev mobs και δεν ηθελε Nerf;
Kανονικα με τα Ancestral 820 επρεπε να καθαριζεις το ΠΟΛΥ 50αρια Sigils και να υπαρχει αλλη μια κατηγορια πχ 900 η ενα Tier 5 με τα "Mythical" που οταν ντυθεις με αυτα να μπορεις να κανεις 50+ Siglis.
 

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dether είπε

Το ότι γίνεσαι καλύτερος δεν έχει καμία σχέση με τα builds. Σωστο design είναι αν ένας καλος παίχτης μπορεί να πάρει ένα μέτριο build  και να κάνει όλο το end game content και όχι να σού λεει το game αν θές αυτο παίξε μονο το χ build γιατι τα άλλα δεν κάνουν

Κοίταξα λίγο την έννοια του design στο wiki να δω αν είναι αυτό που λες, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου όμως. Δυστυχώς δεν είναι όλα τα games για όλους. Αν σου αρέσουν πιο ψαγμένα RPG's δοκίμασε το Divinity2, μου άρεσε πολύ.

Επεξ/σία από bushidocougar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Mitroglou7 said:

Για τον εκνευρισμο μου στο συγκεκριμενο thread πιο πολυ στους μερακληδες θα εριχνα την ευθυνη.

Για την απογοητευση μου απο το game ναι μπορει και να φταιει το γεγονος οτι πιο πολυ τους νοιαζει να φαινονται political correct απο την ουσια. Δειχνει τις προτεραιοτητες τους αν μη τι αλλο.

Αυτο είναι το βασικό πρόβλημα που έχουμε αρκετοί , αντι να φτιάξουν βασικά θέματα στο game κοιτάνε να pusharoun το battle pass   και να κάνουν slow down to game για να λένε οτι εχουν player retention  στο Season... Γενικα η blizzard εχει χάσει την μπαλα με το political correct . 

1 minute ago, bushidocougar said:

Κοίταξα λίγο το design στο wiki να δω αν είναι αυτό που λες, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου όμως. Δυστυχώς δεν είναι όλα τα games για όλους. Αν σου αρέσουν πιο ψαγμένα RPG's δοκίμασε το Divinity2, μου άρεσε πολύ.

Συγνωμη αλλα συνεχίζεις και απαντάς άκυρα,  πού έγραψα ότι το δ4 πρέπει να γινει για ψαγμένους?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dether είπε

Αυτο είναι το βασικό πρόβλημα που έχουμε αρκετοί , αντι να φτιάξουν βασικά θέματα στο game κοιτάνε να pusharoun το battle pass   και να κάνουν slow down to game για να λένε οτι εχουν player retention  στο Season... Γενικα η blizzard εχει χάσει την μπαλα με το political correct . 

Σιγά το political correct της Blizzard, εδώ τους κάνουν μηνύσεις για sexual harassment και abuse στο προσωπικό τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bushidocougar είπε

Σιγά το political correct της Blizzard, εδώ τους κάνουν μηνύσεις για sexual harassment και abuse στο προσωπικό τους....

Λογικο. Ειναι προφανες οτι εκει στην blizzard τον παιζουν. Ε μια πορτα να ανοιξει ξαφνικα… τσουπ να το το sexual harassment

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

70αριδες να σκοτωνουν 120-150lev mobs και δεν ηθελε Nerf;
Kανονικα με τα Ancestral 820 επρεπε να καθαριζεις το ΠΟΛΥ 50-60 Sigils και να υπαρχει αλλη μια κατηγορια πχ 900 η ενα Tier 5 με τα "Mythical" που οταν ντυθεις με αυτα να μπορεις να κανεις 60+ Siglis.

Εδω σαν να πλησιαζουμε να εχουμε ενα σημειο επαφης.

Τι διαφορα εχει αν εισαι lvl70 και σκοτωνεις 80αρια 100αρια η 150αρια mobs? Εχουν καλυτερα drops? Γιατι να κανεις δυσκολοτερο content για να εχεις τα ΙΔΙΑ drops?

Ναι θα επρεπε να εχει και αλλα tiers αντικειμενων ωστε να εχει νοημα να pushareis μετα το lvl80 και τα υψηλοτερα sigils θα επρεπε να ειναι με καποιο τροπο οχι απλα δυσκολοτερα αλλα πιο rewarding απ τη στιγμη που αυτα ειναι εν τελη το endgame.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Αλλο να αναφερεις ενα προβλημα και να λες οτι πρεπει να το φτιαξουν και αλλο να λες το παραταω,το παρατησα,θα το παρατησω, ο κοσμος φευγει,ειναι ασχετοι, το εκαναν χειροτερο, η να ανεβαζεις βιντεακια αλλων που λενε το γιατι το παρατησαν στο 48lev.
Kαι εγω την αποψη μου εγραφα αλλα σωνει και καλα θα πρεπει να ειμαι μετοχος, να υπερασπιζομαι τη Blizzard ή το αγαπημενο μου παιχνιδι.
Εχεις την αποψη Α εχω την αποψη Β που ειναι αντιθετη γιατι εγω το βλεπω και το κρινω διαφορετικα και θα πρεπει παντα να φταιω εγω γιατι μιλησα η γιατι εχω αντιθετη αποψη :P

Δεν μου είπες μερικά θέματα του παιχνιδιού όμως , μονα να απαντας οτι δεν ειναι λαθος designαλλα ετσι πρεπει να ειναι βλεπω εγω ( μπορει να κανω και  λαθος )

 

Mια χαρα δυσκολο ηταν, επρεπε να εχεις σωστο build ,σωστο party, σωστο gear και σωστο gameplay.
Aν εβαζες 4 randomαδες θα πεφταν σαν τα κοτοπουλα ακομα και απο τα μυγακια.
Ε δεν φταινε τα μυγακια ουτε το game τι να κανουμε.
Μετα που τα nerfαραν ολα 2 φορες , μπορουσες να βαλεις ενα παιδακι 8 χρονων, να του βαλεις μερικα skills στη τυχη να τα παταει σαν να παιζει Street Fighter και σε 1-2 μερες μερες ειχε τελειωσει τα παντα, ειχε ντυθει και πηγαινε σε αλλο game να παιξει με τα κουβαδακια του.
Λυπαμαι αλλα αυτα τα games δεν φτιαχτηκαν για να τα τελειωνεις σε 2 μερες και με οποιο τροπο σου κατεβει.
Θελει ψαξιμο, δοκιμες, συνεργασια, farming και παλι δεν σου εγκυαται κανεις οτι θα καταφερεις τα παντα σε 1-2 μηνες.

Αλλα το δυσκολο gameplay αλλα αθλιο progression system με ιτεμς που ρολλαραν 4 αθλια life regen mods px , και εγω ειχα dh και δεν το βρηκαν τοσο δυσκολο το game λογο class και ah αλλα δεν θα βγω να πω οτι ηταν  ευκολο και οτι ετσι πρεπει να ειναι η οτι ειμαι παιχταρας που τα καταφερα.
 

1-50 σε 1 ωρα και 50-100 σε 10-15 ωρες και δεν ηθελε slow down;
Ειπαμε να φτιαξουν το xp στα Nightmare Dungeons σε σχεση με τα απλα Dungeons αλλα το παρακαναν .
70αριδες να σκοτωνουν 120-150lev mobs και δεν ηθελε Nerf;
Kανονικα με τα Ancestral 820 επρεπε να καθαριζεις το ΠΟΛΥ 50-60 Sigils και να υπαρχει αλλη μια κατηγορια πχ 900 η ενα Tier 5 με τα "Mythical" που οταν ντυθεις με αυτα να μπορεις να κανεις 60+ Siglis.

Αυτο το οτι δεν μπηκε new tier  και οτι μπορει να ησουν 70lvl kai na εβρισκες bis item ειναι ο λογος που δεν μπορουν να balancaroun ta ΝΜ dungeons η την lilith .  Γενικα οταν πας 70+ βλέπεις οτι λείπει κατι απο το game , tier 5 , item bracket δεν ξερω κατι ειναι και δεν ξερουν πως να κανουν design το content χωρις αυτο.
 

 

1.Δεν μου είπες μερικά θέματα του παιχνιδιού όμως , μονα να απαντας οτι δεν ειναι λαθος designαλλα ετσι πρεπει να ειναι βλεπω εγω ( μπορει να κανω και  λαθος )

2.
Αλλα το δυσκολο gameplay αλλα αθλιο progression system με ιτεμς που ρολλαραν 4 αθλια life regen mods px , και εγω ειχα dh και δεν το βρηκαν τοσο δυσκολο το game λογο class και ah αλλα δεν θα βγω να πω οτι ηταν  ευκολο και οτι ετσι πρεπει να ειναι η οτι ειμαι παιχταρας που τα καταφερα.

3.Αυτο το οτι δεν μπηκε new tier  και οτι μπορει να ησουν 70lvl και να εβρισκες bis item ειναι ο λογος που δεν μπορουν να balancaroun ta ΝΜ dungeons η την lilith .  Γενικα οταν πας 70+ βλέπεις οτι λείπει κατι απο το game , tier 5 , item bracket δεν ξερω κατι ειναι και δεν ξερουν πως να κανουν design το content χωρις αυτο. Η θεωρεις οτι δεν λείπει κατι μετα τα 70-80?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mια χαρα δυσκολο ηταν, επρεπε να εχεις σωστο build ,σωστο party, σωστο gear και σωστο gameplay.
Aν εβαζες 4 randomαδες θα πεφταν σαν τα κοτοπουλα ακομα και απο τα μυγακια.
Ε δεν φταινε τα μυγακια ουτε το game τι να κανουμε.
Μετα που τα nerfαραν ολα 2 φορες , μπορουσες να βαλεις ενα παιδακι 8 χρονων, να του βαλεις μερικα skills στη τυχη να τα παταει σαν να παιζει Street Fighter και σε 1-2 μερες μερες ειχε τελειωσει τα παντα, ειχε ντυθει και πηγαινε σε αλλο game να παιξει με τα κουβαδακια του.
Λυπαμαι αλλα αυτα τα games δεν φτιαχτηκαν για να τα τελειωνεις σε 2 μερες και με οποιο τροπο σου κατεβει.
Θελει ψαξιμο, δοκιμες, συνεργασια, farming και παλι δεν σου εγκυαται κανεις οτι θα καταφερεις τα παντα σε 1-2 μηνες.

Εχεις δικιο σε αυτα τα πραγματα και ειναι και ενας απο τους λογους που με εκανε και μενα να καταληγω να παιζω μονο 1 season καθε 1-2 χρονια.
Οσον αφορα το 4 τωρα μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποσες ωρες εχεις ριξει εως τωρα στο game (προσωπικα βρισκομαι στις 147) ? Υπαρχει ευκολος τροπος να τις δεις ακριβως αν εν το γνωριζεις ηδη μεσω του D4armory κανοντας login. Αμα ανεβαζες photo με ολα τα στοιχεια θα ηταν το καλυτερο γιατι αναφερει και ποσα gold εχεις φαρμαρει κτλπ.
Το ρωταω αυτο γιατι ακουγεσαι σαν καποιος που αφιερωνει πολλες ωρες κατα μεσο ορο την ημερα και ισως να μην καταλαβαινεις πως ειναι η εμπειρια απο την μερια αυτων που παιζουν λιγες (δεν αναφερομαι αναγκαστικα μονο στους casuals ακα λιγοτερες απο 15 ωρες την βδομαδα). Προσωπικα καταφερα με 25 ωρες περιπου την βδομαδα να φτασω 100 πριν απο κανα 10ημερο.
Επισης λογω αυτου δειχνεις να μην μπορεις να δεχτεις οτι ετσι οπως ειναι το game αυτην την στιγμη ειναι πολυ δυσκολο να κανεις δοκιμες και rerolls για να φτιαξεις δικο σου build oπως αναφερεις. Τα κοστη ειναι πολυ μεγαλα οι ωρες σε grind kai farming ( κιτρινα/aspects/gold για rerolls και resets) που χρειαζονται ειναι πολλες με αποτελεσμα οπως εχω ξαναπει να σε "ωθουν" στο να ακολουθησεις guide διοτι διαφορετικα προλαβαινεις να βαρεθεις πρωτου φτασεις στην πηγη. Δοκιμες εκανα μεχρι τα 60-70lvl (με οτι συνολικο συμπερασμα μπορουσα να βγαλω λογω των περιορισμενων paragon lvls) απο εκει και περα δεν εβγαιναν τα κουκια. Με τοση σημασια και δυναμη που εχουν δοσει στο paragon system κανονικα πρεπει να περιμενεις να κανεις δοκιμες μετα τα 90lvl. Πραγμα απλα αδυνατο εκτος αν παιζεις ξερω γω 10 ωρες την ημερα.

Εχεις δικιο στο οτι δεν πρεπει να ανεβαινουμε τσακ μπαμ σε τετοια games αλλα οχι και να μιμηθουμε μοντελα και απαιτουμενες ωρες grind mmorpg που καλως η κακως ναι μεν απαιτουν με την σειρα τους πολλες αλλα εχουν και ενα σωρο activities (τα καλουτσικα τουλαχιστον) να σπανε την μονοτονια :/ .
 

Επεξ/σία από CalaQuendiR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Τι διαφορα εχει αν εισαι lvl70 και σκοτωνεις 80αρια 100αρια η 150αρια mobs? Εχουν καλυτερα drops? Γιατι να κανεις δυσκολοτερο content για να εχεις τα ΙΔΙΑ drops?

 

Δεν θα επρεπε να γινεται αυτο και ετσι δεν θα εψαχνες να βρεις λογους να το κανεις.
70 - 53 = 17 κανονικα λοιπον θα επρεπε να φαρμαρεις 17-20 αντε 25αρι Sigil στο 70 level και ο 100αρης που εχει 120 paragons παραπανω και εχει ανοιξει 3-4 Paragon Boards παραπανω και 3-4 Glyphs παραπανω θα επρεπε να εχει ως βαση το 47-50 Sigil και απο εκει και περα αναλογα το build ,το gameplay του και το Party να μπορει να ψαξει τα ορια του μεχρι και τα 60αρια Sigil.
Αν ο 70αρης καθαριζει 100-150αρια mobs τοτε κατι δεν παει καλα.
Εχει βρει καποιο Aspect που δεν δουλευει σωστα , καποιο skill ή καποιο συνδιασμο skill/Αspect/Glyph δεν δουλευει σωστα και σκαει Millions/Billions ενω δεν θα επρεπε.
Πρωτα nerfαρεις αυτα που πρεπει να nerfαρεις και μετα γινονται οι προσθηκες .
Οι προσθηκες μπορει να ειναι μεγαλυτερα items, μεγαλυτερο Tier με μεγαλυτερα items ή καποια Mechanics σαν τα Malignant που θα σου δωσουν το καταλληλο Boost για πας στα πιο δυσκολα.
Αν δεν Nerfαραν πριν βαλουν τα νεα items/tier/Mechanic παλι θα ηταν μια τρυπα στο νερο.
Ξερεις τι θα αλλαζε μονο;
Oτι οι SKilled Players θα pushαραν παραπανω και πιο ευκολα και οι Average απο εκει που δεν μπορουσαν, τωρα θα μπορουσαν με τις προσθηκες και μονο με τις προσθηκες.
Δηλαδη οτι νεο εμπαινε δεν θα εμπαινε για να φτιαξει το συστημα αλλα για να δωσει χερι βοηθειας στους Average.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Mitroglou7 said:

Λογικο. Ειναι προφανες οτι εκει στην blizzard τον παιζουν. Ε μια πορτα να ανοιξει ξαφνικα… τσουπ να το το sexual harassment

Εδω σαν να πλησιαζουμε να εχουμε ενα σημειο επαφης.

Τι διαφορα εχει αν εισαι lvl70 και σκοτωνεις 80αρια 100αρια η 150αρια mobs? Εχουν καλυτερα drops? Γιατι να κανεις δυσκολοτερο content για να εχεις τα ΙΔΙΑ drops?

Ναι θα επρεπε να εχει και αλλα tiers αντικειμενων ωστε να εχει νοημα να pushareis μετα το lvl80 και τα υψηλοτερα sigils θα επρεπε να ειναι με καποιο τροπο οχι απλα δυσκολοτερα αλλα πιο rewarding απ τη στιγμη που αυτα ειναι εν τελη το endgame.

Καμία διαφόρα , γιαυτό και αρκετός κοσμός δεν πήγε καν 100 γιατι δεν υπάρχει ουσια. Απο τα 60-70 κανεις το ιδιο content μεχρι  τα 100 και τα NM εχουν απλα κακο design για να pusharis το gameplay τους απλα ειναι αισχος για εμενα οπως ειναι τωρα . Η εχεις σπασμενο build η τρως oneshot χωρις cds , τουλαχιστον η sorc εχει το ποιο βαρετο gameplay gia push δεν ειναι καθολου enganging το gameplay του class αλλα δεν νομιζω να ειναι fun ουτε στα αλλα class να pusharis απο οτι εχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...