Προς το περιεχόμενο

Diablo IV [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 minutes ago, bushidocougar said:

Μπορεί να επηρεάστηκαν από αυτό...

Αυτό είναι ενα συγκεκριμένο build για να νικήσεις την uber Lilith, δεν έχει καμία άλλη χρηση..Αν δείς τι λενε παντού η sorc ειναι η πιο αδύναμη class ήδη. Παρ'ολα αυτά την παίζει ο περισσότερος κόσμος οπότε η κλασική συνταγή των devs είναι: αντι να κάνουμε πιο θελκτικούς τους άλλους, ας κάνουμε πιο "μισητή" την sorc...  Και για το video που έχεις, δες αυτο εδώ για να καταλάβεις τι κάνουν άλλα classes στην Uber Lilith :

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nek3d είπε

Θεωρώ οτι είσαι γνώστης του παιχνιδιού και παρακολουθώ τα posts σου, αλλά βλέπω οτι είσαι αρκετά αισιόδοξος μετά το massive nerf patch (πρέπει να έχουμε ηθικόν ακμαιότατον όταν αυριο πάμε στον πόλεμο για μήνες). Για όλα τα δεινά έχεις μια λογική εξήγηση αλλά σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί διέλυσαν το κατά γενική ομολογία πιό αδύναμο class (sorc).. OK κάποια nerfs ήταν οριζόντια (defenses) και χτύπησαν ασχημα και την sorc πού ήδη έπασχε από survivability, αλλά δώσε και κάτι για να ισορροπήσεις την κατασταση. Γιατί πάς και ξεσκίζεις τα 2 απο τα καλύτερα όπλα του class? (aspect of control, devouring blaze). Το ξέρουμε οτι η sorc είναι το πιο πολυπαιγμενο class (και γι'αυτό ήταν το πιό αδύναμο ήδη) αλλά με το να την αποτελειώνεις για να μήν την παίζει ο κόσμος θα προκαλέσεις την οργή των παιχτών που γουστάρουν ρε αδερφέ να παίζουν αυτό το class. Αυριο αρχίζει το season και πραγματικά θελω να δώ ποιός θα παίξει sorc..Αν ήθελα δυνατό challenge στο παιχνίδι, πήγαινα στο hardcore λολ!

Y.Γ: (για το cooldown reduction που με κόπο το έφτασα στο 43% και τώρα έχω 33% να μην μιλήσω καλύτερα...ξέρεις οτι σχεδόν όλα τα sorc builds βασίζονται στο CDR, είναι mandatory σε όλα τα items)

Γενικα ειμαι αισιοδοξος και απεχθανομαι τη γκρινια και τα quits.
Δεν βγαζει πουθενα να κραξω, να γκρινιαξω ή να βρω αλλους 10 που γκρινιαζουν να γινουμε 11 να κλαιμε ομαδικως.
Προτιμω να βρω 3 που θα παιξω μαζι τους, θα διασκεδασω και θα τα βγαλω περα σε καθε εμποδιο οσο δυσκολο και φαινεται (challenge accepted).
Το πρωτο class που επαιξα ηταν Sorceror και καθε 3 μερες γκρινιαζαν και nerfαραν τον Barbarian σε σημειο που πλεον εχει καταντησει το χειροτερο class(S1 θα παιξω barb).
Παιζοντας με τον Sorceror καταλαβα οτι εχει το καλυτερο survivability απο ολους ακομα και αν κανονικα θα επρεπε να ειναι squizzy, δηλαδη να κανει dmg αλλα και να τρωει damage.
Mε 4-5 barrier απο τα cooldown skills, 2 immunes απο frost armor και Fire armor και 2-3 barriers απο Aspects πραγματικα δεν επεφτε με τιποτα ενω παραλληλα ειχε περιπου το ιδιο armor και το ιδιο life με ενα Barb.
Αντι να με περασουν οι Barbs Εlias, τους περναγα εγω χωρις να χαλασω 1 potion και μαλιστα ημουν 7-8 lev μικροτερος.
Για να πεθανω θα επρεπε:
1) να εχει τελειωσει το bubble (aspect)
2) να εχει τελειωσει το barrier vs Εlite (aspect)
3) να μην βαραω τιποτα για να μη παιρνω damage reduction(paragon) και armor stucks (Aspect)
4) και παραλληλα να μη σπαμαρω κανενα απο τα 4 defensive skills.
Nαι τοτε επεφτα 1 shot σε 55αρι 4παρτο αλλα γιατι να μη κανω τιποτα απο τα παραπανω,εστω και 1 θα με εσωζε...  
Aντιστοιχα και ο barb αν δεν κανει warcries, δεν stuckαρει armor για το Aspect, δεν παιξει σωστα το WW και αυτος επεφτε 1 shot πριν τα nerfs σε 55αρι ποσο μαλλον σε 70+ που τρεχαμε.

Ολη η κουβεντα γινεται γιατι ριξανε το Vulnerable;
40% oταν μπορεις να εχεις 400%;
Γιατι εριξαν τα cooldowns οταν cD μπορεις να το παρεις απο Helm,Amulet,Offhand,passive offhand;
Eχεις 4 πηγες και οι αλλοι εχουν 2 μονο Helm και Αmulet και οι αλλοι δεν εχουν barriers και immunes τα τρωνε στη μαπα.
Το -750 armor ειναι το προβλημα;
Τα malignant hearts τα υπολογισατε στο damage, στο protection,στο resourse κτλ ή σου πηραν το 1 απο τα 2 "περιστροφα" που ειχες και σου εδωσαν "M4Α6" και δεν το εχεις καταλαβει ακομα(γενικα το λεω οχι προσωπικα) ;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Περιμενες ενα παιχνιδι με τοσους μηχανισμους (ειτε καλους ειτε κακους) που βασιζεται σε rng loot να εχει τελειοποιησει πως δουλευουν τα βασικα συστηματα και πως δουλευει ολος ο κοσμος βασικα κατα την κυκλοφορια? Σε καθε season Θα εχουμε αλλαγες, ειτε μικρες ειτε μεγαλες που θα φερνουν καποια πραγματα στον ισιο (κατα τον παιχτη) δρομο και αλλες φορες θα τα φερνει ολα τουμπα.

Πρωτα απο ολα επειδη πολλες φορες εχει ακουστει οτι ειμαστε ακομα λιγο μετα απο την κυκλοφορια του game θα πω πως ναι περιμενα πολλα περισσοτερα. Σιγα τους πολλους και καινοτομους μηχανισμους που εχουν βαλει 3-4 πραγματα μονοτονα ειναι που ειδικα μετα απο το τελευταιο patch σε σπρωχνουν να spamareis μονο τα 2. Μετρια δουλεια σε συνολικο επιπεδο. Δεν εχω ακομα εικονα αλλα ελπιζω ειδικα μετα απο αυτες τις αλλαγες το backlash του community να ειναι ηχηρο.
Επισης να προσεχουμε λιγο τι διαβαζουμε και τι γραφουμε και να μην προτρεχουμε σε υπερβολες προσπαθωντας να περασουμε λαθος νοημα. Ειναι αλλο πραγμα αυτο που εγραψα εγω
"Δειχνουν πως ακομα δεν εχουν καταληξει στο πως θελουν να λειτουργουν ουτε τα βασικα συστηματα" και εντελως διαφορετικο αυτο που αναφερεις εσυ  
"να εχει τελειοποιησει πως δουλευουν τα βασικα συστηματα και πως δουλευει ολος ο κοσμο".
Κανεις δεν μιλησε για perfection και κανεις δεν περιμενε θαυματα αλλα οχι απο την αλλη και τετοια κατασταση. Απο τις αλλαγες ομως που κανουν (οπου θα ακολουθησουν και αλλες τετοιου μεγεθους) δειχνουν ακομα οπως ειπα να μην εχουν βρει καν πως θελουν να λειτουργουν τα exp gains, τα events της πλακας που εχουν χωσει, το group play vs to solo play, το να προσπαθεις να φτιαξεις μονο σου build και αλλα πολλα.
Ειναι σαν να εχουν ενα καραβι που μπαζει απο παντου και δεν ξερουν ακομα προς ποια κατευθυνση βρισκεται το λιμανι με αποτελεσμα να κανουν συνεχεια κυκλους. Ειναι ολοφανερο τουλαχιστον στα δικα μου ματια πως επικρατει ακομα αβεβαιοτητα αναμεσα τους.
Τωρα αν καποιοι εδω μεσα θελετε να μενετε μονο στα θετικα και να κλεινετε τα ματια στα αρνητικα τα οποια κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα περισσοτερα και εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα αυτη την στιγμη στο game λυπαμαι αλλα εγω δεν μπορω να το κανω. 

Για μενα μετα το patch το game εγινε απλα με μια λεξη χειροτερο διχως να χρειαζεται να μπω σε περαιτερω αναλυση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτά θα έρθουν στο eternal ή θα μετατραπουν σε απλά jewel slots? 

Στο τέλος του season 1, όταν ο χαρακτήρας επιστρέψει στο eternal realm, τα malignant hearts θα αφαιρεθούν αυτόματα από τα items σου και θα μείνουν κενά normal slots, για τα γνωστά gems.

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτά θα έρθουν στο eternal ή θα μετατραπουν σε απλά jewel slots? 

Moλις τελειωσει το Season 1 θα βγει ενα μεγαλο patch.
O Eternal θα γινει S1 και ο S1 θα γινει S2.

 

 

27 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Έλεγα να παίξω Rogue, αλλά μετά σκέφτομαι να ξαναπαίξω sorc για να συνεχίσω τη γκρίνια με τον Bluray 😁

Θα με κανετε μετα το Barb να κανω παλι Sorceror και να φαρμαρω 100αρια , αλλα και τοτε παλι κατι αλλο θα φταιει.
Εμεις δεν εχουμε χρονο, εμεις δεν εχουμε αυτα τα items και τετοια.

7 λεπτά πριν, bushidocougar είπε

Στο τέλος του season 1, όταν ο χαρακτήρας επιστρέψει στο eternal realm, τα malignant hearts θα αφαιρεθούν αυτόματα από τα items σου και θα μείνουν κενά normal slots, για τα γνωστά gems.

Γιατι να αφαιρεθουν αφου ο Eternal θα τρεχει 1 Season πισω,οταν ληξει η Season 1 ο Εternal θα γινει και αυτος Eternal S1 και ο Seasonal S1 θα γινει Seasonal S2.
Παλια ηταν Ladder - Non Ladder
Τωρα λεγονται Seasonal - Eternal.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Moλις τελειωσει το Season 1 θα βγει ενα μεγαλο patch.
O Eternal θα γινει S1 και ο S1 θα γινει S2.

 

 

Θα με κανετε μετα το Barb να κανω παλι Sorceror και να φαρμαρω 100αρια , αλλα και τοτε παλι κατι αλλο θα φταιει.
Εμεις δεν εχουμε χρονο, εμεις δεν εχουμε αυτα τα items και τετοια.

Γιατι να αφαιρεθουν αφου ο Eternal θα τρεχει 1 Season πισω,οταν ληξει η Season 1 ο Εternal θα γινει και αυτος S1 και ο S1 θα γινει Season 2.

Αυτό κατάλαβα να σου πω την αλήθεια από το press release τους για το s1.

https://news.blizzard.com/en-us/diablo4/23967322/malignance-runs-rampant-in-the-first-season-of-diablo-iv

image.png.5ae42037d02335bdda491cad84c74238.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bushidocougar είπε

Αυτό κατάλαβα να σου πω την αλήθεια από το press release τους για το s1.

https://news.blizzard.com/en-us/diablo4/23967322/malignance-runs-rampant-in-the-first-season-of-diablo-iv

image.png.5ae42037d02335bdda491cad84c74238.png

Ετσι οπως το γραφει εχεις δικιο αλλα μιλαμε για κωλοτουμπα.
Ειχαν πει οτι ολα τα Mechanics και τα drops του Season θα μεταφερονται στον Eternal και οχι μονο ο χαρακτηρας.
Το ιδιο ειχε γινει και στο D2R και τελικα ολα τα Ladder runewords πηγαιναν/δουλευαν και στο non-ladder μετα τη ληξη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Θα με κανετε μετα το Barb να κανω παλι Sorceror και να φαρμαρω 100αρια , αλλα και τοτε παλι κατι αλλο θα φταιει.

θα στο πω φιλικά.

μέσα στις διαφωνίες μας έχουμε και το παράγοντα καλής διάθεσης. Η μία πλευρά (των περισσότερων μελών) παρόλη τη γκρίνια έχει και καλή διάθεση για συζήτηση ακόμα και σε πειραχτικό επίπεδο όπως έκανα εγώ τώρα στο ποστ που έκανες παράθεση.

Η άλλη πλευρά (η δικιά σου) εξυμνεί το D4 ως ιερό δισκοπότηρο και ακόμα και στα πειραχτικά έχεις αμυντική στάση και προδιάθεση.

Επιβεβαιώνεις λοιπόν τα λεγόμενά μου σε όσα έχουμε ξανασυζητήσει.

έτσι λοιπόν δε μπορεί να γίνει διάλογος ή πλέον να λέμε δε γμται δε γράφω τίποτα γιατί θα ανοίξω πάλι κόντρα με τον Bluray.

Δε μπορεί δηλαδή να ακυρώνεις με αμυντική στάση όσα παράπονα γκρίνια έχουν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ γραφτεί εδώ μέσα αλλά και σε όλες τις παγκόσμιες κοινότητες για το launch status ή season1 status στο D4 και να κάνεις οτι δε τα βλέπεις απλά γιατί αγαπάς τόσο αυτό το παιχνίδι που λέγεται D4.

Να σου πω μπράβο που έχεις βρει κάτι που σου ταιριάζει τόσο αλλά κάπου λίγο φρένο στη κριτική σου απέναντι σε τόσο κόσμο που βλέπει τα στραβά και ΔΕ θέλει να τα κρύψει κάτω το χαλί και να δώσει τις ευθύνες στην Blizzard.

Προφανώς και γουστάρω τη προσπάθεια με τη clan και τη βοήθεια να boostάρεις κόσμο που δυσκολεύεται με Elias ή ψάχνει speedrun boost xp. Είναι και ο λόγος που θα κάνω στην άκρη τη διαφωνία μας και θα συνεχίσουμε να τα λέμε εδώ και ingame.

Απλά για μένα χαλάρωσε λίγο στη προσπάθεια να ακυρώσεις όλα τα αρνητικά που γράφονται και αποδέξου οτι η μάζα έχει δίκιο (έστω ως έναν βαθμό πλην της τοξικής γκρίνιας) για το τι παρέδωσαν και πως προσπαθούν να το σμιλέψουν. Ξέρεις πολύ καλά οτι η νέα blizzard δεν είναι η παλιά.

 

Κλείνω το σεντόνι. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

θα στο πω φιλικά.

μέσα στις διαφωνίες μας έχουμε και το παράγοντα καλής διάθεσης. Η μία πλευρά (των περισσότερων μελών) παρόλη τη γκρίνια έχει και καλή διάθεση για συζήτηση ακόμα και σε πειραχτικό επίπεδο όπως έκανα εγώ τώρα στο ποστ που έκανες παράθεση.

Η άλλη πλευρά (η δικιά σου) εξυμνεί το D4 ως ιερό δισκοπότηρο και ακόμα και στα πειραχτικά έχεις αμυντική στάση και προδιάθεση.

Επιβεβαιώνεις λοιπόν τα λεγόμενά μου σε όσα έχουμε ξανασυζητήσει.

έτσι λοιπόν δε μπορεί να γίνει διάλογος ή πλέον να λέμε δε γμται δε γράφω τίποτα γιατί θα ανοίξω πάλι κόντρα με τον Bluray.

Δε μπορεί δηλαδή να ακυρώνεις με αμυντική στάση όσα παράπονα γκρίνια έχουν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ γραφτεί εδώ μέσα αλλά και σε όλες τις παγκόσμιες κοινότητες για το launch status ή season1 status στο D4 και να κάνεις οτι δε τα βλέπεις απλά γιατί αγαπάς τόσο αυτό το παιχνίδι που λέγεται D4.

Να σου πω μπράβο που έχεις βρει κάτι που σου ταιριάζει τόσο αλλά κάπου λίγο φρένο στη κριτική σου απέναντι σε τόσο κόσμο που βλέπει τα στραβά και ΔΕ θέλει να τα κρύψει κάτω το χαλί και να δώσει τις ευθύνες στην Blizzard.

Προφανώς και γουστάρω τη προσπάθεια με τη clan και τη βοήθεια να boostάρεις κόσμο που δυσκολεύεται με Elias ή ψάχνει speedrun boost xp. Είναι και ο λόγος που θα κάνω στην άκρη τη διαφωνία μας και θα συνεχίσουμε να τα λέμε εδώ και ingame.

Απλά για μένα χαλάρωσε λίγο στη προσπάθεια να ακυρώσεις όλα τα αρνητικά που γράφονται και αποδέξου οτι η μάζα έχει δίκιο (έστω ως έναν βαθμό πλην της τοξικής γκρίνιας) για το τι παρέδωσαν και πως προσπαθούν να το σμιλέψουν. Ξέρεις πολύ καλά οτι η νέα blizzard δεν είναι η παλιά.

 

Κλείνω το σεντόνι. :)

Το λαθος που κανεις ειναι οτι σε οτι απαντησω νομιζεις οτι σας τη λεω; σας μαλωνω; σας επιβαλω;
Εσυ και καποιοι αλλοι εχετε μια Α γνωμη, εγω εχω μια Β γνωμη δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι.
Οταν λοιπον καποιος γραψει την Α γνωμη και εγω γραψω τη Β γνωμη παντα με επιχειρηματα θα πρεπει να ειμαι παντα εγω αυτος που φταιει.
Δηλαδη αν εσενα το αγαπημενο σου φαγητο ειναι οι πατατες οι τηγανιτες και εμενα ειναι τα μακαρονια με κιμα απαγορευεται να γραψω για τα μακαρονια με κιμα γιατι θα ειμαι υπερασπιστης της Misko η θα πρεπει να ειμαι εχθρος της πατατας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Ετσι οπως το γραφει εχεις δικιο αλλα μιλαμε για κωλοτουμπα.

Άρα καταλαβαίνεις ότι όποια βελτίωση προσφέρουν αυτά, δεν θα την έχει κάποιος που θα θέλει να παίζει στο Eternal. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

Το λαθος που κανεις ειναι οτι σε οτι απαντησω νομιζεις οτι σας τη λεω; σας μαλωνω; σας επιβαλω;
Εσυ και καποιοι αλλοι εχετε μια Α γνωμη, εγω εχω μια Β γνωμη δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι.
Οταν λοιπον καποιος γραψει την Α γνωμη και εγω γραψω τη Β γνωμη παντα με επιχειρηματα θα πρεπει να ειμαι παντα εγω αυτος που φταιει.
Δηλαδη αν εσενα το αγαπημενο σου φαγητο ειναι οι πατατες οι τηγανιτες και εμενα ειναι τα μακαρονια με κιμα απαγορευεται να γραψω για τα μακαρονια με κιμα γιατι θα ειμαι υπερασπιστης της Misko η θα πρεπει να ειμαι εχθρος της πατατας.

 

αφού το υπεραπλουστεύεις να απαντήσω αντίστοιχα.

το ζήτημα είναι οτι δε γράφουμε για διαφορετικά φαγητά. τρώμε και οι 2 μακαρόνια με κιμά. Απλά εμείς λέμε οτι δε μπορείς να τα τρως από το ψυγείο ή τη κατάψυξη παγωμένα αλλά να τα βάζεις 10λεπτά να αρπάξουν λίγο. Εσύ τα τρως και από τη κατάψυξη που λέει ο λόγος και θεωρείς οτι δεν υφίσταται καν ξεπάγωμα ή ζέσταμα για κάτι που τρώγεται και στους -10.

ε δεν είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Thresh said:

Άρα καταλαβαίνεις ότι όποια βελτίωση προσφέρουν αυτά, δεν θα την έχει κάποιος που θα θέλει να παίζει στο Eternal. :(

Το είπανε στο προηγούμενο campfire chat. Τα νέα αυτά hearts δεν θα μπούνε στο βασικό παιχνίδι γιατί κατά την γνώμη τους είναι τόσο broken και δεν θέλουν να γεμίσουν το core game με op μηχανισμούς 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...